Jump to content

Κοινόχρηστη σύνδεση DSL;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκοπεύω να βάλω σύνδεση DSL στο σπίτι, την οποία θέλω να μοιράζομαι με τον αδελφό μου στο επάνω πάτωμα. Θα ήθελα να μου πείτε τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν γι αυτό, και ποιά προτείνετε από θέμα λειτουργικότητας αλλά και κόστους.

 

Για παράδειγμα, κάτι έχει πει ο KostasV για router μέσω του οποίου 4 χρήστες μοιράζονται μια γραμμή. Επίσης θα μπορούσα υποθέτω να στήσω ένα PC που θα είναι συνδεδεμένο στο DSL modem και θα λειτουργεί ως gateway στο LAN με τα δύο άλλα PC.

 

Οι γνώμες σας;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ στη Αγγλία κάνω την δεύτερη λύση ακριβώς γιατί δεν έχω router. Σίγουρα με router είναι καλύτερα, δεν χρειάζεται να έχεις και τον κύριο υπολογιστή συννέχεια ανοιχτό.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις λίγο τη λύση αυτή; Έχεις στήσει κάποιο proxy/firewall ή άλλο software; Κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το ρουτερ.Με ενα ρουτερ γυρω στα 60 Ευρω θα εισαι οκ.Υπαρχει και ενα επιπλεον κοστος με τα καλωδια αλλα αφου ειστε στο ιδιο σπιτι δεν θα σας βγει πανω απο 5-10 Ευρω.Απο εκει και περα ειναι κυριολεκτικα plug&play. Μονο προσεξε τα καλωδια να ειναι cross-over!
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες! :)

Υπάρχει κάποια χονδρική περιγραφή της "συνδεσμολογίας" που θα χρειαστεί με τη λύση του router? Κάποιο site με περισσότερες πληροφορίες, θέματα ασφάλειας της λύσης κλπ; Οτιδήποτε σχετικό είναι ευπρόσδεκτο!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Ευχαριστώ και τους δύο για τις πληροφορίες! :)

Υπάρχει κάποια χονδρική περιγραφή της "συνδεσμολογίας" που θα χρειαστεί με τη λύση του router? Κάποιο site με περισσότερες πληροφορίες, θέματα ασφάλειας της λύσης κλπ; Οτιδήποτε σχετικό είναι ευπρόσδεκτο!

 

 

Δεν φανταζεσαι ποσο απλο ειναι.Μολις δεις το ρουτερ θα καταλαβεις που παει τι χωρις να διαβασεις τισ οδηγιες.Στο ρουτερ που εχω εγω(ολα πανω κατω ιδια ειναι)υπαρχει μια εξοδος για το ρευμα και 5 για καλωδια.1 καλωδιο ειναι αυτο που θα συνδεσεις το modem με το ρουτερ και οι αλλες 4 υποδοχες υπαρχουν για 4 pc.Οποτε τα καλωδια που θα αγορασεις για το δικτυο η μια ακρη θα παει στο ρουτερ και η αλλη στη καρτα του δικτυου του υπολογιστη(με 10 ευρω βρισκεις μια χαρα καρτες).Φυσικα οπως καταλαβενεις ο καθε υπολογιστης πρεπει να εχει και μια καρτα δικτυου.Αυτο με την ασφαλεια που ανεφερες δεν το πολυ καταλαβα, διευκρινησε το σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Σκοπεύω να βάλω σύνδεση DSL στο σπίτι, την οποία θέλω να μοιράζομαι με τον αδελφό μου στο επάνω πάτωμα. Θα ήθελα να μου πείτε τι εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν γι αυτό, και ποιά προτείνετε από θέμα λειτουργικότητας αλλά και κόστους.

 

Για παράδειγμα, κάτι έχει πει ο KostasV για router μέσω του οποίου 4 χρήστες μοιράζονται μια γραμμή. Επίσης θα μπορούσα υποθέτω να στήσω ένα PC που θα είναι συνδεδεμένο στο DSL modem και θα λειτουργεί ως gateway στο LAN με τα δύο άλλα PC.

 

Οι γνώμες σας;

 

 

φιλε μου ριξε και μια ματια εδω

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου περιγράψεις λίγο τη λύση αυτή; Έχεις στήσει κάποιο proxy/firewall ή άλλο software; Κάτι άλλο που θα πρέπει να λάβω υπόψη μου;

 

 

Γίνεται πολύ απλά με τη κοινόχρηστή σύνδεση των Windows Xp :)

 

Αυτό που λέτε με το router, προφανώς περιγράφεται router χωρίς ενσωματωμένο modem. Αυτό πως συνδέεται; με USB;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Η λύση με router φαίνεται πολύ απλούστερη. Η ασφάλεια που ανέφερα αφορούσε σε firewall κλπ. Παρέχει κάποια ασφάλεια ο router ή βασίζεσαι στο client pc? Χρειάζεσαι ειδικό router για dsl? Στο thread που ανέφερε ο φίλος hunter μιλούσε για τιμή €200+ !! :(

 

Nrg, μπορείς να μου υποδείξεις κάποιον τέτοιο router σε παρακαλώ;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

ο φίλος hunter μιλούσε για τιμή €200+ !! :(

 

 

τα 200 ευρω ειναι αυτα που ζηταει ο πΟΤΕ για router , βεβαια υπαρχουν αλλα DSL routers ( Cisco , Zyxel ) που βρισκεις στο εμποριο , την λυση την δικια μου την εφτιαξα μονος μου με εξαρτηματα που ειχα ηδη :)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

To router einai h aploysterh lysh... TO pairneis to bazeis kai eisai etoimos. Ta 2 PC einai telios ane3arthta. Opote thes ειναι ανοιχτα οποτε θες ειναι κλειστα. Σε οποιο θες βαζεις Firewallσε οποιο θες δε βαζεις. Το ενα δεν επηρεαζει σε τιποτα το αλλο...

 

Δε ξερω αν υπαρχουν στην Ελλαδα τα ροθτερ της Belkin, αλλα αν υπαρχουν παρε ενα τετοιο. Κοστιζει 20.000 δρχ δουλευει αψογα και εχει πολυ καλο σθππορτ μεσω email αν το αναλυτικο μανθαλ δε σου εξηγησει πως το σεταρεις ( διαδικασια 5 λεπτων)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό, ε; Αν και εκεί λέει $80, το βρήκα και με $60 εδώ.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια πάντως.. (και βέβαια αν έχετε κι άλλες πληροφορίες ή προτάσεις, ευπρόσδεκτες!)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Δε ξερω αν υπαρχουν στην Ελλαδα τα ροθτερ της Belkin, αλλα αν υπαρχουν παρε ενα τετοιο. Κοστιζει 20.000 δρχ δουλευει αψογα και εχει πολυ καλο σθππορτ μεσω email αν το αναλυτικο μανθαλ δε σου εξηγησει πως το σεταρεις ( διαδικασια 5 λεπτων)

 

 

;) πολυ καλο ρούτερ.Εχω το ιδιο.Και εγω δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα.Αν το βρεις φιλε petran στο συνηστω ανεπιφυλακτα!Αυτο το ρουτερ δεν περιλαμβανει το μοντεμ φυσικα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον petran

 

Κώστα, προφανώς αναφέρεσαι σε αυτό, ε; Αν και εκεί λέει $80, το βρήκα και με $60 εδώ.

 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια πάντως.. (και βέβαια αν έχετε κι άλλες πληροφορίες ή προτάσεις, ευπρόσδεκτες!)

 

 

Akribos ayto! Xtypa to afoba!

 

:)

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Akribos ayto! Xtypa to afoba!

 

ΟΚ! http://www.langkawi.dk/k5.gif

Thanks αμφότερους! ΒTW, μήπως έχετε να προτείνετε και κανένα συμβατό με τα dslam του ΟΤΕ (κι οικονομικό :o ) DSL modem? Δεν έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια για τα JETSPEED.. Κάτι τέτοιο , συμφέρει;

 

Sorry, ξέρω ότι σας έπρηξα.. :o :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το να στρώνεις καλώδια ή να ανοίγεις τρύπες σε τοίχους είναι ***κία μήπως η όλη ιστορία θα μπορούσε να παίξει σε wireless?

Υπάρχουν wireless DSL routers που να δίνουν σήμα σε PC εξοπλισμένο με μια wireless κάρτα?

Ονειρεύομαι την απόλυτη σύνδεση ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου!!! :cool:

myphone.gr Legal Advisor

Phones: iPhone XsMax 64GB Silver, iPhone X 64GB Silver, Pocophone F1 64GB

Tablets: iPad Pro 12,9 128GB WiFi, iPad mini 4 64GB WiFi & 4G

Link to comment
Share on other sites

Εύκολο είναι αυτό. Παίρνεις ένα Broadband/DSL wireless router και καθάρισες (για οικιακή χρήση). Αν δέν κάνω λάθος πουλάει ένα τέτοιο το πλαίσιο (Netgear αν δεν απατώμαι). Εγώ έχω το DLINK 614+ (αλλά περιμένω ακόμη το adsl modem απο τον ΟΤΕ!!! :) ). 4-port switch και wireless Access Point. Έχει είσοδο για να συνδέσεις το modem (ethernet φυσικά) και δουλεύει με ΝΑΤ. Επίσης ενσωματωμένο firewall...
Link to comment
Share on other sites

Ένα ενσύρματο router είναι πολύ ακριβότερο από ένα ασύρματο. Επίσης θα χρειαστείς και ανάλογες κάρτες στα PC σου. Το κόστος της ασύρματης λύσης τελικά είναι σημαντικά μεγαλύτερο, για να μην πω πολλαπλάσιο.

Στη δική μου περίπτωση, μόνο το ένα PC είναι απομακρυσμένο οπότε ένα μόνο μακρύ καλώδιο δεν είναι τραγικό..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια ερώτηση και εγώ... έχω ένα δίκτυο crossover (κάρτα σε κάρτα) με ένα φίλο μου 2 ορόφους πιο κάτω και θα βάλω dsl όπου νά'ναι. θέλω ιδέες για το πώς να μοιράσω την dsl χωρίς να χάσω το lan.

Ευχαριστώ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

είτε θα συνδεσείς με usb τον ένα υπολογιστή στο modem και θα πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτός, ή να πάρεις ένα router, να καταργήσεις το xover και να είναι όλα πάνω σε δίκτυο. Επειδή ο ΟΤΕ δίνει και

modems με ethernet, μπορεία να πάρεις ένα switch /hub πολύ φθηνά και να συνδέσεις εκεί πάνω modem και τους 2 υπολογιστές.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον rigasnic

 

είτε θα συνδεσείς με usb τον ένα υπολογιστή στο modem και θα πρέπει να είναι συνεχώς ανοιχτός, ή να πάρεις ένα router, να καταργήσεις το xover και να είναι όλα πάνω σε δίκτυο. Επειδή ο ΟΤΕ δίνει και

modems με ethernet, μπορεία να πάρεις ένα switch /hub πολύ φθηνά και να συνδέσεις εκεί πάνω modem και τους 2 υπολογιστές.

 

και κάτι άλλο... αν αποφασίσω να πάρω switch μπορώ να αλλάξω απλά την συνδεσμολογία του καλωδίου για να το βάλω επάνω ή θα πρέπει να πάρω καινούργιο που να μην είναι στριφτό? γιατί είναι >40m :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον gusS

 

και κάτι άλλο... αν αποφασίσω να πάρω switch μπορώ να αλλάξω απλά την συνδεσμολογία του καλωδίου για να το βάλω επάνω ή θα πρέπει να πάρω καινούργιο που να μην είναι στριφτό? γιατί είναι >40m :whistle:

 

 

Είτε θα το συνδέσεις στο uplink port του switch, είτε θα πάρεις μια μούφα και ένα μικρό καλώδιο crossover για να το ξαναντιστρέψεις και να έρθει στα ίσα του! :)

Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

de xreiazete moufa kai mikro kommati kalodio.. apla koveis tin mia akri kai pernas allo rj45 me ti swsti seira sta kalwdia s'auti tin pleura :)

 

an kai ta perissotera switch twra einai automdi opote den exoun tetoia kolimata sta kalwdia..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από τον maxitis

 

Emena ston ote mu eipan oti to modem jetspeed 500 pu exei ethernet k usb einai k router.

Isxyei?

 

το καλό που τους θέλω γιατί έτσι είπανε και μένα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...