Jump to content

«Σχέση» από το Internet;


SakisPlayer
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να κάνεις γνωριμίες μέσω chat και γενικώτερα απο το ιντερνετ, κυρίως το να δημιουργήσεις ερωτική η φιλική σχέση, κάποιοι το βλέπουν ουτοπικό η και επικύνδινο. Διοτι επικαλούνται το "απρόσωπο" που αναγκαστικά υπάρχει σε τέτοιου είδους επικοινωνία και κατ'επέκτασιν η αβεβαιώτητα για το αν το πρόσωπο που μας συστήνεται ειναι πραγματικό με βάση την περιγραφή που μας δίνει. Εχουν υπάρξει και περιπτώσεις συναντήσεων που κατέληξαν σε φιάσκο για πολλαπλές κατα περίπτωση αιτίες.

Πείτε την γνώμη σας, η ακόμα καλύτερα για όσους διαθέτουν εμπειρία τέτοιου είδους, πείτε την μας.

 

http://www.arunjain.com/funnypix/love.jpg

:whistle: _ - _ - _ - _ - _ :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Eχω διαβασει χιλιαδες σελιδες για τις σχεσεις μεσω ιντερνετ. Ολα ειναι θεωρια, μεχρι που ειδα οτι πολλα απο αυτα ειναι παρμενα μεσα απο την ζωη. Καθηγητρια μου γνωρισε τον αντρα της μεσω του διαδικτυου, και ειναι παντρεμενοι εδω και 6χρονια σε ενα ευτυχες περιβαλλον καπου στο εξωτερικο.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Το ιντερνετ απλά είναι ένα ευκολο (?) μέσο.

Το ότι στην αρχή είναι "απρόσωπο" , διευκολύνει πολλούς που είναι διστακτικοί ή και ντροπαλοί και ντρέπονται να ανοικτούν.

 

Απο εκεί και πέρα, δε κατακρίνω τίποτα. Ξέρω περιπτώσεις ανθρώπων που τους έκατσε η καλή και είναι μαζί ευτυχισμένοι για πάρα πολύ καιρό, όπως ξέρω και περιπτώσεις ανθρώπων που όσο και αν το κυνηγάνε δε μπορούν να κάνουν κάτι.

Απλά είναι τυχερά αυτά...

:X
Link to comment
Share on other sites

Ξερω φιλο μου που εχει ηδη παντρευτει την κοπελα που γνωρισε απο chat

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

to na poume "ksero allous pou..." den odhgei se symperasmata..ego ksero atoma pou gnoristhkan kai zoun eytyxismenoi mazi,atoma pou gnoristhkan kai de lene oute kalhmera,atoma pou eipan na gnoristoun alla ayto den egine pote..opote de mporeoume na bgaloume etsi kapoio symperasma..

8a sumfonhso me ton prograpsanta pou eipe"tyxera einai ayta"..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειχα φτιαξει μια φιλια απο το net εδω και 6 χρονια η κοπελα ειναι απο την κυπρο και μιλαμε μεσω e-mail η καμερα και οποτε κατεβαινει βγαινουμε για καφε η ποτο γενικα ειναι ωραιο πραγμα να κανεις γνωριμιες μεσω internet διοτι μπορουν να σε ακουσουν χωρις να σε ξερουν και ετσι σου βγαινει εναν βαρος imo
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα λεγομενα του mplip.

Αυτο το "καμουφλαρισμα" πισω απο μια οθονη και ενα πληκτρολογιο , ακομα και μια καμερα , ειναι ενας παραγοντας που μπορει να σε ξεμπλοκαρει καπως και να εισαι πιο "ανετος" απεναντι σε αυτον που βρισκεται στην αλλη ακρη-στο pc του , αλλα προσωπικα τουλαχιστν , δεν ειμαι υπερ τετοιου ειδους σχεσης (αν και υπαρχουν πολλα παραδειγματα που μου εχουν δειξει πως και τετοιοιυ ειους επαφες , μια χαρα εξελσονται-).

Προτιμω ολα αυτα τα συναισθηματα που υπαρχουν οταν βρισκεσαι με καποιον τετ-α-τετ.Ακομα και οταν δεν τον ξερεις και θες να κανεις την "πρωτη κινηση".Αυτο το "να παω ή οχι;" "και τι να του/της πω;" , "ειμαι καλα ντυμενος;" , "ωχ κοιτα με κοιταει!" κτλ κτλ.Ολες αυτες οι ανασφαλειες οι ενδιασμοι , κτλ κτλ.

Απο την αλλη παντως -οπως ειχα ξαναπει και σε ενα αλλο παρομοιο thread- , πιστευω ακραδαντα πως τα συχρονα τεχνολογικα μεσα -απο το τηλ. μεχτι το net , βοηθουν στο να συντηρηθει-διατηρηθει μια σχεση.

Οπως προαναφερθηκε "τυχερα ειναι αυτα".

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ μόνο αυτό μπορώ να πω και το εννοώ πραγματικά: "GET A LIFE!"

 

Το internet είναι ωραίο για να ενημερώνεσε, να παίρνεις mail, να περνάς την ώρα σου και να χαζεύεις. Για όλα τα άλλα υπάρχει και ο έξω κόσμος και θα συνιστούσα να μην το ξεχνάμε...

Kill a man, and you are a murderer. Kill millions of men, and you are a conqueror. Kill them all, and you are god.

- Jean Rostand

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ μόνο αυτό μπορώ να πω και το εννοώ πραγματικά: "GET A LIFE!"

 

Το internet είναι ωραίο για να ενημερώνεσε, να παίρνεις mail, να περνάς την ώρα σου και να χαζεύεις. Για όλα τα άλλα υπάρχει και ο έξω κόσμος και θα συνιστούσα να μην το ξεχνάμε...

το internet ειναι μεσο επικοινωνιας :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Στο νετ συμβαίνει ότι και στην ζωή (ίσως γιατί είναι μέρος της ζωής... :whistle: ).

Μπορεί κάποιος να γνωρίσει έναν αξιόλογο άνθρωπο ή και κανά σαπάκι... Η μήπως υπάρχει άτομο που έχει γνωρίσει στην "εκτός διαδικτύου" ζωή του μόνο σωστούς και δεν το έχω πάρει χαμπάρι; :wacko:

I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε οτι υπάρχουν πολλοί ανθρώποι που φθάνουν σε σημείο να επιζητούν μέσω του ιντερνετ εικονικό σεξ; Μην βιαστείτε να το γελάσετε το θέμα. Μου έχει τύχει 4 φορές. Και δεν μιλάω για καμάκι, αλλα για το κάτι παραπάνω!!! Αποκορύφωμα, μια παντρεμένη που ο άντρας της ταξίδευε 6άμηνα και ερχόταν για 2 εβδομάδες σπίτι και ξαναέφευγε. Αυτή αγαπητοί μου συμφωρουμίτες, μέσω της web cameras της, έκανε "διάφορα" και έλεγε πολλά. Μου έλεγε πως θέλει να την παρατηρώ!!!
Link to comment
Share on other sites

Το νετ απλώς διιευκολύνει να εκδηλωθεί κάποιος, όχι να διαμορφωθεί... Αυτοί ή αυτές, Σάκη, υπάρχουν ανάμεσά μας και όταν τους δίνεται η ευκαιρία, φανερώνονται... Ε ρε τί έχουμε να δούμε ακόμα...
I see stupid people...
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε οτι υπάρχουν πολλοί ανθρώποι που φθάνουν σε σημείο να επιζητούν μέσω του ιντερνετ εικονικό σεξ; Μην βιαστείτε να το γελάσετε το θέμα. Μου έχει τύχει 4 φορές. Και δεν μιλάω για καμάκι, αλλα για το κάτι παραπάνω!!!
Έλα ρε, γίνονται τέτοια πράγματα; Ανήκουστο. Να το ονομάσουμε cyber-sex? Τρέχω στο #hellas να τους πω τα νέα!

 

Αποκορύφωμα, μια παντρεμένη που ο άντρας της ταξίδευε 6άμηνα και ερχόταν για 2 εβδομάδες σπίτι και ξαναέφευγε. Αυτή αγαπητοί μου συμφωρουμίτες, μέσω της web cameras της, έκανε "διάφορα" και έλεγε πολλά. Μου έλεγε πως θέλει να την παρατηρώ!!!
Εσύ πώς αντέδρασες;
Link to comment
Share on other sites

Σακη ωραια το ξεκινησες το θεμα αλλα τωρα με αυτο του εδωσες και καταλαβε...

 

Στο θεμα μας,το ιντερνετ ειναι ενα μεσο επικοινωνιας οπως ειπωθηκε πιο πριν και δεν βλεπω κατι το λαθος σε αυτο.Αν δυο ανθρωποι γνωριστουν μεσω αυτου του μεσου αναπτυξουν φιλια/σχεση αλλα παραμεινουν εκει τοτε υπαρχει προβλημα.Αν ομως γνωριστουν απο κοντα και εξελιχθει η σχεση τους τοτε δεν βλεπω που ειναι το προβλημα στο οτι γνωριστηκαν μεσω ιντερνετ.. το ιδιο μου κανει σαν να γνωριστηκαν σε μια καφετερια.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε, γίνονται τέτοια πράγματα; Ανήκουστο. Να το ονομάσουμε cyber-sex? Τρέχω στο #hellas να τους πω τα νέα!

 

Εσύ πώς αντέδρασες;

- Εγω της έλεγα πως εντάξει, ωραία ειναι όλα αυτά, αλλα δεν φοβάσαι μην μπεί στο δωμάτιό σου κάποιο απο τα παιδιά σου; Μην με ξενερώνεις μου έλεγε. Εξ'άλλου, έχω λάβει τα μέτρα μου!

 

- Μια παράμετρος ειναι κι αυτή φίλε Βασίλη.

Link to comment
Share on other sites

Genika den prepei na yperbaloume kai na megalopoioume to internet...ola sto telos kataligoun se mia synantisi face 2 face.

Opote telika den allazoun polla pragmata...

 

Exo gnorisei arketes kopeles meso internet kai exo kanei kai kapoies sxeseis meso internet (arketa kales malista)...alla auto den leei kati.

 

Genika 8a elega se osous psaxnoun na dokimasoun ta panta kai oti tous tyxei, pantos 8a synistousa na apofeugete ta atoma pou den 8eloun na gnoristite apo konta...epeidi auto syni8os kati simainei...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πρόβλημα υπάρχει όταν καποιος μπαίνει στο ίντερνετ σχεδον αποκλειστικά για να γνωρίσει άτομα του άλλου φύλου και να κάνει κάτι μαζί τους. Όταν όμως μπαίνει για να διασκεδάσει, ενημερωθεί κλπ και τύχει να γνωρίσει κάποιο άτομο που να συναντηθούν απο κοντα και βλέπουν ότι υπάρχει έλξη γιατί να μην κάνουν κάτι? Τι διαφορά έχει απο το να γνωρίστηκαν σε μια καφετέρια? Ισα ίσα που έτσι ήξεραν ο ένας το χαρακτήρα του άλλου, κάτι που δεν συμβαίνει σε άλλου είδους γνωριμίες όπου πρώτα βλέπεις τον άλλο και μετά κρίνεις χαρακτήρα. Πολλές φορές όμως θαμπώνεσαι απο την εμφάνιση του και κρίνεις λανθασμένα το χαρακτήρα του, κατι που δεν γίνεται σε ιντερνετικές γνωριμίες. Προσώπικά κάτι τέτοιο μού έχει συμβεί μια μονο φορά, και μάλιστα δεν ανήκει στο παρελθόν αλλά στο παρόν, και τώρα τα έχουμε με το άτομο αυτο 1 μήνα και επεται συνέχεια! (Και μάλιστα εκ του myphone γνωριστήκαμε! :p:whistle: Το myphone φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά, κάτι σαν τη Nokia: Connecting People :p)

Όταν όμως κάποιος μπάινει στο νετ μόνο και μονο για να του "τύχει" κάτι τέτοιο τότε πιστεύω ότι έχει πρόβλήμα, ειδικά όταν κανει αυτού του είδους ""σχέσεις"" όπου δεν έχει καν συναντήσει τον άλλον!

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα που έτσι ήξεραν ο ένας το χαρακτήρα του άλλου, κάτι που δεν συμβαίνει σε άλλου είδους γνωριμίες όπου πρώτα βλέπεις τον άλλο και μετά κρίνεις χαρακτήρα.

χμμμ καμια φορα μεσου ιντερνετ καποιοι ανθρωποι δειχνουν περισσοτερο το ποιοι ειναι επειδη ισως δεν φοβουνται για τον "λυθοβολισμο" .....

 

(Και μάλιστα εκ του myphone γνωριστήκαμε! :p:whistle: Το myphone φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντά, κάτι σαν τη Nokia: Connecting People :p)

φανταζομαι ποσο περηφανος ειναι ο msk για το φορυμ του .... δεν εισαι το μοναδικο μελος του myphone που του συμβενει κατι τετοιο:rolleyes::whistle:
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω κάνει σχέση απο το ΙΝΤΕΡΝΕΤ. Και μάλιστα πολύ πετυχημένη και με ποιοτικό άτομο. Και βέβαια εχω κάνει και φιλίες, γνωριμίες, όπως απο το myphone στα meeting's.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι το πρόβλημα υπάρχει όταν καποιος μπαίνει στο ίντερνετ σχεδον αποκλειστικά για να γνωρίσει άτομα του άλλου φύλου και να κάνει κάτι μαζί τους.

Και αν δε μιλάμε για το άλλο φύλο; :rotfl:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και αν δε μιλάμε για το άλλο φύλο; :rotfl:

 

Τότε δικαιολογώ ακόμα κ αυτόν που μπαίνει μόνο και μόνο γιάυτον το σκοπο γιατι μάλλον θα είναι πολύ δυσκολο να γνωρίσει κάποιο άτομο με τις ίδιες "προτιμήσεις" στην πραγματική ζωη. :)

Link to comment
Share on other sites

Τότε δικαιολογώ ακόμα κ αυτόν που μπαίνει μόνο και μόνο γιάυτον το σκοπο γιατι μάλλον θα είναι πολύ δυσκολο να γνωρίσει κάποιο άτομο με τις ίδιες "προτιμήσεις" στην πραγματική ζωη. :)

ισως , αλλα μην ξεχνας οτι και στην πραγματικη ζωη υπαρχουν "καναλια" για αυτους ......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...