Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Η αριστεροχειρία δεν είναι αναπηρία και δεν αποτελεί περιορισμό! Αντίθετα, είναι μια ιδιαιτερότητα η οποία αν συνδυαστεί με άλλες κλίσεις και ταλέντα μπορεί να βοηθήσει ώστε πραγματικά να αναδειχθεί ένας άνθρωπος!

(πηγή : http://www.aristeroxeiras.gr)

 

Χρησιμοποιώντας αυτό το μότο, και ως αριστερόχειρας, ανακηρύσσω επίσημα την έναρξη αυτής της δημοσκόπησης και αναμένω συν τοις άλλοις τις γνώμες, απόψεις, ιδέες, ιστορίες ή ότι άλλο εσείς επιθυμείτε γι'αυτή την "ιδιαιτερότητά" μας!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αριστερό

Είμαστε και πιο έξυπνοι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεξί!!!

 

Το αριστερό το έχουμε μόνο για να κρατάμε το κινητό και για να κρατάμε το τιμόνι... (όχι δεν το βγάζω έξω από το παράθυρο) :p :p :p

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (25 Νοέ. 2004 , 12:41)

 

Αριστερό

Είμαστε και πιο έξυπνοι ;)

 

 

Κι εσύ; Και εγώ αριστερό

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης.

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα;

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες.

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες.

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).»

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί.

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

Link to comment
Share on other sites

Deksi :D

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Α, τώρα που το θυμήθηκα, μια φορά περπατούσα στην Ερμού και ένας αριστερόχειρας μου έκλεψε το πορτοφόλι. Άρα οι αριστερόχειρες είναι κλέφτες.

 

Και, κάτι που ξέχασα... βρε Mariel καλά κάνεις και είσαι αριστερόχειρας, αλλά γιατί άνοιξες τέτοιο θέμα; Με ενοχλούν οι αριστερόχειρες που βγαίνουν και το φωνάζουν. Έχεις ακούσει κανείς να λέει «είμαι δεξιόχειρας»;

 

Edit: Α και ας προσέχουμε τι λέμε γιατί η Nelly καραδοκεί με το λουκέτο :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (25 Νοέ. 2004 , 13:56)

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Αχαχαχααχαχα πόρωση! :up: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχει κάποια σημασία???:rolleyes:

Γράφω με δεξί αλλά χρησιμοποιώ και το αριστερό όσο μπορώ..[πχ στο πιάνο χεχ :)]

Με το αριστερό γράφω στον υπολογιστή [παράλληλα με το δεξί..;)]

http://img178.imageshack.us/img178/1052/rainwa8.gif

But I miss you most of all, my darling

When autumn leaves start to fall...

Link to comment
Share on other sites

Δεξί. Α, και όσοι είστε δεξιόχειρες μην σας παρασύρει κάποιος αριστερόχειρας και γράψετε ποτέ με το αριστερό :!: Αυτά τα πράγματα άμα τα δοκιμάσεις μια φορά τελείωσε :p
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (25 Νοέ. 2004 , 13:56)

 

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης.

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα;

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες.

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες.

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).»

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί.

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

 

 

Απίστευτοςς!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :up:

 

Ξέχασες όμως το βασικότερο. Οι αριστερόχειρες κυβερνάνε τα μίντια. :mad: :alien:

 

Δεξιόχειρας και εγώ, ευτυχώς γλίτωσα από την κατάρα, είμαι φυσιολογικός, μπορώ να κυκλοφορώ στον δρόμο με το κεφάλι ψηλά... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (25 Νοέ. 2004 , 13:26)

 

Κι εσύ; Και εγώ αριστερό

 

 

Πείτε τα!!! Πείτε τα!!! Και εγώ ΑΡΙΣΤΕΡΟ!!! :lol: :p :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επίσης: γέμισε ο τόπος αριστερόχειρες... ΑΛΗΤΕΙΑ :p

 

Για την ιστορία χρησιμοποιώ το δεξί ανέκαθεν.

 

PS: Ερευνάτε αν το να είσαi αριστερόχειρας ειναι εκ γενετής ή το παθαίνεις αργότερα. :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (25 Νοέ. 2004 , 13:56)

 

. . .

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :up:

 

Κι εγω ειμαι φυσιολογικος, δηλαδη δεξιοχειρας.Γενικα δεν με ενοχλουνε οι αριστεροχειρες,αλλα μακρυα απο μας και τα παιδια μας :p

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αριστεροχειρας εδω!! Βεβαια οχι εν'ενεργεια μιας και το εσπασα και ειναι τωρα στο γυψο :(

Επισης στην οικογενεια πατερας και γιαγια αριστεροχειρες, αν και ο μπαμπας γραφει με το δεξι μιας και κατι ηλιθιοι "φωστηρες" που ειχε για δασκαλους τον αναγκασαν να αλλαξει χερι :mad: :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος amelidis (25 Νοέ. 2004 , 19:47)

 

αν και ο μπαμπας γραφει με το δεξι μιας και κατι ηλιθιοι "φωστηρες" που ειχε για δασκαλους τον αναγκασαν να αλλαξει χερι :mad: :mad:

 

To ίδιο και με τη mother μου, η οποία μπορεί πλέον να γράφει σχεδόν το ίδιο καλά και με τα 2! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω γραφω με το δεξι . :D

Η σημαιοφορος ομως απο το σχολειο μου ειναι αριστεροχειρ, μηπως οι αριστεροχειρες ειναι ποιο εξυπνοι??

Με το αριστερο γραφω στον υπολογιστη,βασικα χρησιμοποιω και τα δυο χερια οταν γραφω.

 

Ενας φιλος μου γραφει με το αριστερο και οταν καθομαστε μαζι, εγω απο δεξια αυτος απο αριστερα δεν μπορει να γραψει κανεις τσουγκριζουν τα χερια μας!!!

 

Και κατι που εχω ασκουσει οι αριστεροχειρες γραφουν με το αριστερο επειδη χρησιμοποιουν το δεξι μερος απο τον εγκεφαλο τους.

Ενω εμεις οι δεξιοχεριρες χρησιμοποιουμε το δεξι μερος του εγκεφαλου περισσοτερο.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (25 Νοέ. 2004 , 18:32)

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :up:

 

Κι εγω ειμαι φυσιολογικος, δηλαδη δεξιοχειρας.Γενικα δεν με ενοχλουνε οι αριστεροχειρες,αλλα μακρυα απο μας και τα παιδια μας :p

 

 

ΓΙΑΤΙ???? τι νοοτροπία είναι αυτή ρε παιδια? :( :blink:

 

δεν είμαι αριστερόχειρ, ούτε έχω κανέναν αριστερόχειρα στην οικογένεια, αλλά γιατί να μην βγούν αριστερόχειρες τα παιδιά μου??? Τι κακό μπορεί να έχει?

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...