Jump to content

Smartphone ως 199€ με καλή κάμερα


tseapis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναζητώ κινητό, από 120 έως 199€ τελική τιμή μαζί με τυχόν αξεσουάρ (αν χρειάζονται τζαμάκι, πίσω κάλυμμα, ακουστικά) και μεταφορικά που θα χρειαστούν, από σκρουτζ ή Κωτσόβολο -που έχω εξαργύρωση πόντων. Υπάρχει και η δυνατότητα να μου το φέρουν από ΗΠΑ.

 

- Βασικό κριτήριο να είναι σε χρώμα: ιδανικά θα ήθελα κίτρινο (αλλά δεν υπάρχει σε αυτήν την τιμή) οπότε κοιτάμε σε μπλε, κόκκινο, μωβ, ροζ ή ότι άλλο σε χρώμα -αλλά σίγουρα όχι άσπρο-μαύρο-ασημί-χρυσό-γκρί και όχι μεταλλιζέ-γυαλιστερό (όπως το honor 9 lite πχ). Εκτός κι αν υπάρχει πίσω θήκη χρωματιστή από φυσικό κατάστημα να πάω να την δω και να την διαλέξω εδώ στην Αθήνα.

- Ανθεκτικό γιατί θελω να το έχω χωρίς τζαμάκι και θήκη, και αν γίνεται να μην είναι και πολύ βαρύ

- Android (One ή ό,τι)

- Χρήση: Internet σερφάρισμα, messaging, πλοήγηση GPS με Fitness apps και Google Maps

- Instagram, λήψεις και ποστάρισμα

- Όχι παιχνίδια

- Ίσως, κλήσεις και κλήσεις μέσω Viber, WhatsApp

- Με το ελάχιστο δυνατό lag και κολλήματα

- Αν γίνεται με καλή οθόνη 1920x... (αν κοστίζει προς τα 199€) αλλά όχι απαραίτητα αν είναι φτηνό

- Αν γίνεται να είναι βολικό στο (γυναικείο μου) χέρι, να είναι μικρότερο των 5,99" ή εναλλακτικά να είναι "στενό" ώστε να μπορώ να το χειρίζομαι και με ένα χέρι

- Να έχει σχετικά καλό SAR

- Να κρατάει τουλάχιστον 1 μέρα η μπαταρία του με μέτρια χρήση

- Εύκολη εγγύηση (να το πάω κατευθείαν στο μαγαζί αν χρειαστεί)

 

Τώρα έχω ένα Blackview Zeta 3ετίας των 120€ (τότε) -μην γελάτε- που μου έχει πέσει κάτω άπειρες φορές, τουλάχιστον μια φορά κάθε 2-3 μέρες, και αναλογικά έχει πάθει ελάχιστες ζημιές.

 

Πήγα, λοιπόν, και είδα το Nokia 3.1 plus στον Κωτσόβολο 199€ και νομίζω ότι με καλύπτει, γενικά, αλλά όχι οι φωτογραφίες του. Εξηγώ: δεν με ενδιαφέρει η ανάλυση, τα Mp, αλλά να βγάζει καλές ποιοτικά φωτογραφίες, να μην έχουν αυτήν την φτηνή ψευτο-οξύτητα και τα λευκά χωρίς πληροφορία (ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ), μου αρκούν και 5Mp αλλά ο επεξεργαστής εικόνας να βγάζει ένα "καλό" jpeg, να δείχνει "φυσική" η φωτογραφία. Το Νόκια δεν είδα να το κάνει αυτό -έτσι δεν είναι ή δεν είδα καλά;

Υπάρχει κινητό με τέτοια κάμερα σε αυτά τα χρήματα;

Συν τα υπόλοιπα που αναφέρω παραπάνω.

 

Να αναφέρω και κερικά ακόμα κινητά που έχω δει και μου άρεσαν:

Xiaomi Redmi 6 (Φτηνό, αλλά μήπως με καλύπτει; Θα το πάρω και δωρεάν με τους πόντους που έχω :lol:)

Xiaomi Redmi Note 5 (64GB) (που βγαίνει και σε κόκκινο)

Xiaomi Mi A2 Lite 32 ή 64GB (μάλλον κορυφαίο σε όλα, αλλά η κάμερα είναι καλή; )

Huawei P Smart (μου είπαν στο Public ότι έχει βγάλει προβλήματα σε κάποια τεμάχια)

Ηonor 7A DS 32GB (τέλειο μπλε αλλά μάλλον δεν αξίζει για τα € του)

 

ΖΗΤΑΩ ΠΟΛΛΑ; :D

 

Σας ακούω -αν έχετε κάποια πρόταση!

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που προτείνεις την καλύτερη κάμερα την έχουν τα Redmi Note 5/6 Pro (γράφω και τα δύο γιατί η πίσω κάμερα τους είναι ίδια). Για την χρήση που περιγράφεις θα σε καλύψει μια χαρά, ο επεξεργαστής του είναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν σε αυτή την κατηγορία τιμής.

 

Δεν σε καλύπτει ίσως σε SAR που έχει σχετικά υψηλό αν και προφανώς κάτω από τα επίσημα όρια (προσωπικά δεν καταλαβαίνω την πόρωση με μια τόσο αυθαίρετη μέτρηση αλλά αφού το θεωρείς σημαντικό να το έχεις υπόψη σου). Το αν είναι βολικό μπορείς να το κρίνεις καλύτερα μόνη σου, υπάρχει σε πολλά καταστήματα να πας να το πιάσεις.

 

Μπορείς να δεις δείγματα σε διάφορες συνθήκες από τις κάμερες του εδω να πάρεις μια ιδέα αν σε καλύπτει φωτογραφικά:

Xiaomi Redmi Note 5 Pro

 

Mπορείς να κοιτάξεις και το Mi A2 σε μπλε. Καλύτερη κάμερα και επεξεργαστής, Android One, χαμηλότερο SAR αλλά κατώτερη μπαταρία από το Redmi Note 5 που λογικά πάντως θα σου βγάζει την ημέρα. Θα το βρεις στο σκρουτζ εντός του μπάτζετ σου. Υπάρχει και αυτό σε πολλά καταστήματα να το τσεκάρεις σαν μέγεθος.

 

Εδώ ένα ενδεικτικό flickr με δείγματα από τις κάμερες του σε διάφορες συνθήκες: Xiaomi Mi A2

Edited by gippas
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Θα πάω σε κατάστημα να δω πώς είναι στο χέρι μου αυτά τα Xiaomi Note 5 και Xiaomi Note 6 pro και Xiaomi Mi A2 Lite.

To SAR δεν με προβληματίζει ιδιαίτερα, απλώς επειδή δεν χρησιμοποιώ συνήθως ακουστικά είπα να το αναφέρω.

Και ευχαριστώ για τα λινκ στο flickr, δεν είχα σκεφτεί ότι εκεί μπορώ να βρω δείγματα από διάφορες μηχανές και κινητά! Βρήκα και του Nokia 3.1 plus και όντως είχα δίκιο και είναι χειρότερες οι φωτογραφιες που βγάζει.

Ελπίζω μπορέσω να διαλέξω και να πάρω κάτι πριν μου διαλυθεί εντελώς το παλιό μου blackview και μείνω χωρίς smartphone. :p

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!

Θα πάω σε κατάστημα να δω πώς είναι στο χέρι μου αυτά τα Xiaomi Note 5 και Xiaomi Note 6 pro και Xiaomi Mi A2 Lite.

 

Απλά να διευκρινήσω πως δεν αναφερόμουν στο Lite αλλά στο κανονικό Α2 :) To Lite σαν κάμερα είναι λίγο πιο κάτω και από το A2 (που έχει την καλύτερη για την κατηγορία) όσο και από το Redmi Note 5/6

Link to comment
Share on other sites

Δες το Huawei honor 10 lite από μεγάλες αλυσίδες. Η έκδοση των 32gb κοστίζει 199€. Αν έχεις κάρτα eurobank στο πλαίσιο έχει και 20% επιστροφή και βγαίνει 159€. Έχει όλα όσα θες, τρέχει Android 9 out of the box, έχει AI κάμερες και 2 χρόνια εγγύηση. Με 64gb κοστίζει 229€ (183€ αν έχεις eurobank).

 

Sent from my Huawei P20 pro using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι σε σχέση με αυτά που προτείνετε. Κοιτάω το Asus Zenfone 3 zoom απο Κίνα, έρχεται περίπου 135-140 ευρώ. Η κάμερά του πως είναι σε σχέση με αυτά που έχουν προταθεί? Γνωρίζει κανείς?
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι σε σχέση με αυτά που προτείνετε. Κοιτάω το Asus Zenfone 3 zoom απο Κίνα, έρχεται περίπου 135-140 ευρώ. Η κάμερά του πως είναι σε σχέση με αυτά που έχουν προταθεί? Γνωρίζει κανείς?
Είναι η μόνη συσκευή σα αυτά τα χρήματα που έχει ois. Όταν κυκλοφόρησε ήταν πολύ καλό σε καμερα. Δε ξερω πως θα τα πηγαίνει τώρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Σε μπαταρία πάντως είναι τέρας

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απλά να διευκρινήσω πως δεν αναφερόμουν στο Lite αλλά στο κανονικό Α2 :) To Lite σαν κάμερα είναι λίγο πιο κάτω και από το A2 (που έχει την καλύτερη για την κατηγορία) όσο και από το Redmi Note 5/6

Δες το Huawei honor 10 lite από μεγάλες αλυσίδες. Η έκδοση των 32gb κοστίζει 199€. Αν έχεις κάρτα eurobank στο πλαίσιο έχει και 20% επιστροφή και βγαίνει 159€. Έχει όλα όσα θες, τρέχει Android 9 out of the box, έχει AI κάμερες και 2 χρόνια εγγύηση. Με 64gb κοστίζει 229€ (183€ αν έχεις eurobank).

Xiaomi MIA2,Redmi Note 5,Note 6 Pro, σίγουρα θα σε καλύψουν....

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Επανέρχομαι!

Πήγα και τα είδα, και βέβαια δεν κατέληξα πουθενά...

Eurobank δεν με βολεύει το πρόγραμμα "επιστροφή", έχω 65000 πόντους στην Alpha, οπότε δεν θέλω έκπτωση με eurobank.

Huawei Honor 10 lite είναι καθρεφτέ, δεν μου άρεσε

Xiaomi Redmi Note 5 και

Xiaomi Redmi Note 6 pro (δεν μου άρεσε το notch) μου φάνηκαν καλά, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει λόγος να έχω το MI User Interface, προτιμώ ό,τι πιο ξερό και απλό.

Xiaomi Mi A2 μου άρεσε πολύ το χρώμα του (είδα το γαλάζιο) και το android one (που είναι "σκέτο" και βάζω εγώ όποια εφαρμογή θέλω για να κάνω ό,τι θέλω). Το απέκλεισα όμως γιατί δεν δέχεται κάρτα μνήμης, αγαπητοί συνφορουμίτες δεν είχα κοιτάξει καθόλου αυτό το χαρακτηριστικό, το θεωρούσα αυτονόητο, και τα 32GB συνολική μνήμη είναι πολύ λίγα για μένα που θέλω να έχω στο κινητό μου όλες τις φωτογραφίες μου, τώρα τις έχω περασμένες όλες από το 2013 και όταν βαριέμαι δεν βλέπω ταινίες άλλα τις παλιές φωτογραφίες μου -ο καθένας με τα χούγια του.

Οπότε εψαξα και το Xiaomi Mi A2 lite που έχει card slot, δεν μου αρέσει το notch αλλά οκ...

Άρα, λέω, ή Mi A2 αν δώσω προτεραιότητα στο UI ή Redmi Note 5 αν δώσω προτεραιότητα στην οθόνη χωρίς notch.

 

Πάντως από εμφάνιση, από ότι είδα στον Κωτσόβολο στα σταντ που κοίταξα μου άρεσε το MEIZU M6T σε μπλε και σε κόκκινο, είναι του γούστου μου εξωτερικά και πολύ ελαφρύ και ωραίο στιο χέρι, η καμερούλα την ψιλοπαλεύει, αλλά είναι 2GB/16GB, πολύ φτωχό ακόμα και για 119€ που το έχουνε... (Ό,τι νά 'ναι...) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δες το zenfone zoom s που έχει το public στα 199 ευρώ. Πολύ καλό φωτογραφικά και με μεγαλη αυτονομία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 114 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να ρωτησω κάτι σε σχέση με αυτά που προτείνετε. Κοιτάω το Asus Zenfone 3 zoom απο Κίνα, έρχεται περίπου 135-140 ευρώ. Η κάμερά του πως είναι σε σχέση με αυτά που έχουν προταθεί? Γνωρίζει κανείς?

 

Το ίδιο κινητό έγραψα. Το δουλεύω αυτές τις μέρες. Σε αυτό το budget (ή και αρκετά ακριβότερα) είναι ίσως η καλύτερη φωτογραφική επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το huawei p10 στα public με 199 αυτές τις μέρες, το τσεκαρα χθες.

 

Νομιζω ειναι διαθεσιμο μονο σε συγκεκριμενα καταστηματα. Οποτε μονο αν ειναι κοντα σου μπορεις να το παρεις και ενδεχεται να ειναι και εκθεσιακα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι σε σχέση με αυτά που προτείνετε. Κοιτάω το Asus Zenfone 3 zoom απο Κίνα, έρχεται περίπου 135-140 ευρώ. Η κάμερά του πως είναι σε σχέση με αυτά που έχουν προταθεί? Γνωρίζει κανείς?

Αν εισαι διατεθημενος να παρεις απο κινα, παρε το asus που ειδες γιατι τη φωτογραφικη αυτη δεν την εχουν οσα προαναφερθηκαν. Πλην την καμερα εχει και αλλα πολλα χαρακτηριστικα που δεν υπαρχουν στις συσκευες που προαναφερθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι διατεθημενος να παρεις απο κινα, παρε το asus που ειδες γιατι τη φωτογραφικη αυτη δεν την εχουν οσα προαναφερθηκαν. Πλην την καμερα εχει και αλλα πολλα χαρακτηριστικα που δεν υπαρχουν στις συσκευες που προαναφερθηκαν.

 

Ακόμα και από Ελλάδα αξίζει με τη προσφορά που το χει το public. Amoled οθόνη, καλός ήχος, τεράστια αυτονομία, ωραίο ελαφρύ λογισμικό με πολλες επιλογές και παραμετροποίηση. Νομίζω στα λεφτά που παίζει είναι άριστη επιλογή. Το δουλεύω αυτές τις μέρες και με χει ξαφνιάσει ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και από Ελλάδα αξίζει με τη προσφορά που το χει το public. Amoled οθόνη, καλός ήχος, τεράστια αυτονομία, ωραίο ελαφρύ λογισμικό με πολλες επιλογές και παραμετροποίηση. Νομίζω στα λεφτά που παίζει είναι άριστη επιλογή. Το δουλεύω αυτές τις μέρες και με χει ξαφνιάσει ευχάριστα.

 

Ο ηχος δεν ειναι απλα καλος.

Ειναι απ τους καλυτερους που υπαρχουν στην αγορα. Απ το ηχειο αλλα και τα ακουστικα. Ενα απ τα καλυτερα τηλεφωνα για μουσικοφιλους.

 

Καμερα συγκρισιμη με ναυαρχιδες και οχι mid range κινητα

Link to comment
Share on other sites

Ο ηχος δεν ειναι απλα καλος.

 

Ειναι απ τους καλυτερους που υπαρχουν στην αγορα. Απ το ηχειο αλλα και τα ακουστικα. Ενα απ τα καλυτερα τηλεφωνα για μουσικοφιλους.

 

 

 

Καμερα συγκρισιμη με ναυαρχιδες και οχι mid range κινητα

Δε σας φοβίζει καθόλου το ότι είναι συσκευή 2 ετών.? Εννοώ από πλευράς υποστήριξης. Έχει τόσο καλύτερη κάμερα ας πούμε από ένα mia2 ώστε να παραβλέψεις τα μειονέκτηματα του?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δε σας φοβίζει καθόλου το ότι είναι συσκευή 2 ετών.? Εννοώ από πλευράς υποστήριξης. Έχει τόσο καλύτερη κάμερα ας πούμε από ένα mia2 ώστε να παραβλέψεις τα μειονέκτηματα του?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

 

Έχει ηδη Oreo με security patch Νοεμβριου. Δεν θα παρει μεν αλλο android update αλλα θα συνεχισει να χει υποστήριξη σε zenui και security patches.

 

Όσον αφορά τη καμερα, πέραν ότι αποτελεί το σημαντικότερο κριτήριο για τον topic starter, για μενα πραγματικά ειναι το λιγοτερο σε αυτη τη συσκευη. Η οθόνη, ήχος, αυτονομία και λογισμικό που έχει αυτή η συσκευή σε αυτά τα λεφτά την κάνει να αξίζει φουλ. Δεν λεω το αν πρεπει να παρει a2 ή zenfone. Απλα γράφω για ποιους λογους αξίζει.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Δε σας φοβίζει καθόλου το ότι είναι συσκευή 2 ετών.? Εννοώ από πλευράς υποστήριξης. Έχει τόσο καλύτερη κάμερα ας πούμε από ένα mia2 ώστε να παραβλέψεις τα μειονέκτηματα του?

 

Sent from my C106 using Tapatalk

Με τα specs που εχει σε οθονη, ηχο, καμερα (παιρνει και gcam), μπαταρια,extra card slot κτλ κτλ.........δεν χρειαζεται αλλη υποστηριξη.

Το mia2 οση υποστηριξη και να παρει amoled, ois, 5000mah, extra card slot δεν θα βαλει.

Ακομα και να μην ειναι πολυ καλυτερη -που ουτως η αλλως ειναι- η καμερα του asus απ το mia2, ειναι τοσα πολλα τα επιπλεον υπερ του που το κανει ευκολα...... καλυτερη επιλογη.

Edited by zampas
Link to comment
Share on other sites

Με τα specs που εχει σε οθονη, ηχο, καμερα (παιρνει και gcam), μπαταρια,extra card slot κτλ κτλ.........δεν χρειαζεται αλλη υποστηριξη.

Το mia2 οση υποστηριξη και να παρει amoled, ois, 5000mah, extra card slot δεν θα βαλει.

Ακομα και να μην ειναι πολυ καλυτερη -που ουτως η αλλως ειναι- η καμερα του asus απ το mia2, ειναι τοσα πολλα τα επιπλεον υπερ του που το κανει ευκολα...... καλυτερη επιλογη.

 

Ναι μόνο που ξέχασες να αναφέρεις τον Snapdragon 625 vs Snapdragon 660... Τιμιότατος ο 625 τον έχω καταευχαριστηθεί στο Redmi 4 Prime και σε καθημερινή χρήση είναι πολύ καλός και οικονομικότατος σε κατανάλωση... Όμως μην τρελαθούμε και τελείως, σε benchmarks βγάζει τα μισά από το 660 και τα έχει τα χρονάκια του όπως και το Asus ως κινητό 2 ετών... Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογο ή ότι δεν έχει καλή κάμερα, για να το λέτε εσείς που το ψάχνετε το θέμα, κάτι θα ξέρετε, απλά από αυτό μέχρι το εύκολα καλύτερη επιλογή υπάρχει μεγάλη απόσταση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο που ξέχασες να αναφέρεις τον Snapdragon 625 vs Snapdragon 660... Τιμιότατος ο 625 τον έχω καταευχαριστηθεί στο Redmi 4 Prime και σε καθημερινή χρήση είναι πολύ καλός και οικονομικότατος σε κατανάλωση... Όμως μην τρελαθούμε και τελείως, σε benchmarks βγάζει τα μισά από το 660 και τα έχει τα χρονάκια του όπως και το Asus ως κινητό 2 ετών... Δε λέω ότι δεν είναι αξιόλογο ή ότι δεν έχει καλή κάμερα, για να το λέτε εσείς που το ψάχνετε το θέμα, κάτι θα ξέρετε, απλά από αυτό μέχρι το εύκολα καλύτερη επιλογή υπάρχει μεγάλη απόσταση... ;)

Εχεις δικιο για τον επεξεργαστη.

Ειναι καλυτερος του mia2.

 

- Χρήση: Internet σερφάρισμα, messaging, πλοήγηση GPS με Fitness apps και Google Maps

- Instagram, λήψεις και ποστάρισμα

- Όχι παιχνίδια

 

Αυτες ειναι οι απαιτητεις του tseapi απ τον επεξεργαστη. Δεν ζητησε benchmarks.

Τι λες, θα τον καλυψει ο 625? Τον ειχες και ξερεις απο πρωτο χερι.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τον επεξεργαστη.

Ειναι καλυτερος του mia2.

 

- Χρήση: Internet σερφάρισμα, messaging, πλοήγηση GPS με Fitness apps και Google Maps

- Instagram, λήψεις και ποστάρισμα

- Όχι παιχνίδια

 

Αυτες ειναι οι απαιτητεις του tseapi απ τον επεξεργαστη. Δεν ζητησε benchmarks.

Τι λες, θα τον καλυψει ο 625? Τον ειχες και ξερεις απο πρωτο χερι.

 

Nαι θα τον καλύψει άνετα κιόλας... Εξάλλου το είπα και στο προηγούμενο post οτι για καθημερινή χρήση είναι μια χαρά... Απλά αυτό το εύκολα καλύτερη επιλογή το Asus μου φάνηκε κάπως για αυτό ανέφερα τη διαφορά. :)

Link to comment
Share on other sites

Nαι θα τον καλύψει άνετα κιόλας... Εξάλλου το είπα και στο προηγούμενο post οτι για καθημερινή χρήση είναι μια χαρά... Απλά αυτό το εύκολα καλύτερη επιλογή το Asus μου φάνηκε κάπως για αυτό ανέφερα τη διαφορά. :)
Γιατι πλην του επεξεργαστη, σε ολα τ αλλα το mia2 υστερει.

καμερα, οθονη, μπαταρια, card slot, ηχο, headphone jack fm radio που απο μαμα νομιζω δεν εχει το xiaomi

 

ειναι πολλα!!!!!

......οχι οτι ειναι κακο τηλ το mia2 αλλα γι αυτα που ζηταει ο φιλος, το asus ειναι πολυ καλυτερη επιλογη.

 

του παει γαντι γι αυτα που το θελει στα 150 απο κινα η 200 απο ελλαδα που ειπε ο antretng.

Edited by zampas
Link to comment
Share on other sites

EXEI BAND 20?

 

Αν εννοεις το zenfone, η ευρωπαική έκδοση που πουλαει το publc ναι. Η κινέζικη οχι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...