Jump to content

Ίντερνετ στο υπόγειο.


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχει φτιάξει ένας ξάδερφος ένα δωμάτιο στο υπόγειο να αράζει. Το σπίτι είναι στον 1ο. WiFi δεν πιάνει για κανένα λόγο και ρεύμα δεν έχει ίδια γραμμή για να βάζαμε powerline. Ούτε καν δίκτυο κινητής δεν έχει. Τι μπορούμε να κάνουμε για να έχει ίντερνετ κάτω;

 

Αν φέρουμε ηλεκτρολόγο είναι εύκολο να μας τραβήξει ένα καλώδιο ethernet με κανάλι κάτω και μετά να βάλω ένα powerline να δίνω και WiFi και άλλο ένα καλωδιο αν θέλω; η να μου βγάλει ένα πριζακι ethernet από τον 1ο στο υπόγειο που να δίνει το ρουτερ το πάνω ίντερνετ κάτω; είναι κάτι από όλα εφικτό; καμία άλλη ιδέα ή λύση;

 

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το εξωτερικό καλώδιο ethernet είναι η πιο φθηνή και η πιο απλή λύση...χωρίς πολλά πολλά σκαλίσματα.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι ενα καλωδιο ethernet και ενα καλωδιο ρευματος.

 

Απο τον 1ο στο υπογειο, για να φτασει το σημα ακομα και με repeater ειναι δυσκολο και δεν ξερεις τι αποτελεσματα θα εχει θες τουλαχιστον δυο και απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ρευμα αναγκαστικα η συσκευη θα ειναι εκτος χωρου (καπου που να χει ρευμα δηλαδη) με οτι απωλειες συνεπαγεται.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έχει ρεύμα το υπόγειο κανονικά. Αν δηλαδή φτάσει ένα ethernet κάτω και βάλω ένα powerline δίνω και WiFi στο χώρο full και ένα ακόμα ethernet στο pc που έχει κάτω.

 

Απλά δεν είναι το ίδιο ρεύμα. Άλλο κουτί. Αν ήταν ίδιο ρεύμα θα έβαζα powerline πάνω κάτω και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη λυση ειναι ενα καλωδιο ethernet και ενα καλωδιο ρευματος.

 

Απο τον 1ο στο υπογειο, για να φτασει το σημα ακομα και με repeater ειναι δυσκολο και δεν ξερεις τι αποτελεσματα θα εχει θες τουλαχιστον δυο και απο τη στιγμη που δεν υπαρχει ρευμα αναγκαστικα η συσκευη θα ειναι εκτος χωρου (καπου που να χει ρευμα δηλαδη) με οτι απωλειες συνεπαγεται.

 

WiFi δεν πιάνει για κανένα λόγο και ρεύμα δεν έχει ίδια γραμμή για να βάζαμε powerline.

 

Όπως έγραψε το παιδί , έχει ρεύμα αλλα αλλο ηλεκτρολογικό πίνακα λογικά !

Landline Internet : Cosmote VDSL 200 Mbps |  Mobile Internet : Cosmote Gigamax Unlimited

iPhone 13 Pro Max 256GB | Apple Watch Series 8 45MM Aluminium | Apple AirPods Pro 2 | iPad 7th Gen 64GB 10,2''

MacBook Pro 13'' 2022 M2 16GB RAM 256GB SSD  | MacBook Pro 13'' 2015 i5 8GB RAM 128GB SSD

Link to comment
Share on other sites

Τραβα τοτε ενα ethernet απο πανω μεχρι κατω ριξε και ενα switch εκει που τερματιζει και κανεις οτι θες, ενσυρματα και ασυρματα. Ακομα και μονος σου μπορεις να το κανεις δεν θελεις ηλεκτρολογο αν ειναι "ευκολος" ο χωρος που θα τρεξεις το καλωδιο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
παιδια κατ΄αρχην 'ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ' σε ολους και στον καθενα ξεχωριστα οτι επιθυμει. θελω να δωσω ιντερνετ στο υπογειο μου, ενσυρματα απο LAN του ρουτερ μου (OTE SPEEDPORT PLUS στο ισογειο) με καλωδιο utp. επιθυμω η συσκευη που θα μου προτεινεται (δεν ξερω αν λεγεται ACCESS POINT, REPEATER η οτιδηποτε αλλο) να δεχτει το καλωδιο ETHERNET σαν εισαγωγη για να παρει ιντερνετ, και να μπορει να μου παρεχει εξοδους ETHERNET (συνδεση smart tv) αλλα και ασυρματο δικτυο. εκτιμω την tplink για την αξιοπιστια της χωρις αυτο να σημαινει οτι αποκλειω κατι αλλο. ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...