Jump to content

Προβλήματα με spyware στα Windows 2000


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στον υπολογιστή του σαλονιού έχω τα Windows 2000 Professional. Αυτό τον υπολογιστή τον χρησιμοποιούν ο πατέρας μου και ο μικρότερος αδερφός μου. Ο αδερφός μου μπαίνει στο google και ψάχνει για φωτογραφίες από αυτοκίνητα (είναι σίγουρο αυτό γιατί ξέρω με διάφορους τρόπους τι κάνει) . Όμως σε ορισμένα site που βγάζει το google υπάρχουν spyware και ο υπολογιστής γεμίζει συνέχεια με αυτά. Έτσι αναγκάζομαι συνέχεια να κάνω καθαρισμό με το adaware. Επειδή έχει αρχίσει να μου την δίνει αυτή η κατάσταση τι μπορώ να κάνω ώστε να μην μπαίνουν συνέχεια spyware; Την λύση του firefox την ξεχνάμε γιατί 1) έχουν συνηθίσει στον Internet Explorer και 2) δεν γουστάρω τον firefox. Αν φτιάξω στα 2000 έναν λογαριασμό χρήστη χωρίς δικαιώματα administrator θα μπορούν να εγκατασταθούν τα spyware (βρίσκω και spyware που εγκαθίστανται με activex και κανονικά προγράμματα) . Το activex δεν θέλω να το απενεργοποιήσω γιατί σε ορισμένα site χρειάζεται πραγματικά. Το spysweeper μπορεί να απαγορεύει εντελώς την εγκατάσταση των spyware; Γϊνεται να μην εμφανίζει καθόλου προειδοποιητικά μηνύματα; Γενικά πείτε μου τι μπορώ να κάνω (εκτός από αυτά που έχω αποκλείσει) γιατί δεν πάει άλλο η κατάσταση...

 

EDIT

 

Έχω την ελληνική έκδοση των Windows 2000 Professional

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή και δεδομένου ότι:

1. Δεν υπάρχει utility που να αφαιρεί όλα τα είδη spyware.

2. Η μεγάλη πλειοψηφία spyware είναι γραμμένο για IE.

 

Η καλύτερη λύση είναι ο Firefox. Καλά θα ήταν να τον χρησιμοποιούσαν και οι συγγενείς σου παρά να κάθεσαι κάθε τρεις και λίγο να καθαρίζεις το μηχάνημα από spyware. Αν δεν τον χρησιμοποιήσεις πάντως, βάλε κάποιο antispyware πρόγραμμα να τρέχει στο startup του account που χρησιμοποιούν. Καλή περίπτωση γι'αυτή τη δουλειά είναι το spysweeper που δύσκολα θα αφήσει κάτι να περάσει. Βέβαια, όταν εντοπιστεί spyware θα εμφανιστεί σχετικό alert και θα πρέπει να το ξέρουν όσοι χρησιμοποιούν το μηχάνημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχει η κατάσταση αυτή τη στιγμή και δεδομένου ότι:

1. Δεν υπάρχει utility που να αφαιρεί όλα τα είδη spyware.

2. Η μεγάλη πλειοψηφία spyware είναι γραμμένο για IE.

 

Η καλύτερη λύση είναι ο Firefox. Καλά θα ήταν να τον χρησιμοποιούσαν και οι συγγενείς σου παρά να κάθεσαι κάθε τρεις και λίγο να καθαρίζεις το μηχάνημα από spyware. Αν δεν τον χρησιμοποιήσεις πάντως, βάλε κάποιο antispyware πρόγραμμα να τρέχει στο startup του account που χρησιμοποιούν. Καλή περίπτωση γι'αυτή τη δουλειά είναι το spysweeper που δύσκολα θα αφήσει κάτι να περάσει. Βέβαια, όταν εντοπιστεί spyware θα εμφανιστεί σχετικό alert και θα πρέπει να το ξέρουν όσοι χρησιμοποιούν το μηχάνημα.

 

Το πρόβλημα το έχω μόνο με τον αδερφό μου που μπαίνει σε όποια σελίδα βρει με φωτογραφίες αυτοκινήτων στο google. Ο πατέρας μου μπαίνει σε συγκεκριμένα site που ξέρω 100% ότι δεν εγκαθιστούν spyware. Την λύση του firefox την έχω αποκλείσει από την αρχή. Άντε τώρα να κάθομαι να τους μαθαίνω καινούργια πράγματα. Και εγώ Internet Explorer χρησιμοποιώ (για την ακρίβεια τον Maxthon) αλλά προσέχω και δεν υπάρχει στο pc μου ούτε ένα spyware. Για αρχή ξεκίνησα με δραστικά μέτρα (μπλόκαρα το google από τον router και δεν μπορεί να μπει κανείς εκτός από το pc μου) μέχρι να βρω καλύτερη λύση. Ξέρεις τι είναι να ανοίγεις το pc και να σου πετάγονται 4-5 παράθυρα με καζίνα κ.λ.π. ; Τώρα έφτιαξα στα 2000 έναν λογαριασμό χωρίς δικαιώματα administrator και δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων, αλλαγές στο σύστημα κ.λ.π. Όμως η επιφάνεια εργασίας δεν είναι η ίδια με τον αρχικό λογαριασμό (του administrator). Αν υπάρχει λύση για αυτό θα ήταν καλό. Επίσης στη γραμμή εργαλείων (δίπλα στην ώρα) δεν εμφανίζεται το εικονίδιο ελέγχου της κάρτας ασύρματου δικτύου που έχει ο υπολογιστής αλλά το internet δουλεύει κανονικά.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή ξεκίνησα με δραστικά μέτρα (μπλόκαρα το google από τον router και δεν μπορεί να μπει κανείς εκτός από το pc μου) μέχρι να βρω καλύτερη λύση. Ξέρεις τι είναι να ανοίγεις το pc και να σου πετάγονται 4-5 παράθυρα με καζίνα κ.λ.π. ;

Ασφαλώς. Όλοι το ζ'ησαμε αυτό και το αντιμετωπίσαμε κατάλληλα... Αλλος με το Firefox, εγώ με το Netscape κλπ. Αλλά μπορείς να το λύσεις το θέμα και χωρίς να κόψεις το google ! Απλά βάλε έναν pop-up blocker και ησύχασες! (στο πρωτο τεύχος του PC-World υπάρχει δωρεάν η σουίτα ashampoo η οποία μέσα σε όλα έχει και pop-up blocker).

 

Τώρα έφτιαξα στα 2000 έναν λογαριασμό χωρίς δικαιώματα administrator και δεν μπορεί να κάνει εγκατάσταση/απεγκατάσταση προγραμμάτων, αλλαγές στο σύστημα κ.λ.π. Όμως η επιφάνεια εργασίας δεν είναι η ίδια με τον αρχικό λογαριασμό (του administrator). Αν υπάρχει λύση για αυτό θα ήταν καλό. Επίσης στη γραμμή εργαλείων (δίπλα στην ώρα) δεν εμφανίζεται το εικονίδιο ελέγχου της κάρτας ασύρματου δικτύου που έχει ο υπολογιστής αλλά το internet δουλεύει κανονικά.

Εμπα σαν administrator, πηγαινε στο C:\Documents and Settings\Administrator\ και αντέγραψε το φάκελο desktop στο C:\Documents and Settings\neos_xrhsths. Το desktop του νέου χρηστη θα είναι ίδιο με του administrator.... Όσο για την κάρτα δικτύου, λογικό είναι να μην την δείχνει, αφού ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα ... Δωσε προσωρινά administrator privileges στο νεο χρήστη, βάλε τον να τρέχει ότι προγράμματα θέλεις ( πχ κάρτα δικτύου, πριντερ κλπ) και ξανακάνε τον χρήστη απλό user...

 

Λ.

Link to comment
Share on other sites

Το spyware δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται να έχεις μπει σαν administrator για να κάνει τη δουλειά του. Αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που σου είπα; Είναι πολύ απλό να βάλεις ένα πρόγραμμα στο startup του συγκεκριμένου χρήστη και είναι σίγουρο ότι θα μειωθεί κατά πολύ ο κίνδυνος από spyware.
Link to comment
Share on other sites

Το spyware δεν είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται να έχεις μπει σαν administrator για να κάνει τη δουλειά του. Αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις αυτό που σου είπα; Είναι πολύ απλό να βάλεις ένα πρόγραμμα στο startup του συγκεκριμένου χρήστη και είναι σίγουρο ότι θα μειωθεί κατά πολύ ο κίνδυνος από spyware.

 

Στον υπολογιστή που υπάρχει το πρόβλημα με τα spyware κάθονται μόνο ο πατέρας μου και ο αδερφός μου. Εγώ έχω δικό μου υπολογιστή στο δωμάτιό μου. Μέχρι σήμερα όταν άνοιγε ο υπολογιστής έμπαινε αμέσως στον λογαριασμό Administrator. Δεν είχα ξεχωριστούς λογαριασμούς ποτέ. Τώρα στον λογαριασμό Administrator έβαλα κωδικό τον οποίο ξέρω μόνο εγώ και ο πατέρας μου. Για τον αδερφό μου έφτιαξα λογαριασμό με άλλο username αλλά χωρίς κωδικό. Το SpySweeper (η τελευταία έκδοση, η 3.5) όταν πάω να το τρέξω στον λογαριασμό που έχει μόνο δικαιώματα χρήστη βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να τρέξει σε λογαριασμό με περιορισμένα δικαιώματα :mad: Επειδή δεν μπόρεσα να βρω κάτι, το SpySweeper έχει την δυνατότητα όταν βρίσκει κάτι να ΜΗΝ εμφανίζει κανένα μήνυμα αλλά να το σβήνει αμέσως ή να το βάζει σε καραντίνα;

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Ασφαλώς. Όλοι το ζ'ησαμε αυτό και το αντιμετωπίσαμε κατάλληλα... Αλλος με το Firefox, εγώ με το Netscape κλπ. Αλλά μπορείς να το λύσεις το θέμα και χωρίς να κόψεις το google ! Απλά βάλε έναν pop-up blocker και ησύχασες! (στο πρωτο τεύχος του PC-World υπάρχει δωρεάν η σουίτα ashampoo η οποία μέσα σε όλα έχει και pop-up blocker).

 

 

Εμπα σαν administrator, πηγαινε στο C:\Documents and Settings\Administrator\ και αντέγραψε το φάκελο desktop στο C:\Documents and Settings\neos_xrhsths. Το desktop του νέου χρηστη θα είναι ίδιο με του administrator.... Όσο για την κάρτα δικτύου, λογικό είναι να μην την δείχνει, αφού ο χρήστης δεν έχει δικαιώματα ... Δωσε προσωρινά administrator privileges στο νεο χρήστη, βάλε τον να τρέχει ότι προγράμματα θέλεις ( πχ κάρτα δικτύου, πριντερ κλπ) και ξανακάνε τον χρήστη απλό user...

 

Λ.

 

Τα pop-up τα έβγαλε χτες που ξαναμπήκαν spyware. Μόλις καθάρισα το pc με το adaware έφυγαν τα pop-up, η μπάρα αναζήτησης που είχε δημιουργήσει κάποιο spyware, επανήλθε η αρχική σελίδα του internet explorer, η αρχική σελίδα αναζήτησης κ.λ.π. Όταν έψαξα τον υπολογιστή με το SpySweeper βρήκα και άλλα πράγματα (ανάμεσά τους και ένα trojan)!!!!!!! ΄Όπως καταλαβαίνετε είχε γίνει ΧΑΜΟΣ... Τα καθάρισα όλα και ως τώρα είναι εντάξει. Τα υπόλοιπα θα τα κάνω αύριο.

 

EDIT

 

Όσο για το ότι έκοψα το google: μέχρι να σιγουρευτώ ότι όλα είναι εντάξει και δεν υπάρχει πλέον μεγάλος κίνδυνος να ξανακολλήσει spyware, τότε θα το ξεμπλοκάρω. Μάλιστα σήμερα μου είπε ο αδερφός μου ότι μπήκε από το yahoo και σκέφτομαι να το κόψω και αυτό. Αν παιδευόσουν τόση ώρα όπως εγώ σήμερα και άλλες φορές, ίσως να έκοβες περισσότερα από αυτά που έκοψα εγώ :p

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ το spysweeper εδώ και κάμποσο καιρό. Όταν βρίσκει κάτι ενώ είσαι ιντερνετ (χωρίς να το έχεις βάλει να ψάξει εννοώ) σου βγάζει μήνυμα, ζητώντας να το αφαιρέσει. Γενικά πάντως μην εμπιστεύεσαι το ότι δουλεύει στο παρασκήνιο, βάζε το τακτικά να κάνει ελέγχους. Η εμπειρία μου έχει δείξει ότι όλο και κάτι βρίσκει.
Link to comment
Share on other sites

Tora teleytea dokimasa to symantec antivirus corporate 9.2.0 1000,ine poli poio elafri apo norton genika kai meta apo test pou tou ekana se site pou echone spyware den kolisa tipota,beltiose to antivirus sou .

Οδηγίες για τη «Νόσο των πτηνών»

 

http://img101.imageshack.us/img101/6465/g7su.th.png

Link to comment
Share on other sites

Καμιά λύση για το πρόβλημα με το SpySweeper (που δεν δουλεύει στον απλό λογαριασμό χρήστη, χωρίς δικαιώματα administrator δηλαδή) ;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Tora teleytea dokimasa to symantec antivirus corporate 9.2.0 1000,ine poli poio elafri apo norton genika kai meta apo test pou tou ekana se site pou echone spyware den kolisa tipota,beltiose to antivirus sou .

Σωστή κίνηση! ;)

 

Επίσης πολύ καλό πρόγραμμα είναι και το Norton Internet Security που έχει Anti-Virus,Firewall και anti-spam. :)

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...