Jump to content

48 ώρες χωρίς φόρτιση με το Xiaomi Redmi Note 4X


ZZW30
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

Η αυτονομία είναι το μεγάλο «αγκάθι» των σύγχρονων smartphones, όπως οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε βιώσει ήδη. Φεύγουμε από το σπίτι μας το πρωί και μέχρι νωρίς το απόγευμα, η μπαταρία της συσκευής μας έχει σχεδόν εξαντληθεί. Πώς είναι δυνατόν να βγάλουμε τη μέρα με μια φόρτιση μόνο, χωρίς να καταφεύγουμε σε powerbanks και χωρίς να αναζητούμε φορτιστές σε γραφεία, καφετέριες και αυτοκίνητα;

 

Τα μυστικά είναι δύο. Και όχι ακριβώς «μυστικά», αλλά κοινή γνώση. Πρώτον, χρειαζόμαστε μια συσκευή με μεγάλη μπαταρία σε mAh. Και δεύτερον, να κάνουμε λογική χρήση της. Πήραμε για παράδειγμα το Xiaomi Redmi Note 4Χ, που αυτές τις μέρες βρισκόταν στο MyPhone για δοκιμή. Το Redmi Note 4X έχει μια από τις μεγαλύτερες μπαταρίες στην κατηγορία του, με χωρητικότητα 4.100mAh και αυτός είναι ένας λόγος για τη δημοφιλία του στην Ελλάδα αλλά και στις αγορές του εξωτερικού.

 

Παράλληλα, το IPS panel των 5,5” έχει με full HD ανάλυση και σε συνδυασμό με τον Qualcomm Snapdraagon 625 8-πύρηνο επεξεργαστή, καθιστούν τη συσκευή αρκετά energy-efficient, ώστε να μην καταναλώνει υπερβολική ενέργεια. Προτού ξεκινήσουμε τη… δοκιμασία, εξοικειωθήκαμε με τα energy-saving χαρακτηριστικά του Redmi Note 4X. Μέσω των features που διαθέτει, μπορεί να κάνει αυτόματη «έξυπνη» διαχείριση των εφαρμογών που τρέχουν στο παρασκήνιο, ώστε να μην καταναλώνουν περιττή ενέργεια, όταν δε χρειάζονται στον χρήστη, ή όταν η αυτονομία είναι προτεραιότητα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62978/xiaomi-redmi-note-4x-battery-1-custom.jpg

 

Επιπλέον, ο χρήστης μπορεί να δειί αναλυτικά την κατανάλωση από κάθε εφαρμογή σε επίπεδο software αλλά και σε επίπεδο hardware, ώστε να αντιληφθεί εγκαίρως αν κάτι «ρουφά» ενέργεια άπληστα. Μπορείτε να επιλέξετε μια προς μια τις εφαρμογές σας και να ορίσετε αν θέλετε να λειτουργούν πλήρως ή να μένουν αδρανείς σε μειωμένη κατανάλωση. Ή, αντί να κάνετε όλα τα παραπάνω, μπορείτε απλά με ένα touch να κάνετε ανάλυση της κατανάλωσης και να διορθωθούν αυτόματα τα «προβλήματα», όπως προτείνει η ίδια η συσκευή. Τέλος, μπορείτε να επιλέξετε μεταξύ “Balanced” και “Performance” settings, για μέγιστη απόδοση όταν χρειάζεται, ή τη «χρυσή τομή» μεταξύ επιδόσεων και κατανάλωσης.

 

Οι 48 ώρες χωρίς φόρτιση είναι μια δύσκολη «αποστολή» και φυσικά απαιτεί υποχωρήσεις από μεριάς μας. Ορίσαμε τη φωτεινότητα στο ελάχιστο δυνατό για άνετη χρήση, ανάλογα με το που βρισκόμασταν, κυρίως μεταξύ 20-40%, χρησιμοποιήσαμε όσο το δυνατόν λιγότερο τα δεδομένα και μόνο σε 3G mode, ενώ όταν δε χρειαζόμασταν 3G/Wi-Fi, τα απενεργοποιούσαμε. Η τυπική μέρα μας περιελάμβανε περίπου 1 ώρα ομιλίας μέσω Bluetooth hands-free, 1,5 ώρα browsing μέσω Wi-Fi και μισή ώρα πλοήγησης μέσω GPS με δεδομένα ενεργοποιημένα.

 

http://content.myphone.gr/photo/full/62977/xiaomi-redmi-note-4x-battery-2-custom.jpg

 

Φυσικά, ανάλογα με το που βρίσκεστε και το πόσο ισχυρό είναι το σήμα τηλεφωνίας στην περιοχή σας, η κατανάλωση αλλάζει. Με τα παραπάνω δεδομένα και με τη διάρκεια της ημέρας να είναι από τις 9 το πρωί έως τις 1 το βράδυ (κατά τη διάρκεια της νύχτας το Note 4X έμπαινε σε Airplane mode), καταφέραμε εύκολα 48 ώρες χωρίς φόρτιση, ένα αποτέλεσμα που είναι αρκετά σημαντικό για τους χρήστες που θέλουν μεγάλη αυτονομία. Σημειωτέον πως η συσκευή πέτυχε 9 ώρες διαρκούς YouTube streaming μέσω Wi-Fi (HD ανάλυση) σε μέτρια φωτεινότητα σε σχετικό test μας, οπότε έχετε μια ιδέα και γι’αυτόγι’ αυτό το είδος χρήσης.

 

Ο φορτιστής των 2A του Redmi Note 4Χ φορτίζει τη μπαταρία από το 0% στο 26% μέσα σε 15’ και ολοκληρώνει τη φόρτιση μέσα σε 2,5 ώρες συνολικά, επιδόσεις εξαιρετικές για μια τόσο μεγάλη μπαταρία. Έτσι, ακόμη κι αν έχετε μια πολύ δύσκολη μέρα μπροστά σας, 10 λεπτά αρκούν για να δώσετε αρκετές ώρες αυτονομίας ακόμη στη συσκευή, αν βρείτε την ευκαιρία να το κάνετε.

 

Διαθέσιμο σε όλες τις μεγάλες αλυσίδες λιανικής και στο you.gr. Με 2 χρόνια εγγύηση από την Info Quest Technologies.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Όντως απίθανη αυτονομία. Και γενικά ολοκληρωμένη συσκευή.

Αλλά έχει κάποια θεματάκια ως συσκευή.

Κακή κάμερα σε χαμηλό φωτισμό και πολύ επιθετική διαχείριση μνήμης (μετά από 10-15 λεπτά σκοτώνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο). Θεωρώ πως θα βελτιωθεί με μερικά updates.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Όντως απίθανη αυτονομία. Και γενικά ολοκληρωμένη συσκευή.

Αλλά έχει κάποια θεματάκια ως συσκευή.

Κακή κάμερα σε χαμηλό φωτισμό και πολύ επιθετική διαχείριση μνήμης (μετά από 10-15 λεπτά σκοτώνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο). Θεωρώ πως θα βελτιωθεί με μερικά updates.

 

Το να κλείνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο μετά απο κάποιο χρόνο, είναι καλό γιατί απελευθερώνει μνήμη. Έτσι τρέχουν οι εφαρμογές άνετα. Δε φορτώνει συνεχώς μέχρι να κρασάρει.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανεις ενα δοκιμαστικο δουλευεις σε πραγματικες συνθηκες, ολα τερμα ανοιχτα. Αυτη η χρηση που διαβασα δεν ειναι πραγματικη αλλα με εκτπωσεις.
ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το aggresive task killing, για μένα είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

Αν είναι να σκοτώνει τις εφαρμογές που τρέχουν στο multitask για να κερδίζω αυτονομία και να χάνω τις πληροφορίες που θέλω...

Μήπως υπάρχει τρόπος για να επέμβεις στο παρασκήνιο;

Στο huawei που έχω για παράδειγμα, οι μαμίσιες ρυθμίσεις είναι να τις σκοτώνει. Μπορεί όμως να μη τις σκοτώνει αν το θελήσει ο χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω. Όντως απίθανη αυτονομία. Και γενικά ολοκληρωμένη συσκευή.

Αλλά έχει κάποια θεματάκια ως συσκευή.

Κακή κάμερα σε χαμηλό φωτισμό και πολύ επιθετική διαχείριση μνήμης (μετά από 10-15 λεπτά σκοτώνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο). Θεωρώ πως θα βελτιωθεί με μερικά updates.

Ερώτηση : Πώς βγαίνεις από την εφαρμογή; Με το δεξί ή το μεσαίο πλήκτρο; Εάν βγαίνεις με το δεξί τότε η εφαρμογή φεύγει από την μνήμη. Με το μεσαίο μένει.

Πρόσεξέ το αυτό (εάν και εφόσον δεν το γνωρίζεις) γιατί είναι σημαντικό.

Επίσης : εάν θέλει οπωσδήποτε μία εφαρμογή να παραμένει στην μνήμη, τότε απλά την "κλειδώνεις στην μνήμη".

Edited by pavlidisc

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Το να κλείνει τις εφαρμογές στο παρασκήνιο μετά απο κάποιο χρόνο, είναι καλό γιατί απελευθερώνει μνήμη. Έτσι τρέχουν οι εφαρμογές άνετα. Δε φορτώνει συνεχώς μέχρι να κρασάρει.

Την μνήμη την έχουμε για να τη χρησιμοποιούμε και όχι για να τη βλέπουμε ελεύθερη.

Οταν κανεις ενα δοκιμαστικο δουλευεις σε πραγματικες συνθηκες, ολα τερμα ανοιχτα. Αυτη η χρηση που διαβασα δεν ειναι πραγματικη αλλα με εκτπωσεις.

Σωστό αυτό που λες.

 

Αυτό το aggresive task killing, για μένα είναι αποτρεπτικός παράγοντας.

Αν είναι να σκοτώνει τις εφαρμογές που τρέχουν στο multitask για να κερδίζω αυτονομία και να χάνω τις πληροφορίες που θέλω...

Μήπως υπάρχει τρόπος για να επέμβεις στο παρασκήνιο;

Στο huawei που έχω για παράδειγμα, οι μαμίσιες ρυθμίσεις είναι να τις σκοτώνει. Μπορεί όμως να μη τις σκοτώνει αν το θελήσει ο χρήστης.

 

Και στο MIUI της Xiaomi υπάρχει αυτό.

Αρχικά πηγαίνεις στην μπαταρία και επιλέγεις αυτό :

 

e4a5c75aec85ba6b5f166d83a5bada99.jpg

 

Κατόπιν πας Δικαιώματα > Αυτόματη έναρξη

και επιλέγεις τα προγράμματα που όχι μόνο δε θες να κλείνουν ποτέ, αλλά και να κλείσουν τα ανοίγει αυτόματα... Πχ εγώ τα παρακάτω προγράμματα τα θέλω όλα και πάντα ανοιχτά, γιατί ενεργούν στο παρασκήνιο.

 

32d87f63e896a4712029d04e3c461a2d.jpg

22ce8742feaa2612009da54a8d907db1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που λετε. Και φυσικά εναλασσω εφαρμογές με home button και όχι με back. Ειναι γνωστό θέμα της MIUI ότι ειναι πολύ επιθετική στη διαχείριση μνήμης. Το iPhone μου κρατάει πολύ περισσότερες εφαρμογές για multitasking. Ελπίζω να χαλαρώσει η MIUI σε αυτό το θέμα, διότι αυτή τη στιγμή τα 3gb ram είναι σχεδόν για φιγούρα.
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις που λετε. Και φυσικά εναλασσω εφαρμογές με home button και όχι με back. Ειναι γνωστό θέμα της MIUI ότι ειναι πολύ επιθετική στη διαχείριση μνήμης. Το iPhone μου κρατάει πολύ περισσότερες εφαρμογές για multitasking. Ελπίζω να χαλαρώσει η MIUI σε αυτό το θέμα, διότι αυτή τη στιγμή τα 3gb ram είναι σχεδόν για φιγούρα.

Βάζεις στοίχημα?

 

a8b51f34ab5d93f2bae3b35f5b83b1d7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις στοίχημα?

 

a8b51f34ab5d93f2bae3b35f5b83b1d7.jpg

 

Τι στοίχημα ακριβώς;

Και το Note 4x γράφει 780mb από 3gb

Και ξαναφορτώνει τις μισές εφαρμογές από την αρχή μέσα σε 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Εξ αρχής όταν εστησα τη συσκευή...

Στις επιλογές για προγραμματιστές, τσέκαρε αν έχεις ανενεργό το 1, και άλλαξε στο τρίτο από Μεσαίο σε Ανενεργό.

d6a08372a5e2ba10e35897907df33de6.jpg

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης η εξοικονόμηση μπαταρίας, ανενεργό.

 

2e2fde7908c7c0725fafa00412e5219f.jpg

Link to comment
Share on other sites

0135bf457141869853a49866eb858e73.jpg

 

Το ρύθμισα κι αυτό

 

Και battery saver off είχα πάντως

60d9f689ede8ae67ee5c24ddd1724045.jpg

 

Για να δούμε αν γίνει κάτι.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανες τη ρύθμιση στα δικαιώματα που έγραψα?

 

 

 

Με όλες αυτές τις ρυθμίσεις που προανέφερες, έχεις το σωστό multitask; Για παράδειγμα θέλω να έχω δέκα καρτέλες ανοιχτές. Θα είναι βράχος η θα σκοτώσει καμιά;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε ασφάλεια > μπαταρία > πάνω δεξιά ρυθμίσεις > κλικ στη δεύτερη επιλογή και επέλεξε ποτέ θα καθαρίζει η cache Edited by nicolasch2
Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πάντα έτσι ήταν η MIUI, γι αυτό είναι δώρο άδωρο και 12GB ram να βάλει.

Πάντως για τον μέσο χρήστη είναι vfm.

Επίσης δεν το βρήκα στο you.gr :lol:

Link to comment
Share on other sites

Με όλες αυτές τις ρυθμίσεις που προανέφερες, έχεις το σωστό multitask; Για παράδειγμα θέλω να έχω δέκα καρτέλες ανοιχτές. Θα είναι βράχος η θα σκοτώσει καμιά;

Στις καρτέλες των browser δεν ισχύει. Και δεν είναι θέμα μνήμης αλλά προγράμματος.

Θα θυμάται ποιες καρτέλες είχες ανοιχτές, αλλά όταν χρειαστεί μετά να στις ξαναδείξει, θα τις loadάρει πάλι. Και όχι 10, και 1 να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι δουλεύουν αυτές οι ROM

Τα είχα ξανά πει σε άλλη ενότητα και κάποιοι δεν συμφώνησαν

Έχει επιθετική τακτική με το κλείσιμο εφαρμογών για λόγους μπαταρίας και ταχύτητας.

Τα κλείνει όλα δεν αφήνει τίποτα.

Πολλοί είχαν και λροβληματαε ειδοποιήσεις. Θέλει να πειράξεις αρκετές ρυθμίσεις αλλά στις low price συσκευές έτσι γίνεται

Στο mi 5 που είναι αρκετά καλό μπορώ να πω δουλεύει πιο σωστά το android

 

Βέβαια έχει και δυνατό επεξεργαστή και κάνει και 300 ευρώ περίπου.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείτε παιδιά ότι κλείνει τις εφαρμογές; έχω αλλάξει 2 xiaomi αυτό που έχω τώρα redmi pro δεν έχω καταλάβει κάτι να μην λειτουργεί σωστά.

VIBER, what's up που τα θέλω συνέχεια να τρέχουν απλά τις κλειδώνω και μου έρχονται κανονικά όλα τα μηνύματα.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ε ναι θελει λιγο ψαξιμο και ρυθμισα οταν το πρωτοπαρεις, εμενα μου ερχονται ολες οι ειδοποιησεις, κανενα θεμα. Αλλα εχω επιλεξει μεσα απο το μενου να μου τις βγαζει, αν θυμαμαι καλα προεπιλογη τις εχει να μην βγαζει τις ειδοποιησεις
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μπα και με τις έξτρα ρυθμίσεις δεν λειτουργεί σωστά το multitasking. Ειδοποιήσεις δεν χάνω, αλλά οποιαδήποτε εφαρμογή δεν είναι επιλεγμένη για autostart, τσεκουρωνεται από το λειτουργικό.

Κρίμα γιατί χαραμιζεται η ραμ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μπα και με τις έξτρα ρυθμίσεις δεν λειτουργεί σωστά το multitasking. Ειδοποιήσεις δεν χάνω, αλλά οποιαδήποτε εφαρμογή δεν είναι επιλεγμένη για autostart, τσεκουρωνεται από το λειτουργικό.

Κρίμα γιατί χαραμιζεται η ραμ.

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Ε τότε να την επιλέξεις στο autostart, και όταν θέλεις να κλείσεις ένα πρόγραμμα, ακόμα και αν το έχεις βάλει στο autostart, να το κλείνεις με παρατεταμένο πάτημα του back button.

 

cc7114e9e33fbe51f303bdf9074f3520.jpg

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Note 2 μου (6/128)

Link to comment
Share on other sites

Ε τότε να την επιλέξεις στο autostart, και όταν θέλεις να κλείσεις ένα πρόγραμμα, ακόμα και αν το έχεις βάλει στο autostart, να το κλείνεις με παρατεταμένο πάτημα του back button.

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170330/cc7114e9e33fbe51f303bdf9074f3520.jpg

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Note 2 μου (6/128)

 

Αν το autostart δεν εμποδιζει το κλεισιμο της εφαρμογης και απλα φορτωνει απο την αρχη την εφαρμογη, δεν σε σωζει. Τα δεδομενα σου απο την εφαρμογη (πχ προοδος σε ενα παιχνιδι) τα χεις χασει. Χωρια οτι θα εχεις cpu usage οποτε κανει επαναφορτωση.

 

Επιπλεον, αυτο δεν μπορεις να το κανεις σε εφαρμογες που δεν θες να τρεχουν συνεχεια. Ακομα και να την κλεισεις θα τη ξαναφορτωσει και θα τρωει τσαμπα ram και μπαταρια.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Αν το autostart δεν εμποδιζει το κλεισιμο της εφαρμογης και απλα φορτωνει απο την αρχη την εφαρμογη, δεν σε σωζει. Τα δεδομενα σου απο την εφαρμογη (πχ προοδος σε ενα παιχνιδι) τα χεις χασει. Χωρια οτι θα εχεις cpu usage οποτε κανει επαναφορτωση.

 

Επιπλεον, αυτο δεν μπορεις να το κανεις σε εφαρμογες που δεν θες να τρεχουν συνεχεια. Ακομα και να την κλεισεις θα τη ξαναφορτωσει και θα τρωει τσαμπα ram και μπαταρια.

 

Δεν την φορτώνει από την αρχή. Απλώς δεν την αφήνει να κλείσει. Είχα μεγάλο πρόβλημα με την εφαρμογή της Cyta που μεταφέρει το σταθερό σου στο κινητό (μέσω λογαριασμού sip) και έκλεινε συνέχεια. Όταν την έβαλα autostart παραμένει συνεχώς ανοιχτή. Όπως και με την εφαρμογή Speaker που μου εκφωνεί τα ονόματα των επαφών που με καλούν. Αυτή την σκότωνε συνέχεια το λειτουργικό.

Τώρα για παιχνίδια δεν ξέρω να σου απαντήσω γιατί δεν παίζω πια.

 

Στάλθηκε από το Xiaomi Mi Note 2 μου (6/128)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...