Jump to content

Stephen King


monica
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρω ότι υπάρχει το thred "προτείνετε ένα βιβλίο" αλλά ανοίγω αυτό για τους φανατικούς του Stephen King.

Ποια βιβλία του έχετε διαβάσει κι από τις ταινίες που έχουν γίνει από τα βιβλία του, σας αρέσει κάποια; Για μένα η καλύτερη είναι η Missery.

Γράψτε ό,τι θέλετε για το συγγραφέα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 399
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχω όλα τα βιβλία πλην του Dark Tower γιατί δεν μου άρεσε, όλες τις ταινίες σε κασσέτες και σε DVD, αποκόμματα σχεδόν απο ότι βρω στα περιοδικά γιαυτόν, αρκετές ανέκδοτες ιστορίες, σπάνιο cd απο Αμερικάνικο βιβλιοπωλείο με όλες τις δουλειές του SΚ, εξώφυλλα απο τα βιβλία του που έχουν βγει σε πάρα πολλές χώρες κλπ κλπ κλπ κλπ κλπ..

Είμαι μια SKμανιακή...και είμαι και ένα απο τα 2 μοναδικά μέλη στην παγκόσμια κοινότητα SKEMERs που είμαστε απο Ελλάδα ¨:D

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Μια που είσαι τόσο φανατική, μήπως ξέρεις αν το Missery στηρίζεται σε προσωπική του εμπειρία? Κάτι έχω διαβάσει σχετικά αλλά δεν ήταν τόσο κατατοπιστικό.

Παρεπιμπτόντως έχω τη Λάμψη στην πρώτη έκδοση της στην Ελλάδα (MULTEDITIONS 1981) και νομίζω πως γενικά ήταν ένα από τα πρώτα του βιβλία εδώ. Αληθεύει?

Link to comment
Share on other sites

Wow ! 2 κυρίες και φανατικές κιόλας !!!

Είμαι και εγώ φαν.

Κλασσικά τον έχω διαβάσει ολόκληρο και στην πλειοψηφία στην αγγλική.

Το πρωτότυπο είναι αλλιώς....

 

Το αδικείτε το Dark Tower πάντως....

 

Από ταινίες οι καλύτερες μεταφορές¨: Λάμψη, Πράσινο μίλι, Στάσου πλάι μου ...

 

Η χειρότερη ? Καρδιές στην Ατλαντίδα !

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν στηρίζεται σε προσωπική του εμπειρία.

Το πρώτο βιβλίου του Stephen King που εκδόθηκε στην Ελλάδα νομίζω (95%) πως είναι το Carrie.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Ο King είναι καταπληκτικός, όλα του τα βιβλία δεν παίζονται. Έχω διαβάσει όλα του τα βιβλία και έχω δει όλες του τις ταινίες. Η καλύτερη ταινία ήταν το "Rose Red"(όποιος φανατικός των thriller δεν το έχει δει, ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ στο video-club) και το βιβλίο πάνω στο οποίο βασίστηκε η ταινία, ακόμα πιο καταπληκτικό. Η "Λάμψη" ήταν επίσης εκπληκτικό βιβλίο, καθώς και το "Salem's Lot" Το χειρότερό μου ήταν η "ονειροπαγίδα". Εξίσου καλός όμως με τον Κing είναι και ο Μasterton, ψάξτε τον λίγο!
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν μου άρεσε καθόλου ήταν το "Gerald`s game". Εχω τέτοια τρέλα με τα ζώα, που αφ' ενός η περιγραφή της εγκατάλειψης του σκύλου στο δάσος με κατέθλιβε, αφ' ετέρου το άγχος για την τύχη του με πίεζε, και δεν μ' άρεσε καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει αρκετά στην αγγλική γλώσσα. Για εμένα πολύ καλό ήταν το "The Stand" (άγνωστο πως το μετέφρασαν στα ελληνικά). Απίστευτη περιγραφή του κόσμου μετά από μια επιδημία που αφήνει λίγους. Μου τα χάλασε λίγο το θρησκευτικό, αλλά δεν πειράζει.. :D

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τα αγαπημενα μου ειναι το Κορακι (καμμια σχεση με τον τιτλο) και μετα το Αυπνια.

 

Αληθεια,ξερετε αν το κορακι εχει γινει μεταφορα (οπως πολλα απο τα βιβλια του συνηθως ως σειρες και συνηθως αποτυχημενα ) στην μικρη η τη μεγαλη οθονη?

 

 

edit:

Aimilie αν δεν κανω λαθος πρεπει να λεμε το ιδιο!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (19 Οκτ. 2004 , 17:28)

 

Εμενα το αγαπημενα μου ειναι το Κορακι (καμμια σχεση με τον τιτλο) και μετα το Αυπνια.

 

Αληθεια,ξερετε αν το κορακι εχει γινει μεταφορα (οπως πολλα απο τα βιβλια του συνηθως ως σειρες και συνηθως αποτυχημενα ) στην μικρη η τη μεγαλη οθονη?

 

 

edit:

Aimilie αν δεν κανω λαθος πρεπει να λεμε το ιδιο!

 

Ναί ρε 'συ το ίδιο είναι! :D Τώρα το θυμήθηκα. Και, ναί, έχει γίνει μεταφορά σε μίνι σειρά για την τηλεόραση, αρκετά καλή θα έλεγα. Αν και πιστεύω ότι κανένα βιβλίο δεν μπορεί να μεταφερθεί πλήρως στο φιλμ.

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (19 Οκτ. 2004 , 17:39)

 

Ναί ρε 'συ το ίδιο είναι! :D Τώρα το θυμήθηκα. Και, ναί, έχει γίνει μεταφορά σε μίνι σειρά για την τηλεόραση, αρκετά καλή θα έλεγα. Αν και πιστεύω ότι κανένα βιβλίο δεν μπορεί να μεταφερθεί πλήρως στο φιλμ.

 

 

Μηπως ξερεις αν ο τιτλος στην σειρα ειναι ο ιδιος,και αν κυκλοφορει σε βιντεοκλαμπ?

 

Πραγματικα το στορυ ειναι καταπληκτικο!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (19 Οκτ. 2004 , 17:39)

 

Ναί ρε 'συ το ίδιο είναι! :D Τώρα το θυμήθηκα. Και, ναί, έχει γίνει μεταφορά σε μίνι σειρά για την τηλεόραση, αρκετά καλή θα έλεγα. Αν και πιστεύω ότι κανένα βιβλίο δεν μπορεί να μεταφερθεί πλήρως στο φιλμ.

 

To Missery ήταν πολύ καλή μεταφορά πιστεύω.

Η Λάμψη, ναι, δεν είχε και πολλή σχέση με το βιβλίο, αλλά η ιδιοφυία του Κιούμπρικ, κάλυπτε τα κενα. Οι σκηνές με το αίμα στους τοίχους κατά κύματα ήταν κ α τ α π λ η κ τ ι κ έ ς.

Και το Stand by me ήταν εξαιρετικό επίσης, όπως και το πράσινο μίλι.

 

Ενα από τα βιβλία του που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι οι Νυχτερίτες. Μη μου πείτε πως λέγονται στο πρωτότυπο, δεν έχω ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kyramas (19 Οκτ. 2004 , 16:45)

Η χειρότερη ? Καρδιές στην Ατλαντίδα !

 

χμ εμενα γιατι μου αρεσε πολυ ?

επισεις πολυ μου αρεσε και το η τελευταια εξοδος αλλα και τα

Λάμψη, Πράσινο μίλι, Στάσου πλάι μου ...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (19 Οκτ. 2004 , 17:52)

 

Μηπως ξερεις αν ο τιτλος στην σειρα ειναι ο ιδιος,και αν κυκλοφορει σε βιντεοκλαμπ?

 

Πραγματικα το στορυ ειναι καταπληκτικο!

 

Νομίζω... Δεν είμαι σίγουρος... :o Και για τις δύο ερωτήσεις σου. :o

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καλός ο King πράγματι,τα περισσότερα βιβλία του είναι καταπληκτικά

 

 

Προτείνω Λάμψη,Το πράσινο Μίλι,Σάκος με κοκκαλα(ΚΟΡΥΦΑΙΟ)Κοράκι,Το Αυτό(καταπληκτική και η ταινία)Πως τελείωσε όλο το μπάχαλο,και νυχτερινή πτήση 29

 

τώρα διαβάζω το απο μια μπιουίκ 8 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος aimilios (19 Οκτ. 2004 , 17:25)

 

. Για εμένα πολύ καλό ήταν το "The Stand" (άγνωστο πως το μετέφρασαν στα ελληνικά).

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (19 Οκτ. 2004 , 17:28)

 

Εμενα τα αγαπημενα μου ειναι το Κορακι (καμμια σχεση με τον τιτλο) και μετα το Αυπνια.

 

 

;)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/WilliamBlake/18998/362856/0/d.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος garfield (19 Οκτ. 2004 , 18:01)

 

To Missery ήταν πολύ καλή μεταφορά πιστεύω.

Mε ΚΟΡΥΦΑΙΑ ερμηνεία της Cathy Bates!

Ενα από τα βιβλία του που μου αρέσουν πάρα πολύ είναι οι Νυχτερίτες. Μη μου πείτε πως λέγονται στο πρωτότυπο, δεν έχω ιδέα.

The tommyknockers :)

Διαβάστε αν θέλετε και το "Ρόουζ Μάντερ". Προσωπικά μου άρεσε

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι φανατική θαυμάστρια του!!!Δεν έχω προτίμηση σε κανένα βίβλίο του, όλα είναι καταπληκτικά!!!

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

μωρε thead που ανοιξατε! Εχω μια βιβλιοθηκη king... οτι εχει γραψει (μονο τον καταλογο για τα ψωνια του στο σουπερμαρκετ δεν εχω!). Εχω συλλογες, εχω μυθιστορηματα, εχω τον κακο μου τον καιρο εχω! Και αρκετα μεγαλη συλλογη απο ταινιες αν και οχι ολες (το πρωτο που ειχα διαβασει θυμαμαι στα αγγλικα τοτε ηταν το cujo.... ενω ηταν πολυ δυνατο σα θεμα στην ταινια ηταν ακριβως αυτο το απιθανο που μεταφραστηκε στα ελληνικα: το βρωμοσκυλο!)

Αυτο που βασικα λατρευω στον King ειναι η ικανοτητα του να σε τρομαζει με απλα πραγματα. Και για καποιον που ειπε για το geralds game... δεν ειναι τυχαιο που δεν εχει γινει ποτε ταινια... θα ηθελε μια πολυ δυνατη ηθοποιο γιατι ειναι ταινια για ενα ρολο... Η απολυτη φρικη μεσα στην καθημερινοτητα!

Μεχρι και το the plant ξεκινησα να διαβαζω Online τετοια τρελλα εχω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Ππωπωπωπω τόσες απαντήσεις μαζί δεν σας προλαβαίνω...

 

Λοιπόν...

 

1. Το The Stand (χάλια μετάφραση ελληνική στο Το Κοράκι) έχει γίνει στην Αμερική παλαιότερα mini σειρά και μεταδώθηκε και παλαιότερα και εδώ απο τον Αντεννα. Τώρα το έχω δει στα video club και ειδικά στο Blue έχουν κάνει ειδική θήκη ας το πούμε, ειδική κατηγορία με Stephen King.

 

2. Jog σου προτείνω να διαβάσεις και το Everythings Eventual που μόνο το εξώφυλλο να δεις φρικάρεις. Εγώ το έφερα απο έξω την δεύτερη μέρα που πρωτοβγήκε και σε 5 μέρες το τέλειωσα όλο. Το From A Buick 8 το λάτρεψα.

3. Brutus το Rose Madder ήταν απλά συγκλονιστικό.

4. Ιsmini20 το Rose Red έχει βγει στα video club σαν σειρά και ήταν ανατριχιαστικό. Δεν βασίστηκε όμως σε κάποιο βιβλίο του King αλλά σε ένα ημερολόγιο της Helen...δεν θυμάμαι το όνομά της όμως τώρα.

 

Αν θέλετε σας προτείνω βιβλία και ταινίες να διαβάσετε και να δείτε. Προσωπικά επειδή λατρεύω τον συγκεκριμένο συγγραφέα και τον έχω συγκρίνει με μερικούς του είδους του (Dean Koontz κλπ κλπ) έχω να πω πως κανείς άλλος δεν με έκανε να τσεκάρω 5 φορές κάτω απο το κρεββάτι μου το βράδυ πριν κοιμηθώ μπας και είναι τπτ (και είμαι και 26 ετών γαιδούρα) κανείς άλλος δεν με έκανε να διαβάσω ένα βιβλίο τόσων πολλών σελίδων όπως το Desperation μέσα σε 10 μέρες σερί...ο άνθρωπος είναι απίστευτη και αστείρευτη πηγή τρόμου και φαντασίας.

Για να δούμε απο βιβλία και ιστορίες...σας προτείνω και μερικά που έχει γράψει με το ψευδώνυμό του ως Richard Bachman => The Regulators, Thinner (που έχει γίνει και ταινία και θα το βρείτε ως Αδυναμία) και το The Running Man που έγινε ταινία με τον Schawrzenegger.

Το Dolores Clairborne, το Black House, Everythings Eventual, την συλλογή Four Past Midnight με απίστευτες ιστορίες μέσα όπως The Langoliers που και αυτό έγινε ταινία, το Secret Window Secret Garden που έγινε η γνωστή ταινία με τον Johny Depp, το The Library Policeman και το απίστευτο για μένα The Sun Dog.

Απο την συλλογή Nightmares and Dreamscapes με 23 ιστορίες μπορώ να διαλέξω (αν και δεν γίνεται να διαλέξεις) το Dollans Cadillac που λέγεται πως θα γίνει ταινία με Bacon και Stallone, το The Night Flier που και αυτό έγινε ταινία, to The Moving Finger, Rainy Season έγινε ταινία μικρού μήκους απο ανεξάρτητους σκηνοθέτες και πολλά άλλα.

Επίσης το The Dark Half έγινε και αυτό μίνι σειρά με πολύ μεγάλη επιτυχία στην Αμερική. Φυσικά τα κλασσικά πια Christine, Carrie και Pet Sematary. To Desperation η μεγάλη μου αγάπη. Μπορώ να συνεχίσω όλο το βράδυ και πάλι δεν θα έχω τελειωμό :P

Γενικά σχεδόν όλα τα βιβλία και οι μίνι ιστορίες του SK έχουν γίνει είτε ταινίες είτε σειρές στην τηλεόραση. Η τελευταία μίνι σειρά ήταν το Kingdom Hospital που μπορεί βέβαια να μην πήγε καλά στην Αμερική αλλά σύντομα θα βγει σε DVD και φυσικά θα το τσεπώσω.

Τα σχέδια του για τα επόμενα χρόνια είναι πάρα πολλά αν και πέρυσι με απόφασή του που δημοσιοποίησε ο ατζέντης του ήθελε να αποσυρθεί μετά το τέλος του The Dark Tower...πάλι καλά που άλλαξε γνώμη.

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

α και μακρια απο τα children of the corn .... ολη τη σειρα που εχει λεει βασιστει σε βιβλιο του king... τρεις σελιδες ητανε η νουβελλα κι εχουν βγαλει ταινια μεχρι το νουμερο δεθυμαμαιποσο!!!! Καμμια σχεση!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Τώρα princess θα βγει και το Νο8. Το The Children Of The Corn ήταν μαζί με το Jaws τα πρώτα θρίλερ που είδα στην ζωή μου και έκανα να κοιμηθώ 3 μέρες :D
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

αν δεις το carrie λογικα θα κανεις να κοιμηθεις κανα μηνα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δει άπειρες φορές αλλά κοιμήθηκα μια χαρά :P

Anyway, υπάρχουν άπειρα site στο net για τον SK ψάξτε τα και θα βρείτε πάρα πολλά. Συγκεκριμένα υπάρχει ένα site το οποίο έχει όλα τα εξώφυλλα των βιβλίων του απο όλες τις χώρες στις οποίες έχουν βγει.

Το αγαπημένο μου κομμάτι είναι σε μερικά site που οι πολλοί ψαγμένοι θαυμαστές του έχουν κάτσει και έχουν φτιάξει ΟΛΑ τα γεγονότα σε χρονολογική σειρά και προσέχτε...έχουν βρει και σχέσεις μεταξύ διαφόρων βιβλίων πχ στο βιβλίο Α αναφέρεται ένας ήρωας που πρωταγωνιστούσε στο βιβλίο Ψ για παράδειγμα. Απίστευτες συνδέσεις. Και φυσικά τα γνωστά λάθη που υπάρχουν σε βιβλία και ταινίες

Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...