Jump to content

[OnePlus] VoLTE και VoWiFi


JoeFelix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι,

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ενεργοποιήσεις το HD Voice με την Cosmote?

'Εγραψα *#*#4636#*#* και είδα πως το "VoLTE Provisioned" είναι disabled. Αν πάω να το κάνω enabled, γινεται disabled μετά από λίγο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλοι,

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να ενεργοποιήσεις το HD Voice με την Cosmote?

'Εγραψα *#*#4636#*#* και είδα πως το "VoLTE Provisioned" είναι disabled. Αν πάω να το κάνω enabled, γινεται disabled μετά από λίγο.

 

Ευχαριστώ

 

Hd voice πρέπει να είναι ενεργό σε όσες συσκευές το υποστηρίζουν και έχουν 3g, το volte πρέπει εκτός από τη συσκευή να υποστηρίζει και η Cosmote τη συσκευή, προς το παρόν δεν την υποστηρίζει και δύσκολο το βλέπω να την υποστηρίξει στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δείτε εδω σε εμενα με cosmote δουλεύει κανονικά!(με op5t)

https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542

Edited by mger
Link to comment
Share on other sites

Hd voice πρέπει να είναι ενεργό σε όσες συσκευές το υποστηρίζουν και έχουν 3g, το volte πρέπει εκτός από τη συσκευή να υποστηρίζει και η Cosmote τη συσκευή, προς το παρόν δεν την υποστηρίζει και δύσκολο το βλέπω να την υποστηρίξει στο μέλλον

 

Οι κωδικοί για ποια συσκευή δουλεύουν, γιατι δοκίμασα σε Α3 Samsung αλλά δεν έδειξε τίποτα

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Οι κωδικοί για ποια συσκευή δουλεύουν, γιατι δοκίμασα σε Α3 Samsung αλλά δεν έδειξε τίποτα

 

Ποιοί κωδικοί? Αν εννοείς για το volte θα πρέπει ή συσκευή σου να υποστηρίζεται από την Cosmote, για να το ενεργοποιήσεις στείλε Wificall στο 1333, αν υποστηρίζεται θα ενεργοποιηθεί και μετά από restart της συσκευής θα είναι κανονικά διαθέσιμο

Link to comment
Share on other sites

Ποιοί κωδικοί? Αν νοθγαργια το volte θα πρέπει ή συσκευή σου να υποστηρίζεται από την Cosmote, για να το ενεργοποιήσεις στείλε Wificall στο 1333, αν υποστηρίζεται θα ενεργοποιηθεί και μετά από restart της συσκευής θα είναι κανονικά διαθέσιμο

 

Εννοω αυτους *#*#4636#*#* ,στην γραμμή μου ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια, αλλα το κινητο αν και το φλάσαρα με την ελληνική την nougat δεν το υποστηρίζει,η αλλη λυση είναι να του περασω της cosmote

Η ομορφιά θα σώσει τον κόσμο!!
Link to comment
Share on other sites

Εννοω αυτους *#*#4636#*#* ,στην γραμμή μου ειναι ενεργοποιημενη η υπηρεσια, αλλα το κινητο αν και το φλάσαρα με την ελληνική την nougat δεν το υποστηρίζει,η αλλη λυση είναι να του περασω της cosmote

 

Δεν ξέρω τι κάνουν οι αριθμοί, το Α3 2016 το έχει στις υποστηριζόμενες συσκευές η Cosmote

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

η κοσμοτε πως σου το ενεργοποιησε;

εμενα μου λεει οτι δεν μπορει να το ενεργοποιησει γιατι η συσκευη δεν ειναι συμβατη. Της οδηγιες απο το xda (https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542/page41) της ακολουθησα κ ολα πηγαν καλα.Με τη κοσμοτε ομως;

Link to comment
Share on other sites

η κοσμοτε πως σου το ενεργοποιησε;

εμενα μου λεει οτι δεν μπορει να το ενεργοποιησει γιατι η συσκευη δεν ειναι συμβατη. Της οδηγιες απο το xda (https://forum.xda-developers.com/oneplus-5t/how-to/guide-volte-vowifi-german-carriers-t3817542/page41) της ακολουθησα κ ολα πηγαν καλα.Με τη κοσμοτε ομως;

 

Βρες συμβατή συσκευή για την ενεργοποίηση μόνο και μετά βάζεις τη σιμ στο OnePlus. Ή πάρε τηλέφωνο μήπως στο ενεργοποιήσουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Έχω ενεργοποιήσει το VoLTE και το VoWiFi με τη γνωστή διαδικασία μέσω PDC αλλά μετά την αναβάθμιση σε OxygenOS 9.5.7 δεν δουλεύει το VoWiFi. Θα χρειάζεται μετά από κάθε update να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία;
Life is just a razorblade salvation...
Link to comment
Share on other sites

Έχω ενεργοποιήσει το VoLTE και το VoWiFi με τη γνωστή διαδικασία μέσω PDC αλλά μετά την αναβάθμιση σε OxygenOS 9.5.7 δεν δουλεύει το VoWiFi. Θα χρειάζεται μετά από κάθε update να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία;

 

Ναι μάλλον χρειάζεται εκ νεου το ιδιο συνέβαινε με τις προηγούμενες σειρές.

Edited by XP130TD

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις τη διαδικασία μετά από κάθε update. Το ίδιο ισχύει για όλες τις OnePlus συσκευές.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 9 months later...
Παιδια ποια ειναι η διαδικασια?

μπορει καποιος να βοηθησει?

ευχαριστω

 

Κατεβάζεις το OnePlus Logkit ( https://www.apkmirror.com/apk/oneplus-ltd/onepluslogkit/onepluslogkit-1-0-release/onepluslogkit-1-0-android-apk-download/ ) κάνεις κλήση στο *#800# , μετά πατάς log kit --> function switch και το ενεργοποιεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε OnePlus 7T με Cosmote ενεργοποιήθηκε με την ανωτέρω διαδικασία το volte αλλά το WiFi calling δεν... εννοείται ενεργοποιημένος ο διακόπτης .

Λες να χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία ή απλά ασύμβατο;

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε OnePlus 7T με Cosmote ενεργοποιήθηκε με την ανωτέρω διαδικασία το volte αλλά το WiFi calling δεν... εννοείται ενεργοποιημένος ο διακόπτης .

Λες να χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία ή απλά ασύμβατο;

 

Και εγω δυστυχως τα ιδια δεν εχω Wificalling

:)
Link to comment
Share on other sites

Σε OnePlus 7T με Cosmote ενεργοποιήθηκε με την ανωτέρω διαδικασία το volte αλλά το WiFi calling δεν... εννοείται ενεργοποιημένος ο διακόπτης .

Λες να χρειάζεται κάποια άλλη διαδικασία ή απλά ασύμβατο;

 

Ποια έχεις επιλέξει? Με telefonica uk δουλεύουν και τα δύο στο 7 pro

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Ποια έχεις επιλέξει? Με telefonica uk δουλεύουν και τα δύο στο 7 pro

 

Δεν το έκανα μέσω υπολογιστή αλλά μπήκα με το *#800# (είχα ήδη περασει το )logkit και απλά ενεργοποίησα τους διακόπτες του volte k WiFi calling.

Υποτίθεται στο OnePlus 7T είναι συμβατά εξαρχής.

Το volte μετά την επανεκκίνηση έπαιξε αμέσως.

Την sim την είχα ενεργοποιήσει παλιότερα σε άλλη συσκευή

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έκανα μέσω υπολογιστή αλλά μπήκα με το *#800# (είχα ήδη περασει το )logkit και απλά ενεργοποίησα τους διακόπτες του volte k WiFi calling.

Υποτίθεται στο OnePlus 7T είναι συμβατά εξαρχής.

Το volte μετά την επανεκκίνηση έπαιξε αμέσως.

Την sim την είχα ενεργοποιήσει παλιότερα σε άλλη συσκευή

 

Για αυτό δεν παίζει

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό δεν παίζει

 

Κάνεις λάθος.Εγω έχω το 7 pro και το έκανα με το dialer και δουλεύουν κανονικά και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.Εγω έχω το 7 pro και το έκανα με το dialer και δουλεύουν κανονικά και τα δύο.

 

Και εγώ το 7 pro έχω και δεν δουλεύει χωρίς την αλλαγή σε telefonica uk ή σε όποια άλλη συμβατή

Edited by leo06
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 7 pro έχω και δεν δουλεύει χωρίς την αλλαγή σε telefonica no ή σε όποια άλλη συμβατή[/QU

Και πως γίνεται η αλλαγή σε telefonica :confused:

:)
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το 7 pro έχω και δεν δουλεύει χωρίς την αλλαγή σε telefonica no ή σε όποια άλλη συμβατή[/QU

Και πως γίνεται η αλλαγή σε telefonica :confused:

 

Πατάς στο λινκ στην υπογραφή μου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Μια ενημέρωση στο ποστ (αν κ έχω 7Τ νομίζω ισχύουν τα ίδια από 7/7 pro κ μετα)

Αν έχετε την sim σας ήδη ενεργοποιημένη για volte/Vowifi μέσω άλλης συμβατής συσκευής ή απευθείας μέσω της εξυπηρέτησης πελατών (για Cosmote τουλάχιστον που έχω εγώ) μόλις βάλετε την sim και ενεργοποίησετε τους διακόπτες του volte/Vowifi μέσα απτό μενού παίζει αμέσως(καλό θα ήταν να γίνει κ μια επανεκκίνηση στο καπάκι)

... Προφανώς με τις τελευταίες αναβαθμίσεις υπάρχει συμβατότητα (αν κ ανεπίσημα προφανώς) με τα ελληνικά δίκτυα

...Παναγιώτης[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [OnePlus] VoLTE και VoWiFi

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...