Jump to content

Τα όμορφα Ελληνικά νησιά


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;  

261 members have voted

  1. 1. Ποια είναι τα ομορφότερα ελληνικά νησιά;

    • Δωδεκάνησα
      29
    • Κρήτη
      35
    • Κυκλάδες
      79
    • Επτάνησα
      63
    • Εύβοια
      8
    • Νησιά Σαρωνικού
      2
    • Νησιά Βορείου Αιγαίου
      24
    • Βόρειες Σποράδες
      11
    • Αλλα,ποια;
      10


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 211
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει ελληνικό νησί που δεν είναι όμορφο?

 

Υπεραγαπώ πάντως Κρήτη (πως θα μπορούσα άλλωστε... ) , Κυκλάδες και έχω ακούσει τα καλύτερα για Κέρκυρα που δυστυχώς δεν έχω πάει ακομη....

:X
Link to comment
Share on other sites

Όχι ότι μένω Σάμο,αλλά το νησί είναι πολύ όμορφό! Μπορεί να είναι ακριτικό και αρκετές ώρες μακριά από το λιμάνι του Πειραιά, αλλά αξίζει να το επισκευτεί κανείς.Είναι καταπράσινο και έχει πολλά αξιοθέατα. Για όσους δεν ξέρουν η Σάμος είναι η πατρίδα του Πυθαγόρα.(από κει και η πόλη Πυθαγόρειο στη Σάμο-από τις πιο τουριστικές του νησιού).

Εγγραφείτε στο κανάλι μου για χρήσιμες συμβουλές για γυμναστική, fitness, διατροφή και εύκολες απολαυστικές και υγιεινές συνταγές!

 

http://www.youtube.com/irinifitness

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να επισκεφτώ την Κρήτη και την Κέρκυρα!

Έχω πάει στην Αίγινα. Ντάξει μικρό νησάκι :)

 

Αλλα θέλω πολύ να πάω σ'αυτα τα 2.

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ήθελα να πάω στην Κρήτη γιατί έχω ακούσει ότι είναι ένα πολύ ωραίο νησί,αλλά τα ομορφότερα κατά την άποψη μου είναι τα Επτάνησα και ιδιαίτερα η Λευκάδα.

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

h kerkura einai panemorfo nhsi...exo paei 7 fores kai pao ksana eyxaristos...

sunduazei ta panta...einai gia olous tous typous...hremous,pio "anhsyxous",oikogeneies,zeygarakia,parees,monaxikous...

h krhth einai epishs polu omorfo nhsi alla an apofasisete na to gyrisete olo 8elete polles meres..

apo eptanhsa -pera apo thn kerkyra pou mou aresei para polu- de 8a elega oti me trelainei kapoio allo nhsi..

rodos:polu omorfo nhsi an kai exei akribynei arketa ta teleutaia xronia

8asos:exo na pao polla xronia kai sigoura 8a exei alaksei

thnos-paros-mukonos ayta ta nhsakia pane paketo...de ginete na pate as poume paro kai na mhn petaxthte se ena apo ta geitonika nhsia...

h mukonos pantos prosopika de me trelane kiolas

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ροδος και παλι Ροδος!!!!!

Αρα Δωδεκανησα.

Ειναι το καλυτερο νησι απο ολα. Και καστρα εχει και ακροπολης και ολτι θες απο αξιοθεατα.

Εχει και ενα σωρο τουριστριες για καπιουσ καπιους....

Οτι θες εχει και ειναι και πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

σαν κρητικος θα ηθελα να προσκαλεσω για ξεναγηση οποιο οποια θελει να ερθει για διακοπες θα περασει αψογα,ειναι ωραιο νησι αν και μεγαλο επισης μου αρεσει πολυ και η ροδος παρα πολυ ωραια και θα ηθελα να παω επισης στη κερκυρα και στην αιγινα

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Latreyo thn polh ths Ko kai tis aperantes paralies toy nhsioy,opos to Tigkaki,to Psalidi,th Lamph.

Epishs kapoios episkepths mporei na gnorisei kai thn Kardamaina sthn allh akrh toy nhsioy.Einai kai ayth mia akros toyristikh polh me entonh nyxterinh zoh...

Edited by DENIOR
Link to comment
Share on other sites

Κερκυρα(εχει τα παντα με καλυψε η Freak :) ) και Ροδος(καστρο Ιπποτων , παλια πολη , Λινδος...τα παντα!) ειναι τα πρωτα που μου ερχονται τα πρωτα στο μυαλο μου...Τα εχω συνδιασει και με πολυ ομορφες εμπειριες οποτε... ;)

Αλλα ενα νησι το οποιο ειναι στην καρδια μου(για ορισμενους "προσωπικους" λογους) και που ακομα δεν εχω παει.... :cry: ειναι η Σαντορινη.... :!:

Αλλα δεν πιστευω πως υπαρχει εστω ενα νησι που να μην ειναι ομορφο... ;)

Link to comment
Share on other sites

To agaphmeno moy Ellhniko nhsi einai h Kos :cool: :up: :love: .Latreyo thn polh ths Ko kai tis aperantes paralies toy nhsioy,opos to Tigkaki,to Psalidi,th Lamph.

Einai ena nhsi pedino me kata kyrio logo isioys dromoys kai pollh vlasthsh.Einai plhmmyrismeno apo arxaia mnhmeia kai ktismata,opos to Asklhpeio.

Yparxei vevaia kai to Enetiko kastro sto limani ths polhs.

 

Epishs kapoios episkepths mporei na gnorisei kai thn Kardamaina sthn allh akrh toy nhsioy.Einai kai ayth mia akros toyristikh polh me entonh nyxterinh zoh...

ασε την ειχα φαει με το κουταλι τη κω,τοσους μηνες εκανα φανταρος εκει 52 χλμ ειναι νομιζω ολο κι ολο το νησι αλλα ωραιο μονο το καλοκαιρι γιατι το χειμωνα με τοσες μοναδες που εχει εκει μονο αντρες εβλεπα και λιγο ηθελα να αλλαξω φυλο :p

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου δεν έχει να κάνει με την ομορφιά του νησιού ή τι ακριβώς διαθέτει αλλά με τον τύπο και τα γούστα του κάθε ανθρώπου. Κάποιον μπορεί να τον ενοχλεί το ξεφάντωμα και τα φέσια που γίνονται στην Ιο... Να προτιμήσει την ηρεμία στην Αμοργό... Κάποιος μπορεί να γουστάρει τα πάρτυ και να τρέχει στην Ικαρία και στη Πάρο/Μύκονο...

 

Σε όποιο νησί κι αν έχω πάει πέρασα πολύ ωραία γιατί βοηθούσε και η παρέα σε αυτό.

Τη Λευκάδα πάντως τη θεωρώ από τις top επιλογές :)

Πολύ κοσμοπολίτικο νησί είναι η Ρόδος με πολλά αρχαία και μεγάλη Ιστορία όπως έχουν προαναφέρει τα παιδιά. Κρίμα που έκατσα μόνο 2 μέρες και δεν την απόλαυσα όσο θα ήθελα.

 

Γενικά με λίγα λόγια the Greek Islands rulez!! :up:

 

Θα ήθελα όμως με τρέλα να πάω και Ibiza! :rolleyes: :w00t: :D

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όμως με τρέλα να πάω και Ibiza!

 

Ε ναι σε ποιον θα έπεφτε άσχημα ένα τέτοιο ταξιδάκι.... :w00t:

Μην κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν.Κλάψε αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα......
Link to comment
Share on other sites

για να παω ibiza δε ξαναρχομαι εδω,θα τρελαθω τελειως

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

vre denior ola ayta einai sxetika...

to kalo faghto einai kati to entelos upokeimeniko...opos kai to oraio nhsi..

pes mas peripou ti 8eleis na sou poume an 8a peraseis omorfa ekei..

pantos se genikes grames h patmos einai hremo nhsaki..kata th dikh mou gnomh exei kala ksenodoxeia ekei..tora gia to faghto opos sou eipa ektos tou oti einai upokeimeniko,eksartatai kai pou 8a peseis..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολη επιλογη... :O εχοντας ομως επισκεφτει σχεδον ολα τα ελληνικα νησια,ψηφισα Επτανησα,γιατι ολα ειναι ενα κι ενα απο ομορφια,αξιοθεατα,φαγητο,διαμονη κλπ.Επισης μου αρεσει η Κρητη(ορεξη να χεις να γυρνας),οι βορειες Σποραδες(εκπληκτικη ομορφια,σε πολλες περιπτωσεις ανεγγιχτη ακομα),η Σαμος,η Χιος κλπ.Τις Κυκλαδες(που απ'οτι βλεπω ερχονται πρωτες σε προτιμησεις)δεν τις πολυσυμπαθω,γιατι ειναι πανω-κατω ιδιες,με πολυ κοσμο & χαωτικη κατασταση,ειδικα το καλοκαιρι.Παντως,οπου κι αν πας,σιγουρα ειναι καλυτερα απο Ιμπιζες κλπ,που κατα τη γνωμη μου,δεν πιανουν μια μπροστα στα πανεμορφα νησια μας... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυσκολη επιλογη... :O εχοντας ομως επισκεφτει σχεδον ολα τα ελληνικα νησια,ψηφισα Επτανησα,γιατι ολα ειναι ενα κι ενα απο ομορφια,αξιοθεατα,φαγητο,διαμονη κλπ.Επισης μου αρεσει η Κρητη(ορεξη να χεις να γυρνας),οι βορειες Σποραδες(εκπληκτικη ομορφια,σε πολλες περιπτωσεις ανεγγιχτη ακομα),η Σαμος,η Χιος κλπ.Τις Κυκλαδες(που απ'οτι βλεπω ερχονται πρωτες σε προτιμησεις)δεν τις πολυσυμπαθω,γιατι ειναι πανω-κατω ιδιες,με πολυ κοσμο & χαωτικη κατασταση,ειδικα το καλοκαιρι.Παντως,οπου κι αν πας,σιγουρα ειναι καλυτερα απο Ιμπιζες κλπ,που κατα τη γνωμη μου,δεν πιανουν μια μπροστα στα πανεμορφα νησια μας... ;)

Γείτονα έχεις πάει στην Ibiza και το λες αυτό; :)

Κι εγώ μαζί σου είμαι όσον αφορά τον εσωτερικό τουρισμό και τις ομορφιές των τόπων μας αλλά κι ένα ταξιδάκι έξω μια χαρά θα μου καθόταν :D :alien:

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

εχοντας ομως επισκεφτει σχεδον ολα τα ελληνικα

Λιγο δυσκολο φιλε μου. σκεψου πως μονο τα δωδεκανισα ειναι πανω κατω 1300 νησια (12 μεγαλα, 26 μικροτερα αλλα που κατιοικουνται και τα υπολιπα μεγαλα η μικρα ειναι ακατηκιτα) και αν βαλεις πως τα επτανησα ειανι 7 οι κυκλαδες δεν ξερω πωσες ακριβος αλλα ειναι πολλες συνολικα θα βγαινουν ολα μαζι καμια 1000 τα κατοικισιμα. Ποσα ταξια κανεις των χρονο;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιον μπορεί να τον ενοχλεί το ξεφάντωμα και τα φέσια που γίνονται στην Ιο...

Γενικά με λίγα λόγια the Greek Islands rulez!! :up:

 

....Τωρα πλεον ολοι ξερετε γιατι ειμαι ετσι που ειμαι! :lol: :alien: :D :p :w00t: Το καλοκαιρι σας φιλοξενω ολους σπιτι μου στην Ιο :yahoo: :tease: :fool: :stupid:

 

Ενας σκασμος τουριστες ερχονται καθε καλοκαιρι στα νησια μας για να περασουν καλα, και εμεις που τα εχουμε κοντα μας 365 μερες το χρονο, θα τρεχουμε αλλου??

Link to comment
Share on other sites

....Τωρα πλεον ολοι ξερετε γιατι ειμαι ετσι που ειμαι! :lol: :alien: :D :p :w00t: Το καλοκαιρι σας φιλοξενω ολους σπιτι μου στην Ιο :yahoo: :tease: :fool: :stupid:

 

Ενας σκασμος τουριστες ερχονται καθε καλοκαιρι στα νησια μας για να περασουν καλα, και εμεις που τα εχουμε κοντα μας 365 μερες το χρονο, θα τρεχουμε αλλου??

μπορεί όμως κάποιοι να ήθελαν να ξεφύγουν από την ελληνική κουλτούρα και να δοκιμάσουν να κάνουν διακοπές κάπου αλλού...

Υ.Γ.το καλοκαίρι θα έρθω

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν εχει επισκεφτει κανεις εδω στη κρητη τη χερσονησσο και τα μαλλια υπαρχουν βεβαια κι αλλες περιοχες αλλα γραφω τις 2 βασικες,εκει θα δειτε οτι δεν εχετε δει ποτε οτι ανωμαλια γουσταρει ο καθενας θα βρει ειδια μετα τις 2΄30 που ειναι και ολοι φεσι απο τις μπομπες που τους ποτιζουν.

φιλε nikossnet εγω παντως θα σε επισκεφτω μαλλον φετος

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

taksidioths aytop den isxuei mono sth krhth...se ola ta ellhnika nhsia sxedon isxuei..telos pantos..

 

nikkosnet provlepo fetos na sou koubaliete to miso forum kai na do meta ti 8a kaneis...xoxoxo

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορεί όμως κάποιοι να ήθελαν να ξεφύγουν από την ελληνική κουλτούρα και να δοκιμάσουν να κάνουν διακοπές κάπου αλλού...

Υ.Γ.το καλοκαίρι θα έρθω

 

Ε αλλο αυτο! Εκτος αυτου πλεον ειναι πιο φθηνα να πας πχ στο Παρισι ή στην Ibiza (Ιμπιθα προφερεται), παρα στην Ελλαδα :)

Link to comment
Share on other sites

Ε αλλο αυτο! Εκτος αυτου πλεον ειναι πιο φθηνα να πας πχ στο Παρισι ή στην Ibiza (Ιμπιθα προφερεται), παρα στην Ελλαδα :)

 

Μου δεινεις την ευκαιρια να θεσω ενα θεμα. Γιατι να κανουν οι ξενοι φθηνοτερες διακοπες απο εμας? Λες και αφηνουν λεφτα, ο Ελληνας θα παει στο κλαμπ θα πιει 2 ποτα,2-3 σφηνακια, θα παει στη ταβερνα θα φαει σαν πουστης, θα θα θα γενικα θα τα σκασει! Ο ξενος θα παει να πιει ενα κρασι και να φαει ενα τζατζικι :mad:

 

Κοιτουσα προχθες τι τιμες παιζουν εδω στην Αγγλια για διακοπες στην Ελλαδα μιας και σκεφτηκα να κλεισω απο εδω γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πολυ φθηνοτερα. Κοιταω λοιπον για ξενοδοχεια καλα,πολυτελειας και πεφτω πανω στο divani corfu palace στη Κερκυρα. Τιμη ανα βραδυ σε ενα δικλινο με πρωινο? 72 Ευρω παιδια 72 Ευρω!!!! Και εποχη high-season 15 Ιουλιου και μετα. Τιμη στο site του ξενοδοχειου οπου μπορεις να κανεις online κρατηση? 160 Ευρω :w00t:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...