Δορυφορικη κεραια

Απάντηση

CATI

CATI's Avatar: Sony Ericsson T610
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λάρισα
Μπορει να μας πει καποιος γνωστης, ποσο κοστιζει μια απλη δορυφορικη, αν αξιζει μια τετοια επιλογη, ποσα καναλια πιανει, και αν ειναι ευκολο να τα "πιασει" απο τη βεραντα μιας πολυκατοικιας?

leonas

leonas's Avatar: Nokia N82
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Το δορυφορικό πιάτο θέλει και αποκωδικοποιητη για να πιάσεις κανάλια.
Τώρα σε μπαλκόνι μπορεί να πιάσει κάτι αλλά με εξασθενημένο σήμα…..Μην ξεχνάς ότι πρέπει να το στρέψει και συγκεκριμένη κατεύθυνση για να πιάσεις κάποιο δορυφόρο

Xourxoulitsos

Xourxoulitsos's Avatar: Nokia N78
HSUPA Member
Περιοχή: ▐▐▐▐▐▐

Re: Δορυφορικη κεραια

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (18 Οκτ. 2004 , 12:27)

Μπορει να μας πει καποιος γνωστης, ποσο κοστιζει μια απλη δορυφορικη, αν αξιζει μια τετοια επιλογη, ποσα καναλια πιανει, και αν ειναι ευκολο να τα "πιασει" απο τη βεραντα μιας πολυκατοικιας?
Λοιπον, κατ αρχας εξαρταται απο πολλες παραμετρους.
Στην Ελλαδα δεν μπορεις να πιασεις πολλους δορυφορους,η μαλλον μπορεις αλλα απο αυτους που μπορουμε ειναι δυο ,αντε τρεις μαζι με τον δικο μας που να εχουν καλα καναλια.
Επειδη βλεπω οτι εισαι Λαρισα,για να πιασεις τον Αστρα που εγω πιανω με 1.5 μετρο (διαμετρο)πιατο,μαλλον θα χρειαστεις δυο μετρα πιατο,οποτε για βεραντα μαλλον χλωμο το βλεπω.

Επειτα υπαρχει ο δορυφορος hotbird (βασικα και αστρα και hotbird ειναι συμπλεγμα δορυφορων, αλλα για συντομια καταλαβαινεις )
Aυτον τον πιανεις σχετικα ευκολα, με 60cm πιατο,αντε 1μετρο μαξιμουμ.Εχει πολλα αξιολογα καναλια.

Τελευταιο (και καταιδρωμενο) αφηνω τον Ελληνικο ο οποιος εχει ενα δυο καναλια.

Απο κει και περα,παιζει τι μηχανημα θα παρεις (αναλογικο η ψηφιακο)
Επειδη τωρα δεν εχω χρονο,το βραδακι θα σου πω περισσοτερες πληροφοριες.

Παντως αν θες υπαρχει ενα πολυ καλο σαιτ για δορυφορικα στην ελλαδα.
www.satleo.gr

Xourxoulitsos

HSUPA Member
Παντως για να εχει υποψη,με 300ευρω μπορεις να πιανεις τουλαχιστον 100 καναλια (δωρεαν εννοειτε) οποτε για μενα αξιζει!

Xourxoulitsos

HSUPA Member
Bασικα για αναλογικο ασε καλυτερα,ειναι πολυ ξεπερασμενη τεχνολογια,και μπορεις να βρεις με 30 ευρω καινουργιο μηχανημα.Επισης φθηνους ψηφιακους εχω δει bluesky στο carrefour αλλα δεν ξερω ποσο καλοι ειναι.Παντως αν επαιρνα τωρα,μαλλον bluesky θα επαιρνα.Εγω πριν 2 χρονια αγορασα απο γερμανια Νοκια Mediamaster 9800 300ευρω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Ακομα Ελλαδα το πουλανε 350ευρω.
Το εχω στον αστρα,οπου ειναι σχεδον αποκλειστικα γερμανικα καναλια + μερικα οπως cnn,bbc world,καποια γαλλικα,και απο μουσικα γερμανικα καναλια mtv,mtv pop,viva,viva plus,και καποια αλλα.
Bασικα θα σου προτεινα hotbird να βαλεις,η το πολυ πολυ βαζεις ενα διπλο lnb και πιανεις δυο δορυφορους.Εμενα το 1,5m πιατο,μαζι με εγκατασταση (στην ταρατσα) και καποια μετρα καλωδιο μου κοστισε 80ευρω.
Βεβαια πρεπει η βεραντα σου να βλεπει προς τα ανατολικα (13μοιρες ανατολικα)αλλιως ταρατσα μονο.

www.lyngsat.com μπορεις να δεις μια λιστα με τα καναλια των δορυφορων

Βασικα για να μην γραφω πραγματα που ισως δεν σε ενδιαφερουν,ο,τι θες ρωτα,οκ ?

Xourxoulitsos

HSUPA Member
Ααα και μην σκεφτεις για εγκατασταση μονος σου,θελει μηχανημα

csk4023

csk4023's Avatar: Nokia 6233
Honored Member
Περιοχή: Ελλάδα
Φίλε Xourxoulitsos, υπάρχει και το

CATI

CATI's Avatar: Sony Ericsson T610
GSM Phase 1 Member
Περιοχή: Λάρισα
Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.
Με ενα πιατο μπορεις να πιανεις ολους τους hotbird?
Ο astra απο εδω ειναι δυσκολο, οντως.

Xourxoulitsos

HSUPA Member
Ναι σορρυ,απλα δεν ηξερα αν τα ειχε διαβασει,για να δει οτι υπαρχει καινουργιο μηνυμα.Βεβαια για το 2ο και το 4ο δεν συγχωρουμαι, σορρυ :o

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (18 Οκτ. 2004 , 23:04)

Eυχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σας.
Με ενα πιατο μπορεις να πιανεις ολους τους hotbird?
Ο astra απο εδω ειναι δυσκολο, οντως.

Ναι με ενα πιατο πιανεις το σημα απο ολους τους δορυφορους του hotbird που βρισκονται στο συγκεκριμενο σημειο 13μοιρες κατι ανατολικα
Τελευταία τροποποίηση από Xourxoulitsos: 18 Οκτ. 2004, 23:09.

eddie

eddie's Avatar: Nokia 5310
Mobile Member
Περιοχή: ΝΕΟ ΨΥΧΙΚΟ

Re: Δορυφορικη κεραια

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος CATI (18 Οκτ. 2004 , 12:27)

Παιδιά,με την δορυφορική μπορείς να πιάσεις κανάλια από Αμερική?(π.χ. FOX,WB).Είναι ελεύθερα ή συνδρομητικά?

Xourxoulitsos

HSUPA Member

Re: Re: Δορυφορικη κεραια

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eddie (27 Οκτ. 2004 , 12:45)

Παιδιά,με την δορυφορική μπορείς να πιάσεις κανάλια από Αμερική?(π.χ. FOX,WB).Είναι ελεύθερα ή συνδρομητικά?
Oχι δυστυχως. . .
Τα μονα ελευθερα αμερικανικα καναλια που μπορεις να πιανεις ειναι το CNN (international) και το CNBC (Europe)
Δηλαδη και παλι,κανενα αμερικανικο.
Καποια αμερικανικα καναλια υπαρχουν σε συνδρομητικα πακετα,αλλα ειναι δυσκολη η αποκτηση συνδρομης ,αλλα και το να πιασεις σημα στην Ελλαδα.

eddie

eddie's Avatar: Nokia 5310
Mobile Member
Περιοχή: ΝΕΟ ΨΥΧΙΚΟ

Re: Re: Re: Δορυφορικη κεραια

Παράθεση:
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Xourxoulitsos (27 Οκτ. 2004 , 13:49)

Oχι δυστυχως. . .
Τα μονα ελευθερα αμερικανικα καναλια που μπορεις να πιανεις ειναι το CNN (international) και το CNBC (Europe)
Δηλαδη και παλι,κανενα αμερικανικο.
Καποια αμερικανικα καναλια υπαρχουν σε συνδρομητικα πακετα,αλλα ειναι δυσκολη η αποκτηση συνδρομης ,αλλα και το να πιασεις σημα στην Ελλαδα.
Τώρα με σκότωσες.Όχι τίποτα άλλο,αλλά έχω βαρεθεί τα ελληνικά κανάλια να ξεκινούν και να σταματούν τις ξένες σειρές όποτε τους έρθει και έλεγα μήπως μπορούσα να είχα πρόσβαση κατευθείαν στην "πηγή".Κρίμα..

Xourxoulitsos

HSUPA Member
Πραγματικα κριμα. . .
μονο το sky digital εχει παρα πολλες αμερικανικες σειρες και ετσι,αλλα αλλαξε προσφατα αναμεταδοτη και δεν φτανει Ελλαδα.

Γενικα σε ολη την Ευρωπη δεν υπαρχει αμιγως αμερικανικο πακετο με καναλια,πραγμα πολυ παραξενο.

AirBorN

AirBorN's Avatar: Sony Ericsson K770i
Mobile Member
Περιοχή: Άγνωστη
Κι εγώ βασικά ενδιαφέρομαι να βάλω κάτι ανάλογο γιατί εδώ στο εξοχικό μου δυστυχώς το σήμα που έχει η περιοχή μας είναι πολύ ασθενές 8α έλεγα...so..αν δε κάνω λάθος με hellas sat πιάνεις γύρω στα 5-6 ελέυθερα κανάλια, αλλά αν τυχόν θέλω να πιάνω κ άλλον δορυφόρο ταυτόχρονα, θα πρέπει να χω 2 LNB?
Α και κάτι άλλο: το πιάτο προτίνετε να είναι 1m> ?

Nikos_s3

Nikos_s3's Avatar: LG D821 Nexus 5
Moderator
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
θα σου πρότεινα πιάτο τουλάχιστον 1.40 και 2 LNB Sharp 0.3db (τα πλέον ευαίσθητα-σούπερ απόδοση)....

Συντονιστής συζητήσεων σε :
HTC Android/Windows Phones , BenQ-Siemens (αρχείο)
Πωλείται Audi s3
Κανόνες Σύνταξης Δημιουργία θεμάτων: Όχι Υποβολή μηνυμάτων: Όχι Σύναψη αρχείων: Όχι
Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι BBCode: Ναι Smilies: Ναι Κώδικας [IMG]: Ναι
Αρχείο Επικοινωνία Όροι Χρήσης