Jump to content

Μπορώ να έχω 2 σκληρούς σε ένα κουτί?


jog
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

 

Επειδή ο σκληρός σιγά σιγά γεμίζει,μπορώ να πάρω ακόμα έναν και να τον βάλω στο κουτί,ώστε να γλιτώσω τις διαδικασίες?

 

Το pc μου είναι του 99

 

Μοντέλο μητρικής δυστυχώς δεν ξέρω

:(

 

Σας ευχαριστώ πολύ

:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά 99% μπορείς!

 

Έχεις ανοίξει καθόλου το κουτί του υπολογιστή σου; Αν αναγνωρίζεις ποιος είναι ο σκληρός δίσκος, θα δεις μια μακριά καλωδιοταινία (συνήθως γκρίζα με μαύρο άκρο) από τη μητρική στην είσοδο δεδομένων και ένα «σμήνος» καλωδίων (κόκκινων, κίτρινων και μαύρων) από το τροφοδοτικό στην είσοδο τροφοδοσίας. Αν λοιπόν είναι διαθέσιμη μια τέτοια καλωδιοταινία από τη μητρική (από το τροφοδοτικό σίγουρα υπάρχουν πολλές), τότε μπορείς να βάλεις και άλλο σκληρό.

 

Αν βέβαια δε γνωρίζεις πολλά από σύνθεση υπολογιστών, πήγαινε σε κάποιο κατάστημα να σου το κάνουν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/guru7/36824/444282/0/logo_mini.jpg

 

Γιάννης Πετρίδης (Δευτέρα – Παρασκευή, 16:00–17:00, ΝΕΤ 105,8, 17:10–18:10+ Τρίτο Πρόγραμμα)

Πάνος Χρυσοστόμου (Δευτέρα – Πέμπτη, 21:00–22:00, Δεύτερο Πρόγραμμα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Επειδή ο σκληρός σιγά σιγά γεμίζει,μπορώ να πάρω ακόμα έναν και να τον βάλω στο κουτί,ώστε να γλιτώσω τις διαδικασίες?

 

Το pc μου είναι του 99

 

Μοντέλο μητρικής δυστυχώς δεν ξέρω

:(

 

Σας ευχαριστώ πολύ

:)

 

Όλα τα motherboard εδώ και πολλά χρόνια ενσωματώνουν 2 IDE Controllers.Σε κάθε IDE Controller μπορούν να συνδεθούν 2 συσκευές (Δίσκοι,CD-Roms, κλπ).

 

Οπότε εκτός και αν έχεις 3 CD-ROM Drives μπορείς άνετα να προσθέσειςένα δεύτερο δίσκο. Στην χειρότερη περίπτωση θα χρειαστείς και ένα IDEκαλώδιο (αν έχεις μόνο 1).

 

Ρίξε μια ματιά και εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

και βέβαια μπορείς! Μόνο που επειδή όπως λες είναι του '99 το μηχάνημα, καλύτερα να αγοράσεις κάποιον δίσκο μικρής χωρητικότητας γιατι αν πάρεις κανέναν π.χ. 80GB δεν θα σου τον αναγνωρίζει και τζάμπα τα λεφτά (αν ήξερες τι motherboard έχεις θα βοηθούσε πάντως). Η εγκατάσταση είναι απλή, θα ανοίξεις το κουτί του PC, και θα βρεις το καλώδιο που είναι συνδεδεμένο στον υπάρχων σκληρό σου δίσκο. Είναι ένα πολύ πλατύ καλώδιο, το οποίο λέγεται "καλώδιο IDE". Αυτό το καλώδιο θα έχει μια κατάληξη η οποία θα μπει στον καινούργιο σκληρό σου δίσκο. Αν όμως δεν έχει ελεύθερη κατάληξη (π.χ. αν την χρησιμοποιείς για άλλη συσκευή όπως CD-ROM) βρές ένα δεύτερο IDE καλώδιο και σύνδεσέ το στον σκληρό δίσκο. Ελπιζω να βοήθησα :rolleyes:
always look on the bright side of life :whistle:
Link to comment
Share on other sites

Λογικα και αν δεν εχεις 3 cd η dvd drives εγκατεστημενα θα μπορεις ;)

 

Καλυτερα πηγαινε καπου να σου το κανουν ομως η αγγαρεψε καποιον που ξερει :lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το μόνο που φοβάμαι είναι ότι παίζει να μην αναγνώριζει τον σκληρό σου λόγω χορητικότητας... εμένα στο παλιό pc μου (1998-αν θυμάμαι καλά) με το τελευταίο BIOS εγκατεστήμενο η μητρική αναγνώριζε μέχρι 8GB(ή 20 επίσης δεν θυμάμαι) ή κάτι λίγα τελος πάντων.
Link to comment
Share on other sites

ego re paidia pou exo ena dvd-rom,ena dvd-rw kai 2 sklirous mporo na valo allo skliro;an nai tha mou xriastei tipota parapano;

 

Μπορεις. Θα πρεπει να παρεις ενα Raid controller και να συνδεσεις εκει τον αλλο δισκο. Υπαρχει και αλλη λυση. Να παρεις μια εξωτερικη θηκη usb 2.0 (αρκει να την υποστηριζει το PC σου) και να βαλεις μεσα τον δισκο. Ετσι μπορεις και να τον μεταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Και γω για ενα PC του 99 που ειχα μου είπαν να μην του βάλω πάνω από 20αρι (μου το ειπαν απ την Cosmodata που το χα αγορασει).

Και σε έναν φίλο, πάλι του 99 νομίζω, το ίδιο ακριβώς του είπαν απ το ΠΛΑΙΣΙΟ.

 

Το θέμα είναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σήμερα βρίσκεις από 40 και πάνω. Γι αυτό ψάξε...

1) Στα "μεταχειρισμένα" ;)

2) Στο μαγαζάκι - κομπιουτεράδικο της γειτονιάς. Αυτόν καλέ, που πουλάει ένα PC αραιά και που, και που τρεχει την "επιχείρηση" μόνος του... Εκει ίσως βρεις καινούριο

 

Σε κάθε περίπτωση, μην δώσεις πάνω από 25 για μεταχειρισμένο και πάνω από 35 για καινούριο...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

 

Θα το ψάξω πολύ καλά το θέμα και θα σας ενημερώσω!

:)

Link to comment
Share on other sites

πάντως λογικά στην πρώτη οθόνη μόλις ανοίγει το PC λογικά κάπου πρέπει να γράφει το μόντελο της μητρικής σου...
Link to comment
Share on other sites

ego re paidia pou exo ena dvd-rom,ena dvd-rw kai 2 sklirous mporo na valo allo skliro;an nai tha mou xriastei tipota parapano;

 

Αν έχεις ελεύθερη θύρα PCI πάρε έναν ide controller στον οποίον μπορείς να συνδέσεις άλλες δυο συσκευές IDE ανά καλώδιο. Είναι πιό απλή και φτηνή λύση απο RAID controller και USB box που αναφέρθηκε πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Το σύστημα μου μπορώ να το αναβαθμίσω λίγο?Θέλω να βάλω μια μεγαλύτερη μητρική και έναν μεγαλύτερο επεξεργαστή.Οιι συσκευές που υπάρχουν στο pc μου είναι,

 

ένα dvd -rom ένα cd rom και ο σκληρός δίσκος...

 

το κουτί έχει μεγάλο μέγεθος και δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα χωρητικότητας.....

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις πρόβλημα με σκληρό δίσκο, dvd κλπ... ίσως ασυμβατότητα στις μνήμες αν οι τωρινές σου είναι πολύ παλιές. ;)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει έναν 80άρι WD σε Pentium III 666MHz και δούλευε κανονικά. Απλά καλά είναι αν μπορείς να τον συνδέσεις μόνο του (χωρίς DVD ή τον παλιό σκληρό) με το καλώδιο IDE (εκείνο το πλατύ) για να δουλεύει στις 7200rpm
Link to comment
Share on other sites

πάνω σε μια assus p4p800 deluxe μπορώ να βάλω 2o σκληρό SATA (250GB)?

Βεβαιότατα!

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα ένα πρόγραμμαα που δίνει στοιχεία για το pc.

 

Το μοντέλο μητρικής που έχω είναι

 

QDI Advance 10b/E/F

 

Το πρόγραμμα έχει όλες τις λεπτομέρειες.

Πως μπορώ να μάθω πόσο σκληρό αντέχει ακόμα?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Μονο στα Γερμανικα το βρηκα..Αν το εχεις σε αγγλικη εκδοση μπορεις να μου το στειλεις ή να δωσεις λινκ?

Sorry που σου μαμαω το thread.!

Link to comment
Share on other sites

Μονο στα Γερμανικα το βρηκα..Αν το εχεις σε αγγλικη εκδοση μπορεις να μου το στειλεις ή να δωσεις λινκ?

Sorry που σου μαμαω το thread.!

 

Και εγώ από Γερμανικό site το κατέβασα,αλλά η εφαρμογή είναι στα ελληνικά μόλις εγκατασταθεί

:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...