Jump to content

Περί μπαταρίας & αυτονομίας


m4rvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

battery_life.png

 

Στο παρόν θέμα συζητάμε για τα ζητήματα που έχουν να κάνουν με την αυτονομία των iPhone καθώς και για γενικότερα προβλήματα αυτονομίας που τυχών παρουσιαστούν.

Edited by Itchrist86

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 292
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρολα αυτα δεν απαντησε κανεις ποια η λογικη κλεινοντας ενα διακοπτη των data να παραμενει το 3g ενω δεν το δειχνει στην μπαρα πανω και οταν ανοιγω το διακοπτη να το διχνει το σημα που προφανως το δειχνει αφου εχω ανοιξει τα data. Τελος παντων εχετε δει καλυτερα αποτελεσματα στην μπαταρια?
Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα δεν απαντησε κανεις ποια η λογικη κλεινοντας ενα διακοπτη των data να παραμενει το 3g ενω δεν το δειχνει στην μπαρα πανω και οταν ανοιγω το διακοπτη να το διχνει το σημα που προφανως το δειχνει αφου εχω ανοιξει τα data. Τελος παντων εχετε δει καλυτερα αποτελεσματα στην μπαταρια?

 

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτο χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες τις οποίες ειλικρινά δεν πρόκειται να καταλάβεις!

 

Αυτή ηταν η χθεσινή μου μερα

 

http://i.imgur.com/Fzq7VtE.jpg

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Έχουμε να κάνουμε με 2 διαφορετικά πράγματα. Το ένα είναι ο τύπος-ταχύτητα του δικτύου και το άλλο τα δεδομένα. Εδώ δεν υπάρχει επιλογή για τον τύπο δικτύου επιλέγει η συσκευή μονη της ανάλογα με την ποιότητα του σήματος. Γι αυτο καίει πολύ μπαταρία σε περίπτωση που δεν υπάρχει καλή κάλυψη.

Το δεύτερο είναι τα δεδομένα. Υπάρχει επιλογή να τα ανοίξουμε και να τα κλείσουμε.

Το 3G που γράφει επάνω σημαίνει οτι μπαίνω την συγκεκριμένη στιγμή με τα δεδομένα κινητής και ταχύτητα 3g πχ. Όταν κλείσω τα δεδομένα δεν το γράφει δεν σημαίνει οτι άλλαξα και πήγα σε 2g. Εκεί διαλέγει η συσκευή μονη της και δεν μπορώ να ξέρω.

Το εικονίδιο 3G είναι οπως του wifi αφορά τον τύπο σύνδεσης στο Ίντερνετ.

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και γτ λες οτι ειναι ανπιχτο το 3γ ακομα κ οταν κλεινω τα ντατα; Αφου οταν τα κλεινω δεν δειχνει το σημα 3γ. Ενω οταν τα ανοιγω τα ντατα δειχνει το σημα του 3 γ. Αρα;

 

Σκεψου τις 2 κατηγοριες. 1 ειναι τα δεδομενα και 1 ειναι οι κλησεις. Τα data χωριζονται σε gprs και 3g. Το ιδιο και οι κλησεις. Εχει να κανει με την ποιοτητα της κλησης. Το κινητο δεν κανει ομως διαχωρισμο των δυο 3g. Να εχεις δηλαδη 3g data και gprs κλησεις. Οποτε, οταν εχεις ανοιχτο το 3g, σημαινει οτι εχεις κλησεις με ποιοτητα 3g καθως και γρηγορα δεδομενα. Το να κλεισεις απο τα δεδομενα ομως το data σε κατασταση 3g, δε σημαινει οτι αυτοματα κλεινεις και την ποιοτητα των κλησεων σου. Οποτε πρεπει να κλεισεις το 3g απο ολη τη συσκευη. Μπορει να μην εχεις data 3g, αλλα το κινητο παντα θα ψαχνει να βρει σημα 3g για να εχεις καλυτερη αποδοση κλησεων. Επανω στη γραμμη οταν εχεις κλειστα τα δεδομενα δε βλεπεις αν εχεις ποιοτητα κλησεων 3g ή gprs. Το συμβολακι αυτο ειναι ΜΟΝΟ για τα δεδομενα. Οποτε μη νομιζεις πως επειδη δεν το βλεπεις το 3g, οτι ειναι και απενεργοποιημενο οταν κλεινεις απλα τα data. Θα δεις μεγαλη διαφορα στη μπαταρια σου κλεινοντας και το 3g.

Motorola c520, Nokia 3210, Nokia 3310, Sony Ericsson k700i, Sony Ericsson k750i, Sony Ericsson k550i, Nokia N81, Apple iPhone 2g, Samsung Omnia I, Samsund D980 duos, Motorola Pebl, Nokia 8210, BlackBerry Storm, iPhone 4, Iphone 4S, Samsung Galaxy SIII, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Samsung S8...
Link to comment
Share on other sites

Ενα περιεργο θεμα κατα την φορτιση.

Μολις συνδεσω τον φορτιστη κανει περιεργα κατα το scrolling και χανει την αποκριση της οθονης.

 

Μολις το βγαλω απ την φορτιση λειτουργει κανονικα.

 

Καμια ιδεα;

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα περιεργο θεμα κατα την φορτιση.

Μολις συνδεσω τον φορτιστη κανει περιεργα κατα το scrolling και χανει την αποκριση της οθονης.

 

Μολις το βγαλω απ την φορτιση λειτουργει κανονικα.

 

Καμια ιδεα;

Χρησιμοποιείς αυεντικό φορτιστή και καλώδιο?

Αν ναι, τότε ή ο φορτιστής έχει πρόβλημα, ή η συσκευή.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς αυεντικό φορτιστή και καλώδιο?

 

Αν ναι, τότε ή ο φορτιστής έχει πρόβλημα, ή η συσκευή.

 

 

Ειναι ο αυθεντικος αυτος που ειχε μεσα η συσκευασια.

 

Ενω στην αρχη δεν ειχα προβλημα τις τελευταιες 2 μερες αρχισε να μου το κανει.

Τα πιο μεγάλα ονειρα τα κάνεις οταν όλοι σε ξεχνάνε!!!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ο αυθεντικος αυτος που ειχε μεσα η συσκευασια.

 

Ενω στην αρχη δεν ειχα προβλημα τις τελευταιες 2 μερες αρχισε να μου το κανει.

 

Επειδή υποθέτω δεν έχεις άλλον φορτιστή άιφον, δοκίμασε να το φορτίσεις από τον υπολογιστή σου και δες την συμπεριφορά.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι το κινητο το ειχα παρει απο αγγλια και το φορτιζω μεσω του καλωδιου που ειχε στη συσκευασια και συνδεω το usb με τον ανταπτορα απο το iphone 4 για να συνδεθει στην πριζα. εχω καποιο προβλημα με αυτο? ειναι το ιδιο πραγμα ολοι οι ανταπτορες δλδ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτο χωρίς να μπω σε τεχνικές λεπτομέρειες τις οποίες ειλικρινά δεν πρόκειται να καταλάβεις!

 

Αυτή ηταν η χθεσινή μου μερα

 

http://i.imgur.com/Fzq7VtE.jpg

 

πως το εκανες αυτο;

ζηλεια!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ταλέντο! Και που να σου πω τι χρήση έφαγε και έβγαλε αυτούς τους χρόνους. Πλέον έχω μάθει να διαχειρίζομαι την μπαταρία σωστά και είναι παράξενο να μην μου βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες. Και στην δεύτερη μέρα το φορτίζω στο 20%!
Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Είναι ταλέντο! Και που να σου πω τι χρήση έφαγε και έβγαλε αυτούς τους χρόνους. Πλέον έχω μάθει να διαχειρίζομαι την μπαταρία σωστά και είναι παράξενο να μην μου βγάζει τουλάχιστον 2 μέρες. Και στην δεύτερη μέρα το φορτίζω στο 20%!

ε μιλα χριστιανε μου μας εφαγες... :lol:

για πες

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ε μιλα χριστιανε μου μας εφαγες... :lol:

για πες

 

Δεν μπορώ ρε να το εξηγήσω απλα πλέον ξερω τι χρήση του κανω και οταν θέλω data αφήνω 3G μόνιμα ανοιχτό με ή χωρις δεδομένα για να μην χαλάει μπαταρια στις αλλαγές δικτύου. Με wifi παντα κλείνω 3G και δεδομένα. Και τέλος εχω φροντίσει στις περιοχές που κινούμαι να εχω πολυ καλο σήμα, απο τοτε που άλλαξα σε vodafone αυτο συμβαίνει και εχει βοηθήσει πολυ στην μπαταρια!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι το κινητο το ειχα παρει απο αγγλια και το φορτιζω μεσω του καλωδιου που ειχε στη συσκευασια και συνδεω το usb με τον ανταπτορα απο το iphone 4 για να συνδεθει στην πριζα. εχω καποιο προβλημα με αυτο? ειναι το ιδιο πραγμα ολοι οι ανταπτορες δλδ?

 

χωρις δεδομενα ανοιχτα γιατι αφηνεις το 3g ανοιχτο ? δεν τραβαει ετσι πιο πολυ μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Να ρωτησω κατι το κινητο το ειχα παρει απο αγγλια και το φορτιζω μεσω του καλωδιου που ειχε στη συσκευασια και συνδεω το usb με τον ανταπτορα απο το iphone 4 για να συνδεθει στην πριζα. εχω καποιο προβλημα με αυτο? ειναι το ιδιο πραγμα ολοι οι ανταπτορες δλδ?

 

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

χωρις δεδομενα ανοιχτα γιατι αφηνεις το 3g ανοιχτο ? δεν τραβαει ετσι πιο πολυ μπαταρια?

Ναι, καταναλώνει περισσότερο. Δεν υπάρχει λόγος να έχει κάποιος το 3G ανοιχτό όταν έχει το data κλειστό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ηξερα και εγω ,απλα το παιδι πιο πανω που του κρατησε η μπαταρια μια μιση μερα..(εμενα δεν μου κραταει ουτε μια) ειπε οτι εχει το 3g ανοιχτο ασχετα μετ α ντατα.τεσπα..

 

αντικατασταση μπαταριας ειναι αευκολο ξερει κανεις? το σκευτομαι εντονα

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο ηξερα και εγω ,απλα το παιδι πιο πανω που του κρατησε η μπαταρια μια μιση μερα..(εμενα δεν μου κραταει ουτε μια) ειπε οτι εχει το 3g ανοιχτο ασχετα μετ α ντατα.τεσπα..

 

αντικατασταση μπαταριας ειναι αευκολο ξερει κανεις? το σκευτομαι εντονα

 

Τα data τα σβήνω αμέσως όταν δεν τα χρησιμοποιώ, αλλά αν ξέρω ότι μέσα σε 10 λεπτά θα τα ξανα χρησιμοποιήσω τότε δεν σβήνω και το 3G μαζί τους γιατί οι συχνές εναλλαγές σήματος καταναλώνουν περισσότερη μπαταρία!

Μπορείτε να προσθέσετε μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πλεον γενέθλια στο 5αρι μου και νομίζω οτι ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας. Σβήνει στο ~40% και μικρή αυτονομία. Βρήκα στο eBay γνηςιες με 20-30€ δεν έχω όμως το κατσαβιδι να το ανοίξω ούτε και την εμπιστοσύνη τον εαυτό μου. Ξέρει κάποιος κόστος αλλαγής σε επίσημο σέρβις; Κάποια άλλη συμβουλή;
Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει πλεον γενέθλια στο 5αρι μου και νομίζω οτι ήρθε η ώρα για αλλαγή μπαταρίας. Σβήνει στο ~40% και μικρή αυτονομία. Βρήκα στο eBay γνηςιες με 20-30€ δεν έχω όμως το κατσαβιδι να το ανοίξω ούτε και την εμπιστοσύνη τον εαυτό μου. Ξέρει κάποιος κόστος αλλαγής σε επίσημο σέρβις; Κάποια άλλη συμβουλή;

 

Γιαννη, αυτο το σβηνει στο 40% που λες, ειναι hw προβλημα και δεν θα λυθει με αλλαγη μπαταριας φοβαμαι. Κακως αφησες να ληξει η εγγυηση χωρις να πας στο σερβις. Οι συσκευες σβηνουν στο 1%, οτιδηποτε αλλο ειναι μη αποδεκτο και ειναι προβλημα.

Ουτε και οι μπαταριες τα φτυνουν στο χρονο πανω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε 3GS η αλλαγή μπαταρίας έσωσε την κατάσταση, έσβηνε στο 50%, αλλά μετά από τρία χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω κλειστα τα ντατα το 3g μπορει να ειναι ανοιχτο; Επισης ξερει κανεις απο που μπορω να αγορασω αυθεντικη μπαταρια και πως να την εγκαταστησω;
Link to comment
Share on other sites

παιδια οσο αφορα την αλλαγη μπαταριας σε 5αρι ειναι πολυ ευκολο πραγμα, το κανετε και μονοι σας, τωρα οσο αφορα για την αγορα κοιταξτε απο ebay ,καλα ειναι να προτιμησετε συγκεκριμενο πωλητη που αγορασαν καποιοι απο εδω το forum κ εμειναν ευχαριστημενοι
Link to comment
Share on other sites

αν μπορει καποιος να προτεινει κατι καλο θα ηταν και για την αγορα και για το πως.

 

να ρωτησω και κατι αλλο σημαντικο ..

 

1.οταν το φορτιζω το βραδυ υπαρχει προβλημα να μενει πχ 8 ωρες πανω ο φορτιστης ? να εχει τελειωσει η φορτιση δλδ αλλα εγω να το βγαζω μετα απο 6 ωρες πχ το καλωδιο?

 

2.επισης εχει καποια διαφορα στην μπαταρια αν το φορτιζω απο υπολογιστη η κανονικα? και

3.τελος πρεπει να μην πηγαινει κατω απο 10 τα εκατο η μπαταρια ?οπως και να το βγαζω απο τη φορτιση μονο οταν πηγαινει 100 τα εκατο και οχι πιο πριν?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone και θέματα μπαταρίας / αυτονομίας

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...