Mυωπία, διορθωτικές επεμβάσεις

Κλειδωμένο Θέμα

alexandrama82

no avatar
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
η πιθανότητα να χασεις εντελως το φως σου είναι 1/25000 σε καθε ματι
αν το φοβασαι αυτο φανταζομαι ποσο θα φοβασαι να πας οδικώς αθηνα πατρα οπου η πιθανότητα να σκοτωθεις σε τροχαίο ειναι μεγαλυτερη
εδω ο γιατρός αν σε βαλει να υπογράψεις μαλλον ο ασθενής θα την κανει με ελαφρα πηδηματακια ποιος ξερει τι θα μου κανει για να με βαλει να υπογράψω

sansara

no avatar
GPRS Member
Η πιθανοτητα ομως να εχεις καποια επιπλοκη που θα σε ταλαιπωρουσε ειναι αρκετα σημαντικη (>5%). Δεν ειναι αναγκη να φοβομαστε τα παντα, αλλα ουτε να κλεινουμε τα ματια μας. Δεν ειναι υποθεση ρουτινας αλλα κατι που δεν εχει ουτε καν 20 χρονια ευρεια δοκιμασια. Ακομα δεν ξερουμε πως θα ειναι καποιος απο πλευρας ορασης στα 60 του ο οποιος εκανε lasik στα 30. Γιαυτο και πολλοι γιατροι σοφα επιλεγουν να καλυψουν τον κωλαρακο τους προκαταβολικα με μια υπογραφη του ασθενη. Υπαρχουν παρα πολλα περιστατικα με αγωγες για πολυ μεγαλα ποσα...

alexandrama82

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από sansara >
Η πιθανοτητα ομως να εχεις καποια επιπλοκη που θα σε ταλαιπωρουσε ειναι αρκετα σημαντικη (>5%). Δεν ειναι αναγκη να φοβομαστε τα παντα, αλλα ουτε να κλεινουμε τα ματια μας. Δεν ειναι υποθεση ρουτινας αλλα κατι που δεν εχει ουτε καν 20 χρονια ευρεια δοκιμασια. Ακομα δεν ξερουμε πως θα ειναι καποιος απο πλευρας ορασης στα 60 του ο οποιος εκανε lasik στα 30. Γιαυτο και πολλοι γιατροι σοφα επιλεγουν να καλυψουν τον κωλαρακο τους προκαταβολικα με μια υπογραφη του ασθενη. Υπαρχουν παρα πολλα περιστατικα με αγωγες για πολυ μεγαλα ποσα...
οποιος φοβάται απλα συνεχίζει να φοραει τα γυαλια του
κανείς δεν σε πιεζει να το κανεις με το ζορι

virginia285

virginia285's Avatar: Apple iPhone 5s
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
Παιδιά ανακεφαλαιώνοντας όσα διάβασα τελευταία βλέπω οτι απο άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρει ο ρυθμός επούλωσης και τελειοποίησης της όρασης.. Κατά μέσο όρο στον ένα μήνα βλέπει κάποιος 10/10,το θέμα είναι οτι το μεγάλο μου ελάττωμα είναι η ανυπομονησία :P

θέλω τα ματάκια μου να βλέπουν στη βδομάδα αλλάααααα θα κάνω τη καρδιά μου πέτρα
Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....

_anna

no avatar
Mobile Member
αλεξ,ολα τα ωραια πραγματα θελουν υπομονη και επιμονη

Γενικα μιλωντας τωρα,θεωρω ψιλομπουρδα το να καθεσαι πριν την επεμβαση να συλλεγεις πληροφοριες σε φορουμς και ιντερνετ για ενδεχομενες επιπλοκες. Ατυχηματα παντα συμβαινουν και θα συμβαινουν. Λογικο ειναι ,αν γραψει κανεις 'επιπλοκες μετα απο οφθλμολογικη επεμβαση με λειζερ' να δει χιλια δυο φρικτα πραγματα. Οπως ο γιατρος που εφημερευει στα επειγοντα ενα πραγμα.

Απτην αλλη ειναι φυσιολογικο, ολους μας ελκυει το μακαβριο, το μη ελεγχομενο, που μπορει να συμβει και σ εμας. Κι εγω εψαξα πριν την επεμβαση ορισμενους κινδυνους, και διαβασα τις ολεθριες περιπτωσεις με μεγαλο ενδιαφερον και προσηλωση με τα ματια λιγα εκατοστα απτην οθονη για να μη χασω λεξη. Οπως οταν σταματαμε στο δρομο για να δουμε ενα ατυχημα απο κοντα. Αλλα αλλο αυτο και αλλο η κινδυνολογια/κινδυνολαγνεια. Μη μας γινει και ψυχωση. Το να ενημερωνεσαι για κατι που σε αφορα ειναι απαραιτητο και ο καθενας οφειλει να το κανει, για τον εαυτο του. Η ενημερωση ομως πρεπει να γινεται απο το γιατρο/γιατρους. Δεν ειναι απαραιτητο να γινει απο τον καριεριστα χειρουργο εφοσον υπαρχει ο κινδυνος της αλλοιωμενης παρουσιασης των δεδομενων λογω συμφεροντων. Μπορει να γινει και απο τον απλο θεραποντα-οφλαλμιατρο.

Σχετικα με την υπογραφη που ζηταει ο γιατρος, ειναι κατι τυπικο. Και ταυτοχρονα απαραιτητο, καθως το λειζερ προκειται για μια επεμβαση που περιλαμβανει καποιους απο τους κινδυνους που ενεχουν παντα οι επεμβασεις. Με τη διαφορα οτι δεν γινεται υποχρεωτικα: ως 'κοσμητικη επεμβαση', αν ο ασθενης δεν το κανει, δε θα πεθανει. Ο ιδιος αποφασιζει οτι θελει να υποστει τη διαδικασια. Συνεπως ο γιατρος που κατα τα αλλα ασκει σωστα το επαγγελμα του, σε περιπτωση μοιραιας επιπλοκης που ξεπερνα τις δυνατοτητες του θα εβρισκε το μπελα του χωρις την υπευθυνη δηλωση του ασθενη.

Αντιθετα, αν μια επεμβαση ζωης και θανατου(=οχι κοσμητικη) αναποτρεπτα δεν παει καλα, κανεις δεν εχει δικαιωμα να κατηγορησει το γιατρο επειδη εκανε ο τι καλυτερο μπορουσε.

{για οσους διαιως δε θελουν να υπογραψουν για λαζικ, υπαρχει παντα και η εναλλακτικη της πι αρ κει.και φυσικα και το να μην κανει καμια απτις δυο.

jimsakpt3

no avatar
GSM Phase 1 Member
Παράθεση από jimsakpt3 >
όταν λες ότι σε βάζουν να υπογράψεις, τι ακριβώς λέει αυτό που υπογράφεις? ότι σε περίπτωση μερικής ή ολικής απώλειας όρασης δεν ευθύνεται ο γιατρός και η κλινική?
γενικά δηλαδή αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η prk είναι λιγότερο "παρεμβατική" σαν επέμβαση, σωστά?
ΟΚ με το θέμα της υπογραφής το καταλαβαίνω και ίσως να στέκει και κάπως...
το αν η prk είναι λιγότερη παρεμβατική σαν επέμβαση ισχύει? ( έτσι για να έχω και κάτι θετικό στο μυαλο μου σε περίπτωση που δεν μπορέσω να κάνω λασικ )...

_anna

no avatar
Mobile Member
Παράθεση από jimsakpt3 >
ΟΚ με το θέμα της υπογραφής το καταλαβαίνω και ίσως να στέκει και κάπως...
το αν η prk είναι λιγότερη παρεμβατική σαν επέμβαση ισχύει? ( έτσι για να έχω και κάτι θετικό στο μυαλο μου σε περίπτωση που δεν μπορέσω να κάνω λασικ )...
λογω του οτι στην prk δε σηκωνεται το φλαπ και δε γινεται τομη,ειναι σχεδον απολυτα ασφαλης (αλλα ποτε εντελως),χωρις τον κινδυνους απωλειας οπτικης οξυτητας 'που λεγαμε'

ειναι και πιο επιπονη και με οχι τοσο αμεσα -αλλα εξισου καλα- αποτελεσματα

sansara

no avatar
GPRS Member
Εκτος απο τους κινδυνους του flap υπαρχουν και οι κινδυνοι που προκαλουνται απο τη μεγαλη μειωση του παχους του κερατοειδους που μπορει να "καταρρευσει" (σχημα λογου) προκαλωντας σοβαρα προβληματα ορασης, αλλα και απο το "σκαψιμο" που γινεται στο ματι αρχικα το οποιο μπορει να φτιαξει πληγη (αισθηση θολουρας "haze").

Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει καποια γενικως προτιμητεα μεθοδος lazer. Ολες εχουν θετικα και αρνητικα σημεια και καθενας πρεπει αναλογως τις προδιαθεσεις και την ανατομια του ματιου του να δει με ποια επεμβαση θα εχει το μικροτερο κινδυνο για επιπλοκες.

Υπαρχουν και οι ενδοφακοι (ICL , IOL) οι οποιοι φαινονται παρα πολυ καλη λυση. Αυτο που δε μου αρεσει σε αυτους ειναι οτι μελετες εχουν δειξει οτι συμβαλλουν στην αναπτυξη καταρρακτη. Κατα τα αλλα δινουν αμεσο αποτελεσμα καλυτερο απο της lazik με ακομα μικροτερη ταλαιπωρια απο αυτην. Στοιχιζουν λιγο περισσοτερο απο τη lazik και εχουν καμια δεκαετια που δοκιμαζονται. Το καλο με την υποθεση αυτη ειναι οτι αν αυριο δεν βλεπει τοσο καλα καποιος μπορει να βγει ο φακος και να επιστρεψει στην αρχικη κατασταση (αναστρεψιμη διαδικασια), ενω με την lasik ο,τι γινεται δεν ξεγινεται αν υπαρξει προβλημα.

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
Παράθεση από sansara >
Π.χ. δες ενα τετοιο περιστατικο εδω (μηνυμα 13 πρωτης σελιδας, στην δευτερη σελιδα γραφει και τον γιατρο που νομιζω οτι ειναι μαλιστα γνωστος).
παρομοιο περιστατικο με ηρεμιστικο γραφει κ εδω

παντως και γω αν ηξερα οτι εχει πονο τις πρωτες ωρες ενα υπνωτικο θα το επαιρνα..το λεξοτανιλ ειναι ηρεμιστικο/αγχολητικο δεν ξερω πως βοηθαει στις περιπτωσεις αυτες.
----
να προσθεσω κατι εξτρα στο ποσο της εγχειρησης,που δεν γραφτηκε .Τα δακρυα που στην αρχη τα βαζεις καθε 2 ωρες για 2 βδομαδες κ μετα πιο αραια για μηνες κοστιζουν τα 20 10ε τα οποια δεν γραφονται.(κατι hayalovet χρησιμοποιω ).
τα αλλα 1-2 κολυρια λογικα γραφονται..
-----
Επιπλεον μεγαλυτερη μ****** απο το "την επομενη μερα πατε δουλεια" δεν υπαρχει...
οσο καλη και να ειναι η εγχειρηση δεν γινετε να κυκλοφορησεις τις επομενες μερες +οτι πρεπει να προσεχεις μην μολυνθει +να μην πλυθεις τις πρωτες μερες.
Τελευταία τροποποίηση από kage: 3 Φεβ. 2010, 14:12.

Γιάννης

Γιάννης's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSUPA Member
Περιοχή: Ελλαδάρα!!!! Αθήνα-Λυκοβρυση
Παράθεση από kage >
Επιπλεον μεγαλυτερη μ****** απο το "την επομενη μερα πατε δουλεια" δεν υπαρχει...
οσο καλη και να ειναι η εγχειρηση δεν γινετε να κυκλοφορησεις τις επομενες μερες +οτι πρεπει να προσεχεις μην μολυνθει +να μην πλυθεις τις πρωτες μερες.
Εγω σε διαβεβαιω οτι την επομενη μερα μπορουσα να παω στη δουλεια 100 % ...Πηγα την μεθεπομενη γιατι απλα επρεπε να παω για επανεξεταση την επομενη μερα.Μιλαω για δουλεια γραφειου τουλαχιστον.

virginia285

HSDPA Member
ανάλογα τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο καθένας. Μπορεί ο kage να υποβλήθηκε σε prk
Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....

Γιάννης

Γιάννης's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSUPA Member
Περιοχή: Ελλαδάρα!!!! Αθήνα-Λυκοβρυση
Παράθεση από virginia285 >
ανάλογα τη μέθοδο που χρησιμοποιεί ο καθένας. Μπορεί ο kage να υποβλήθηκε σε prk
Να το διευκρινησει γιατι ειναι σημαντικο.Μην γενικευουμε ετσι....

jimsakpt3

no avatar
GSM Phase 1 Member
Παράθεση από kage >
Ναι διευκρίνησέ το αν μπορείς γιατί έτσι μας κάνεις να χάνουμε το θάρρος μας και εμεις που σκοπεύουμε να την κάνουμε στο μέλλον...

virginia285

HSDPA Member
προσωπικά δε το θεωρώ λόγο να χάσεις το θάρρος σου. Εγώ σε 20 μέρες θα κάνω prk. Ξέρω οτι είναι αρκετά επώδυνο,αλλά δ εκολλάω στο πόνο και ισως την ταλαιπωρία 2-3 ημερών προκειμένου να γλιτώσω απο την εξάρτηση αυτή

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
εχει παραγινει το κακο με τις διαθλαστικες παρουσιαζονται σαν διαδικασια μερικων λεπτων και τιποτα αλλο...
ενταξει ενας που ειχε 5-10βαθμους και φτασει στο λεπτο(δηλ.μετα την εγχειρηση) στον 1 βαθμο θα νομιζει οτι εγινε θαυμα επειδη βλεπει "τελεια" σε σχεση με το πριν...
λασικ εκανα και γω .Μαλιστα ταξιδεψα(για να χω γρηγοροτερη επουλωση και λιγοτερες επιπλοκες λογο μηχανηματος) απο θεσ/κη-αθηνα(με αεροπλανο) την επομενη μερα αλλα δεν παει να πει οτι ειμουν σαν να μην εγινε ποτε εγχειρηση.Δεν μπορω να διανοηθω(εκτος και αν ειχε να διορθωσει μικρους βαθμους π.χ. ~1,5βαθμο) πως μπορει καποιος να κατσει σε υπολογιστη για 8 ωρες σε δουλεια και να οδηγησει την επομενη μερα και ποσο μαλλον οταν βραδιασει.¨Η να παει πανεπιστημιο-σχολειο και να κοιταει ολη την ωρα προς πινακα και τα εκατονταδες ατομα που θα περνανε απο διπλα του οταν ειναι εκτος αιθουσας.Και εκτος απο αυτα ταυτοχρονα καθε 2 ωρες να βαζει 2 κολλυρια+δακρυα -
καλως η κακως θελει ξεκουραση τις πρωτες μερες(αν δεν κανω λαθος στο λενε και οι ιδιοι οι γιατροι)και πανω απ ολα να μην μολυνθει .
Σαν συμπερασμα να πω οτι ισως να μην ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες αλλα πολυ θα ηθελα να δω απο αλλους που καναν λασικ αν συμφωνουν με αυτα που περιγραφω.
Τελευταία τροποποίηση από kage: 6 Φεβ. 2010, 19:38.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης