Jump to content

Δωρεάν τηλεφωνήματα σε Ευρώπη-ΗΠΑ!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχεις Ιντερνετ??(προφανως, για να βλεπεις το ποστ, θα μου πεις :p ) Ε τοτε εχεις ΔΩΡΕΑΝ τηλεφωνα σε σταθερα Ευρωπης-Αμερικης-Νεας Ζηλανδιας και Αυστραλιας! Το ανακαλυψα διαβαζωντας ενα ποστ εδω του φιλου μας siemens_m65.

 

Τι πρεπει να κανετε? http://www.babble.net, και ενα απλο register (email εδωσα αλλα ακομα δεν μου εχουν στειλει κατι,οποτε δεινεται αληθινο αφοβα,τα στοιχεια σας δεν χρειαζεται να ειναι αληθινα). Αμεσως μετα την ολοκληρωση του register σας δινεται η δυνατοτητα να κατεβασετε τα 2 αρχεια. Μολις τα τρεξετε κανετε ενα account με username και password αυτα που εχετε δωσει. Το προγραμμα ειναι τυπου skype,firefly κλπ αλλα με τη τεραστια διαφορα του οτι παιρνεις και Free τηλεφωνα.

 

 

Αν σας βγαζει μηνυμα λαθους "unable to register with babble network "κλπ, προφανως ειστε συνδεδεμενοι σε ρουτερ (οπως κι εγω) αν θελετε καντε forwording κατι που εγω δεν μπορουσα. Οι πόρτες που χρειάζεται το πρόγραμμα είναι 4092 και 304 για το usb server (tcp και udp) (thanks @ freestyler)

 

Επειδη τετοιες ευκαιριες δεν τις αφηνουμε επικοινωνησα με το cc τους και μεσα σε 1! ωρα μου απαντησαν να κατεβασω απο εδω το X-Lite ενα αλλο προγραμμα VoIP. Τα απαραιτητα configs θα τα βρειτε σε αυτο το Γερμανικο website. (ευκολα καταλαβαινει κανεις τι ειναι τι και ας μη ξερει Γερμανικα,δεν ξερω γρι :D )

 

Αν και αυτο δεν δουλεψει ή η γραμμη σας κλεινει μετα απο μερικα δευτερολεπτα μη μασατε!!!!! Και εγω το ιδιο επαθα :lol: . Επειδη απο το cc δεν εβρισκαν τη λυση με αρκετο search στο google βρηκα τι πρεπει να κανω επιπλεον απο τα configs που αναφερει το Γερμανικο website. Πηγαινουμε System Settings-->SIP Proxy-->Επιλεγουμε το proxy που εχουμε φτιαξει-->Send internal IP και επιλεγουμε ΝEVER. Αν παλι δεν δουλευει γραψτε ενα ποστ εδω και θα τη βρουμε τη λυση :rolleyes:

 

Η ποιοτητα ειναι παρα πολυ καλη,χρησιμοποιω cable internet 1.5 mbit αλλα τη μοιραζομαι και με αλλους 3, οποτε λογικα και με μια ISDN θα δουλευει καλα. Δοκιμαστε με 56Κ να μας πειτε :rolleyes:

 

Λενε οτι απο το νεο ετος θα υπαρχει μια συνδρομη. Ακουγονται φημες οτι θα ειναι για 1 ετος καπου στα 36 Ευρω και φυσικα θα μπορουμε να κανουμε free calls σε Ευρωπη, Αμερικη κλπ αλλα και οσοι μενουν Ελλαδα μπορουν να κανουν free τοπικα και υπεραστικα! :up: Νομιζω οτι 36 Ευρω για 1 χρονο δεν ειναι τιποτα,ειδικα για οσους εχουν DSL !

 

Σορρυ για το τεραστιο ποστ αλλα νομιζω αξιζει το κοπο :o

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δοκίμασα το X-Lite γιατί στο babble δεν μπορούσε να συνδεθεί αλλά όλο timed-out μου βγάζει σε ότι καλέσω...

-->

Απ'οτι βλέπω δεν μπορεί να κάνει Login στο babble.net.

(Login timed out! Contact Network admin.)

Όταν όμως μέσα απο τις ρυθμίσεις επιλέξω:

 

System settings | SIP Proxy | (Default) Babble.net | Direct Dial IP: Yes

 

τότε συνδέεται κανονικά στο babble.net αλλά δεν μπορεί να κάνει κλήσεις γιατί προφανώς δέχεται IP addresses.

 

Εχω adsl με NAT ενσωματομένο στο modem/router (Zyxel 650H) αλλά έχω κάνει forward όλες τις πόρτες στο ΙΡ του pc μου. Άρα δεν νομίζω να φταίει το modem.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε Send Internal IP: Never και Register: Always απο το system settings---> sip proxy

 

τι μηνυμα λαθους σου βγαζει?

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο. Δεν μπορεί να κάνει Login

To μήνυμα που βγάζει είναι:

 

"Can't Login. Contact network Admin."

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι εαν και δουλευει το προγραμμα κανονικα, οταν παω να παρω τηλεφωνο λεει "sorry, you are not permitted to make calls". Κατι για top up επιασε το ματι μου.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πλεον τα κατάφερα βάζοντας το Send Internal IP στο Always (και όχι στο Never).

Μόνο σε σταθερά τηλέφωνα μπορούμε να κάνουμε δωρεάν κλήσεις και μάλιστα σε όλο τον κοσμο.

Για κινητά θα πρέπει να βάλουμε μονάδες (topup)

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Με ΙSDN 64 συνδέθηκα. Μιλώντας από το σταθερό, στον Η/Υ ακούγομαι αρκετά ικανοποιητικά. Το αντίθετο, από τον Η/Υ στο σταθερό ακούγομαι επιεικώς απαράδεκτα :(

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 5 Δεκ. 2004 , 21:13)

 

Με ΙSDN 64 συνδέθηκα. Μιλώντας από το σταθερό, στον Η/Υ ακούγομαι αρκετά ικανοποιητικά. Το αντίθετο, από τον Η/Υ στο σταθερό ακούγομαι επιεικώς απαράδεκτα :(

 

 

Μηπως ειχες πολυ κοντα το τηλεφωνο με τον υπολογιστη και "μικροφωνιζε"? Δοκιμασε να παρεις καποιο φιλο σου και πεσμας τα αποτελεσματα :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RAAD ( 5 Δεκ. 2004 , 23:37)

 

Ellada pernei?

 

 

Ευρωπη δεν ειναι και η Ελλαδα?Αρα παιρνει! :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 21:42)

 

Μηπως ειχες πολυ κοντα το τηλεφωνο με τον υπολογιστη και "μικροφωνιζε"? Δοκιμασε να παρεις καποιο φιλο σου και πεσμας τα αποτελεσματα :)

 

 

Το δοκίμασα αλλά είχα τα ίδια αποτελέσματα. Ενώ εγώ ακούω τον άλλο (με ποιότητα τέτοια που επιτρέπει να καταλάβω τι λέει), ο άλλος δεν με εκούει, ή αν με ακούσει με ακούει στο βάθος με πάαααρα πολλές διακοπές και μη μπορώντας να καταλάβει ούτε ποιός είμαι, ούτε τι λέω :(

Να δοκιμάσω λέτε την ISDN128;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εφτιαξε το προβλημα.

Ιn Nrg we trust :)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 5 Δεκ. 2004 , 21:13)

 

Με ΙSDN 64 συνδέθηκα. Μιλώντας από το σταθερό, στον Η/Υ ακούγομαι αρκετά ικανοποιητικά. Το αντίθετο, από τον Η/Υ στο σταθερό ακούγομαι επιεικώς απαράδεκτα :(

 

 

Τελικά χρησιμοποιώντας το babble αντί του x-lite, όλα είναι εντάξει. Μάλλον έφταιγε το x-lite.

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα και εγω το πρόγραμμα(μόνο το babble) και το δοκιμασα με απλή τηλεφωνική γραμμη και μοντεμ 56Κ. Αποτέλεσμα πολύ καλό για μια κλήση διάρκειας περίπου 5 λεπτά!! Μπορεί να έτυχε φαίνεται η στιγμή αλλα πάντως η ποιότητα επικοινωνίας ήταν πολύ καλή και για μένα αλλα και γι'αυτον που με άκουγε στο τηλέφωνο!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος swiffer ( 6 Δεκ. 2004 , 04:25)

 

Οκ, εφτιαξε το προβλημα.

Ιn Nrg we trust :)

 

 

 

Pws to eftiakses to provlima me aftin pou vgainei kai leei gia tis monades ?

Nokia n800 user! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lovehacker ( 7 Δεκ. 2004 , 12:50)

 

Pws to eftiakses to provlima me aftin pou vgainei kai leei gia tis monades ?

 

 

Για να σου λεει για μοναδες λογικα δοκιμασες να καλεσεις νουμερο που ειναι χρεωσιμο(κινητο?). Μονο σε σταθερα ειναι free!Επισης μη ξεχνας να βαζεις το 0030 μπροστα αν καλεις Ελλαδα, ακομα και αν εισαι στην Ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 4 Δεκ. 2004 , 02:19)

...

Αν σας βγαζει μηνυμα λαθους "unable to register with babble network "κλπ, προφανως ειστε συνδεδεμενοι σε ρουτερ (οπως κι εγω) οποτε δεν μπορειτε να χρησιμοποιησετε το συγκεκριμενο προγραμμα.

...

Καταρχάς big thanks. :cool:

Το πρόγραμμα δουλέυει φυσικά και πίσω απο router.

Βρήκα με ένα προγραμματάκι ποιες port χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, έκανα port forward και έτοιμο.

Οι πόρτες που χρειάζεται το πρόγραμμα είναι 4092 και 304 για το usb server (tcp και udp).

Μια χαρά ποιότητα και άμεση σύνδεση. :happy:

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος freestyler ( 7 Δεκ. 2004 , 16:58)

 

Καταρχάς big thanks. :cool:

Το πρόγραμμα δουλέυει φυσικά και πίσω απο router.

Βρήκα με ένα προγραμματάκι ποιες port χρησιμοποιεί το πρόγραμμα, έκανα port forward και έτοιμο.

Οι πόρτες που χρειάζεται το πρόγραμμα είναι 4092 και 304 για το usb server (tcp και udp).

Μια χαρά ποιότητα και άμεση σύνδεση. :happy:

 

 

No problem, spread the word :)

 

Εχεις δικιο,συγχωρατε με, απλα επειδη στο δικο μου το ρουτερ οσο και αν προσπαθησα να κανω forwarding δεν μπορεσα το θεωρησα δεδομενο για ολους, δεν ξερω πως μου ηρθε :wacko: :o

 

Με τι γραμμη δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει αψογα, μπραβο Ενεργεια :)

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 5 Δεκ. 2004 , 23:48)

 

Ευρωπη δεν ειναι και η Ελλαδα?Αρα παιρνει! :)

 

 

 

Η Κύπρος που είναι ; :p Παίρνει πάντως αλλά όχι δωρεάν :( :angry:

Ubuntu Linux

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος t300 ( 7 Δεκ. 2004 , 22:30)

 

Μεξικό δεν καλεί δωρεάν;

 

 

Λογικα οχι. Δοκιμασε και πεσμας :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg ( 7 Δεκ. 2004 , 17:30)

 

No problem, spread the word :)

 

Εχεις δικιο,συγχωρατε με, απλα επειδη στο δικο μου το ρουτερ οσο και αν προσπαθησα να κανω forwarding δεν μπορεσα το θεωρησα δεδομενο για ολους, δεν ξερω πως μου ηρθε :wacko: :o

 

Με τι γραμμη δοκιμασες?

 

Με dsl 384.

Από εδώ μπορούμε να δούμε αν είναι δωρεάν η κλήση στον αριθμό που θέλουμε να καλέσουμε. :)

http://www.myphone.gr/forum/image/smilies/ban.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...