Jump to content

Huawei P10 vs LG G6 vs ...?


karamicha
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, ψάχνω για συσκευή με όριο τα 400 ευρώ (αγορά από Ελλάδα) και οι 2 συσκευές που ξεχώρισα είναι το G6 και το P10, λόγω τεχνικών χαρακτηριστηκών, ποιότητα φωτογραφίας, λειτουργικού (αν και ενα stock android δεν θα με χαλούσε) και ποίοτητας συσκευής. Να αναφέρω ότι προέρχομαι απο το LG G2 το οποίο ακόμη και τώρα πάει σφαίρα (για την χρονολογία του) και δεν μου έβγαλε κανένα απολύτως πρόβλημα ,με καθημερινή χρήση, τόσα χρόνια. Επίσης λόγω διαμονής στο εξωτερικό για κάποιους από τους επερχόμενους μήνες, θα ήθελα όσο το δυνατόν να μην μπλέξω με service για ευνόητους λόγους. Ποιά συσκευή θα προτιμούσατε και γιατί; Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη συσκευή δίνοντας έμφαση στα στοιχεία που ανέφερα πιο πάνω;

 

Και βάση του οδηγού...

1) 400-420

2) 5 - 5.7

3) Ελλάδα/Ευρώπη, εγγύηση αντιπροσωπείας.

4) Ναι

5) Όχισε όλα

6) Ναι, χωρίς φλασάρισμα.

7) Καλή οθόνη μόνο

8) Ταχύτητα, κάμερα, αυτονομία, βαρυ gaming

9) LG G2

Edited by karamicha
Link to comment
Share on other sites

p10 έχει ois στη κάμερα, οπότε καλύτερο από honor 9. Κατά τα άλλα ίδιες συσκευές με μικροδιαφορές σε οθόνη και ηχείο (πάλι υπέρ του p10)

 

Εφόσον βάζεις τη ταχύτητα πάνω από την κάμερα, τότε σίγουρα το p10 προτιμότερο από g6 (χωρίς να σημαίνει ότι το g6 είναι αργό).

 

Κάπου διάβασα ότι το mi store (ελλάδα) έχει βάλει προσφορά το Mi note 2 (έκδοση 6/128) στα 399 ευρώ. Επειδή το είχα σου λέω ότι η τιμή είναι κλέψιμο για τέτοια συσκευή (φυσικά έχει εγγύηση infoquest και 800αρα). Οπότε τσέκαρέ το. ;) Για φωτογραφικά δείγματα τσέκαρε εδώ Mi Note 2 . Οπότε εφόσον βολεύεσε με ποιότητα p10 τότε μια χαρά είναι και του mi note 2 (απλά χάνεις το bokeh και μονόχρωμο αισθητήρα).

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

p10 έχει ois στη κάμερα, οπότε καλύτερο από honor 9. Κατά τα άλλα ίδιες συσκευές με μικροδιαφορές σε οθόνη και ηχείο (πάλι υπέρ του p10)

 

Εφόσον βάζεις τη ταχύτητα πάνω από την κάμερα, τότε σίγουρα το p10 προτιμότερο από g6 (χωρίς να σημαίνει ότι το g6 είναι αργό).

 

Κάπου διάβασα ότι το mi store (ελλάδα) έχει βάλει προσφορά το Mi note 2 (έκδοση 6/128) στα 399 ευρώ. Επειδή το είχα σου λέω ότι η τιμή είναι κλέψιμο για τέτοια συσκευή (φυσικά έχει εγγύηση infoquest και 800αρα). Οπότε τσέκαρέ το. ;) Για φωτογραφικά δείγματα τσέκαρε εδώ Mi Note 2 . Οπότε εφόσον βολεύεσε με ποιότητα p10 τότε μια χαρά είναι και του mi note 2 (απλά χάνεις το bokeh και μονόχρωμο αισθητήρα).

 

Και γω περισσότερο προς το p10 κλίνω, ξεχώρισα επίσης και τα Mi Note 3, Mi 6, αλλά τα απέριψα λόγω έλειψης της 800άρας band επειδή είμαι από επαρχία. Το Mi Note 2 (έκδοση 6/128) δεν το βρήκα στα 399 ευρώ :eek: τουλάχιστον στο Mi store υπάρχει στα 699 ευρώ (https://www.mistore-greece.gr/Smartphones/minote2.aspx)

 

Επίσης η έλλειψη OIS δημιουργεί αισθητή διαφορά στις φωτογραφίες;

 

s7 καλυτερα

 

Για S7 να πω την αλήθεια δεν το είχα σκεφτεί, γιατί έχω πάρει με κακό μάτι το UI της Samsung απο παλιές συσκευές φίλων. Βεβαιά δεν ήταν ναυαρχίδες αλλά mid-range κινητά (A5,A3), οπότε θα υπάρχει τεράστια διαφορά σίγουρα!

Edited by karamicha
Link to comment
Share on other sites

Με ois σίγουρα θα μπορούσε καλύτερα. Αλλά και χωρίς ois όπως βλέπεις δεν τα παει άσχημα.

Όσοι το πηραν 399 το βρηκαν τοσο στο κατάστημα. Πάρτους κανενα τηλέφωνο.

 

Όσον αφορά το s7, εφόσον έχεις τη ταχύτητα πρώτο και τη κάμερα δεύτερο, δεν ξέρω αν σου ταιριάζει. Σκέψου ότι έχεις και ένα εντυπωσιακό σε ταχύτητα (για την εποχή του) lg g2. Οπότε αν ψάχνεις κάτι αντίστοιχο στο σήμερα, ίσως να κοίταζες κάτι άλλο. Αν μου χες κάμερα πρώτο τοτε θα σου λεγα και γω s7.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Με ois σίγουρα θα μπορούσε καλύτερα. Αλλά και χωρίς ois όπως βλέπεις δεν τα παει άσχημα.

Όσοι το πηραν 399 το βρηκαν τοσο στο κατάστημα. Πάρτους κανενα τηλέφωνο.

 

Όσον αφορά το s7, εφόσον έχεις τη ταχύτητα πρώτο και τη κάμερα δεύτερο, δεν ξέρω αν σου ταιριάζει. Σκέψου ότι έχεις και ένα εντυπωσιακό σε ταχύτητα (για την εποχή του) lg g2. Οπότε αν ψάχνεις κάτι αντίστοιχο στο σήμερα, ίσως να κοίταζες κάτι άλλο. Αν μου χες κάμερα πρώτο τοτε θα σου λεγα και γω s7.

Eχει μεγαλη διαφορα η ταχυτητα του p10 απο αυτη του s7? Μεχρι τα 400 ευρω για καμεροτηλεφωνο το καλυτερο ειναι το s7 για την καμερα του?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το p10 με τον kirin 960 είναι πιο σβέλτο από το kirin 950/952 του honor8/p9 τα οποία λόγω ελαφρύτερου ui κατα πολλούς ειναι πιο σβέλτο από s7 (δεν το χω πιασει το s7 στα χέρια μου). Οπότε το p10 πιστεύω πως ναι, είναι γρηγορότερο.

 

Δεν είμαι σιγουρος για το αν ειναι το καλύτερο καμεροτηλέφωνο. Από άποψη τελικού αποτελέσματος, μέχρι και τιμή των 500 το lg g5 se (ή σκέτο) υπερέχει όλων. Από την άλλη το s7 έχει πολύ γρήγορη κάμερα (του g5 είναι πολύ αργή) και μεγαλύτερη ευκολία λήψης. Οπότε αν τυχόν τραβάς παιδάκια που τρέχουν, τότε ναι το s7 θα τα πάει καλύτερα.

 

Βέβαια σε σύγκριση με όσα αναφέρθηκαν, ναι, έχει καλύτερη κάμερα :)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Μη βγαλουμε και το s7 αργο παιδια..Κερδιζει τα υπολοιπα σε οθονη και καμερα..Για μενα εφοσον παιζει στα ιδια χρηματα ριξτου μια ματια!
Link to comment
Share on other sites

Με ois σίγουρα θα μπορούσε καλύτερα. Αλλά και χωρίς ois όπως βλέπεις δεν τα παει άσχημα.

Όσοι το πηραν 399 το βρηκαν τοσο στο κατάστημα. Πάρτους κανενα τηλέφωνο.

 

Όσον αφορά το s7, εφόσον έχεις τη ταχύτητα πρώτο και τη κάμερα δεύτερο, δεν ξέρω αν σου ταιριάζει. Σκέψου ότι έχεις και ένα εντυπωσιακό σε ταχύτητα (για την εποχή του) lg g2. Οπότε αν ψάχνεις κάτι αντίστοιχο στο σήμερα, ίσως να κοίταζες κάτι άλλο. Αν μου χες κάμερα πρώτο τοτε θα σου λεγα και γω s7.

 

Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω αν ισχύει ακόμα η προσφορά! Ευχαριστώ πολύ!!!;) Σχετικά με αυτό που είπες για το s7 έχω την ίδια ακριβώς άποψη, για το UI και μόνο, σαν συσκευή πετάει και σίγουρα προστέθηκε στην εξίσωση μαζί με p10 και Mi note 2!

Link to comment
Share on other sites

Θα επικοινωνήσω μαζί τους να δω αν ισχύει ακόμα η προσφορά! Ευχαριστώ πολύ!!!;) Σχετικά με αυτό που είπες για το s7 έχω την ίδια ακριβώς άποψη, για το UI και μόνο, σαν συσκευή πετάει και σίγουρα προστέθηκε στην εξίσωση μαζί με p10 και Mi note 2!

 

Δες και το Asus ZenFone Zoom 3

Edited by redmanftw
Link to comment
Share on other sites

Δες και το Asus ZenFone Zoom 3

Ιδιαίτερη περίπτωση θα έλεγα, στα πολύ θετικά η Amoled οθόνη και η 5000άρα:shock: μπαταρία, από την άλλη σε σχέση με το p10 για παράδειγμα οι φωτογραφίες του μου φάνηκαν οτι έχουν περισσότερο θόρυβο και το UI του μου φάνηκε περίεργο, ίσως γιατί δεν έτυχε να το ξαναδώ. Η Asus στο κομμάτι του support δεν ξέρω επίσης κατά πόσο ανταπεξέλθετε σε σχέση με άλλες εταιρίες στον χώρο, σε θέμα service αλλά και σε OTA updates

Link to comment
Share on other sites

Ιδιαίτερη περίπτωση θα έλεγα, στα πολύ θετικά η Amoled οθόνη και η 5000άρα:shock: μπαταρία, από την άλλη σε σχέση με το p10 για παράδειγμα οι φωτογραφίες του μου φάνηκαν οτι έχουν περισσότερο θόρυβο και το UI του μου φάνηκε περίεργο, ίσως γιατί δεν έτυχε να το ξαναδώ. Η Asus στο κομμάτι του support δεν ξέρω επίσης κατά πόσο ανταπεξέλθετε σε σχέση με άλλες εταιρίες στον χώρο, σε θέμα service αλλά και σε OTA updates

 

Ουτε εγω γνωριζω τι παιζει σε θεμα σερβις και ota updated αν γνωριζει καποιος θα βοηθουσε πολυ,παντως εχει αξιολογη καμερα αλλα και εγω ισως προτιμουσα κατι αλλο απλα το ανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Τα asus zenfone 3 zoom που φέρνουν στα σκρουτζομάγαζα έχουν εγγύηση αντιπροσωπείας; Σιγούρεψε το πρώτα ;)
Link to comment
Share on other sites

Πλάκα πλάκα Ιταλία θα είμαι για τους μήνες που ανέφερα στην αρχή, οπότε δεν θα κάνει μεγάλο ταξίδι σε περίπτωση αγοράς και βλάβης :lol::lol::lol:

 

Θα το ψάξω σχετικά με την εγγύηση, αν και σαν επιλογή να πω την αλήθεια δεν μου κάνει τόσο "κλικ" όσο το p10

Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος s7 και νυν p10

Δεν μετάνιωσα για την αλλαγη

Αν όμως δεν είχα κανένα από τα 2 θα προτιμούσα σιγουρα το s7

Διάφορες σε ταχύτητα σε καθημερινή χρήση, απολύτως καμια

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Πρώην κάτοχος s7 και νυν p10

Δεν μετάνιωσα για την αλλαγη

Αν όμως δεν είχα κανένα από τα 2 θα προτιμούσα σιγουρα το s7

Διάφορες σε ταχύτητα σε καθημερινή χρήση, απολύτως καμια

 

Για ποιο λογο τοτε θα προτιμουσες το s7

Link to comment
Share on other sites

Πήγα από το s7 στο p10 γιατί το είχα ενάμισι χρόνο και το είχα ψιλό βαρεθει

Για κάποιον που δεν έχει κάποιο από τα 2 θεωρώ το s7 καλύτερη συσκευή γιατί έχει καλύτερη κάμερα, καλύτερη οθόνη και κατ εμέ πολύ πιο εύχρηστο ui, είναι αδιαβροχο κι από ότι κατάλαβα η Samsung υποστηρίζει πιο συχνά τα κινητά της με updates παρόλο που το το s7 είναι ένα χρόνο πιο παλιο

Στα συν του p10 είναι ότι θεωρητικά είναι πιο σβέλτο, έχει 64gb rom και ειναι πιο καινούριο

Αυτα

οσα δεν φτανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια... ;)
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο τοτε θα προτιμουσες το s7

 

Δεν συγκρίνεται η κάμερα του S7 με αυτη του P10.

Ειχα μπει κι εγω σε αυτο το διλημμα πριν από ένα μήνα, και διαβάζοντας τα reviews (και κυρίως βλέποντας samples απο photos του P10 σε low light + videos) έφαγε Χ το P10 γι' αυτο και μονο το λόγο. Κατα τ' άλλα ναι το P10 ειναι πολύ αξιόλογη συσκευή φαντάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ p10 και s7 κατά πόσο είναι αισθητές οι διαφορές σχετικά με την κάμερα και την ταχύτητα; Μπορεί κάποιος κάτοχος p10 να μας ανεβάσει μερικές φωτογραφίες σε low light; Edited by karamicha
Link to comment
Share on other sites

Παντως η καμερα του S7 δεν ειναι καλυτερη απο το G6 που αναφερθηκε ,στην χειροτερη να ειναι ισες αλλα χειροτερη οχι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...