Jump to content

[S8 / S8+] Έσπασε την οθόνη του πως την αλλάζουμε?


adais
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Ο ξάδερφος μου έσπασε την οθόνη του κινητού του samsung galaxy s8 plus και θέλω να παραγγείλω από Ελλάδα ή εξωτερικό μια οθόνη λογικά μαζί με το digitizer για να του την αλλάξω μιας και τώρα ενώ δεν βλέπει τίποτα στην οθόνη μπορεί να απαντήσει στο κινητό γιατι ξέρει στα τυφλά που ακριβώς να πατήσει στην οθόνη για να απαντήσει την κλήση του.

 

Έχετε να μου προτείνετε μαγαζί(Εσωτερικό ή εξωτερικό) που να προμηθευτώ τα ανταλλακτικά φτηνά ώστε να του αλλάξω οθόνη και digitizer γιατι υποθέτω αν το πάω στην Samsung θα μου πάρουν μια περιουσία για αυτήν την αλλαγή σε σημείο που δεν θα συμφέρει να κάνεις την αντικατάσταση και θα είναι προτιμότερο να πάρεις νέο galaxy s8 plus κινητό.

 

pic1.jpg

pic2.jpg

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο και τις απαντήσεις σας.

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Βήμα ένα αγοράζεις οθόνη (κάπου στα 160 ευρώ)

Βήμα 3 ζεσταίνει την συσκευή με κάποιο preheater στους 100 βαθμούς κάνα 10 λεπτό η θερμά gun προσεκτικά (πολύ προσεκτικά) όσο είναι ζεστό με ένα κομματάκι ακτινογραφίας(κομμένο όμορφα χωρίς γωνίες) παραβιάσεις το πίσω καπάκι και το ανοίγεις (προσοχή στο fingerprint flex)

Μετα έχει μπόλικες βίδες και αφαιρείς το μεσαίο καπάκι και μετά από αυτό αποσυνδέεις την μπαταρία και την αφαιρείς προσεκτικά με σπάτουλακι, ότι δεν έχεις πάνω στην καινούργια οθόνη μεταφέρεις από την παλιά και στο τέλος βάζεις ελάχιστη b700 γύρο γύρο στο καπάκι το Κλέε κλείνεις και το αφίξεις πρεσαρισμενο κάνα 15 λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Βήμα ένα αγοράζεις οθόνη (κάπου στα 160 ευρώ)

Βήμα 3 ζεσταίνει την συσκευή με κάποιο preheater στους 100 βαθμούς κάνα 10 λεπτό η θερμά gun προσεκτικά (πολύ προσεκτικά) όσο είναι ζεστό με ένα κομματάκι ακτινογραφίας(κομμένο όμορφα χωρίς γωνίες) παραβιάσεις το πίσω καπάκι και το ανοίγεις (προσοχή στο fingerprint flex)

Μετα έχει μπόλικες βίδες και αφαιρείς το μεσαίο καπάκι και μετά από αυτό αποσυνδέεις την μπαταρία και την αφαιρείς προσεκτικά με σπάτουλακι, ότι δεν έχεις πάνω στην καινούργια οθόνη μεταφέρεις από την παλιά και στο τέλος βάζεις ελάχιστη b700 γύρο γύρο στο καπάκι το Κλέε κλείνεις και το αφίξεις πρεσαρισμενο κάνα 15 λεπτό

 

Βημα 2???????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάπου φτηνότερα η οθόνη;;;;

Και τι ακριβώς βάζω να ψάξει ώστε να αγοράσω τη σωστή οθόνη και digitizer;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάπου φτηνότερα η οθόνη;;;;

Και τι ακριβώς βάζω να ψάξει ώστε να αγοράσω τη σωστή οθόνη και digitizer;

 

Εκεί κόλλησες;Οτι θα καταφέρεις να το φτιάξεις το έχεις σίγουρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλέσω να είμαστε εντός τοπικ.

 

 

Αν έχετε να πείτε κάτι ή να προτείνετε κάποιος μαγαζί ελληνικό ή όχι στο οποίο να μπορώ να αγοράσω οθόνη και digitizer για το samsung galaxy s8 + πέστε το μου.

 

Εγώ στο ebay, amazon, banggood που δοκίμασα βρίσκω μόνο οικονομικά πακέτα που έχουν μόνο την οθόνη όχι πακετάκι οθόνη+digitizer.

Link to comment
Share on other sites

Μα στα κινητά το digitizer δεν είναι ενσωματωμένο στο lcd??

 

 

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω.

Αλλά νομίζω πως όχι.

Γιατί βλέπω πολλές αγγελίες κυρίως στο εξωτερικό να πουλάνε ξεχωριστά την οθόνη και ξεχωριστά το digitizer.

Link to comment
Share on other sites

μια γρήγορη ματιά έριξα στο eBay από περιέργεια -γιατί είμαι περίεργος :P - και είδα παντού να πουλανε digitazer και oθονη μαζί....στην περίπτωση σου μιλάμε για πάνω από 150€

 

-εχω δει σε βίντεο ότι υπάρχουν μηχανήματα που μπορείς να ενώσεις digitazer και οθόνη σε κινητό αλλά είναι κάτι που δεν συνηθίζεται.... Πολύ εξειδικευμένο

 

Δεν είναι δηλαδή σάν τα Κινέζο τάμπλετ που είναι digitizer και οθόνη ξεχωριστές μονάδες εύκολα αντικαταστασημες

 

Δεν είμαι τεχνικός αλλά και εγω απλός χομπίστας

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς σε παρακαλώ πολύ πες μου σε προσωπικό μήνυμα κάνα λινκ.

 

Και 190 μου είπανε ότι το φτιάχνουν στην samsung και βάζει και μπαταρία σαν δώρο και καλά η samsung.

Οπότε λέτε δεν συμφέρει να ασχοληθώ καν μιας και για μια διαφορά 40 ευρώ για πιο λόγο να ασχοληθείς και να χάσεις αδιαβροχοποιηση(Αν το άλλαζα εγώ δεν θα μπορούσα να το κάνω να είναι πάλι αδιάβροχο).

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Άμα στο φτιάχνει η σαμσουνγκ με 190 και το ανταλλακτικό το βρίσκεις στα 150 δεν χρειάζεται να το σκέφτεσαι. Πας στο επίσημο σέρβις και είσαι σίγουρος ότι θα στο γυρίσουν σαν καινούργιο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ξέρω.

Αλλά νομίζω πως όχι.

Γιατί βλέπω πολλές αγγελίες κυρίως στο εξωτερικό να πουλάνε ξεχωριστά την οθόνη και ξεχωριστά το digitizer.

 

 

φυσικά και ειναι μαζί.

πρεπει να εχεις πολύ καλό εξοπλισμό και τύχη για να μπορέσεις να διαχωριστείς την οθόνη απο το τζαμάκι.

Για του λόγου το αληθές όταν το επισκευάσεις στην samsung ζήτα να σου δώσουν την σπασμένη οθόνη να δεις πόσο λεπτή είναι.

:)
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και ειναι μαζί.

πρεπει να εχεις πολύ καλό εξοπλισμό και τύχη για να μπορέσεις να διαχωριστείς την οθόνη απο το τζαμάκι.

Για του λόγου το αληθές όταν το επισκευάσεις στην samsung ζήτα να σου δώσουν την σπασμένη οθόνη να δεις πόσο λεπτή είναι.

 

Μπορείς να το ζητήσεις αυτό?

Θα στη δώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Σου έστειλα ένα άλλο λινκ που βρήκα στην τύχη. Είναι λίγο πιο φθηνό από αυτό που είχα δει το μεσημέρι ~145 ευρώ ...

 

Παρόλα αυτά άποψη μου προτίμησε την αντιπροσωπεία

 

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk

Edited by HEO

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον αυτό με κόβω να κάνω γιατί είναι και η αδιαβροχοποιηση(Splash proof κανενα κινητο της Samsung δεν είναι απόλυτα αδιάβροχο) και η νέα μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας παρακαλέσω να είμαστε εντός τοπικ.

 

 

Αν έχετε να πείτε κάτι ή να προτείνετε κάποιος μαγαζί ελληνικό ή όχι στο οποίο να μπορώ να αγοράσω οθόνη και digitizer για το samsung galaxy s8 + πέστε το μου.

 

Εγώ στο ebay, amazon, banggood που δοκίμασα βρίσκω μόνο οικονομικά πακέτα που έχουν μόνο την οθόνη όχι πακετάκι οθόνη+digitizer.

 

https://www.skroutz.gr/c/3241/othones-kiniton-tilefonon.html?from=most-popular&keyphrase=s8+plus+lcd

 

διαλεγεις το χρωμα ικαι προχωράς

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το ζητήσεις αυτό?

Θα στη δώσουν?

 

 

αφου ειναι εκτός εγγυησης θα στη δώσουν.

τα εντος εγγυησης δεν μπορούν

:)
Link to comment
Share on other sites

φυσικά και ειναι μαζί.

πρεπει να εχεις πολύ καλό εξοπλισμό και τύχη για να μπορέσεις να διαχωριστείς την οθόνη απο το τζαμάκι.

Για του λόγου το αληθές όταν το επισκευάσεις στην samsung ζήτα να σου δώσουν την σπασμένη οθόνη να δεις πόσο λεπτή είναι.

Και να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί αν ήταν μαζί όπως λες τότε δεν θα υπήρχαν αγγελίες που πουλάνε μόνη της την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Τα πουλάνε μόνο να τους τα digitizer για αυτούς που έχουν εξοπλισμένο για να τα "κολλήσουν," με την οθόνη

....όχι το .μέσο χρήστη που δεν έχει

 

 

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Αν το βρίσκεις 145-150€ και η αντιπροσωπεία το έχει 190€ μαζί και την μπαταρία τζάμπα κουβέντα κάνουμε...
Link to comment
Share on other sites

Και να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω γιατί αν ήταν μαζί όπως λες τότε δεν θα υπήρχαν αγγελίες που πουλάνε μόνη της την οθόνη.
Σου επιτρέπω να διαφωνησεις αλλά αν δεν έχεις ασχοληθεί είναι πραγματικά αδύνατο....

Προφανώς και αν είσαι έμπειρος τεχνικός(όχι του στυλ είδα 10 βίντεο στο YouTube και έμαθα να αλλάζω οθονες) και έχεις και εργαστηριακό εξοπλισμό που σου επιτρέπει το σωστό διαχωρισμό οθόνης τζαμακι θα μπορέσεις να το κάνεις.

Αν πας με ένα θερμοπιστολο και μια πένα καληνύχτα......

Για 40 ευρώ διαφορά μην το ανοίξεις καν.

:)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S8 / S8+] Έσπασε την οθόνη του πως την αλλάζουμε?

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...