Jump to content

Windows Genuine Advantage Program


kagg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το 2005 η Microsoft σχεδιάζει να μεγαλώσει τις προσπάθειες της στο αντί-πειρατικό της πρόγραμμα (Windows Genuine Advantage Program). Το τελευταίο ελέγχει την αυθεντικότητα του λογισμικού ενός χρήστη και παρέχει πρόσβαση σε πολλά γνωστά και άλλα προγράμματα εφόσον αυτή είναι θετική.

 

Έτσι σύντομα η MS θα ελέγχει την αυθεντικότητα των Windows πριν επιτρέψει το download security patches και αλλα επιπρόσθετα στο λειτουργικό σας σύστημα.

 

Η επιχείρηση "σκούπα" αρχίζει στις 7 Φλεβάρη στην Κίνα, Νορβηγία και Δημοκρατία της Τσεχίας.

Το ίδιο πρόγραμμα θα χρησιμοποιηθεί και με εταιρείες εκτός της Microsoft ώστε να μπορέσουν -όπως λένε- να είναι σίγουροι ότι το λογισμικό τους πωλείται και τους δίνει αρκετά χρήματα ώστε να συνεχίσουν την ανάπτυξη του σε ανταγωνιστικούς ρυθμούς.

 

Update:

 

Σε άλλη ανακοίνωση η MS ξεκαθάρισε ότι ο έλεγχος δεν θα ισχύει για τα πειρατικά λειτουργικά που έχουν ενεργοποιήσει το Update τους να γίνετε αυτόματα! (security updates only)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 122
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι στο λούκι από σήμερα μάγκες - έχω στο ένα παράθυρο τη Μ$ να ζητάει genuine validation και στα άλλα έχω μπει στα fora να δω τι παίζει.

 

Μπήκαμε σε νέες εποχές μου φαίνεται ...

Link to comment
Share on other sites

Το είδα στην πράξη. Τσεκάρει αν το product key που έχεις έχει εκδοθεί από τη MS και, αν όχι, μάντεψε, δεν σε αφήνει να κατεβάσεις τίποτα ! Θυμάστε τα 3.χ που ζήταγε κωδικό και σου έλεγαν τα ίδια τα παραθύρια "αν δεν τον έχεις πρόχειρο δεν πειράζει" ;;;

Ήρθε η εποχή να γδύσει όλο τον κόσμο η MS, αφού πια έχει μπει σε όλα τα σπίτια !

Αν όντως τσεκάρει με τη βάση δεδομένων τους σε κωδικούς, τότε μάλλον δεν παρακάμπτεται και θα πρέπει να αγοράζεις τα windows άμα θες updates. Μάλλον θα επεκταθεί σε όλα τα προγράμματα της MS...

Από μία άποψη χαίρομαι, να αρχίσει να μπαίνει στα σπίτια και το ελεύθερο λογισμικό όπως open office κτλ... Αντί να έχουν πειρατικές εκδόσεις office κτλ...

"Διαφωνώ με αυτό που λες, αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να το λες."

Βολταίρος

Link to comment
Share on other sites

Arxise idi apo extes na einai ypoxrewtiko sto windows update v.6!

 

Get ready to register with Microsoft if you want to update your Windows operating system. In a shift toward greater monitoring of personal computer systems and potentially less copying of software, Microsoft will require users to let the company place a software "key" on their systems if they want the free, regular system updates it provides.

 

Privacy advocates are concerned, but Microsoft said the system is anonymous and won't be used for anything other than verifying the operating systems' authenticity. Called "Windows Genuine Advantage," the system is designed to limit the spread of copied software, a widespread practice that has grated on co-founder Bill Gates since the earliest days of personal computing.

 

Pigi: http://www.neowin.net

Link to comment
Share on other sites

εδω και καιρο υσχει αυτο παιδια, πολλα service packs για server enviroments απαιτει να κανεις validation, δεν το βρισκω κακο, τοσα λεφτα δινουμε για να φτιαξουμε PC συμφωνα με της αναγκες μας αλλα 120 euro ειναι για το λειτουργικο ( εφοσον επιλεξουμε windows ετσι ) μπορει για πολλους να συμαινει πολλα τα λεφτα για ενα τρυπιο λειτουργικο αλλα εδω δεν ειναι Γερμανια που ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι δημοσιες υπηρεσιες τρεχουν Linux................
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις βρήκα αυτό - αλλά δεν ξέρω αν παίζει.

 

http://rapidshare.de/files/3393982/Windows_Genuine_Advantage_Fix.zip.html

 

Το κατεβασα αλλα δεν το βαζω. :D

Υπαρχει κανας τολμηρος? (οχι τιποτα αλλο, αλλα αν τρεχω για format,δεν θα μπορω να κατεβασω τα updates :lol: :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και δεν παίζει - από την ημερομηνία άλλωστε είδα ότι είναι dll Απριλίου.

Το παρακάτω όμως work-around παίζει σε Corporate WinXP Pro SP2 που είναι και το σύστημά μου.

 

Στον Explorer πάμε Tools - Internet Options - Programs - Manage add-ons και κάνουμε disable το windows genuine advantage.

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα και δεν παίζει - από την ημερομηνία άλλωστε είδα ότι είναι dll Απριλίου.

Το παρακάτω όμως work-around παίζει σε Corporate WinXP Pro SP2 που είναι και το σύστημά μου.

 

Στον Explorer πάμε Tools - Internet Options - Programs - Manage add-ons και κάνουμε disable το windows genuine advantage.

 

Το δοκιμασα και εγω σε Corporate (δεν ξερω αν εχει σχεση) και δουλεψε.

Δεν εβγαλε καθολου την οθονη που κανει check και με πηγε κατευθειαν στα updates. Ενω πριν εκανε ελεγχο και με εκοβε.

 

Συνεχιζουμε κανονικα λοιπον/ :D

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να το ανακαλύψη η Μ$ και να χρειαζεται άλλο κόλπο! :X

 

Νομιζεις οτι δεν το ξερει? Τους απλους χρηστες θελει να κοψει η Microsoft. Οι ψαγμενοι και γενικως οσοι ασχολουνται θα βρουν την λυση.

Ετσι πιστευω δηλαδη, γιατι δεν νομιζω, αφου ηταν γνωστο απο τον Απριλιο περιπου οτι ετοιμαζει κατι τετοιο, να μην το ξερουν οι τεχνικοι τους.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι απλοί χρήστες έχουν αυθεντικά Win! :P

Πάντως θα συμφωνήσω με τον Nosferatu. Μακάρι να μάθουν το ελεύθερο λογισμικό και να την τσούξει λίγο τη Μ$.

Link to comment
Share on other sites

Μα οι απλοί χρήστες έχουν αυθεντικά Win! :P

 

Poios irthe? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Internet Options - Programs - Manage add-ons και κάνουμε disable το windows genuine advantage.

emena vre paidia stin diaxirish prostheton giati den exei to windows genuine advantage gia na to kano disable? mono kati alla dll exei pou xrisimopoiei o explorer... mipos kserei kaneis ti na kano?

 

EDIT: ok to vrika telika eprepe na to katevaso loool plaka exoun ekei stin M$ eseis ti lete :lol:

EDIT#2: lipon to ekana disable.tora to win update pou to xo sto auto tha douleei kanonika molis vriskei krisima updates asfaleias?

Link to comment
Share on other sites

emena vre paidia stin diaxirish prostheton giati den exei to windows genuine advantage gia na to kano disable? mono kati alla dll exei pou xrisimopoiei o explorer... mipos kserei kaneis ti na kano?

 

EDIT: ok to vrika telika eprepe na to katevaso loool plaka exoun ekei stin M$ eseis ti lete :lol:

EDIT#2: lipon to ekana disable.tora to win update pou to xo sto auto tha douleei kanonika molis vriskei krisima updates asfaleias?

 

nai mia xara. kane kai ena manual windowsupdate na deis. emena doulepse kai vrike kai ena update tou net framework

Link to comment
Share on other sites

Poios irthe? :rolleyes:

Όσοι δεν ξέρουν και πολλά από PC και δεν έχουν κανένα φίλο που να ξέρει, αγοράζουν αυθυεντικά τα Win. Όσοι έχουν γνωστούς που να ξέρουν, τους τα δίνουν σε κόπιες. Άρα θα τους πουν και τι να κάνουν για να αποφύγουν το Validation. ;)

Link to comment
Share on other sites

Και ποιός νομίζεις ότι τα δίνει? Αν ο απλός δεν έχει κάποιον να συμβουλευτεί και να του πει "θα στα περάσω εγώ τα Win και ό,τι άλλο θες", τι θα κάνει? Σε λινουξ δε νομίζω πάντως να πάει!
Link to comment
Share on other sites

ok to ekana kai ego sto pc tis doulias molis...alla kato ston explorer mou bgazi ena ikonidio pou otan pas pano leei...manage addons...ime ok me ayto na iparxi??den xrisimopio explorer para mono gia update apla rotao gia na imaste sigouri!
...OMERTA...
Link to comment
Share on other sites

Και ποιός νομίζεις ότι τα δίνει? Αν ο απλός δεν έχει κάποιον να συμβουλευτεί και να του πει "θα στα περάσω εγώ τα Win και ό,τι άλλο θες", τι θα κάνει? Σε λινουξ δε νομίζω πάντως να πάει!

 

Tin simeron imera oloi exoume kapio "gnwsto"

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικός τρόπος (δεν τον έχω τεστάρει).

 

Before pressing the 'Custom' or 'Express' button, paste this string to the address bar and press enter.

 

javascript:void(window.g_sDisableWGACheck='all')

 

It turns off the trigger for the key check.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικός τρόπος (δεν τον έχω τεστάρει).

 

Before pressing the 'Custom' or 'Express' button, paste this string to the address bar and press enter.

 

javascript:void(window.g_sDisableWGACheck='all')

 

It turns off the trigger for the key check.

 

 

Ο πιο πανω τροπος που ανεφερες με το disable add-on, λειτουργει μια χαρα παντως :D

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφορουν διαφορα σπαστιρια στα ξενα φορα για να το απενεργοποιησετε.

 

search... :worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...