Συζήτηση για ρολόγια

Απάντηση

Voodooman

Voodooman's Avatar: Sony Xperia Z1 Compact
EDGE Member
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Παράθεση από alex61 >
Μάρκα της μόδας δεν νομίζω. Είναι θυγατρική της TIMEX (της γνωστής ντε!). Άρα υπήρχε και χθές όσο για το αύριο...κανένας δεν ξέρει νομίζω. Βέβαια για αυτό "Σε αυτά τα χρήματα όμως αγοράζουμε tissot, hamilton, seiko,orient, citizen, και άλλες γερμανικές και ελβετικές φίρμες" δεν αντιλέγω. Ο καθένας με τα λεφτά του και τον παρά του.....
Ναι, η μαμά εταιρία θα υπάρχει, αλλά το το brand TX;
Όπως και να έχει δεν είναι κακά ρολόγια, απλά είναι υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν, κρίμα είναι να πάρει κάποιος κάτι τόσο ακριβό, που δύσκολα θα μπορεί να φορεθεί σε δυό-τρία χρόνια. Εκτός και αν υπάρχει άπλα!
Θυμάμαι πάλι πόσο hot ήταν το '90 τα camel trophy και τα Elesse μετά. Σε όλους άρεζαν, όλοι θέλαμε ένα, αλλά και αυτά κινούνταν τότε σε εκείνη την περιοχή τιμών, αντίστοιχη με τα σημερινά ΤΧ, λίγο πάνω από τον μισό του βασικού. Σήμερα αυτά τα ρολόγια δεν μπορούν να φορεθούν, είναι τελείως ξεπερασμένα, σε αντίθεση με τα TAG ας πούμε εκείνης της εποχής, που και σήμερα ακόμη δεν δείχνουν τόσο παρωχημένα.

Δεν έκανα λάθος tazio, στο πρώτο γκρουπ αναφέρω ποιές μάρκες προτιμούμε ανεξαρτήτως εθνικότητας, ενώ στο δεύτερο όλες τις υπόλοιπες μικρές και όχι γνωστές ελβετικές και γερμανικές εταιρίες, όλοι ξέρουν την Seiko τουλάχιστον!

Lukas13

Lukas13's Avatar: Apple iPhone 3G
Mobile Newbie
Περιοχή: Άγνωστη
Καλησπέρα παιδία . Εδώ και κάτι μέρες έχω ψηθεί να αγοράσω ρολογάκι και όπως έψαχνα στο νετ βρήκα οτι έχει και εδώ θέμα και είπα να στείλω...
Δεν έχω διαβάσει όλες τις σελίδες γιατι είναι πολλές αλλά για πεστέ μου να κοιτάξω καμία καλή μάρκα (όχι όμως πολύ ακριβά) ....

iphonakias3Gs

iphonakias3Gs's Avatar: Apple iPhone 3GS
Mobile Newbie
Δεν ξέρω τι στιλ θές αλλά εγώ έχω σταμπάρει κάτι τέλεια Lacoste ξέρεις πιο σπορ , και κάποια στιγμή θα παραγγείλω γιατί είναι πολύ καλές οι τιμές στο σιτε αυτό όλο προσφορές.

Δές το 3ο και 4ο είναι ένα κόκκινο και σε πράσινο

http://www.rologia.com.gr/lacoste/

Hierophant

Hierophant's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
Παράθεση από Voodooman >
Ναι, η μαμά εταιρία θα υπάρχει, αλλά το το brand TX;
Όπως και να έχει δεν είναι κακά ρολόγια, απλά είναι υπερβολικά ακριβά για αυτά που προσφέρουν
επειδη αυτη η έκφραση έχει καταντήσει να είναι καραμέλα, θελω περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς εννοείς. Το ρολόι στοιχίζει 400 ευρω και έχει 6!!! δείκτες. Μπορεις να μου πεις αλλο ρολόι με 7 δείκτες που να στοιχίζει τόσο? Εχει και δείκτη για 2η ώρα και μάλιστα σε 24ωρη μέτρηση. Πολύ χρήσιμο για κάποιους που έχουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό, ή για εκείνους που τους ενδιαφέρει η ώρα που παίζει η αγαπημένη τους ομάδα NBA ή για εκεινους που θελουν να ξέρουν τι ώρα τελειώνει το LOST στην Αμερική ή να μπορούν να συγχρονίζονται με τους servers στα online games τους.

Αυτο που μου αρέσει στο ρολόι είναι ο μαυρος μπρασελές του (εχω βαρεθει πια τον ασημένιο που κανει τα ρολογια να μοιαζουν σαν κονσερβοκούτια) και το παιχνίδι του με το μαυρο-πορτοκαλι χρώμα. Το εχω δει απο κοντα το ρολόι, και δείχνει ποιοτικότατο. Βαρύ ρολόι και προσεγμένο.

Αυτα

tazio

tazio's Avatar: Sony Ericsson K750i
3G Member
Περιοχή: Σπίτι μου
Παράθεση από Hierophant >
επειδη αυτη η έκφραση έχει καταντήσει να είναι καραμέλα, θελω περισσότερες πληροφορίες για το τι ακριβώς εννοείς. Το ρολόι στοιχίζει 400 ευρω και έχει 6!!! δείκτες. Μπορεις να μου πεις αλλο ρολόι με 7 δείκτες που να στοιχίζει τόσο? Εχει και δείκτη για 2η ώρα και μάλιστα σε 24ωρη μέτρηση. Πολύ χρήσιμο για κάποιους που έχουν τα παιδιά τους στο εξωτερικό, ή για εκείνους που τους ενδιαφέρει η ώρα που παίζει η αγαπημένη τους ομάδα NBA ή για εκεινους που θελουν να ξέρουν τι ώρα τελειώνει το LOST στην Αμερική ή να μπορούν να συγχρονίζονται με τους servers στα online games τους.

Αυτο που μου αρέσει στο ρολόι είναι ο μαυρος μπρασελές του (εχω βαρεθει πια τον ασημένιο που κανει τα ρολογια να μοιαζουν σαν κονσερβοκούτια) και το παιχνίδι του με το μαυρο-πορτοκαλι χρώμα. Το εχω δει απο κοντα το ρολόι, και δείχνει ποιοτικότατο. Βαρύ ρολόι και προσεγμένο.

Αυτα
Ρώτησες κάτι και ο Voodooman είπε αυτό που πιστεύει, γιατί αντιδράς έτσι;
Αν δε θέλουμε διαφορετικές γνώμες δε ρωτάμε.

Και για να ελαφρύνουμε λίγο τη κουβέντα. Προσωπικά δε μπορώ να σου πω ρολόι με 7 δείκτες που να κοστίζει τόσο αλλά μπορώ να σου πω πολλά με δυο μόνο δείκτες (ή και ένα) που κοστίζουν υπερπολλαπλάσια.

Να σου πω την αμαρτία μου πάντως κι εγώ δε θα έδινα τόσα για ένα ρολόι που δε θεωρώ ότι μπορεί να κρατήσει στο χρόνο και δεν αναφέρομαι στη ποιότητα κατασκευής, αλλά στο διαχρονικότητα του ονόματος, σχήματος κ.λ.π.. Ρολόγια με δεύτερη ζώνη ώρας υπάρχουν. Ψάξε λίγο παραπάνω.

Αν όμως σου αρέσει τόσο πολύ αγόρασε το και καλοφόρετο.
Αν τελικά το πάρεις κάνε μια έρευνα μήπως το βρεις φθηνότερα ή από Ελλάδα ή από εξωτερικό.

enigma84

enigma84's Avatar: Sony Ericsson W850i
HSDPA Member
Περιοχή: Hallowed Land
Παράθεση από tazio >
Ρώτησες κάτι και ο Voodooman είπε αυτό που πιστεύει, γιατί αντιδράς έτσι;
Αν δε θέλουμε διαφορετικές γνώμες δε ρωτάμε.

Και για να ελαφρύνουμε λίγο τη κουβέντα. Προσωπικά δε μπορώ να σου πω ρολόι με 7 δείκτες που να κοστίζει τόσο αλλά μπορώ να σου πω πολλά με δυο μόνο δείκτες (ή και ένα) που κοστίζουν υπερπολλαπλάσια.

Να σου πω την αμαρτία μου πάντως κι εγώ δε θα έδινα τόσα για ένα ρολόι που δε θεωρώ ότι μπορεί να κρατήσει στο χρόνο και δεν αναφέρομαι στη ποιότητα κατασκευής, αλλά στο διαχρονικότητα του ονόματος, σχήματος κ.λ.π.. Ρολόγια με δεύτερη ζώνη ώρας υπάρχουν. Ψάξε λίγο παραπάνω.

Αν όμως σου αρέσει τόσο πολύ αγόρασε το και καλοφόρετο.
Αν τελικά το πάρεις κάνε μια έρευνα μήπως το βρεις φθηνότερα ή από Ελλάδα ή από εξωτερικό.
Προσωπικά μπορώ να σας βρω ρολόι με κανένα δείχτη και μόνο καφέ να μην ψήνει...Σε συνέχιση της παραπάνω συζήτησης

Τώρα σαν ρολόι της Μενεγάκη που ποστάρανε πριν μου άρεσε περισσότερο. Σαν κατηγορία τιμής δεν θεωρώ ότι είναι κάτι ιδιαίτερο-υπερβολικό όταν τα καλά (ονόματα) παίζουν στην τριπλάσια τιμή, αλλά μπορώ να βρω εφάμιλλο σχέδιο από άλλες εταιρίες με περισσότερη η λιγότερη παρουσία στον χώρο και σε καλύτερη τιμή. Πάντως υπερβολικά για αυτά που προσφέρουν είναι τα U-Boat...
3330, 6210, 6610, s65, k750, w850, u900, c902, 1616, sgs2, nexus 5

Voodooman

EDGE Member

Αυτα
Κακώς το κάνω αυτό, αλλά αφού η αξία του ρολογιού πάει με τους δείκτες, ας δούμε αυτό:
http://cgi.ebay.com/CITIZE...item414e8f1f09
Και ακριβότερο να ήταν από το TX, θα το προτιμούσα οποτεδήποτε. Γιατί; Δεν είναι η αισθητική του, που έτσι και αλλιώς την βρίσκω πιο κοντά στα γούστα μου. Ούτε το όνομα της citizen, που είναι συνυφασμένο με αυτού του είδους τα ρολόγια. Ούτε οι πολλές δυνατότητές του (και ώρα σε 43 πόλεις του πλανήτη, όχι σε μία!), ούτε η τιμή του. Είναι η αποδεδειγμένη ποιότητα της εταιρίας, η πορεία της στο χρόνο, η αύρα της.
Το PVD (η μαύρη επικάλυψη των μετάλλων στα ρολόγια) είναι επικίνδυνη για εμένα, αν γρατζουνιστεί το ρολόι (που θα γρατζουνιστεί οπωσδήποτε), τί χρώμα θα βγει από κάτω; Αυτό θα ήθελα να το μάθω από κανέναν κάτοχο με PVD. Όσο για το βάρος, μακάρι να μπορούσα να αγοράζω ρολόγια μόνο από τιτάνιο, για να είναι ελαφρύτερα.
Σκοπός μου δεν είναι να πείσω τον κόσμο να μην αγοράζει TX. Από την στιγμή που κάποιος ενδιαφέρεται και βάζει σε πρώτη προτεραιότητα την αισθητική, δεν υπάρχει θέμα, αγοράζει όποιο του φαίνεται πιο ωραίο. Πάντως εύκολα σου βρήκα ρολόι με 8 δείκτες και 300 ευρώ!
Τελευταία τροποποίηση από Voodooman: 15 Μάι. 2010, 00:55.

Hierophant

Hierophant's Avatar: Samsung Galaxy Note 3
3G Member
Περιοχή: Αθήνα
αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?

enigma84

enigma84's Avatar: Sony Ericsson W850i
HSDPA Member
Περιοχή: Hallowed Land
αντεδρασα έτσι, γιατι δεν μου άρεσε η φράση "είναι υπερβολικά ακριβα για αυτό που προσφέρουν". For God shake, 400 ευρω έχει ρε παιδια.... όλα τα ρολόγια την ίδια δουλειά κάνουν. Λένε την ώρα. Ειτε είναι ρόλεξ είτε κοσταντιν, είτε ομέγκα, είτε ΤΧ, το ίδιο πράγμα κάνουν. Δλδ για ενα ρολόι TAG 6000 ευρω τι θα πείς? Οτι αξίζει τα λεφτά του μέχρι τελευταίας δεκάρας ?
Kαλά δεν λένε μόνο την ώρα....Vacheron Constantin Tour de l’Ile

Τιμή δεν βάζω.....

Πάντως 400euro ξαναλέω δεν είναι extreme τιμή και όσο να ναι τώρα ένα κάποιο όνομα έχει η ΤΧ, γιατί ούτε την uboat ήξερα αλλά τα ρολόγια της βαράνε 6k κοκ...

Όπως είχε πει και ένας εδώ από ένα σημείο και μετά πληρώνεις μόνο όνομα και υλικά.
3330, 6210, 6610, s65, k750, w850, u900, c902, 1616, sgs2, nexus 5

silmarien

silmarien's Avatar: Apple iPhone 3GS
GPRS Member
Ειμαι λιγο offtopic αλλα δεν ειναι ειδος milk shake το God. Η εκφραση που ψαχνεις ειναι: "for God's sake"

Voodooman

EDGE Member
Με 400 ευρώ αγοράζει κανείς ρολόι με περισσότερες λειτουργίες, καλύτερα υλικά κατασκευής, ποιοτικότερο μηχανισμό, μεγαλύτερη αίγλη ονόματος σε συνδυασμό των δύο ή περισσοτέρων. Αυτό εννοώ ότι δεν αξίζει τα λεφτά που κοστίζει. Το μόνο θετικό που μπορώ να του βρω είναι ο σχεδιασμός του. Προσωπικά δεν μου αρέσει, αλλά αντικειμενικά είναι εντυπωσιακός. Σε αυτά τα χρήματα το βρίσκω πιο ρεαλιστικό και πιο κοντά στην πραγματική του αξία. Εδώ κάτι γίνεται.
Κανένα ρολόι δεν αξίζει τα 6000 ευρώ. Το ότι θα τα έδινα δεν σημαίνει ότι θα το έκανα γιατί έχει κάποιες χειροπιαστές αρετές που κοστίζουν τόσο, θα το έκανα για άλλους, μή μετρήσιμους λόγους. Αυτό το Omega θα ήθελα να το αγοράσω ακόμη και αν κόστιζε €10000, άσχετα αν στην πραγματικότητα κοστίζει-ξέρω'γω- 1000 ευρώ.
Τελευταία τροποποίηση από Voodooman: 15 Μάι. 2010, 23:23.

VIWOW

no avatar
GPRS Member

iWatch?

Καλησπέρα.

Γράφω για πρώτη φορά στο myphone.gr.

Ασχολούμαι επαγγελματικά με το ρολόι και συγκεκριμένα είμαι εκδότης περιοδικών ωρολογοποιίας και διοργανωτής των Σαλονιών Υψηλής Ωρολογοποιιας Very Important Watches, εδώ και 13 χρόνια, ενώ παράλληλα έχω ένα portal, για τα ρολόγια επίσης.

Αφορμή για να γράψω είναι ότι τις τελευαταίες ημέρες παρουσιάστηκε ως πρόσταση από μια εταιρεία σχεδιασμού της Ιταλίας, ένα ρολόι, που θα μπορούσε (στην φαντασία των δημιουργών του) να το παρουσιάσει η Apple.

Μάλιστα στο νετ, βρήκα και κάποιους που ισχυρίζονται ότι θα είναι η επόμενη έκπληξη του Jobs στο επόμενο WWDC που αν δεν κάνω λάθος θα πραγματοποιηθεί τέλος Ιουνίου.

Βρίσκω την ιδέα απίθανη και βέβαια πολύ απειλητική για το "κλασικό" ρολόι.

Έχω τελευταία μπει στον μαγικό κόσμο της εταιρείας (iPhone κσι iMac) και καταλαβαίνω τη δυναμική των προιόντων της, πολύ καλά.

Για τους παραπάνω λόγους και ανέβασα την είδηση στο portal μου.

Μπορείτε να την δείτε εδώ, μαζί με κάποιες φωτογραφίες (ή σχέδια;):

http://clepsydre.gr/news.php?id=482

Θα ήθελα την άποψή σας.

Φιλικά

Κωστής

nikolaskapetanis

nikolaskapetanis's Avatar: Apple iPhone 4
Mobile Member
Περιοχή: Berlin

iWatch?

Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι το iWatch είναι απλά στην φαντασία κάποιου designer και τίποτα παραπάνω!!
Παραείναι για την apple αυτό!!
Αλλά ας περιμένουμε αν και το κόβω πολύ χλωμό..
Μία διόρθωση: το worldwide developers conference (wwdc) είναι στις 7 ιουνίου!
Be Bold.

PIN: 21E306E8

Follow me on twitter http://www.twitter.com/k_nikolas

kage

kage's Avatar: Samsung SGH-i900 Omnia
3G Member
Περιοχή: 'Aγνωστη
http://www.google.gr/image...og&sa=N&tab=wi
αν και φωτος δεν ειδα στο λινκ σου.παντως δεν βλεπω που ειναι η καινοτομια.κατι τετοια βγαζουν και οι κινεζοι που παιρνουν και sim καρτα...

THEO_LEGEND

THEO_LEGEND's Avatar: Samsung GT-I9500 Galaxy S4
HSDPA Member
Περιοχή: 6 feet under
Παράθεση από kage >
http://www.google.gr/image...og&sa=N&tab=wi
αν και φωτος δεν ειδα στο λινκ σου.παντως δεν βλεπω που ειναι η καινοτομια.κατι τετοια βγαζουν και οι κινεζοι που παιρνουν και sim καρτα...
H καινοτομια ειναι στο ονομα, apple.
Ετσι οπως θα στο πλασαρει ο steve θα ειναι η ανακαλυψη του τροχου για 19 φορα

Αν και δεν πιστευω οτι θα δημιουργησει κατι τετοιο η εταιρεια.

ΤΗΕΟ in normal mode
Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"
Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης