Jump to content

Πληροφορίες για Erasmus


wael
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απ'οτι ειδα δεν υπαρχει καποιο θεμα γι'αυτο.Τα πολλα λογια ειναι φτωχια.Ποιοι το σκεφτεστε,ποιοι πηγατε,πως περασατε,τι προυποθεσεις υπαρχουν,τι υποχρεωσεις..

Το σκεφτομαι σοβαρα,το μονο προβλημα ειναι οτι θα πρεπει να εχω περασει ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους.Και καποιο διεστραμμενο μυαλο ειχε την ιδεα στο πρωτο ετος να εχουμε Απειροστικο 1 και 2 :mad:

Τεσπα..Ριξτε τα!!

 

EDIΤ:Και η πρωτη ερωτηση ερχεται απο μενα.Απ'οτι φαινεται,για να μπορει να παει καποιος στο Ερασμους θα πρεπει να εχει τελειωσει ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους.Ομως,σε τουλαχιστον 2 Πανεπιστημια(Μετσοβειο και Κρητης νομιζω) που κοιταξα,δεν ισχυει ακριβως αυτο.Πρεπει να εχεις περασει μαθηματα ισα με τον αριθμο των μαθηματων του πρωτου ετους,εκ των οποιων τα 3/4 να ειναι του πρωτου ετους.Πρακτικα,αυτο σημαινει οτι μπορεις να μην εχεις περασει 2-3 μαθηματα απο το πρωτο ετος(πραγμα που για μενα ειναι πολυ σημαντικο..).Ξερει κανενας αν το παραπανω ισχυει για ολα τα Πανεπιστημια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω τι ισχύει ανά σχολή. Σε εμάς απλά απαιτείται να μη χρωστάς κανένα τρελό αριθμό (δεν ξέρω λεπτομέρειες), αλλά φυσικά ο μο και ο αριθμός των μαθημάτων είναι το κριτήριο αν υπάρχει αυξημένο ενδιαφέρον για μια θέση.

Εγώ κατά 70% πάω Lund (Σουηδία). Εκεί που έχουν το καλωδιακό ίντερνετ 1Gbps.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήταν να πάω Γαλλία στη Λυόν ή στη Niece (δεν ξέρω αν το γράφω σωστά) και επειδή χρωστούσα ένα μάθημα πρώτου έτους δε με έστειλαν. Μιλάμε για περίπου 4-5 χρόνια πριν, δεν θυμάμαι και ακριβώς. Ήμουν στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας...

 

Η μ@λ@κία ποια ήταν; Τελικά τα άτομα που ήξεραν Γαλλικά και πληρούσαν τις προυποθέσεις ήταν λιγότερα από τις θέσεις και έτσι έμεινε τουλάχιστον μια θέση κενή. Με λίγα λόγια θα μπορούσαν αν ήθελαν να με είχαν στείλει...

 

Κι όλα αυτά επειδή χρωστούσα Αστικό Δίκαιο (σημείωση: σπούδαζα Λογιστική και Χρηματοοικονομική!!). Δηλαδή το άσχετο μάθημα. Από άλλα πανεπιστήμια γνώρισα παιδιά που πήγαν εράσμους και ας χρωστούσαν μαθήματα 1ου έτους και ας μην ήξεραν την τοπική γλώσσα...

 

Έπρεπε μετά να πάω και να τα κάνω π^%@^% στους υπεύθυνους ή όχι;;

 

Πιστεύω ότι γενικώς αξίζει τον κόπο και είναι σούπερ φάση. Ένα πρόβλημα που υπάρχει είναι για όσους σπουδάζουν μακριά από το σπίτι τους, που σημαίνει ότι αν παν εράσμους για 6μήνες ας πούμε τα έξοδα (ενοίκιο κτλ) του φοιτητικού σπιτιού θα τρέχουν κανονικά κι ας είναι το σπίτι άδειο...

Link to comment
Share on other sites

Στα sites των πανεπιστημίων.

Δες ποιά πανεπιστήμια από αυτά με τα οποία συνργάζεται η σχολή σου σε ενδιαφέρουν και επισκέψου τα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε, ένα λινκ:

 

http://www.interel.uoa.gr/socrates-erasmus/index.html

 

Οι ίδιοι όροι ισχύουν σε όλα τα πανεπιστήμια με κάποιες μικροδιαφορές κυρίως ως προς τον τρόπο επιλογής των υποψηφίων υποτρόφων.

 

Αυτό που πρέπει να έχουν υπόψη τους όσοι ενδιαφέρονται, είναι ότι κατά κανόνα τα μαθήματα που θα περάσουν στο ξένο πανεπιστήμιο ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΟΥΝ στο πανεπιστήμιο προέλευσης, καθώς τα πανεπιστήμιά μας (οι διδάσκοντες/τομείς) παραβαίνουν συστηματικά αυτή τους την υποχρέωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Xα χα! Αληθευει αυτο; Δηλαδη χανεις ενα εξαμηνο, μια εξεταστικη;;;

Τουλαχιστον στην Αγγλια, δε σε αφηνουν να πας σε πανεπιστημιο εαν δεν αναγνωριστουν τουλαχιστον 3 μαθηματα απο αυτα που θα κανεις.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Είπα κατά κανόνα! :)

 

Με βάση την εμπειρία γνωστών μου (κυρίως από Νομική Αθήνας) μετά την επιστροφή τους στην Ελλάδα τα περασμένα μαθήματα (εκτός από λίγα επιλογής) δεν τους αναγνωρίζονταν.

 

Η αναγνώριση των μαθημάτων που έχουν κάποια αντιστοιχία με τα μαθήματα του ημεδαπού προγράμματος σπουδών κανονικά αποτελεί υποχρέωση του ιδρύματος προέλευσης, αλλά...

 

Το γραφείο που ήταν αρμόδιο για το πρόγραμμα εράσμους προετίθετο να λάβει μέτρα για την εξασφάλιση της αναγνώρισής τους πριν την αναχώρηση των φοιτητών (με την αναβλητική αίρεση της επιτυχούς τους εξέτασης στην αλλοδαπή)... :X

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

hostis σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες.Απ'οτι φαινεται αυτο με τα 3/4 των μαθηματων ισχυει σε ολα τα Πανεπιστημια,ελπιζω να ισχυει και στο δικο μου γιατι με διευκολυνει απιστευτα.Το οτι τα μαθηματα συνηθως δεν αναγνωριζονται,το ξερω,αλλα δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα(για να μην πω καθολου)

Και παλι σε ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πάει κανείς του χρόνου Εrasmus;

Eγώ στο χειμερινό εξάμηνο θα είμαι στη Νίκαια της Γαλλίας. Δυστυχώς δε με πήρανε και το εαρινό, και ψάχνω να βρω κάποιο άλλο μέρος για να πάω στο εαρινό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Στο πανεπιστήμιο Πειραία, πρέπει πολύ απλά να μην χρωστάς μάθημα από το πρώτο έτος, και να έχεις περάσει τα 3/4 από τα υπόλοιπα έτη. Σε κάποιες χώρες πχ Γερμανία, πρέπει να γνωρίζεις καλά γερμανικά, σε άλλες η γνώση των αγγλικών είναι λογική. Στο Πα.Πει. επειδή πάει αρκετός κόσμος, κοιτάνε μέσο όρο και έτος. Υπάρχει για κάθε χώρε και ένας υπεύθυνος καθηγητής που ασχολείται και που αναλαμβάνει την επιλογή. Πχ από το Ναυτιλιακό που είμαι εγώ ο Τσελέντης ήταν υπεύθυνος για Ισπανία, κτλ κτλ. Ένας συμφοιτήτης μου είναι γερμανία τώρα, και πραγματικά περνάει κορυφαία.
Link to comment
Share on other sites

Πάει κανείς του χρόνου Εrasmus;

Eγώ στο χειμερινό εξάμηνο θα είμαι στη Νίκαια της Γαλλίας. Δυστυχώς δε με πήρανε και το εαρινό, και ψάχνω να βρω κάποιο άλλο μέρος για να πάω στο εαρινό.

 

E; Δε μπορεις να πας δυο φορες Ερασμους!

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας 2 συνεχόμενα εξάμηνα. Το έχει κάνει αρκετός κόσμος, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο παίρνεις υποτροφία (κρατική ενίσχυση).
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πας 2 συνεχόμενα εξάμηνα. Το έχει κάνει αρκετός κόσμος, απλώς δεν ξέρω κατά πόσο παίρνεις υποτροφία (κρατική ενίσχυση).

Παίρνεις κανονικότατα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο να πας 2 συνεχομενα εξαμηνα στο ΙΔΙΟ πανεπιστημιο και αλλο να πας το πρωτο εξαμηνο στο Χ και το δευτερο στο Υ. Ο lewton αυτο λεει οτι θελει να κανει.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αλλο να πας 2 συνεχομενα εξαμηνα στο ΙΔΙΟ πανεπιστημιο και αλλο να πας το πρωτο εξαμηνο στο Χ και το δευτερο στο Υ. Ο lewton αυτο λεει οτι θελει να κανει.

Και αυτό γίνεται. Μπορείς να πας 2 εξάμηνα όπου θες, αρκεί να είναι στον ίδιο χρόνο. Μια φίλη μου ήταν φέτος στο χειμερινό Πράγα και τώρα στο εαρινό είναι Ισπανία.

Άπαξ και πας δεν ξαναπάς.

Πάντως στην ΑΣΟΕΕ σου δίνουν και δεύτερο εξάμηνο (είτε στο ίδιο μέρος είτε αλλού) μόνο αφού πρώτα πάρουν κάποια θέση όλοι οι ενδιαφερόμενοι.

Εκεί την πάτησα εγώ, αφού υπήρχε ενδιαφέρον και από άλλα άτομα για τη Νίκαια και δεν έμεινε θέση για το εαρινό εξάμηνο. Πάντως αποφάσισα να μην το ψάξω για να πάω κάπου αλλού. Απλά θα προσπαθήσω να πετύχω παράταση (με μικρή ελπίδα όμως).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα ενημερώθηκα ότι οι Γάλλοι με δέχονται για 2 εξάμηνα! :up:

Ένας ολόκληρος χρόνος στη Νίκαια!

Αυτά είναι νέα! :D

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τον ερχόμενο Φλεβάρη ενδέχεται να φύγω για Еrasmus.

Οι επιλογές μου είναι Ιρλανδία,Φινλανδία,Τσεχία μόνο και μόνο επειδή έχει μαθήματα στ αγγλικά.Μάλλον Πράγα θα πάω.Κανεις που πηγε με το Erasmus στην Πραγα να μας πει εντυπώσεις?

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Τον ερχόμενο Φλεβάρη ενδέχεται να φύγω για Еrasmus.

Οι επιλογές μου είναι Ιρλανδία,Φινλανδία,Τσεχία μόνο και μόνο επειδή έχει μαθήματα στ αγγλικά.Μάλλον Πράγα θα πάω.Κανεις που πηγε με το Erasmus στην Πραγα να μας πει εντυπώσεις?

Πήγε γνωστή μου και έμεινε απόλυτα ευχαριστημένη.

Προτίμησέ την από τη Φινλανδία καθώς είναι πολύ φθηνότερη χώρα, έχει καλύτερο καιρό, και -πίστεψέ με- δεν είναι καθόλου καθυστερημένη τεχνολογικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Τα μαθήματα τα έκανε στ αγγλικά ή στα τσέχικα?

Ρε γμτ μπορώ το επόμενο εξάμηνο να πάω Χαλκιδική και να κάνω πρακτική.Απ την άλλη έχω και την δυνατότητα του να πάω έξω με το erasmus.Εσείς τι θα προτείνατε?

Στη σχολή μου μου μέιναν 15 μαθήματα τα οποία τα έχω πάρει όλα τωρα.Και τα 15 δε τα περναω αλλα καμιά 10αρια σίγουρα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Όμορφα! Τα μαθήματα τα έκανε στ αγγλικά ή στα τσέχικα?

Ρε γμτ μπορώ το επόμενο εξάμηνο να πάω Χαλκιδική και να κάνω πρακτική.Απ την άλλη έχω και την δυνατότητα του να πάω έξω με το erasmus.Εσείς τι θα προτείνατε?

Στη σχολή μου μου μέιναν 15 μαθήματα τα οποία τα έχω πάρει όλα τωρα.Και τα 15 δε τα περναω αλλα καμιά 10αρια σίγουρα

Μην το συζητας καθολου,Ερασμους με χιλια.Αν πιεζεσαι χρονικα,πηγαινε εστω για 3 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον Πράγα θα πάω.Κανεις που πηγε με το Erasmus στην Πραγα να μας πει εντυπώσεις?

Πριν κανα μισο μηνα ειχα συζητηση με εναν παλιο μου συμμαθητη που πηγε Erasmus στην Τσεχια,σε ενα χωριο διπλα στην Πραγα.Οι εντυπωσεις του ηταν πολυ θετικες,του ειχε αρεσει παρα πολυ σε καθε επιπεδο.Απο το επιπεδο διατροφης μεχρι των σπουδων.Μου ειπε επισης οτι το κοστος διαβιωσης ειναι αρκετα χαμηλο.Επισης ολα τα μαθηματα ηταν στα αγγλικα κ δεν εμαθε παρα ελαχιστα τσεχικα κατα την παραμονη του

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Σ αναμενα κάρβουνα κάθομαι.Εχω το ΟΚ απ το σπίτι κι απ τη σχολή και μένει να το πω και γω.Απλά το θέμα με τα μαθήματα με προβληματίζει αρκετά...

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...