Cosmote: Calling Tunes ή Ring-back Tones...

MsK

MsK's Avatar: Samsung SGH-i450
Site Founder
Περιοχή: Hopscotch
Έχουν περάσει αρκετοί μήνες από τότε που αναφέραμε για πρώτη φορά την... ύπαρξη της υπηρεσίας Ring-back Tones, η οποία ήταν και είναι ιδιαίτερα δημοφιλής στην Ασία. Το Νοέμβριο του 2003 η SK Telecom ανέφερε ότι τα έσοδα από τη συγκεκριμένη υπηρεσία είχαν ξεπεράσει τα 100 εκατομμύρια δολάρια, μερικές μόλις εβδομάδες μετά την εμπορική της διάθεση, ενώ λίγο αργότερα, η υπηρεσία κατέκτησε και την αγορά της Ταϊβάν. Τότε οι αναλυτές της Mobile Streams ανέφεραν ότι, όταν τα Ring-back Tones φθάσουν στη Γηραιά Ήπειρο θα γνωρίσουν την ίδια επιτυχία με τα δημοφιλή και ευρέως γνωστά ringtones. Μόλις πριν από 2 ημέρες τα Ring-back Tones με άλλο όνομα έφθασαν και στη χώρα μας, αποκλειστικά από την Cosmote. Μολονότι δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ποια θα είναι η πορεία τους στην ελληνική αγορά, ιδιαίτερα αν αναλογιστούμε το γεγονός ότι πρόκειται μια «άγνωστη» στο ελληνικό κοινό υπηρεσία, οφείλουμε να παρουσιάσουμε όλες τις απαραίτητες λεπτομέρειες γι αυτήν.

Τα Calling Tunes της Cosmote επιτρέπουν σε όλους τους πελάτες της Cosmote να επιλέξουν από μια πλούσια συλλογή, μουσικά κομμάτια (αποσπάσματα από τραγούδια ή soundtracks) αλλά και διαφόρους ήχους (συνθήματα ομάδων, ήχους μηχανών, ζώων κλπ.) αντικαθιστώντας τον κλασικό ήχο αναμονής απάντησης του δικτύου της εταιρίας. Επειδή σίγουρα η συγκεκριμένη περιγραφή μπορεί να μπερδέψει αρκετούς, αναφέρουμε ότι ο συγκεκριμένος ήχος είναι αυτός που επαναλαμβάνετε μονότονα, κάθε φορά που καλείτε κάποιον συνδρομητή, προτού αυτός πατήσει το «πράσινο» πλήκτρο του κινητού του. Στη θέση αυτού του ήχου λοιπόν, μπορείτε πλέον να τοποθετήσετε το αγαπημένο σας τραγούδι ή απλά το μελωδικό βέλασμα ενός προβάτου.

Οι συνδρομητές με συμβόλαιο και οι κάτοχοι καρτοκινητού της Cosmote, που επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν τη συγκεκριμένη υπηρεσία, μπορούν να καλέσουν το Beat Box στο 1414 και ακολουθώντας τις ηχογραφημένες οδηγίες μέσα από το κεντρικό μενού, να επιλέξουν το τραγούδι ή τον ήχο που τους αρέσει.

Επιπλέον, το μενού της υπηρεσίας Calling Tunes παρέχει τη δυνατότητα στους πελάτες της εταιρίας να διαφοροποιήσουν τον ήχο αναμονής απάντησης κλήσεων ανάλογα με τον αριθμό που τους καλεί, καθώς και να επιλέξουν αν η υπηρεσία θα είναι ενεργή στο κινητό τους τηλέφωνο όλη την ημέρα ή μόνο συγκεκριμένες ώρες.

Η χρέωση της κλήσης στην υπηρεσία για όλους τους πελάτες της εταιρίας είναι 0,005 ευρώ ανά δευτερόλεπτο, ενώ η παραγγελία μουσικών κομματιών ή ήχων έως το τέλος Φεβρουαρίου 2005 -περίοδος γνωριμίας- κοστίζει 1 ευρώ. Μετά το τέλος της συγκεκριμένης περιόδου η χρέωση της «παραγγελίας» θα είναι 1,9 ευρώ.

Η υπηρεσία διατίθεται χωρίς μηναία πάγια χρέωση, ενώ οι χρήστες μπορούν να χρησιμοποιούν τα μουσικά κομμάτια ή τους ήχους που έχουν παραγγείλει όσες φορές επιθυμούν χωρίς καμία απολύτως επιπλέον επιβάρυνση.

Σχόλια

didymos

didymos's Avatar: LG E975 Optimus G
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Αθήνα
Όπα, μισό λεπτό να ξεκαθαρίσουμε κάτι:
Αν βάλω έναν ήχο αναμονής κλήσης θα χρεωθώ μια φορά για την αγορά του ή θα χρεώνομαι ανά δευτερόλεπτο κάθε φορά που θα με καλεί κάποιος; Γιατί αν ισχύει το δεύτερο, τότε οι άνθρωποι ψάχνουν για μαμάκες...

thanos15

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Πεύκη
χρεώνεσαι μία φορά κατά την αγορά του και δεν υπάρχει άλλη χρέωση
www.i-go.gr
The i-pagemaker

Saxtus

Saxtus's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Πατήσια, Αθήνα
Παράθεση από thanos15
χρεώνεσαι μία φορά κατά την αγορά του και δεν υπάρχει άλλη χρέωση
Επίσης χρεώνεσαι το τηλεφώνημα στο 1414 (μισό ευρολεπτό ανά δευτερόλεπτο) μέχρι να διαλέξεις δηλαδή το τραγούδι.

Βασίλης

Βασίλης's Avatar: Nokia E66
Honored Member
Περιοχή: Πειραιάς
Το "Αποκλειστικα" δεν εχω καταλαβει εγω.Δηλαδη πληρωσε η cosmote για να εκμεταλλευεται μονο εκεινη την συγκεκριμενη υπηρεσια;;

thanos15

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Πεύκη
Το Αποκλειστικά σημαίνει ότι δεν υπάρχει σε καμμία άλλη Εταιρία αυτή η υπηρεσία και αν το κάνει καποια άλλη θα είναι αντιγραφή και λογικά θα έχει προστασία πνευματικών διακιωμάτων
www.i-go.gr
The i-pagemaker

konstantinos_bei

konstantinos_bei's Avatar: Apple iPhone 6
HSDPA Member
Περιοχή: Χαλκίδα
Παιδιά εγώ το βρίσκω και γ@μώ τις απάτες. Μιλάς πάνω από 10 λεπτά μέχρι να βρείς το τραγούδι που θές αφού σου παίζει κάθε τραγούδι ξεχωριστά.Στο τέλος εκνευρίζεσαι και το κλείνεις. Αντί να έχουν καμιά database στο internet και να τα επιλέγεις από εκεί έχοντάς τα μπροστά σου-και να πληρώσεις κανονικά το 1 ευρώ που κάνει το τραγουδάκι-σε βάζουν να παίρνεις τηλέφωνο και περιμένεις πόση ώρα..

adompros

adompros's Avatar: LG E975 Optimus G
GPRS Member
Περιοχή: Thessaloniki
Παράθεση από konstantinos_bei
Παιδιά εγώ το βρίσκω και γ@μώ τις απάτες. Μιλάς πάνω από 10 λεπτά μέχρι να βρείς το τραγούδι που θές αφού σου παίζει κάθε τραγούδι ξεχωριστά.Στο τέλος εκνευρίζεσαι και το κλείνεις. Αντί να έχουν καμιά database στο internet και να τα επιλέγεις από εκεί έχοντάς τα μπροστά σου-και να πληρώσεις κανονικά το 1 ευρώ που κάνει το τραγουδάκι-σε βάζουν να παίρνεις τηλέφωνο και περιμένεις πόση ώρα..
Μπορείς να τα ακούσεις από εδώ...

http://callingtune.mycosmos.gr

αλλά πάλι πρέπει να τα παραγγείλεις από το 1414...

runner

runner's Avatar: LG E975 Optimus G
3G Member
Μην βιαζόμαστε!

Μπορείς να τα ακούσεις από το site που παρέθεσε ο adompros.Μέτα όταν πάρεις τηλέφωνο δεν χρειάζεται να περιμένεις να μιλάει ο άλλος μία ώρα!Δηλαδή μόλις ακούσεις την εντολή που θες(π.χ. ρωτάει αν θέλετε να ακούγεται όλη την μέρα και μετά αρχίζει να λεεί και αν θες κάποιες συγκεκριμένες ώρες) απλώς εσύ πατάς κατευθείαν το 1 ή το αντλιστοιχο πλήκτρο και δεν χρειάζεται να περιμένεις να τα πει όλα!Στα τραγούδια οι κατηγορίες έχουν την ίδια αντιστοίχιση με το site.Δηλαδή μετράς από το site σε ποια θέση είναι η κατηγορία που θες και πατάς απευθείας το νούμερο χωρίς να περιμένεις!Μόλις μπεις μέσα πατάς απευθείας το νούμερο του τραγουδιού!

Εγώ έβαλα 2 μελωδίες,μια για βράδυ και μία για όλη την υπόλοιπη μέρα και έχει πολύ γέλιο!Είδικα όσοι δεν το ξέρουν και το ακούν μένουν.......!!!!

adompros

adompros's Avatar: LG E975 Optimus G
GPRS Member
Περιοχή: Thessaloniki
Πατώντας τις επιλογές στο 1414, όσο γινόταν πιο γρήγορα, και γνωρίζοντας τι ήθελα να χρησιμοποιήσω... έκανα περίπου 4 λεπτά..
δηλαδή 4*60*0,005=1,2 ευρώ η κλήση + 1 ευρώ η μελωδία = 2,2 ευρώ σύνολο (+ΦΠΑ18%=2,6 ευρώ!)

sxetikos_asxetos

sxetikos_asxetos's Avatar: Sony Ericsson K800i
3G Member
Περιοχή: Underground
Πόσο στοίχημα οτι θα έχει και εδώ επιτυχία?

Εγώ αν είχα κοτέ θα το έβαζα... είναι το μόνο που αξίζουν τα 2 euro...
Τελευταία τροποποίηση από sxetikos_asxetos: 19 Ιαν. 2005, 20:00. Αιτιολογία: Μόλις άκουσα τους ήχους...

PapakiGr

PapakiGr's Avatar: Nokia E90
Mobile Member
Περιοχή: Athens
Εγώ προσπάθησα να το βάλω αλλά δεν υποστηρίζει 3G ακόμα οπότε δεν, το έβαλα όμως στο παλιό μου νούμερο και είναι πολύ βολικό μιας και μπορείς να ηχογραφήσεις κάτι πριν το τραγούδι οπότε έβαλα ότι εχω αλλάξει νούμερο το οποίο είναι τέλειο για μένα. Έχει πλάκα πάντως
Pac Pac

ksssk

ksssk's Avatar: Nokia N85
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Κορινθος & Ανω Ιλισσια
Ειναι το μοναδικο που αξιζει αυτα τα λεφτα.Πραγματι.Θα εχει πολυ φαση!!
Κριμα που δεν εχω cosmote!!
Konstantinos

fanish1

fanish1's Avatar: Nokia Lumia 625
3G Member
Περιοχή: Κρήτη!!
Παράθεση από adompros
Πατώντας τις επιλογές στο 1414, όσο γινόταν πιο γρήγορα, και γνωρίζοντας τι ήθελα να χρησιμοποιήσω... έκανα περίπου 4 λεπτά..
δηλαδή 4*60*0,005=1,2 ευρώ η κλήση + 1 ευρώ η μελωδία = 2,2 ευρώ σύνολο (+ΦΠΑ18%=2,6 ευρώ!)
Tσάκ μπάμ και χρόνο 2:43!!
Καλό φαίνεται!!

Pink Panther Rulezzzz!!!!!!

runner

runner's Avatar: LG E975 Optimus G
3G Member
Εγώ και για τις μελωδίες που έβαλα δεν έκανα παραπάνω από 2 λεπτά για την καθεμία!
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης