Jump to content

Εμπειρίες σεισμών


hydro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γραψτε εδω ποιες η ποια ηταν η πιο ασχημη εμπειρια η και <<γελοια>> που σας ετυχε ποτε κατα την διαρκεια ενος σεισμου

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 116
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Συνήθως σε σεισμούς μένω απαθής. Μικρός φοβήθηκα στους πρώτους 2-3 που είχα ζήσει, αλλά μετά συνήθισα.

 

Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι ένας που έκανε πριν 2 χρόνια, 5,4 ρίχτερ κάπου στον Νότιο Ευβοϊκό. Είμαι και στη βορειοανατολική Αττική, που είναι κοντά στο επίκεντρο, ήταν και νύχτα, βγήκαν όλοι στο δρόμο... ενώ η δική μου αντίδραση ήταν να αλλάξω πλευρό. :whistle:

 

Όταν λέμε απαθής, εννοούμε ότι μπορεί να τρέμει η γη κι εγώ να κάθομαι αδιάφορος, σαν να μην τρέχει τίποτε, λέγοντας «α, έκανε σεισμό» σαν να έλεγα «α, φύσηξε λίγο αεράκι έξω». :p

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

...είχα τελειώσει τα αγγλικά και γύρναγα σπίτι,και έμαθα ότι το ψάρι μου πέθανε.Καθώς οι γονείς μου πήγαν να το θάψουν,άρχισε ο σεισμός...βοήθεια...

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ng78 (21 Δεκ. 2004 , 15:15)

 

Συνήθως σε σεισμούς μένω απαθής. Μικρός φοβήθηκα στους πρώτους 2-3 που είχα ζήσει, αλλά μετά συνήθισα.

 

Το πιο κλασικό παράδειγμα είναι ένας που έκανε πριν 2 χρόνια, 5,4 ρίχτερ κάπου στον Νότιο Ευβοϊκό. Είμαι και στη βορειοανατολική Αττική, που είναι κοντά στο επίκεντρο, ήταν και νύχτα, βγήκαν όλοι στο δρόμο... ενώ η δική μου αντίδραση ήταν να αλλάξω πλευρό. :whistle:

 

Όταν λέμε απαθής, εννοούμε ότι μπορεί να τρέμει η γη κι εγώ να κάθομαι αδιάφορος, σαν να μην τρέχει τίποτε, λέγοντας «α, έκανε σεισμό» σαν να έλεγα «α, φύσηξε λίγο αεράκι έξω». :p

 

 

Ποτε προλαβες να τους ζησει 2-3 σεισμους αφου εισαι μολις 3 ετων? :eek:

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (21 Δεκ. 2004 , 15:29)

 

Ποτε προλαβες να τους ζησει 2-3 σεισμους αφου εισαι μολις 3 ετων? :eek:

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

για τον ng μιλάμε...όλα γίνονται

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (21 Δεκ. 2004 , 15:29)

 

Ποτε προλαβες να τους ζησει 2-3 σεισμους αφου εισαι μολις 3 ετων? :eek:

 

 

 

:lol: :lol: :lol:

 

 

Αν μένεις σε σεισμογενή περιοχή, σε 3 χρόνια ζεις πολλούς σεισμούς... :whistle:

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

οταν ειχε γινει ο σεισμος το 99 ημουν μεσα στο αμαξι του πατερα μου και ημαστα στην πειραιως και μολις αρχιζει ο σεισμος του λεω σεισμος ειναι αυτο ? μου λεει ναι α καλα του λεω αντε παμε και αρχιζω να γελαω για το αμαξι ηταν χοροπηδαγε σαν κατσικι τι το θελα μολις σταματησε ο σεισμος και βαλαμε πρωτη πεφτει ενας τσιμεντολιθος απο ενα σπιτι και σταματησε ακριβως στο προσκεφαλο... απο τοτε καθε φορα που γινεται μου εχει κοπει το γελιο
Link to comment
Share on other sites

εγώ φοβάμαι τόσο πολύ το σεισμό, που αντιλαμβάνομαι μέχρι και τους ανεπαίσθητους... είναι ύπουλο πράγμα, μπορεί να "σε βρει" οπουδήποτε :cry: http://tcwozere.co.uk/smileys/peepwallA.gif

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τι μου θυμησατε τωρα :D

 

Στον μεγαλο σεισμο του '99 (τοτε δεν εγινε? :worry: )

ημουν στο σπιτι της κοπελας μου και πανω που μου βαζει να φαω γινεται ο σεισμος!Εκεινη νομιζε πως ηταν φορτηγο :wacko: (επειδη ειχε εντονο βουητο και τριζαν ολα τα πιατα κλπ) και πηγε να βγει στο μπαλκονι.Την τραβηξα μεσα και μολις τελειωσε γελαγαμε.Το ιδιο βραδυ ολη η Καλλιθεα ειχε κοιμηθει στο ποταμι,ειχε πολυ πλακα γιατι εβλεπες οικογενειες με κουβερτες και ταπερακια να την εχουν αραξει,λες και ηταν δημοτικο πικ-νικ.Εγω κοιμηθηκα σπιτι μου,οπως παντα απαθης :)

 

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος hellenicsun (21 Δεκ. 2004 , 15:49)

 

Τι μου θυμησατε τωρα :D

 

Στον μεγαλο σεισμο του '99 (τοτε δεν εγινε? :worry: )

ημουν στο σπιτι της κοπελας μου και πανω που μου βαζει να φαω γινεται ο σεισμος!Εκεινη νομιζε πως ηταν φορτηγο :wacko: (επειδη ειχε εντονο βουητο και τριζαν ολα τα πιατα κλπ) και πηγε να βγει στο μπαλκονι.Την τραβηξα μεσα και μολις τελειωσε γελαγαμε.Το ιδιο βραδυ ολη η Καλλιθεα ειχε κοιμηθει στο ποταμι,ειχε πολυ πλακα γιατι εβλεπες οικογενειες με κουβερτες και ταπερακια να την εχουν αραξει,λες και ηταν δημοτικο πικ-νικ.Εγω κοιμηθηκα σπιτι μου,οπως παντα απαθης :)

 

Αυτα!

 

 

Το 99 ησουν 14 ετων? Και ειχες κοπελα που μαγειρεψε :blink: και σου εβαλε κιολας να φας :blink: ? Καλα και ποσο ηταν αυτη? 20? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και από μένα!

 

Οι εμπειρίες μου από σεισμούς είναι πολλές!

 

Αρχίζουμε:

1) Στην Κύπρο το '97 ένας μεγάλος σεισμός. Μέναμε σε ένα μεγάλο σπίτι στην Λεωφόρο Κένεντυ στην Κύπρο. Θυμάμαι ότι πήγαινα τρίτι δημοτικού και η μάνα μου νόμιζε ότι κουνούσα το ψυγείο με απότέλεσμα να κουνιέτε όλος ο πάγκος.

Μετά κατεβήκαμε κάτω με ούλους τους κατοίκους.

:lol: :lol: :lol:

 

2) Στην Ρόδο το 2000 πήγαινα πέμπτη δημοτικού στο Βενετόκλειο φοβερό σχολείο της Ρόδου με πλήνθους όπως και τα τείχη του κάστρου της Ρόδου.

Ήταν μεγάλος σεισμός και βγήκαμε φοβησμένοι από την τάξη εν τω μεταξύ το σχολείο δεν έπαθε τίποτα!

 

3) Είχαμε πάει διακοπές στην Ζάκυνθο νομίζω το καλοκαίρι του 2001 ή 2002 νομίζω του 2002 Ιούλιο πήγαινα 1 Γυμνασίου και έμενα σε μία μεζονέτα στην Λίμνη Κερίου και νιώσαμε το σεισμό που έγινε με στο θαλάσσιο χώρο ανάμεσα στην κεφαλλονιά και στην Ζάκυνθο. Δεν φοβήθηκα normal.

 

4)Τώρα πρόσφατα στο Ηράκλειο τον Οκτώβριο νομίζω ένας μικρός σεισμός έγινε το βράδυ ξύπνησα είδα τα βιβλία να κουνιούνται και μετά ξανακοιμήθηκα. Μετά έμαθα από τους συμμαθητές μου ότι ήταν σεισμός!

 

Αυτά!

Πρέπει να καταλάβουμε ότι ζούμε σε μία πολύ σεισμογενή χώρα και πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους σεισμούς.

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι χεζομαι στην κυριολεξια με τους σεισμους! με τον παραμικρο σεισμακι τιναζομαι σαν κατσικι και τρεμω.. ασε παλι αν με πετυχει την ωρα του ορφεα ξυπναω με πιεση 80 και εχω χεστει λες και θα βγει απο τα εγκατα της γης κανα τερας.. αστα.. μηπως τελικα ειμαι λιγακι νευρασθενικη ? :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (21 Δεκ. 2004 , 19:43)

 

εγω παλι χεζομαι στην κυριολεξια με τους σεισμους! με τον παραμικρο σεισμακι τιναζομαι σαν κατσικι και τρεμω.. ασε παλι αν με πετυχει την ωρα του ορφεα ξυπναω με πιεση 80 και εχω χεστει λες και θα βγει απο τα εγκατα της γης κανα τερας.. αστα.. μηπως τελικα ειμαι λιγακι νευρασθενικη ? :p

 

 

λες?? :p πλακα πλακα φαντασου την ωρα που κοιμασαι να κανει σεισμο και να ανοιξει η γη και να πεσεις μεσα... :o

Link to comment
Share on other sites

Στον τελευταίο σεισμό της Αθήνας (το '99?) καθόμουν στο κρεββάτι και έβλεπα Baywatch (στον ΑΝΤ1, πού αλλού?), το επεισόδιο του οποίου είχε να κάνει με ένα σεισμό. Και πώς κάθεται η φάση, εκεί που γίνεται ο σεισμός στη σειρά, γίνεται και στο σπίτι! Στην αρχή δεν το κατάλαβα, αλλά μετά συνηδειτοποίησα ότι τέτοια ζωντάνια είναι αδύνατον να υφίσταται! Όσοι είχαν την ίδια εμπειρία ας τη μοιραστούν μαζί μας. Δεν μπορεί να είμαι ο μόνος!
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

ezisa dyo seismous kai tous thimamai endona me leptomeries!

o enas to 1981 to fevrouario kai o allos to 1999 to septemvri!

kai stoys dyo imoyn mesa sto spiti!

den yparxei xeiroteri ebeiria na noiotheis ton kindino mesa sto idio sou to spiti kai na min boreis na adidraseis katholou!

ston proto seismo kiolas imoun 15 xronwn kai ekeini tin ora ekana mpanio!

vgika me tin petseta eksw kai itan vrady tou flevari 11 kai 20 nomizw!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PowerZ (21 Δεκ. 2004 , 21:43)

 

εγω παλι χεζομαι στην κυριολεξια με τους σεισμους! με τον παραμικρο σεισμακι τιναζομαι σαν κατσικι και τρεμω.. ασε παλι αν με πετυχει την ωρα του ορφεα ξυπναω με πιεση 80 και εχω χεστει λες και θα βγει απο τα εγκατα της γης κανα τερας.. αστα.. μηπως τελικα ειμαι λιγακι νευρασθενικη ? :p

 

 

κι έλεγα ότι είμαι ο μόνος χέστης με το σεισμό εδώ μέσα :wacko: :worry:

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ως ιδέα έχω ένα φόβο. Πολλές φορές πέφτω για ύπνο και σκέφτομαι ότι μπορεί να γίνει σεισμός όσο θα κοιμάμαι.

Από την άλλη όταν γίνεται σεισμός δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα, ειδικά όταν είμαι σε σπίτι που ξέρω ότι είναι γερά χτισμένο (πχ όσα άντεξαν το σεισμό του 99).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ ευτυχώς έχω μόνο μία εμπειρία από σεισμό

 

Θυμάμαι ήταν καθημερινή γύρω στις 10 το βράδυ(μπορεί και πιο μετά) και άκουγα μουσική με τα ακουστικά πάνω στο κρεββάτι...

 

Ξαφνικά νιώθω το κρεββάτι να κουνιέται.Στην αρχή λέω ιδέα,αλλά τελικα είχε γίνει ένας σεισμός της τάξης των 3.4 ρίχτερ..

 

 

Πραγματικά η αίσθηση να νιώθεις ότι κουνιέσαι χωρίς να το θέλεις ενώ ακούς μουσική ήταν πραγματικά πολύ παράξενη!

:o

Link to comment
Share on other sites

Ο Βολος ειναι μια σεισμογενης περιοχη.

Εχω ζησει γυρω αρκετους σεισμους.

 

1) Ημουνα στο σπιτι ενος φιλου μου και αρχιζουμε να κουνιομαστε. Λεμε περασε κανενα φορτηγο. Συνεχιζουμε ομως να κουνιομαστε του λεω "ρε συ σεισμος πρεπει να γινεται" ναι μου λεει.

Δεν ηταν ομως πολυ δυνατος.

 

2) Πριν 1,5 εβδομαδα. Ημουνα στο ιντερνετ myphone.gr rulezz και ξαφνικα κουνιεμαι λεω σεισμος γινεται και συνεχισα να γραφω!!

 

Εχω ζησει και αλλους σεισμους αλλα δεν τους θυμαμαι.

Γενικα δεν φοβαμαι τους σεισμους

 

Ο Βολος για να μαθεται και κατι ειχε καταστραφει σχεδον ολος το 1954 ή 1956. Ειχε γινει φοβερη καταστροφη. Λιγα κτιρια υπαρχουν ακομα απο τοτε. Γιατι εγινε και ακομα ενας μεγαλος σεισμος γυρω στο 1980.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που θυμαμαι τον εαυτο μου εβλεπα σχεδον καθε μηνα στον υπνο μου οτι γινεται σεισμος και ενιωθα φοβο και πεταγομουν.

επι 2 βδομαδες πριν γινει ο σεισμος στην κοζανη (6,6 ριχτερ) το 1996 εβλαπα καθε μερα το ιδιο ονειρο, οτι εγινε σεισμος.

απο την μερα που εγινε ο σεισμος δεν το εχω ξαναδει αυτο το ονειρο αν και το θυμαμαι με καθε λεπτομερια.

απο τοτε δεν εχω κανενα προβλημα με τους σεισμους.ισα ισα το διασκεδαζω και οσο μεγαλος και αν ειναι δεν εχω προβλημα.

 

α ναι και αν ξαναρχισω να το βλεπω θα σας ενημερωσω...

τι βαρώτσος και μαλ...ιες... :-)

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος greek_aeras (21 Δεκ. 2004 , 18:34)

 

Το 99 ησουν 14 ετων? Και ειχες κοπελα που μαγειρεψε :blink: και σου εβαλε κιολας να φας :blink: ? Καλα και ποσο ηταν αυτη? 20? :confused:

 

 

Ναι,ημουν 14 ετων.

Η μητερα της ειχε μαγειρεψει και ναι,μου εβαλε να φαω.

Οχι,ηταν στην ηλικια μου.

 

Γιατι σου φαινεται τοσο περιεργο? :confused:

 

Συγνωμη για το off topic :o

 

Φιλικα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nos 55 (22 Δεκ. 2004 , 14:55)

 

Ο Βολος ειναι μια σεισμογενης περιοχη.

Εχω ζησει γυρω αρκετους σεισμους.

 

1) Ημουνα στο σπιτι ενος φιλου μου και αρχιζουμε να κουνιομαστε. Λεμε περασε κανενα φορτηγο. Συνεχιζουμε ομως να κουνιομαστε του λεω "ρε συ σεισμος πρεπει να γινεται" ναι μου λεει.

Δεν ηταν ομως πολυ δυνατος.

 

2) Πριν 1,5 εβδομαδα. Ημουνα στο ιντερνετ myphone.gr rulezz και ξαφνικα κουνιεμαι λεω σεισμος γινεται και συνεχισα να γραφω!!

 

Εχω ζησει και αλλους σεισμους αλλα δεν τους θυμαμαι.

Γενικα δεν φοβαμαι τους σεισμους

 

Ο Βολος για να μαθεται και κατι ειχε καταστραφει σχεδον ολος το 1954 ή 1956. Ειχε γινει φοβερη καταστροφη. Λιγα κτιρια υπαρχουν ακομα απο τοτε. Γιατι εγινε και ακομα ενας μεγαλος σεισμος γυρω στο 1980.

 

Ημουνα στο ιντερνετ myphone.gr rulezz και ξαφνικα κουνιεμαι λεω σεισμος γινεται και συνεχισα να γραφω!!

 

και εγώ συνήθως έτσι αντιδρώ ...πριν κανένα μήνα είχα μάθημα ιδιαίτερο ,...γίνεται σεισμός ...εγώ με το καθηγητή μου διαπιστώνουμε ότι γίνεται σεισμός...είμαστε μες τη τρελή χαρά και την ηρεμία ως που ακούμε την γυναίκα του να ουρλιάζει... πως κατέφερα να μη βάλω τα γέλια ένας θεός το ξέρει :happy: :alien:

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

99, Αθηνα

Γυρισα ξημερωματα σπιτι αφου πρωτα ειχα πιει ενα τελαρο μπυρες και ειχα λιωσει :P ξαπλωσα και κατα τις 6 εκανε δυνατο μετασεισμο και η οικογενεια πεταχτηκε αλλαλαζοντας στους δρομους. εγω εμεινα στο κρεβατι,κολλησα την πλατη στον τοιχο ωστε να νιωθω τον μεγαλο δονητη :D :D :D και ελιωσα στα γελια :P :D

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...