Jump to content

Windows Phone εναντιον Android !


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο κοσμος βγαινει στην αγορα ,οταν εχει λεφτα και αγοραζει ενα κινητο επειδη εχει ακουσει οτι ειναι πολυ καλο ! Ξερει αραγε τι αγοραζει? Κι ετσι ξαφνικα βρισκεται με ενα κινητο ,κατα πασα πιθανοτητα με λειτουργικο android ,οπως ο περισσοτερος κοσμος ! Ετσι ο ενας με τον αλλον διαφημιζει το ταδε κινητο με το android λειτουργικο 5.5.1 ή 4.4.7 ή 6.3.4 ή 6.3.2 (τα νουμερα ειναι ενδεικτικα) και τελικα εχουν κατακτησει την αγορα και εκρηγνυνται το ενα μετα το αλλο, :lol: ενταξει υπερβαλλω. (βλεπε samsung) .

Μπορει τελικα καποιος να δικαιολογησει γιατι τελος παντων ειναι τοσο "καλα" αυτα τα κινητα με το συγκεκριμενο λειτουργικο ?Εγω προσωπικα σαν κατοχος τηλ με λειτουργικο windows δεν μπορεσα να ανακαλυψω τι αλλο θα ηθελα να κανει το κιν μου ..ισως κανα εσπρεσακι τις πρωινες ωρες ! Οπως επισης δεν αισθανθηκα να ηθελα καποια εφαρμογη που βγαζουν οι ασχολουμενοι με αυτα ,που να τρεχει μονο σε android.Ειμαι πολυ περιεργη ,οπως ειμαι και πολυ περιεργη για το αν ειμαστε προβατα.. :(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα καλα το ειχα καταλαβει...Πολυ δυσκολη η απαντηση ... δεν μπορει κανεις να δικαιολογησει αυτη την μανια για τα ανδροειδη τηλεφωνα.
Link to comment
Share on other sites

To θέμα γιατί το άνοιξες;Για να ευλογήσεις την επιλογή σου;:rolleyes:

Μπράβο σου που αγόρασες αυτό που σε καλύπτει.Άλλους δεν τους καλύπτουν τα wp.Τι να κάνουμε δηλαδή;Δεν είναι καλό να υπάρχουν επιλογές ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε αυτά που μας βολεύουν;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να παίζω Clash of clans και Clash Royale μπορείς να μου βρεις ένα τρόπο να τα βάλω στο Windows Phone;;

 

Αν ναι παίρνω αύριο κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να παίζω Clash of clans και Clash Royale μπορείς να μου βρεις ένα τρόπο να τα βάλω στο Windows Phone;;

 

Αν ναι παίρνω αύριο κιόλας...

 

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι δεν πήρες Windows μόνο και μόνο γι αυτά τα δύο παιχνίδια; :lol:

Δεν νομίζω.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι δεν πήρες Windows μόνο και μόνο γι αυτά τα δύο παιχνίδια; :lol:

Δεν νομίζω.... ;)

Σιγουρα οχι, ομως είναι και αυτος ενας λογος ;)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που θέλω να παίζω Clash of clans και Clash Royale μπορείς να μου βρεις ένα τρόπο να τα βάλω στο Windows Phone;;

 

Αν ναι παίρνω αύριο κιόλας...

Ωραιοτατη απαντηση ! Ναι υπαρχουν παρα πολλα παιγχνιδια μονο στα android που δεν υπαρχουν στα windows.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

To θέμα γιατί το άνοιξες;Για να ευλογήσεις την επιλογή σου;:rolleyes:

Μπράβο σου που αγόρασες αυτό που σε καλύπτει.Άλλους δεν τους καλύπτουν τα wp.Τι να κάνουμε δηλαδή;Δεν είναι καλό να υπάρχουν επιλογές ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε αυτά που μας βολεύουν;

Απαντησες με κακια ,ενω εγω εκανα μια ερωτηση καλοπροαιρετα και με λιγη δοση χιουμορ .Σιγουρα καταλαβαινεις πως δεν περιμενα απο σενα ή κανεναν αλλον να μου πει αν εκανα καλα ή οχι.

Windows λειτουργικο προτιμησα γιατι πηρα την τελευταια εκδοση του με παρα πολυ λιγα χρηματα σε σχεση με ενα κινητο με android,που σ αυτα τα χρηματα θα επερνα εκδοση πολυ προηγουμενη απο εκεινη που κυκλοφορουσε σαν τελευταια.Αφου το εψαξα και ειδα οτι κανει τα παντα ,εκτος ισως απο καλες φωτογραφιες ,που θα επρεπε να παρω ακριβοτερο τηλεφωνο του ιδιου λειτουργικου ,κατεληξα σ αυτο που χρησιμοποιω.Βεβαια το χρησιμοποιω αρκετα σαν επαγγελματικο τηλεφωνο.

Απο τον τροπο που απαντησες bill33 δειχνεις να εισαι δυσαρεστημενος με το συγκεκριμενο λειτουργικο που χρησιμοποιεις .Θελεις να μας πεις τι ειναι εκεινο που δεν σου αρεσει ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πραγματικα αγαπητοι συμφορουμιτες ανοιξα το θεμα πολυ καλοποαιρετα ,προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που κανει τοσο μεγαλη την διαφορα στην πιτα αγορας κινητων. τηλεφωνων οσον αφορα το λειτουργικο τους.

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms
Link to comment
Share on other sites

Το Android μπορείς να το φέρεις στα μέτρα σου μπορείς να κάνεις τα πάντα να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη. Έχει εφαρμογή για ότι ζητήσεις και από παιχνίδια ότι θες. Θες να κάνεις το κινητό σου να φαίνεται σαν να είναι wp η ios? Με έναν απλό launcher από τους δεκάδες που έχει το κάνεις. Είναι τέρμα παραμετροποιησιμο μπορείς να αυτοματοποιησεις τα πάντα όταν τα άλλα λειτουργικά σε βγάζουν την πίστη για απλά πράγματα. Το Android θα φτάσει πάνω από 90% μέσα στα επόμενα 2 χρόνια και δεν θα πέσει αν δεν βγει κάτι πραγματικά καινούργιο. Η Google το κρατάει γερά το τιμόνι και μπραβο της.

 

Send from my Note 3 with Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Απαντησες με κακια ,ενω εγω εκανα μια ερωτηση καλοπροαιρετα και με λιγη δοση χιουμορ .Σιγουρα καταλαβαινεις πως δεν περιμενα απο σενα ή κανεναν αλλον να μου πει αν εκανα καλα ή οχι.

Windows λειτουργικο προτιμησα γιατι πηρα την τελευταια εκδοση του με παρα πολυ λιγα χρηματα σε σχεση με ενα κιν με android,που σ αυτα τα χρηματα θα επερνα εκδοση πολυ προηγουμενη απο εκεινη που κυκλοφορουσε σαν τελευταια.Αφου το εψαξα και ειδα οτι κανει τα παντα ,εκτος ισως απο καλες φωτογραφιες ,που θα επρεπε να παρω ακριβοτερο τηλ του ιδιου λειτουργικου ,κατεληξα σ αυτο που χρησιμοποιω.Βεβαια το χρησιμοποιω αρκετα σαν επαγγελματικο τηλ.

Απο τον τροπο που απαντησες bill33 δειχνεις να εισαι δυσαρεστημενος με το συγκεκριμενο λειτουργικο που χρησιμοποιεις .Θελεις να μας πεις τι ειναι εκεινο που δεν σου αρεσει ?

 

 

 

Πραγματικα αγαπητοι συμφορουμιτες ανοιξα το θεμα πολυ καλοποαιρετα ,προσπαθω να καταλαβω τι ειναι αυτο που κανει τοσο μεγαλη την διαφορα στην πιτα αγορας κιν. τηλεφωνων οσον αφορα το λειτουργικο τους.

Δεν σου έκανε εντύπωση που απάντησα μετά το δικό σου δευτερο ποστ που μιλάς για μανία;Εκεί για εμένα φάνηκε πόσο "καλοπροαίρετα" άνοιξες το θέμα. :rolleyes: Δεν ξέρω αν και και οι άλλοι φίλοι βλέπουν κακία στο ποστ μου αλλά δεν είχα τέτοια διάθεση.Αλλωστε δεν έγραψα κάπου τι έχω και ότι είναι καλύτερο απο το δικό σου.Εγραψα ότι είναι καλό να υπάρχουν εναλλακτικές πλατφόρμες για τον καταναλωτή.Δεν έχω κάποιο πρόβλημα με το κινητό μου,με καλύπτει σε όσα θέλω και απαιτώ για να το αποκτήσω στα 100€.Εσύ πόσα € πλήρωσες το δικό σου;Και γιατί συγκρίνεις το δικό σου με τα android μόνο και όχι και με τα apple?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω που χρειαζομαι ενα κινητο με τις βασικες εφαρμογες μια χαρα με καλυπτουν τα WP.

Αν ομως καποιος εχει αλλες αναγκες πιθανως να κινηθει προς android.

paola θεσσαλονικια και εσπεσακι; Φραπεεεεεε:lol:

Link to comment
Share on other sites

Που λετε πηγα στην πειραιως να βγαλω προπληρωμενη κ να κανω web banking. Και τι λεει η υπαλληλος στη τραπεζα? Οτι το windows phone που εχω δεν εχει εφαρμογη για web banking. Με πιανουν τα βασανα, λεω παω να τρεξω να ξεχασω. Βαζω το καινουργιο ρολογακι της garmin παω να το συγχρονισω με το κινητο και τι να δω? Δεν εχει εφαρμογη για windows. Να δυο λογοι που επιλεγω android ;). Ο καθενας με τις αναγκες του. Το αν εχω τη τελευταια εκδοση ποσως με ενδιαφερει, αρκει να τρεχει νερακι.
Link to comment
Share on other sites

Που λετε πηγα στην πειραιως να βγαλω προπληρωμενη κ να κανω web banking. Και τι λεει η υπαλληλος στη τραπεζα? Οτι το windows phone που εχω δεν εχει εφαρμογη για web banking. Με πιανουν τα βασανα, λεω παω να τρεξω να ξεχασω. Βαζω το καινουργιο ρολογακι της garmin παω να το συγχρονισω με το κινητο και τι να δω? Δεν εχει εφαρμογη για windows. Να δυο λογοι που επιλεγω android ;). Ο καθενας με τις αναγκες του. Το αν εχω τη τελευταια εκδοση ποσως με ενδιαφερει, αρκει να τρεχει νερακι.

 

Σωστά μιλάς. Ανάλογα με τις ανάγκες που έχουμε επιλέγουμε. Σήμερα η αγορά είναι τεράστια και τα μέσα για να διαλέξει κανείς το πιο κατάλληλο, είναι ακόμη περισσότερα.

 

Παρόμοιο θέμα έχω ανοίξει κι εγώ, αλλά πιο πολύ σε φάση συγκρισης, όταν είχα στα χέρια μου ένα android.

 

Η λανθασμένη προσέγγιση σε κάθε τέτοιο θέμα, είτε πρόκειται για android vs Windows vs ios, είτε για Samsung vs lg vs htc, είναι να προσπαθούμε να πείσουμε ότι αυτό που ταιριάζει σε μας, είναι το καλύτερο, "και γιατί τόσο χαμός για τα android/wp/ios" κλπ κλπ.

 

Δεν είναι όμως έτσι. Γιατί υπάρχουν άνθρωποι που μπορεί να έχουν ανάγκη κάτι συγκεκριμένο από το καθένα ξεχωριστά και ανάλογα επιλέγουν.

 

Και αν θέλουμε να κάνουμε ένα συγκριτικό, εκεί όπου καθαρά κερδίζουν τα Windows Phones, είναι η έννοια "Value for Money". Αυτό που παίρνεις για αυτά που δίνεις!

 

Μιλώντας για τωρινές τιμές, βλέπουμε τις δυο ναυαρχίδες να είναι κάτω από τα 300€ και τα mid-range να παίζουν γύρω από τα 100€.

 

Γιατί να τα επιλέξει κανείς; Το hardware σε αυτά τα λεφτά είναι κλεψιά. Για τα μεν 950, μιλάμε για δύο από τις κορυφαίες οθόνες (ειδικά του xl που ειναι η μόνη amoled που έχει ένταση φωτός 720knits), για κορυφαίες κάμερες και καλους επεξεργαστές. Σίγουρα υπάρχουν καλύτερα απέναντι, αλλά όχι σε τέτοιες τιμές. Επίσης, τα 3gb ram, λύνουν την πληθωρα (αλλα όχι όλα) των προβλημάτων.

 

Για τις δε mid-range συσκευές, θα πω πάλι τα ίδια. Εξαιρετικές οθόνες, καλές κατασκευές, καλές έως πάρα πολύ καλές κάμερες (640xl). Τιμή χώμα. ΟΜΩΣ εδώ σε όλες βασιλεύει το 1gb ram, όπου δημιούργει πολλά θέματα και δυστυχώς χαντακώνει κι άλλο το λειτουργικό. Πολλά παράπονα από εκείνους που ήρθαν από WP 8.1, καθώς οι συσκευές έγιναν πιο "δυσκίνητες" και υπήρξαν / υπάρχουν αρκετά θέματα, που ναι μεν διορθώνονται, αλλά σε αργό ρυθμό.

 

Γιατί τώρα να ΜΗΝ επιλέξει κάνεις Windows Phone; Πρώτο και κύριο: Έλλειψη ΕΦΑΡΜΟΓΩΝ! Ναι, κι εγώ κάνω την δουλεια μου μέσω του browser στην nbg, αλλά θα την έκανα ακόμη καλύτερα αν είχα 3rd party εφαρμογή και με την ασφάλεια των WP. Μετά πάμε, στην έλλειψη ram. Έχε μουσική ανοιχτή και πλοήγηση gps. Αν σε πάρει κάποιος τηλέφωνο και δεν επιστρέψεις άμεσα στην οθόνη του gps, αυτό θα κλείσει! Το ίδιο θα συμβεί και στην μουσική αν μιλάς για 5'-10'. Δεν θέλω να πω την εμπειρία μου από word, τα τι έχω πάθει, μέχρι να βάλουν το ρημάδι autosave. Έβγαινες μια στιγμή, αντίο το κείμενο. Άντε γραφε πάλι... Τίποτα από αυτά δε θα συμβεί σε ένα android με 3-4-6 fb ram. Εκεί έχεις επιλογές, αλλά και η φιλοσοφία του λειτουργικού είναι άλλη.

 

Επίσης τα Windows, είναι ζημιαρικα βρε παιδί μου. Φτιάχνει το ένα, χαλάει το άλλο. Σαν αμάξι 20-ετιας ένα πράγμα. Άρα τα φοβάσαι.

 

Προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου 4-5 Windows Phone, με το τελευταίο να ειναι ένα 735. Δε μπορώ να πω. Οθοναρα και εξαιρετική κάμερα για τα 120-150€ που έκανε μεσες άκρες πέρυσι. Τρέχει τα 10αρια καλά, αλλά υστερεί σε εκείνα που ανέφερα.

 

Αν με ρωτήσεις αν θα έπαιρνα ξανά Windows Phone, θα πω μάλλον οχι, εκτός κι αν διέθετα μέχρι 100€. Αν και με έχει βολέψει τρομερά το λειτουργικό, ο τρόπος που λειτουργεί και που έχει στηθεί, όταν τα προβλήματα αναδυονται στην επιφάνεια, μου τη δινει. Έτσι, αν διέθετα 300-400€, θα κοίταζα κάποιο galaxy s6, ή κάποιο oneplus. Ελπίζω βέβαια, ότι θα είχα αναβαθμίσεις για τα επόμενα 3 χρόνια. Για 200-250 θα έβλεπα κάποιο Xiaomi, με τρομο βέβαια τις roms, και κατά πόσο ασφαλείς είναι. Αν και δε νομίζω ότι έχει θέμα αν περαστε μια ελληνική ρομ.

 

Sent from mTalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικα καλα το ειχα καταλαβει...Πολυ δυσκολη η απαντηση ... δεν μπορει κανεις να δικαιολογησει αυτη την μανια για τα ανδροειδη τηλεφωνα.

 

Αν και παλιωσε το θεμα να πω και εγω την αποψη μου.

Όταν παει ο άλλος σε ένα κατάστημα να αγορασει τηλεφωνο και το 99% αυτων που πουλαει είναι με android λειτουργικο τι νομιζεις ότι θα αγορασει?

Link to comment
Share on other sites

Αν και παλιωσε το θεμα να πω και εγω την αποψη μου.

Όταν παει ο άλλος σε ένα κατάστημα να αγορασει τηλεφωνο και το 99% αυτων που πουλαει είναι με android λειτουργικο τι νομιζεις ότι θα αγορασει?

Μαλλον εχεις δικιο σε ποσοστο παρα πολυ μεγαλο,που αυθαιρετα το υπολογιζω σε 80-90% ,αγοραζουμε ενα τηλ κατευθυνομενοι απο τον πωλητη ,τον διπλανο ,ή απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να παμε διαβασμενοι και να ξερουμε τι θελουμε και γιατι το θελουμε. Αυτα που ανεφερε ο Dihnekis300 αφορουν εναν ψαγμενο καταναλωτη που ψαχνει τελικα να δει τι του ταιριαζει.Τελικα ειμαστε συνειδητοποιημενοι καταναλωτες ? :rolleyes:

Edited by paola
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον εχεις δικιο σε ποσοστο παρα πολυ μεγαλο,που αυθαιρετα το υπολογιζω σε 80-90% ,αγοραζουμε ενα τηλ κατευθυνομενοι απο τον πωλητη ,τον διπλανο ,ή απο οτιδηποτε αλλο εκτος απο το να παμε διαβασμενοι και να ξερουμε τι θελουμε και γιατι το θελουμε. Αυτα που ανεφερε ο Dihnekis300 αφορουν εναν ψαγμενο καταναλωτη που ψαχνει τελικα να δει τι του ταιριαζει.Τελικα ειμαστε συνειδητοποιημενοι καταναλωτες ? :rolleyes:

Βάλε και επιπλέον ότι η MS δεν βγάζει πλέον κινητά!... Με ένα HP και ένα Alcatel μόνο δεν βγαίνει....

Να δούμε του χρόνου τώρα με το Surface Phone τι θα κανουν!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Θα ζωντανέψω λίγο το θέμα, μιας και πλέον έχω στα χέρια μου ένα galaxy s7.. Επομένως θα συνεχίσω το συγκριτικό μεταξύ των λειτουργικών.

 

Ξεκινάμε από το γιατί παράτησα τελικά τα wm. Βασικά για να είμαι ακριβής, κράτησα μόνο το L435 με 8.1, το οποίο το έχω στην δουλειά κυρίως για διεξαγωγή κλήσεων σε ένα βρώμικο περιβάλλον!

 

Πάμε λοιπόν στα βασικά. Να πω καταρχήν πως είχα το L735 για βασικό τηλέφωνο. Το βασικότερο πρόβλημα λοιπόν είναι πως παρά τις σημαντικές βελτιώσεις του λειτουργικού, έμεινε αρκετά πίσω από τις εξελίξεις, με μεγάλες ελλείψεις εφαρμογών και λειτουργιών. Επίσης, θεωρώ σημαντικό το γεγονός ότι η Google απεκοψε την MS από τις εφαρμογές της. Έτσι δεν έχεις επίσημα YouTube, Google maps κλπ κλπ... Ξέρω πολύ καλά πως υπήρχαν ένας σωρός άλλες εφαρμογές για να δεις βίντεο, αλλά μαζί με αυτό υπάρχουν κι ένας σωρός προβλήματα, όπως το ότι η Google κατά καιρούς τις μπλοκάρει τις εφαρμογές, το cast δεν είναι καθόλου γρήγορο και απροβληματιστο κλπ.. Για τους χάρτες τώρα, έχω να πω ότι και μόνο οι πληροφορίες που έχουν μέσα της Google, μαζί με το Street view που είναι εκτεταμένο παντού και σου λύνει τα χέρια.

 

Μετά πάμε στο ότι όλες οι βασικές εφαρμογές που θέλει ένας απλός χρήστης, είναι πάρα πολύ καλύτερες από αυτές των wm: viber, messenger, Facebook, Spotify, Shazam, tapatalk, Flickr και αρκετές άλλες έχουν περισσότερες λειτουργίες (πχ το Spotify εμφανίζει lyrics) και λειτουργούν πολύ πιο ομαλά, οι ειδοποιήσεις έρχονται πάντοτε κλπ κλπ..

 

Θα σας πω τώρα, τι ήταν αυτό που με τρόμαζε και δεν είχα κάνει την μετάβαση. Χρησιμοποιώ αρκετά τα Excel, Onenote, one drive, ενώ θέλω ένα πολύ λειτουργικό ημερολόγιο και συνάμα να κάνει συγχρονισμό με το pc, που εννοείται είναι και θα είναι Windows σε μένα. Βλέπω λοιπόν πως το Samsung που πήρα έχει ένα εξαιρετικό ημερολόγιο, το οποίο μάλιστα έχει κάτι βασικό που δεν έχουν τα wm: την δυνατότητα να βάλεις παραπάνω από μια ειδοποιήσεις για ένα γεγονός όσο πίσω θες εσύ. Επίσης, πλέον όλες οι υπόλοιπες εφαρμογές της ΜΣ λειτουργούν καλύτερα από ότι στο ίδιο της το λειτουργικό..

 

Τελειώνω λέγοντας πως θεωρώ το λειτουργικό της ΜΣ πεθαμένο πλέον. Όταν από τη μια πλευρά έχεις ένα κινητό, στο οποίο μπορείς να του μιλάς και να γράφει μηνύματα, και από την άλλη ένα το οποίο για να κάνεις τις δουλειές σου υπάρχει μόνο ο browser, τότε καταλαβαίνουμε την διαφορά μεταξύ smartphone και απλά feature phone.. Δυστυχώς τα wm έγιναν το τελευταίο. Ειδοποιήσεις από τα μέσα δικτύωσης που δεν έρχονταν ποτέ, πολλά bugs, ανύπαρκτη εάν, ανύπαρκτο multitasking..

 

Στάλθηκε από το S7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...