Mυωπία, διορθωτικές επεμβάσεις

Κλειδωμένο Θέμα

Γιάννης

Γιάννης's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSUPA Member
Περιοχή: Ελλαδάρα!!!! Αθήνα-Λυκοβρυση
Παράθεση από sansara >
Θα ηθελα να ρωτησω ολους οσους εχουν κανει lazer για διορθωση υψηλης μυωπιας (>5) και εχει περασει τουλαχιστον ενα τριμηνο (ή και χρόνια) απο τοτε, τι κατασταση αντιμετωπιζουν σημερα σχετικα με :
α) ξηροφθαλμια (υπαρχει ακομα ή ξεπεραστηκε εντελως μετα απο καμποσους μηνες?)
β) βραδινη οραση (υπαρχουν φωτοστεφανα σε καθε τι λαμπερο? πεφτει η οραση το βραδυ?)
γ) αλλα ενοχλητικα συμπτωματα που σας εκαναν τελικα να το μετανιωσετε

Θα ηταν πολυ βοηθητικο να αναφερθει τι εγχειρηση εγινε (lasik / prk κλπ), ποτε εγινε και τι μυωπια - αστιγματισμος υπηρχε πριν την επεμβαση.

Σημειωση: Δε με ενδιαφερει να ακουσω εμψυχωτικα σχολια του στυλ "γιουρια, αερα, καντο και μη ρωτας" και θεωρω οτι οποιοι τα γραφουν αυτα ειναι το λιγοτερο εγκληματιες! Απο 50+ ωρες ψαξιματος εως τωρα, τις τελευταιες μερες, αντιλαμβανομαι πληρως οτι οι επεμβασεις αυτες μπορει να πετυχαινουν χωρις προβλημα για την πλειοψηφια, αλλα υπαρχει ενα τουλαχιστον 15% (+) των περιπτωσεων που αποκτα καποιο μικρο ή πολυ μεγαλο διαχρονικο προβλημα μετα την επεμβαση. Σε παρα πολλες περιπτωσεις ατομα που εχουν εγχειριστει ευχονται να μπορουσαν ξανα να βαλουν τα γυαλια/φακους τους και να μην ειχε συμβει τιποτα απο ολα αυτα, ποτε.

Ας ενημερωθουμε λοιπον πιο ρεαλιστικα μεταξυ μας οι καταναλωτες και ας μην παιζουμε το εγκληματικο παιχνιδακι των (οποιων) αδιστακτων γιατρων που θελουν να εμφανιζουν τις επιπλοκες στο 1%. Οταν ο αλλος αποκτα π.χ. χρόνια, βασανιστικη ξηροφθαλμια και πρεπει να βαζει σταγονες 20 φορες τη μερα, δεν ειναι καθολου "επιτυχημενο" περιστατικο, ακομα κι αν βλεπει 25/20. Τι να το κανει αν πεθαινει στον πονο??

Θα μου πειτε, αν ο αλλος εχει αποκτησει τετοια προβληματα δεν θα καθεται μπροστα σε μια οθονη, για να στα πει δημοσια, αφου υποφερει. Αντιθετα, ο τυχερος που του πηγε καλα θα γραφει καθε μερα απολαμβανοντας την καλη του οραση. Οποτε, οσα αρνητικα ακουγονται θα πρεπει κανεις να τα πολλαπλασιαζει για να καταλαβει τι ποσοστο επιπλοκων υπαρχει πραγματικα!

Περιμενω τις απαντησεις σας (εδω ή και με ΠΜ). Θα προφυλαξετε πολυ κοσμο απο την επιπολαιοτητα... (ελπιζω κι εμενα!)
Απο ολα αυτα πουλες δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και οσους προσωπικα ξερω παλι δεν ειχαν προβλημα.Για το θεμα της ξηροφθαλμιας νομιζω υπαρχει καποιος τροπος μετρισης πριν την επεμβαση οποτε θα μπορει να γινει και μια ...προγνωση για μετα. Εγω τεχνιτα δακρυα εβαλα μονο μια - δυο μερες.Εκανα με την μεθοδο lasik και εγω και οσοι αλλοι/ες ξερω.

Δεν σου λεω τιποτα αλλο γιατι δεν μου αρεσουν κι εμενα τα...γιουρια !!!!
Τελευταία τροποποίηση από Γιάννης: 17 Δεκ. 2009, 18:42.

msssm64

msssm64's Avatar: T Mobile G1
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
προσοχή μέσα στο forum αυτό υπάρχει στοχευμένη παραπλάνηση
λανθασμένες πληροφορίες,και έμμεση διαφήμιση απο κάποιους.
Εμπιστευτείτε καποιον γιατρό,μπορειτε και να παρετε 2 γνώμη απο αλλο----- αλλά παρακαλώ αγνοήστε τα αναγραφόμενα εδώ (60% είναι λανθασμένες πληροφορίες)
το forum αυτο επεσε στην αντίληψη μου σε search engine και τρόμαξα με αυτά που γράφει(ανακρίβιες)
ειμαι χειρουργός οφθαλμίατρος ειδικευμένος στα laser στην Μεγάλη Βρεττανία (δεν πρόκειται να δώσω το όνομα μου ούτε να απαντήσω σε ερωτήσεις γιατί δεν αποσκοπώ στην διαφήμιση με αυτόν τον ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ τρόπο )
ευχαριστώ

Γιάννης

HSUPA Member
Παράθεση από msssm64 >
Εμπιστευτείτε καποιον γιατρό,μπορειτε και να παρετε 2 γνώμη απο αλλο----- αλλά παρακαλώ αγνοήστε τα αναγραφόμενα εδώ (60% είναι λανθασμένες πληροφορίες)
το forum αυτο επεσε στην αντίληψη μου σε search engine και τρόμαξα με αυτά που γράφει(ανακρίβιες)
ειμαι χειρουργός οφθαλμίατρος ειδικευμένος στα laser στην Μεγάλη Βρεττανία (δεν πρόκειται να δώσω το όνομα μου ούτε να απαντήσω σε ερωτήσεις γιατί δεν αποσκοπώ στην διαφήμιση με αυτόν τον ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟ τρόπο )
ευχαριστώ
Μπορεις σε παρακαλω να επισημανεις την παραπληροφοριση , τα λαθη και την εμμεση διαφιμηση????Γιατι δεν μου παει να γραφεται ενα μελος σημερα ή προχθες σε ενα forum και το πρωτο του post να ειναι για κατι χωρις διευκρινησεις. Το οτι δηλωνεις γιατρος στην Ελλαδα ο καθενας ειναι οτι δηλωσει με οτι σημαινει αυτο.
Τελευταία τροποποίηση από Γιάννης: 4 Ιαν. 2010, 21:56.

sansara

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από msssm64 >
ευχαριστώ
Ευχαριστουμε για το μηνυμα. Συμφωνω για την παραπληροφορηση (σκοπιμα απο καποιους). Εχετε ομως υπόψη σας οτι απο τη στιγμη που οι administrators απο τη μια δεν ειναι ιατροι για να λογοκρινουν τις ανακριβειες και απο την αλλη δεν βλεπουν ποιος θα επρεπε να πεταχτει εδω και καιρο εξω λογω "υπερβαλλοντος ζηλου" που υποκρυπτει τεραστιους κινδυνους για ανυποψιαστα μελη, ο μονος τροπος να διορθωθει η παραπληροφορηση ειναι να μιλησει καποιος για την αληθινη διασταση του πραγματος. Αυτη ειναι και η δυναμη ενος community: σε βαθος χρονου οι αρλουμπες διακρινονται απο τους σχετικοτερους και αποκαθισταται η αληθεια.

Αρκει βεβαια να μην εχουν χασει μεχρι τοτε την οραση τους καποια παιδια που πειθονται οτι το LASIK/PRK ειναι για ολους υποθεση πολυ μικρης ταλαιπωριας. ΟΧΙ, ειναι πολυ πολυ συχνα και καταστροφη της ορασης /ζωης ! Γιαυτο πρεπει κανεις να κανει πληρη προεγχειρητικο ελεγχο σε 2 καλους γιατρους (που φαινεται οτι ειναι καλοι με αντικειμενικο τροπο και οχι επειδη μας τον συστησε καποιος φιλος που του εκατσαν ολα τελεια).

Παρακαλω λοιπον αν ειστε γιατρος να μας γραψετε, συνοπτικα εστω, ποιες ειναι οι μεγαλυτερες ανακριβειες που διαβαζετε και ποια ειναι η πραγματικοτητα.

msssm64

Mobile Newbie
Παρότι είπα οτι δεν θα απαντήσω σε ερωτήσεις θα γράψω μερικές πληροφορίες χωρίς να δώσω την ταυτότητα μου
1.Είναι εξαιρετικά σημαντικό να γίνει ένας λεπτομερής προεγχειρητικός έλεγχος,(τοπογραφία ,παχυμετρία ,orbscan,μέτρηση κόρης κλπ),προκειμένου να αποκλεισθούν μάτια που είναι εκτός ορίων ασφαλείας (λεπτος κερατοειδης,υποκλινικός κερατόκωνος κα
2.οι κυριότερες επεμβάσεις που γίνονται ειναι lasik και PRK.Στήν πρώτη δημιουργείται ενας κρημνός με ειδικό νυστέρι -μικροκερατοτομο-ή με laser femtosecond--- γίνεται το laser και επανατοθετείται ο κρημνός στην θέση του,υπάρχει ενα πολύ μικρό ποσοστό <1% να γινει ατελής κοπή, κακή επανατοποθέτηση του κρημνού με δημιουργία πτυχών αλλά ευτυχώς οι επιπλοκές αυτές αντιμετωπίζονται διεγχειρητικά και πιθανό να μην επηρεάσουν καν την όραση
γενικά η lasik λόγω της κοπής του κερατοειδούς εχει ποσοστιαία μεγαλύτερο ποσοστό επιπλοκών απο την PRK που απλώς αφαιρείται το επιθήλιο του κερατοειδούς γίνεται το λασερ και το επιθήλιο αναπλάθεται μόνο του σε 4-5 ημέρες
η λασικ εχει ποιό εντύπωσιακό αμεσσο αποτέλεσμα (βλέπεις απο την ιδια ημέρα),και λιγότερη ενόχληση τις πρώτες ημέρες αλλα έχει πλήρη αντένδειξη σε ορισμένα επαγγέλματα οπως kickboxing που αναφέρει ένας φίλος γιατί το flap μπορεί να μετακινηθεί με ενα χτύπημα και 1 χρόνο μετά (prk μπορεί να κάνει) Γενικά μακροπρόθεσμα και οι 2 εχουν εξαιρετικό αποτέλεσμα στην prk μπαίνει ενας φακός για 4-5 ημέρες και στο διάστημα αυτο βλέπεις θολά

3.πάντα δημιουργέιται μια παροδική ξηροφθαλμία αλλά στο 90% των ασθενών δεν γίνεται αντιληπτη.Σε έντονη ξηροφθαλμία η επέμβαση εχει αντένδειξη
4 κατά την νυκτερινη οδήγηση επίσης είναι δυνατόν να βλέπεις αλω γύρω απο τα φώτα αλλα με τα λασερ νέας γενιάς δεν είναι συχνο-και σταδιακά βελτιώνεται
5. η πιο σοβαρή επιπλοκή είναι η κερατεκτασία η οποία λόγω του αυστηρού προεγχειρητικου ελεγχου εχει μειωθεί σε ποσοστα <<<1 τοις χιλιοις και πιθανό θα συμβεί μαλλον σε οριακά προεγχειρητικά μάτια ,αλλα και πάλι δεν χανεις το φως σου -γίνεται κερατοπλαστική
με δυο λόγια τα λασερ είναι εξαιρετικά ασφαλής και προβλεψιμη μέθοδος αλλα οπως και όλα στην ιατρική δεν είναι 100% (μόνο ο θεός)
YSTEROGR O Καπνός μετά απο 5 ημέρες ενοχλεί οσο ενοχλεί και κάποιον που δεν εχει κανει λασερ δεν υπάρχει πρόβλημα και τα δάκρυα καλό είναι να βάζεις 2-3 μήνες μετα 2-3 φορές βοηθάνε πολύ ,επίσης ο αστιγματισμός διορθώνεται ταυτοχρονα

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΜΕ ΜΙΑ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΑΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ (ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΕΘΙΧΘΕΙ)ΕΞΆΛΟΥ ΤΟ ΔΙΑΦΗΜΙΖΌΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΊΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΟΣ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ........ google analytics
Τελευταία τροποποίηση από msssm64: 5 Ιαν. 2010, 19:43.

Γιάννης

HSUPA Member
Συμφωνω απολυτα με οσα λες !!!!

Οσο αφορα εμενα που εμμεσως πλην σαφεστατα αναφερεσαι για διαφιμηση ποτε δεν ειχα τετοια προθεση ουτε εχω καμμια σχεση με το κεντρο που τωρα ειδα οτι διαφημηζεται και εδω.Ποτε δεν το ειχα προσεξει.

Απλα ειχα μεταφερει μερικες θετικες εμπειριες απο το κεντρο αυτο.

Τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.

msssm64

Mobile Newbie
Oι φίλοι του forum έχουν κρίση και θα βγάλουν τα συμπεράσματα τους.
Θα απαντήσω σε ερωτήσεις απορίες-- απολύτως ρεαλιστικά και ειλικρινά, για να ξεδιαλύνω οσο μπορώ το θολό τοπιο........
Ανωνύμως βέβαια και χωρίς να κάνω υπαινιγμούς για το ποιο είναι το καλύτερο κέντρο Διαθλαστικής χειρουργικής.

Γιάννης

HSUPA Member
Μια ρωτηση απο μενα....Θα συνιστουσες την επεμβαση σε καποιον/α που εχει περασει με επιτυχια αντικειμενικη τον ελεγχρο πριν ?

Υπαρχει εστω και μικρη περιπτωση τυφλωσης λογω της επεμβασης ?

sansara

no avatar
GPRS Member
Παράθεση από msssm64 >
Oι φίλοι του forum έχουν κρίση και θα βγάλουν τα συμπεράσματα τους.
Θα απαντήσω σε ερωτήσεις απορίες-- απολύτως ρεαλιστικά και ειλικρινά, για να ξεδιαλύνω οσο μπορώ το θολό τοπιο........
Ανωνύμως βέβαια και χωρίς να κάνω υπαινιγμούς για το ποιο είναι το καλύτερο κέντρο Διαθλαστικής χειρουργικής.
Πολυ χρησιμα οσα γραφτηκαν!
Εχω δυο συντομες ερωτησεις:

1) Υπαρχει περιπτωση να γινει PRK σε ματι με 10 βαθμους μυωπιας και 2.5 αστιγματισμο? Διαβασα να αποθαρρυνουν καποιον με το παραπανω προφιλ και αναρωτιεμαι ποια ειναι τα ορια διορθωσης της PRK και γιατι.

2) Για ποιο λογο ανασηκωνεται το flap στην Lasik? Δεν μπορει να περασει απο πανω το laser? Επισης γιατι "ξυνεται" η επιφανεια στην PRK?

virginia285

virginia285's Avatar: Apple iPhone 5s
HSDPA Member
Περιοχή: Αθήνα
παιδιά εγώ το αποφάσισα.. δεν αντέχω άλλο ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ. θα πάρω αύριο τηλέφωνο το γιατρό μου να πάω να δει σε πρώτη φάση αν ενδείκνυται για μένα κάτι τέτοιο. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσες μετρήσεις χρειάζονται και σε πόσο χρονικό διάστημα πριν την επέμβαση; Μπορεί να γίνει πριν το καλοκαίρι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα πχ με τη θάλασσα ή με τον έντονο ήλιο όπως έχω ακούσει;
Ελπίζω να μου πει οτι μπορεί να φύγει όλη η μυωπία μου και ο λίγος αστιγματισμός που έχω. Κακά τα ψέμματα άν απο τους 8.5 βαθμούς μου πει οτι μπορεί να πάει στους 3 πχ δε αξίζει να την κάνω. Και πάλι εξάρτηση απο τα γυαλιά θα έχω
Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....

Γιάννης

HSUPA Member
Παράθεση από virginia285 >
παιδιά εγώ το αποφάσισα.. δεν αντέχω άλλο ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ. θα πάρω αύριο τηλέφωνο το γιατρό μου να πάω να δει σε πρώτη φάση αν ενδείκνυται για μένα κάτι τέτοιο. Μπορεί να μου πει κάποιος πόσες μετρήσεις χρειάζονται και σε πόσο χρονικό διάστημα πριν την επέμβαση; Μπορεί να γίνει πριν το καλοκαίρι ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα πχ με τη θάλασσα ή με τον έντονο ήλιο όπως έχω ακούσει;
Ελπίζω να μου πει οτι μπορεί να φύγει όλη η μυωπία μου και ο λίγος αστιγματισμός που έχω. Κακά τα ψέμματα άν απο τους 8.5 βαθμούς μου πει οτι μπορεί να πάει στους 3 πχ δε αξίζει να την κάνω. Και πάλι εξάρτηση απο τα γυαλιά θα έχω
Για την θαλασσα και γενικα το νερο υπαρχει περιορισμος 15 ημερων στην lasik τουλαχιστον.Καντη τωρα αν το αποφασισεις....

zafos90

zafos90's Avatar: HTC One
3G Member
Περιοχή: Θεσ/νίκη-Κοζάνη
Με 8 βαθμούς μυωπία μόνο Lasik μπορώ να κάνω ε?
Η PRK κάπου διάβασα είναι για μέχρι 5 βαθμούς μυωπία.Ισχύει?

msssm64

Mobile Newbie
προς sansara
εχεις συνολικα 12.5 βαθμούς (για prk προσωπικά εγώ δεν θα εκανα σε εσένα λόγω μεγάλης πιθανότητος haze -δηλαδή θόλωση της διαυγιας του κερατοειδούς και πιθανή μείωση της οπτικής οξύτητος. εχω κανει μεχρι 8 γιατί δεν γiνόταν lasik και ευτυχώς πήγε πολυ καλα.
για lasik πάλι δυσκολο εκτός και αν εχεις πολύ παχύ κερατοειδή οπότε σε παιρνει να διορθώσεις τοσο μεγάλη μυωπία
ολα τα λασερ γίνονται σε βαθύτερες στιβάδες του κερατοειδούς (στρώμα)και για αυτό πρεπει να αποκαλυφθούν αυτές είτε με ξύσιμο prk (ποιο επιφανειακα έιτε lasik (βαθύτερη εφαρμογή)

zafoS
MΕ 8 βαθμούς αν το παχος είναι αρκετό και δεν εχεις ανώμαλο κερατοειδή οσο αφορα τις καμπυλότητες μαλλον είσε υποψηφιος για lasik αλλα και χωρίς να μπορεί και να αποκλεισθεί το prk εναλλακτικά
Τελευταία τροποποίηση από Nikos_s3: 7 Ιαν. 2010, 17:14.

kkoletsis

kkoletsis's Avatar: Nokia Lumia 820
GSM Phase 2 Member
καλησπερα γιατρε, να κανω και εγω την ερωτηση μου. λοιπον εχω περιπου 15 βαθμους μυωπιας στα δυο ματια και 3 αστυγματισμο, υπαρχει καποια λυση στο δικο μου προβλημα, ειμαι 25 και εδω και 10 χρονια ειναι σταθερη. πριν το καλοκαιρι επαθα επεφεκιτηδα λογω τη χρηση φακων για περιπου 13 χρονων,εκει αρχισα να σκεφτομαι για καποια λυση, σε οσου γιατρους και αν πηγα πηρα πολλες και διαφορετικες γνωμες, περισσοτερο μπερδευτικα ειναι η αληθεια.. οποια και αν ειναι η λυση θα ηθελα να ξερω και για τις επιπτωσεις που θα υπαρξουν...

msssm64

Mobile Newbie
προς κκολετση
το laser να το ξεχάσεις
υπάρχουν ειδικοί ενδοφακοί που τοποθετούνται μεσα στον οφθαλμό αλλα προκαλούν πολύ συχνά καταρρακτη -και ε'ισαι μονο 25???
μαλλον θα πρεπει να περιμένεις στο μελλον για κάποια νεα τεχνική
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης