Jump to content

Τι ρυθμίσεις απαιτούνται για αποστολή fax μέσω pc;


minovg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Προσπαθώ να στείλω ένα fax από το pc αλλά μάταια. Ποιες ρυθμίσεις απαιτούνται; Όταν έμπαινα ίντερνετ με PSTN έστελνε κανονικότατα. Τώρα που έβαλα DSL πρέπει να κάνω κάτι έξτρα; Προφανώς μέσω κανονικού μόντεμ στέλνεται το φαξ και όχι μέσω του DSL router. Έχω προσθέσει τη λειτουργία φαξ από τα Windows. Μήπως γνωρίζει κανένας; :confused: :worry:
Link to comment
Share on other sites

Για να στείλεις φαξ πρέπει να έχεις FAX Modem. Με το DSL δεν μπορείς να στείλεις φαξ γιατί χρησιμοποιεί διαφορετικές συχνότητες από αυτές του φαξ και του τηλεφώνου. Το είχα ρωτήσει και εγώ στον ΟΤΕ και αυτό μου απάντησαν και μου φαίνεται και πολύ λογικό ;)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις αφού έχεις DSL είναι να συνδέσεις και το Modem σου από το οποίο θα στέλνεις τα Fax. Φυσικά κάνοντας το αυτό εκθέτεις το PC σου σε κύνδυνο από Dialers από τους οποίους δεν κυνδυνεύεις όταν έχεις DSL...
Link to comment
Share on other sites

Το Fax χρειάζεται τηλεφωνική γραμμή και συσκευή που να μπορεί να κάνει αυτή τη δουλειά (π.χ. ένα modem). Το adsl δεν έχει καμία σχέση με το τηλέφωνο.

 

Fax έχουν και τα windows από μόνα τους. Αν δεν υπάρχει στους εκτυπωτές, θα πρέπει να εγκατασταθεί: Control Panel --> Add or Remove Programs --> Add/Remove Windows Components --> Fax Services (θα ζητήσει το cd).

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά μου λέτε (ένα ρεζουμέ :p ) ότι φαξ και DSL δεν γίνεται. Πρέπει να μπαίνω με PSTN ή ISDN για να στέλνω φαξ; Εντάξει δεν έχω πρόβλημα, άλλωστε πόσα φαξ θα στείλω πια; Για ένα φαξ που μου ζητάει η Τελλάς θέλω μόνο. Οπότε πρέπει να απενεργοποιήσω το DSL και να μπω με dial up προσωρινά. Αυτό πώς γίνεται πάλι; Απενεργοποιώ το ethernet απλά; Το τοπικό δικτυάκι;

 

Ή μπορώ να βάλω dial up και πάνω από την dsl;;;Χωρίς να χρειάζεται να απενεργοποιήσω το dsl;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παιδιά μου λέτε (ένα ρεζουμέ :p ) ότι φαξ και DSL δεν γίνεται. Πρέπει να μπαίνω με PSTN ή ISDN για να στέλνω φαξ; Εντάξει δεν έχω πρόβλημα, άλλωστε πόσα φαξ θα στείλω πια; Για ένα φαξ που μου ζητάει η Τελλάς θέλω μόνο. Οπότε πρέπει να απενεργοποιήσω το DSL και να μπω με dial up προσωρινά. Αυτό πώς γίνεται πάλι; Απενεργοποιώ το ethernet απλά; Το τοπικό δικτυάκι;

 

Ή μπορώ να βάλω dial up και πάνω από την dsl;;;Χωρίς να χρειάζεται να απενεργοποιήσω το dsl;

Κοίτα αφού το Dial-up είναι στην ουσία τηλέφωνο μπορείς ίσως και να συνδεθείς μαζί με το dsl. Τι να σου πω δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως αν το δοκιμάσεις μάλλον θα χρειαστείς φίλτρο (όπως το τηλέφωνο) ανάμεσα στο modem και την πρίζα του τηλεφώνου. Κάτι όμως δε μου πάει καλά (με τι ταχύτητα θα σερφάρεις; dsl ή PSTN; ) Πάντως αν δεν γίνει, βγάλε το DSL modem από την πρίζα του τηλεφώνου και σύνδεσε το PSTN

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι:

1. Τηλεφωνική σύνδεση PSTN ή ISDN.

2. Φαξ/μόντεμ, εσωτερικό ή εξωτερικό.

3. Υπολογιστή :)

4. Σχετικό πρόγραμμα (συμπεριλαμβάνεται στα winxp).

 

Συνδέεις την τηλεφωνική γραμμή στη σχετική υποδοχή του φαξ/μόντεμ (αν είναι εξωτερικό, συνδέεις το μόντεμ στη σχετική θύρα του υπολογιστή).

Τα windows αναγνωρίζουν αυτόματα το μοντεμ(αν είναι plug&play) κι εγκαθιστούν τους σχετικούς οδηγούς.

Συντάσεις το κείμενο που θέλεις να στείλεις με φαξ χρησιμοποιώντας π.χ. το Word και στη συνέχεια το εκτυπώνεις, αντί όμως για τον εκτυπωτή επιλέγεις από τη σχετική λίστα τον οδηγό του φαξ/μόντεμ, συμπληρώνεις τον αριθμό τηλεφώνου και πατάς ΟΚ.

Προγράμματα φαξ (μεταξύ άλλων):

http://www.rkssoftware.com

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμο, ευχαριστώ παιδιά.

 

Και να σκεφτείτε ότι μαγαζί (φωτοτυπάδικο) χρέωσε φίλο μου για αποστολή μιας (1) σελίδας ...3 ολόκληρα ευρώ! :wacko: :mad:

 

Θα του δώσω το τόπικ σας να το διαβάσει..

 

Αλήθεια τα εσωτερικά μόντεμ των laptop της Toshiba γνωρίζετε εάν έχουν αυτή την δυνατότητα; :worry:

 

Eχω αυτό:

 

Wired communication topology : international V.90 modem

speed : 56 Kbps data (V.90) and 14.4 Kbps fax (V.17)

 

Να υποθέσω ότι έχει την δυνατότητα;

 

Και κάτι τελευταίο, σε ISDN γράμμη πώς στέλνεις;

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότης να σταλεί φαξ μέσω κάποιου προγράμματος όπως το skype-out;
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Συντάσεις το κείμενο που θέλεις να στείλεις με φαξ χρησιμοποιώντας π.χ. το Word και στη συνέχεια το εκτυπώνεις, αντί όμως για τον εκτυπωτή επιλέγεις από τη σχετική λίστα τον οδηγό του φαξ/μόντεμ, συμπληρώνεις τον αριθμό τηλεφώνου και πατάς ΟΚ.

Σε ευχαριστώ φίλε. Έστελνα κανονικά, η DSL πρέπει να μου χάλασε τη δουλειά γιατί μπερδεύει... Θα δω τι θα κάνω. Και το πολυμηχάνημα που έχω είχε πρόγραμμα για αποστολή φαξ, αλλά ενώ πάω κανονικά δεν το συνεχίζει και σα να μη το επιλέγει καθόλου... Περίεργα πράματα... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αν δεν κανω λαθος για να στειλεις η να λαβεις ενα FAX δεν πρεπει να εισαι συνδεδεμενος με το internet... Αφου για να το στειλει το μοντεμ χρησιμοποιει την τηλεφωνικη γραμμη.. αν ειναι κατηλλημενη απο το internet πως θα το στειλει???
Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστά,αλλά στην περίπτωσή μας δεν μιλάμε για αυτό το αυτονόητο. Το κόλλημα είναι με την DSL...

 

EDIT: Τώρα που έψαξα βρήκα το εξής κείμενο και το παραθέτω

Faxing requires a regular faxmodem which is plugged into a regular telephone connection . DSL or CABLE modems and connections do not provide this.

 

HOWEVER, you can still have a regular telephone line and faxmodem in addition to your DSL or CABLE setup, and this is almost always the case. For instance many DSL setups provide the regular phone line (with dialtone) either on the back of the modem or through a splitter - for when you want to use a phone.

 

If you have a regular faxmodem connected into a standard telephone line IN ADDITION to your DSL or CABLE setup, you should be able to use that for faxing with no problems. Just point Just The Fax to the right Communications Port or modem.

 

Having DSL or CABLE does not prevent you from using a regular faxmodem and telephone line for faxing, you just can't use the DSL or CABLE connection directly to fax with.

 

Άρα δηλαδή η απάντηση είναι ότι ενώ είσαι συνδεμένος με DSL χρησιμοποιείς τον 56άρι ή 64άρι μόντεμ σου για να σταλεί το φαξ.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο :)

 

Επειδή δεν έχω στείλει ποτέ ούτε με pstn, μπορείς να μου πεις κάτι παραπάνω; :worry:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα έχετε μπλέξει τόσο πολύ. Ξαναλέω ότι το adsl δεν έχει καμία σχέση με το τηλέφωνο. Για να στείλετε fax χρειάζεστε μια τηλεφωνική σύνδεση, είτε pstn, είτε isdn και ένα modem που να έχει αυτή τη δυνατότητα και να μην είναι απασχολημένα... Όταν υπάρχει adsl, η σύνδεση στο δίκτυο είναι μόνιμη και δεν απασχολεί το τηλέφωνο. Όταν υπάρχει isdn το modem πρέπει απλά να συνδεθεί σε μία αναλογική θύρα του netmod.
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει isdn το modem πρέπει απλά να συνδεθεί σε μία αναλογική θύρα του netmod.

 

Το εξηγείς πιο απλά αυτό;

Σόρι αλλά είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα... :o

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Το εξηγείς πιο απλά αυτό;

Σόρι αλλά είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα... :o

Ενώ έχεις ISDN σύνδεση χρειάζεσαι όπως είπαμε ένα πρόγραμμα για fax. Αυτό το βρίσκεις και στα windows, πηγαίνοντας Πίνακα Ελέγχου --> Εκτυπωτές και φαξ. Αν δεν υπάρχει φαξ ήδη, βάλε το cd ανάκτησης των windows που έχεις να το εγκαταστήσεις. Μετά μέσω αυτού πηγαίνεις αποστολή νέου φαξ ή και λήψη και γίνεται η δουλειά σου κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Και τι χρέωση έχει η αποστολή fax?

Μια απλή αστική μονάδα. Αν είναι πολλές σελίδες και περάσουν 2-3 λεπτά μέχρι να σταλεί το φαξ, τότε θα χρεωθείς 2-3 λεπτά, δηλαδή 2-3 αστικές μονάδες. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τι χρέωση έχει η αποστολή fax?

 

Και να προσθέσω σε αυτό που είπε ο minovg, ότι αν το στέλνεις σε άλλο νομό από αυτόν που είσαι, τότε χρεώνεσαι με υπεραστιλό τιμολόγιο, ενώ αν το στέλνεις στο εξωτερικό, με τιμολόγιο διεθνών κλήσεων...

Στην ουσία είναι σαν να καλεί το modem σου τον αριθμό 2310-ΧΧΧΧΧΧ, να απαντά εκείνος και να γίνεται η αποστολή... Για όση διάρκεια κρατήσει η αποστολή, για τόσο θα χρεωθείς... :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

e-mail και πάλι e-mail...

Ναι αλλά πολλές φορές δεν έχεις δικαίωμα επιλογής. Είναι μερικές εταιρείες σταθερής και κινητής που ζητάνε fax και όχι e-mail. :worry:

Κακώς βέβαια, γιατί το σύγχρονο fax είναι το e-mail, αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...