Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.

Απάντηση

harryal

harryal's Avatar: T Mobile G1
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Ρε παιδία μήπως ξέρεις κανείς καμμιά ελληνική καφετέρια στο Λονδίνο που να δείχνει τους ελληνικούς αγώνες του Champions League???

nicktsak

nicktsak's Avatar: Sony Ericsson K700
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: στο μακρινό νησί....
Φιλέ ρίξε καμιά ματιά στο Bayswater. Όλες εκεί είναι μαζεμένες. Η πιο γνωστή είναι το Βυζάντιο αλλά έχει και άλλες. Δεν θυμάμαι ονόματα αλλά θυμάμαι ότι ορισμένες έπαιζαν και MAD!
By all means marry; if you get a good wife, you'll be happy. If you get a bad one, you'll become a philosopher.
Socrates

harryal

harryal's Avatar: T Mobile G1
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Δυστυχώς έριξα πολύ περπάτημα αλλά δε βρήκα καφετέρια! :-)

gmac

gmac's Avatar: Samsung SGH-i780
HSDPA Member
Περιοχή: Άγνωστη
Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος harryal (21 Σεπ. 2004 , 07:21)

Δυστυχώς έριξα πολύ περπάτημα αλλά δε βρήκα καφετέρια! :-)
Μα δεν πήγες στο Bayswater?? Με το που βγαίνεις από τον υπόγειοσ στρίβεις αριστερά και μετά στα 20 μέτρα πάλι αριστερά. Απέναντι από την Ελληνική (ορθόδοξη) εκκλησία είναι οι ελληνικές καφετέριες. Είναι ενας δρόμος με μερικές καφετέριες και ταξιδιωτικά γραφεία.

shodanjr_gr

shodanjr_gr's Avatar: Apple iPhone
HSUPA Member
Περιοχή: Aθήνα

Εδώ Λονδίνο: Διαμονή, διασκέδαση, ψώνια, συγκοινωνίες κ.α.

Ρε φοιτητές εις την Αγγλία, να ρωτήσω. Για προτείνετε μερικά ωραία μέρη στο Λονδίνο που μπορώ να πάω για διασκέδαση κλπ. Μουσεία, clubs κλπ κλπ

Κατά προτίμηση κοντά στο Kensighton (<-spelling).

Thx

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Nrg

Nrg's Avatar: Sony Ericsson W995
HSUPA Member
Καταρχην να σου πω οτι με το Μετρο μπορεις να πας κυριολεκτικα παντου και σε ελαχιστο χρονο, οποτε μη σε απασχολει το που θα μενεις.(αν και θα μενεις σε πολυ κεντρικο σημειο του Λονδινου). Με το που θα φτασεις παρε ενα χαρτη του μετρο, παροτι ειναι πολυ μικρος και το μετρο τεραστιο ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να χαθεις. Εδω θα βρεις οτι χρειαζεσαι για τις μετακινησεις σου στο Λονδινο. Υπαρχουν 4-5 σταθμοι του tube που λεγονται Kensington, δες σε ποιον κοντα θα μενεις.

Οπωσδηποτε να πας στο Βρετανικο Μουσειο (Holborn/Tottenham Court Road) εκει θα δεις τα περιφημα Elgin Marbles του Παρθενωνα.

Για διασκεδαση :

Μανταμ Τισο οπως και δηποτε! (Baker Street )

Αν εισαι ποδοσφαιροφιλος μπορεις να δεις για παραδειγμα το Highbury (Finsbury Park) ή γιατι οχι το Stamford Bridge (Fulham Broadway).

To London Eye ισως να το θεωρησεις και πεταμα χρηματων, εμενα δε με ξετρελανε παντως.

Σιγουρα να πας Piccadily (Piccadily circus) και Oxford Street (Oxford circus), Leicester Square (Leicester Square/Piccadilly) αλλα και Camden Town(Camden Town). Μου αρεσει πολυ και το Covent Garden (Covent Garden) με τους απιστευτους μιμους!

Ενταξει τα κλασικα τα ξερεις και μονος σου,Big Ben κλπ κλπ.

Για φαγητο εχει πολλα μερη να πας, εμενα μου εμεινε το Planet Hollywood (Leicester Square) οχι τοσο για το φαγητο του αλλα για την ατμοσφαιρα.

Ειναι παρα πολλα ακομα τα μερη που πρεπει να πας αλλα σιγουρα χρειαζονται σελιδες ολοκληρες για να στα πει καποιος. Ψαξε λιγο στο Google αλλα δες και εδω

Σιγουρα εχω ξεχασει καποια αλλα προχειρα αυτα μου ηρθαν στο μυαλο, θα γραψω κι αλλα αργοτερα. Μεσα στις παρενθεσεις εχω τους σταθμους του μετρο που ειναι το καθε ενα.

Ελπιζω να βοηθησα λιγακι

shodanjr_gr

HSUPA Member
Βασικά στα περισσότερα μουσεία του Λονδίνου έχω πάει (κυρίως όταν ήμουν μικρότερος, έχω πάει Αγγλία 5-6 φορές). Αυτό που θέλω κυρίως είναι προτάσεις για bars/clubs etc. Και αυτή τη φορά πρέπει να πάω στης Μαντάμ Τισό.

Thx για την απάντηση btw

Οποιεσδήποτε προτάσεις ευπρόσδεκτες

MiuMiu

no avatar
GPRS Member
Περιοχή: UK
To Ministry einai sta standards! Nomizw pws einai stin Elephant and Castle an den kanw lathos! Tsekare to pantws!

Sou proteinw nas pas kai sto Thore Park! Den thumamai pou akrivws einai(exeis dromo....)! Einai teleio! San mia mikri Disneyland! An pas mpes sto " No Way Out" ! Tha me thumitheis!

Pigaine sto Ciro's Pizza Pomodoro! Apla Teleio!!!!

Oxford Street gia shopping i window-shopping!

Kala na peraseis!

shodanjr_gr

HSUPA Member
@Miumiu σε ένα Thorpe Park έχω πάει μία από τις προηγούμενες φορές, ήταν πραγματικά κορυφαίο

Φέτος όμως οι διακοπες στην Αγγλία θα περαστούν αποκλειστικά στο Λονδίνο

Περιμένω και άλλες προτάσεις αν υπάρχουν

zaza

no avatar
HSCSD Member
Nomizw tin periodo pou tha pas, ginontai katapliktika street party sto Londino! Sto SoHo an pas , tha vreis polla! To Ministry einai ligaki "touristiko" alla kai o filos mas san touristas tha paei! To Fabric kalo einai!...

Kala na peraseis...
Black black heart why would you offer more
Why would you make it easier on me to satisfy
I'm on fire I'm rotting to the core
I'm eating all your kings and queens
All your sex and your diamonds.

Tele-phonic

Tele-phonic's Avatar: Apple iPhone
GSM Phase 2 Member
Περιοχή: Where the wild roses grow

Epeigon!! Proteinetai mou magazi londino gia afises etc

GUYS N GIRLS mporei na einai kapos asxeto ) sorry kiolas alla einai epeigon giati feugo tin deutera gia londino. Kserei mipos leo mipos kaneis na mou proteinei kanena magazi sto londino pou poulaei afises kai kanena me dvd/cd???????????

shodanjr_gr

HSUPA Member
dvd/cd στο τεράστιο virgin sthn Oxford Street. Θα βρεις τα πάντα εκεί.

Νομίζω πως έχει και αφίσες, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

perdikos2000

perdikos2000's Avatar: Samsung GT-I9300 Galaxy S3
EDGE Member
Περιοχή: παντου & πουθενα
Παιδια για ξενοδοχεια ή Β&Β εχετε καμια προταση?Θελω να μεινω κεντρικα ή κοντα σε μετρο. Ειχα βρει ενα ωραιο ξενοδοχειο κοντα στην oxford street με 60λιρες αλλα αργησα να το κλεισω. Ποια περιοχη προτεινετε κοντα στο κεντρο να μεινω?
Ευχαριστω.

DesertSMisSRaiN

DesertSMisSRaiN's Avatar: Apple iPhone 3GS
HSUPA Member
Περιοχή: Sinnersville
Tι μου κάνεις τώρα!!!! Μου θυμίζεις αξέχαστες στιγμές...!!!

Εγώ έμενα στο Bloomsbury Ηoliday Inn και ήταν ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ξενοδοχείο!! Βέβαια δεν έχει μετρο (ή μάλλον subway ) εκεί κοντά...αλλά πέρα από αυτό ήταν πολύ όμορφο...αν θες κι άλλες πληροφορίες στείλε...

Αχ ξύπνησαν οι αναμνήσεις
"Our lives are not our own.
From womb to tomb, we are bound to others, past and present.
And by each crime and every kindness, we birth our future."

CarpeNoctum

CarpeNoctum's Avatar: Apple iPhone 4
HSDPA Member
Περιοχή: Βρυξέλλες
Παράθεση από perdikos2000
Παιδια για ξενοδοχεια ή Β&Β εχετε καμια προταση?Θελω να μεινω κεντρικα ή κοντα σε μετρο. Ειχα βρει ενα ωραιο ξενοδοχειο κοντα στην oxford street με 60λιρες αλλα αργησα να το κλεισω. Ποια περιοχη προτεινετε κοντα στο κεντρο να μεινω?
Ευχαριστω.
Ψάξε σε οδηγούς. Αν και σπουδάζω Λονδίνο έχω μείνει μόνο μια φορά σε ξενοδοχείο και δεν θυμάμαι ούτε πως το έλεγαν. Υπάρχουν άπειρα ξενοδοχεία στο Λονδίνο και αν είναι και στην πρώτη ζώνη σίγουρα θα υπάρχει μετρό σε κοντυνή απόσταση. Πάντως oxford street με 60 λίρες είναι όντως πολύ καλή τιμή και κρίμα που το έχασες.
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης