Jump to content

Φώτα Xenon


Dejan457
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

peujeot 206...

 

well, exo riksei mia matia stin agora peri enalktikon liseon lampes ton 15 euro, lampes piaa ton 120 euro k.a

...mexri pou eida live ta xenon. apla wow :p !!

 

loipon exei balei kaneis to olokliromeno kit (giro sta 1000 euro)?

poso epifobo einai:( ... pernoume kapoio risko? to leo giati polloi fobountai na baloun xeri...

 

loipon pou kai pos....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 657
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αξίζει να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να βάλει φώτα xenon ειδικά σε ένα απλό αυτοκίνητο πόλης; :worry: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να βάλει φώτα xenon ειδικά σε ένα απλό αυτοκίνητο πόλης; :worry: :confused:

 

Εχεις δει στην εθνικη πως φωτιζει οταν σε πλησιαζει αμαξι με φωτα xenon? Λες και ειναι μερα,πραγματικα τρομερη ορατοτητα αφου τους κυνηγαω για να βλεπω κι εγω καλα :p Τα χρηματα ειναι πολλα (1000 Ευρω) σιγουρα υπαρχουν και οικονομικοτερες πατεντες.

Link to comment
Share on other sites

αλλο xenon κ αλλα τυπου xenon...ακομη κ κιτ ή λαμπες υπαρχει περιπτωση να βγει ενα σκατοχρωμα πρασινο ή πολυ μπλε...den nomιζω αυτο να ειναι ασφαλεια κ οτι θα βλεπεις καλυτερα...

κ αν ειναι να φτασεις στα ~800e για kit xenon καλυτερα να βαλεις το εργοστασιακο με ~1100..

Link to comment
Share on other sites

den ksero an aksizi opos leei o filos se ena aplo autokinito gia to logo oti anebazi to kostos katakorifa ...........

kai skepsou kai to allo : an xalasoun tote to 1.000 ariko pali tha kani ftera apo tin tzepi sou..........

 

 

tifosi mila re

Link to comment
Share on other sites

τι να παθουν ρε παιδια τα xenon ? δηλαδη εσας τα φωτα του αυτοκινητου ποσες φορες εχουν χαλασει ???

 

τα xenon προσφερουν 60-70% καλυτερη ορατοτητα απο τα αλογονου, και τα bi-xenon 60-70% απο τα απλα xenon, και σκεφτεστε ακομα αν αξιζουν ?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Με τα Xenon εχεις ασυγκριτη ορατοτητα σε σχεση με τα αλογονου. Αν σου καει η λαμπα ομως θελεις γυρω στα 300ευρω και τρεις(!) ωρες δουλεια για να αλλαχτει.Ετσι μου ειπαν τουλαχιστον στην opel για το Vectra.
Link to comment
Share on other sites

αλλο xenon κ αλλα τυπου xenon...ακομη κ κιτ ή λαμπες υπαρχει περιπτωση να βγει ενα σκατοχρωμα πρασινο ή πολυ μπλε...den nomιζω αυτο να ειναι ασφαλεια κ οτι θα βλεπεις καλυτερα...

κ αν ειναι να φτασεις στα ~800e για kit xenon καλυτερα να βαλεις το εργοστασιακο με ~1100..

 

ergostasiako? den nomizo katholou na pairnei protoboulia i antiprosopia... tora bebaia to ananeomeno 607 bazei xenon stadard alla...........

 

 

anyway

 

 

den milisa gia ftines liseis amfibolou poiotitas tipou ksenon (kati san mple xroma...)

 

a)i lampitsa apoteleite apo aerio oxi sirmataki

 

b) to kit perilambanei dio polaplasiastes pou pollaplasiazoun tin tasi sta akra gia na thesoun se kinisi to ionismeno aerio.....(opoios thelei as mou steilei pm gia na tou analisoo ti theoria diegerseon kai apodiegerseon :cool: !..)

 

c) 30 % mikroteri isxis ara ligotero forto

 

d)megaliteri apodosi se fotinotita 3500 anti 1300 monades lm

 

e)diarkeia zois 2000 ores anti gia 300-350 (!!!)

 

f)thermokrasia xromatos 4000 kelvin - 8500k (mikri diafora stin apoxrosi), edo nomizo fernoume 7000k

 

g)i embelia footismou alogonou ftanei ta 100 metra kai stin apostasi auti exi fotinotita 2 lux, antitheta to xenon ftanei ta dio lux sta 180 m

 

h)megaliteri diaxisi kai optiko pedio aristera deksia

 

i)statistika to 60 % olon ton atiximaton eginan se sinthikes ftoxou i' elipous fotismou gai to logo auto se liga xronia tha einai pantou stadard koita-->abs

tora einai stadard stis megaliteres katigories gia eunoitous logous

 

pantos ektos ton thematon asfaleias dinei kai kati to aisthitiko SIGOURA :D ... , den einai se kamia periptosi mple, einai opos to fos tis imeras OLOLEUKO TO EXO DEI 7500K kai emeina kapos etsi :X

 

anoijte to parakato opoios thelei:

 

http://rapidshare.de/files/833860/xenon.zip.html

 

to thema einai i aksiopistia ekei pou tha to baleis

oti kserete pixte to! pou? kapou akousa 600 euro.....

Link to comment
Share on other sites

τι να παθουν ρε παιδια τα xenon ? δηλαδη εσας τα φωτα του αυτοκινητου ποσες φορες εχουν χαλασει ???

 

τα xenon προσφερουν 60-70% καλυτερη ορατοτητα απο τα αλογονου, και τα bi-xenon 60-70% απο τα απλα xenon, και σκεφτεστε ακομα αν αξιζουν ?

 

 

Ti einai ta bi-xenon??

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος τα bi-xenon ειναι οταν και η μεγαλη σκαλα των φωτων του αυτοκινητου ειναι xenon!! Στα πρωτα αυτοκινητα ετσι γινοταν δλδ μικρη σκαλα-->xenon και μεγαλη σκαλα-->αλογονου!
Link to comment
Share on other sites

αλλα τα ματια του λαγου και αλλα τις κουκουβαγιας τα xenon ειναι κορυφη καμια πατεντα η απλη λαμπα δε μπορει να τα φτασει,τι να κανουμε οτι πληρωνεις παιρνεις κι ας τσουζει

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ti einai ta bi-xenon??

 

bi-xenon ειναι οταν και η μεγαλη σκαλα των φωτων του αυτοκινητου ειναι xenon

 

 

υγ: προφερονται ζινον, οχι ξενον

 

 

edit:

 

δεξι κλικ & save target as

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το λινκ αλλα νομιζω οτι στην ονομασια το λες λαθος.

To αεριο λεγεται Ξενον,αλλο αν στα αγγλικα προφερεται ζινον.(πως λεμε ζιροξ-xerox)

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

den ksero an aksizi opos leei o filos se ena aplo autokinito gia to logo oti anebazi to kostos katakorifa ...........

kai skepsou kai to allo : an xalasoun tote to 1.000 ariko pali tha kani ftera apo tin tzepi sou..........

 

 

tifosi mila re

 

Ας μιλησω κι εγω που εβαλα κιτ Xenon,και πλεον ειμαι παρα μα παρα πολυ ευχαριστημενος

 

Λοιπον...Δεν χαλανε...Δεν εχει μεσα συρματακι για να χαλασουν...Εχει μεσα πυκνωτη και δεν εχει κατι για να χαλασει...Τα ειχα βαλει με 600ευρω, και πλεον εχω βρει στη Θεσσαλονικη το ιδιο κιτ, σε λιγοτερο ψυχρο φως, αν θελετε εξηγω τι εννοω, στα 450eurw....Οποιος θελει imfo εδω ειμαι

 

Παραθετω με copy-paste το post που ειχα κανει στο VWClub στο οποιο και ειμαι μελος

 

Οπως ειχα πει αλλωστε και προχτες,οπως θα ανεβαινα Θεσσαλονικη εδώ που σπουδαζω,ειχα προγραμματισει επισκεψη στη Λαμια σε μαγαζι που μου συστησε ο φιλος GTZ, για τοποθετηση Xenon στα μεσαια H7 του Golf V μου.

 

Πηρα τον κυριο Γιαννη στη Λαμια στο μαγαζι του,και αφου μιλησαμε,μου εδωσε να καταλαβω,οτι ο ανθρωπος γνωριζει τη δουλεια του.Πολυ καλα μαλιστα.

Μου ειπε πώς η τιμη τοποθετησης ειναι 600 ευρω ολα μαζι τελικη τιμη.

 

Εφυγα λοιπον απο Αθηνα,και 10.30 ημουν Λαμια,εκει που δωσαμε ραντεβου,ηρθεο ηλεκτρολογος,και πηγαμε να ξεκινησει η τοποθετηση.

Ο ηλεκτρολογος, κ.Κώστας, ειναι απο τους καλυτερους που εχω γνωρισει σε γνωσεις ανθρωπους και θα πω μετα το γιατι.

 

Πηγαμε λοιπον στο χωρο που επρεπε,και ξεκινησε η ολη διαδικασια.Βγηκαν οι λαμπες οι "μαμα" και μαζι και το ντουι πουτ στα Golf V ειναι μαζι και "φις" και ντουι σε ενα πραγμα...Οσοι το εχουν ανοιξει ξερουν τι εννοω...Εκει λοιπον ηταν η πρωτη μανουρα..

Ομως επειδη ο ανθρωπος ειναι εξυπνος,μου λεει ακου,θα το τρυπησουμε στη βαση ωστε να εφαρμοσει η λαμπα των Xenon...Ειδα τι εννοουσε και μονο αφοτου μου εδωσε να καταλαβω με καθε λεπτομερεια τι θα εκανε και πώς,τοτε και μονο τοτε του εδωσα το οκ...

Μπηκαν λοιπον οι λαμπες των Xenon στη θεση των παλιων(ευτυχως χωρανε, γιατι ειναι μεγαλυτερες σε μηκος λιγο), και ενα συνεχεια επρεπε να φευγουν απο εκει τα καλωδια που θα ενωθουν με τους μετασχηματιστες. Για να γινει αυτο,μου ειπε οτι χρειαζεται αλλη μια τρυπα στα καπακια των φωτων,εκεινα τα στρογγυλα που κουμπώνουν απο πανω και καπακωνουν τροπον τινα. Τον ρωτησα αν θα παιρνει νερα και μου λεει οχι,γιατι απο πισω θα μπουν σφουγγαρακια μικρα και βεντουζακια που καλυπτουν την τρυπιτσα για να εχουμε απολυτη μονωση..Ετσι κι εγινε.

 

Μετα ειχαμε τη συνδεσμολογια με τους μετασχηματιστες,δυο στον αριθμο για καθε φαναρι,επειδη ο δευτερος ειναι ενα πραγμα που λεγεται starter, για να βρισκουν πιο γρηγορα το φως τους και τη θερμοκρασια λειτουργια τους τα φωτα,και να μην περναει πολυ ωρα μεχρι να γινει αυτο,οπως γινεται σε μερικα συστηματα.

 

Λοιπον ετσι μπηκαν τα φωτα,κολληθηκαν οι μετασχηματιστες,πιαστηκαν και με tire-up strips και ολα μια χαρα.

 

Απο εκει και περα,το κιτ ειναι με λαμπες 8500Κ οι οποιες βγαζουν ενα ελαφρυ γαλαζιο φως...Αψογο κατ εμε,και εχτες ολοι κοιταγαν σαν χαζοι...Καλα,δεν συζητω τι φαση εχει που οταν εισαι αριστερο ρευμα με Xenon, ολοι κανουν ακρη...

Απο κει και περα απο αποψη ορατοτητας,δεν χρειαζεται να πω τιποτα...Βγηκα το βραδυ και επαθα πλακα...Καμια απολυτως σχεση...Ρυθμισαμε λιγο το δεξι να δινει και λιγη ακομη ορατοτητα δεξια για εμποδια στο πλαι και ειναι αψογα...

 

Επισης οταν τον ρωτησα αν εχει κινδυνο απο θερμοκρασιες που ανεβαζουν,δεν μου ειπε τιποτα,παρα μονο,αναβει τα φαναρια για 1 λεπτο,και μου λεει πιασε τα φαναρια απο μπροστα και πες μου...Το παλιο που δεν ειχε αλλαχτει ακομη,ηταν πολυ ζεστο,το αλλο το xenon,ηταν παγωμενο...Και δεν χρειαστηκαν περαιτερω διευκρινησεις...

Απλα να σας πω πώς ο ανθρωπος αυτος,κανει αυτη τη δουλεια με τα xenon εδω και 4 χρονια... Οποτε τι να λεμε...

 

Οποτε θελω,μπορω να τα βγαλω,να τα παρω,και παιρνοντας απλα ενα καινουριο φις απο τη vw να βαλω τα παλια και να κρατησω τα Xenon,πραγμα πολυ σημαντικο...

 

Τον κ.Γιαννη(τηλ οποιος θελει του δινω με pm)

 

Τον κ.Κωστα,που ειναι μαστορας με ολη τη σημασια της λεξεως,και ξερει απο μηχανονολογικα απο το να μου αναλυσει ολη τη λειτουργια του fsi και τι συμπιεση δουλευει,και πώς γινεται η εξοικονομηση καυσιμου στην καυση,μεχρι απο υπολογιστες, μεχρι και τη συνδεσμολογια της πισω μου αναρτησης,και γιατι κραταει..Μου λεει εχεις κινητηρα διαμαντι με απιστευτη τεχνολογια επανω,να τον προσεχεις..Εν συνεχεια βαρεσε ενα τηλεφωνο,και συνειδητοποιησα οτι ο ανθρωπος ξερει πολλα κιλα πραγματα και απο turbo κινητηρες...Επαθα πλακα,οφειλω να το ομολογησω...Τετοια μαστορι κρυμμενο στη Λαμια..Πολλες γνωσεις αλλα και πολυ ευγενικος και καλος ανθρωπος...Οποιος θελει το τηλ του,με pm πολυ ευχαριστως να του το δωσω..

 

Ο,τι αλλο θελετε,ρωτηστε με,μπορει να ξεχασα να σας πω τιποτα smile.gif smile.gif

 

 

PS : Περιττο να πω πως πλεον προβολακια και μεγαλα ειναι να μην τα αναβει κανεις,γιατι περα απο το οτι ειναι αχρηστα,ειναι σαν φως κεριου μπροστα στα Xenon...Χεχε

 

 

Τωρα, οποιος θελει δινω info για Θεσσαλονικη που τα βρηκα οπως ειπα 450, και ειναι το ιδιο κιτ με το δικο μου, της Supervision

 

Αν θελετε, ανεβαζω και φωτο :)

 

Αυτα...Ελπιζω να βοηθησα

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

thanks gia tin apantisi :)

 

 

1) anebase photos!

 

2) mipos ta 8500 k einai trabigmeno.? einai toso theamatiko? :p sigoura eipes exei pio mple apoxrosi apo ena px ton 7000k (koita --> http://rapidshare.de/files/847431/kaixen_ljusreferens.jpg.html). to katastima sti lamia (pou to protineis anepilakta) exei poikilia stous bathmous kelvin, briskeis diladi kai ligotero << psixro fos>> ?

 

3)apo athina exeis/exete kamia idea gia kapio aksiopisto?

 

 

4) ti fasi min anoigeta ta probolakia apo kato --> tin fantazomai...

Link to comment
Share on other sites

thanks gia tin apantisi :)

 

1) anebase photos!

 

2) mipos ta 8500 k einai trabigmeno.? einai toso theamatiko? :p sigoura eipes exei pio mple apoxrosi apo ena px ton 7000k (koita --> http://rapidshare.de/files/847431/kaixen_ljusreferens.jpg.html). to katastima sti lamia (pou to protineis anepilakta) exei poikilia stous bathmous kelvin, briskeis diladi kai ligotero << psixro fos>> ?

 

3)apo athina exeis/exete kamia idea gia kapio aksiopisto?

 

 

4) ti fasi min anoigeta ta probolakia apo kato --> tin fantazomai...

 

1) Θα ανεβασω συντομα, απλα δες την υπογραφη μου για να δεις πώς φαινονται την μερα

 

2) Καθολου τραβηγμενο δεν ειναι, μοιαζουν πολυ με το χρωμα που βγαζουν τα Xenon της Porsche...Ημασταν διπλα με Cayenne και το συζηταγαμε....

 

3)Εχω ιδεα, αλλα δεν θελω να κανω διαφημιση...Στειλε μου ενα pm ακομη, να θυμηθω το τηλ που μου ειχαν δωσει για Αθηνα

 

4) ασε, σαν φως κεριου ειναι μιλαμε... :X

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Στο Α4 1.8TQ 163PS 6speed που παραγγειλαμε και ακομη περιμενουμε,

βαλαμε Bi-Xenon με πλυστικο συστημα και Adaptive light, στριψιμο δλδ οταν στριβει και το αμαξι :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

1) Θα ανεβασω συντομα, απλα δες την υπογραφη μου για να δεις πώς φαινονται την μερα

 

2) Καθολου τραβηγμενο δεν ειναι, μοιαζουν πολυ με το χρωμα που βγαζουν τα Xenon της Porsche...Ημασταν διπλα με Cayenne και το συζηταγαμε....

 

3)Εχω ιδεα, αλλα δεν θελω να κανω διαφημιση...Στειλε μου ενα pm ακομη, να θυμηθω το τηλ που μου ειχαν δωσει για Αθηνα

 

4) ασε, σαν φως κεριου ειναι μιλαμε... :X

 

Μπορείς να μου στείλεις ένα pm με το τηλ και το όνομα του, δεν ενδιαφέρομαι αυτή τη στιγμή για xenon, αλλά μιας και είμαι από Λαμία να το έχω υπόψην μου.

 

thanks ;)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου στείλεις ένα pm με το τηλ και το όνομα του, δεν ενδιαφέρομαι αυτή τη στιγμή για xenon, αλλά μιας και είμαι από Λαμία να το έχω υπόψην μου.

 

thanks ;)

 

Εχεις pm :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

απο την στιγμη που περνεις αποφαση να βαλεις xenon σε ενα αμαξη πιστευω πως πρεπει να δοσης κατι παραπανω για χρωματιστα σε κανενα κοκινο η πρασινο που ειναι πιο συναρπαστικα απο τα κλασικαχροματα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...