Jump to content

Simplefi by wind ( Ιντερνετ κινητης με μοντεμ σπιτιου! )


MitsosDaBest13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καινούργια υπηρεσία από τη WIND για ίντερνετ στο σπίτι μέσω κάρτας SIM. Πανάκριβο. :down: :down: :down: Αλλά τουλάχιστον δουλεύει παντού.

 

https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 145
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω στη διευθυνση μου το βλέπω μη διαθεσιμο,και λογικο είναι με 1 γραμμη 3g και αυτή σε 2-3 σημεία μεσα στο σπίτι...Αντίθετα στο πατρικό μου με full 3g το δινει κανονικά. Πανάκριβο δεν ξερω αν είναι,τα 100 ευρω για ενεργοποιηση και 50 gb για ενα χρόνο μου φαίνονται κάπως λογικά για περιστασιακή μόνο χρήση. Άλλωστε λέει οτι πληρώνεις μόνο όταν κανεις χρήση οπότε για εξοχικά και τέτοια κάτι πάει κι ερχεται (ειδικά για το 2ο πακέτο με τα 30 gb,το πρώτο το προπληρώνεις είτε χρησιμοποιείται είτε όχι). Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει με τα γνωστά mobile broadband που ήδη δίνει,αν έπαιζε και τηλεφωνία θα το δικαιολογούσα.
Link to comment
Share on other sites

Γρήγορο Ιnternet στο σπίτι με μια μόνο κίνηση!

 

 

Στο σπίτι σου σε λίγες ώρες

Γρήγορο Internet στο σπίτι σου σε έως 3 εργάσιμες ημέρες

ακόμα και στα πιο απομακρυσμένα σημεία

 

Ευέλικτο

Εύκολο να το μετακινήσεις

Πληρώνεις μόνο όταν το χρησιμοποιείς

 

Εύκολο και χωρίς καλώδια

Χωρίς εγκατάσταση τηλεφωνικής γραμμής με 3 απλά βήματα:

1 Βάλε τη SIMPLEfi SIM κάρτα στο router 2 Βάλε το SIMPLEfi router στην πρίζα ρεύματος 3 Συνδέσου ασύρματα με σταθερές υψηλές ταχύτητες

 

Δεν χρησιμοποιείς συνέχεια το Internet, τότε

επίλεξε το SIMPLEfi και ξένοιασε με:

 

Ετήσια

ΔΩΡΕΑΝ χρήση 50GB Τέλος ενεργοποίησης

και ενσωματωμένης

χρήσης απο 200€ στα 100€.

Και ελάχιστη μηνιαία χρέωση 2€ με 300MB/μήνα για να μην ξεμείνεις ποτέ.

 

Και οπότε χρειάζεσαι επιπλέον GB

μπορείς να επιλέξεις ένα πρόσθετο πακέτο μέσω της εφαρμογής myWIND που θα καλύψει τις ανάγκες της στιγμής!

 

 

GB Μηνιαίο πάγιο

SIMPLEfi 2GB 2GB €5

Καλοκαιρινή προσφορά

SIMPLEfi 5GB 5GB €10

Καλοκαιρινή προσφορά

SIMPLEfi 20GB 20GB €20

Καλοκαιρινή προσφορά *Τα πρόσθετα πακέτα με τα δωρεάν GB ισχύουν για 30 ημέρες.

 

o Internet είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας σου, τότε επίλεξε SIMPLEfi2:

 

Μηνιαία

ΔΩΡΕΑΝ χρήση 30GB Μηνιαίο Πάγιο 30€ Τέλος

ενεργοποίησης 35€.

 

Πηγη: https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idioti/statheri-internet/simplefi/ , σημερα 07/07/2016 και ωρα 23:45

Οδηγιες για το ρουτερ μπορειτε να βρειτε εδω https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/supportFixed/TP-LINK_Archer_MR200/setup/TP_LINK_Archer_MR200_User_Guide.pdf , σημερα 07/07/2016 και ωρα 23:45

Πληροφοριες για τον εξοπλισμο μπορειτε να δειτε εδω https://www.wind.gr/gr/wind/upostirixi/upostirixi-statheri-internet/sundese-to-simlefi-exoplismo-sou/ , σημερα 07/07/2016 και ωρα 23:47

 

Πολυ ενδιαφερον βλεπω να ειναι , το κομματι που λεει οτι αμα δεν το χρησιμοποιεις να μην πληρωνεις παγιο! , αλλα τα 2 ευρω ελαχιστο παγιο τον μηνα δεν ειναι τιποτα , απο την αλλη θυμιζει mobile hotspot mifi σπιτιου , πιστευω οτι θα εχει καλυτερο σημα απο το mifi λογω οτι εχει 2 κεραιες 4g η συσκευη, επισης σε περιπτωση που δεν υπαρχει το 4g δεν θα λειτουργει σε 3g ; δεν βλεπω πουθενα την ενδειξη; στο ρουτερ! .

Δηλαδη το ενα πακετο μοιαζει σαν το ιντερνετ με καρτα αλλα εχει μηνιαιο παγιο 2 ευρω για 300mb και αμα θελεις βαζεις αλλα ;

Επισης εχει καλοκαιρινη προσφορα τωρα δηλαδη αμα δεν υπαρχει καλοκαιρινη προσφορα ποσο θα πανε τα πακετα;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

"Στο σπίτι σου σε λίγες ώρες

Γρήγορο Internet στο σπίτι σου σε έως 3 εργάσιμες ημέρες

ακόμα και στα πιο ΑΠΟΜΑΚΡΥΣΜΕΝΑ σημεία"

 

Έβαλα την διεύθυνση στο χωριό μου που δεν πιάνει ακόμα η Wind σταθερή και adsl και μου λέει δεν είναι διαθέσιμο ακόμα.Αρα δεν κερδίζω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μια ωραία υπηρεσία για πολλούς χρήστες. Δεν παύει να είναι θετικό το γεγονός πως υπάρχει ακόμα μια επιλογή!
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ειναι ακόμα ένα προιον κινητής. Το θέμα ειναι μετά τα 30gb τι γίνεται. Πέφτει η ταχύτητα για ακόμα 30gb ;

 

Θέλει διερεύνηση αν λειτουργεί η sim και σε mifi ή κινητό.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εγω στη διευθυνση μου το βλέπω μη διαθεσιμο,και λογικο είναι με 1 γραμμη 3g και αυτή σε 2-3 σημεία μεσα στο σπίτι...Αντίθετα στο πατρικό μου με full 3g το δινει κανονικά. Πανάκριβο δεν ξερω αν είναι,τα 100 ευρω για ενεργοποιηση και 50 gb για ενα χρόνο μου φαίνονται κάπως λογικά για περιστασιακή μόνο χρήση. Άλλωστε λέει οτι πληρώνεις μόνο όταν κανεις χρήση οπότε για εξοχικά και τέτοια κάτι πάει κι ερχεται (ειδικά για το 2ο πακέτο με τα 30 gb,το πρώτο το προπληρώνεις είτε χρησιμοποιείται είτε όχι). Βέβαια δεν καταλαβαίνω τι διαφορά έχει με τα γνωστά mobile broadband που ήδη δίνει,αν έπαιζε και τηλεφωνία θα το δικαιολογούσα.

 

Η έκδοση με τα 30gb δίνει άλλα 30 με χαμηλότερη ταχύτητα οπότε καράσυμφέρει σε σχέση με το απλό 30gb πακέτο που έχω. Αρκεί να δουλεύει σε απλό mifi η σαν δεύτερη κάρτα σε κινητό ...

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σου δίνουν το μόντεμ μαλλον ακριβώς για να περιορίσουν την εμβέλεια και να το δικαιολογησουν ως διαφορετική υπηρεσία σε σχέση με το mobile broadband. Επειδή υπάρχει ο έλεγχος διαθεσιμότητας εχω μια υποψία οτι παίζει δημιουργία home zone οπως στα αντίστοιχα προγράμματα τηλεφωνίας με sim των υπολοίπων.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το πρώτο που το λέει σκέτο Simpefi(από ότι καταλαβαίνω υπάρχει και simpefi2) είναι κανονικό συμβόλαιο. Για το αν είναι ακριβό ή όχι, εξαρτάται από το τι γίνεται με το μηχανάκι. Αν είναι αυτό εδώ και το κρατάς μετά (όχι χρησιδάνειο), τότε νομίζω ότι το λες και ευκαιρία, δεδομένου ότι παίρνεις και 50GB. H αλήθεια είναι πως ψήνομαι αρκετά να το δοκιμάσω. Αν και φεύγω για διακοπές σήμερα, αν μπορούν να το στείλουν εκεί ίσως το προχωρήσω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχουμε και κεραία κοντά στο εξοχικό και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα παίζει μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό εδώ και το κρατάς μετά

 

Οχι ΑΝ, αυτό δίνουν, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν το κρατάς ή αν το επιστρέφεις μετά το τέλος

 

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/supportFixed/TP-LINK_Archer_MR200/setup/TP_LINK_Archer_MR200_User_Guide.pdf

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το πρώτο που το λέει σκέτο Simpefi(από ότι καταλαβαίνω υπάρχει και simpefi2) είναι κανονικό συμβόλαιο. Για το αν είναι ακριβό ή όχι, εξαρτάται από το τι γίνεται με το μηχανάκι. Αν είναι αυτό εδώ και το κρατάς μετά (όχι χρησιδάνειο), τότε νομίζω ότι το λες και ευκαιρία, δεδομένου ότι παίρνεις και 50GB. H αλήθεια είναι πως ψήνομαι αρκετά να το δοκιμάσω. Αν και φεύγω για διακοπές σήμερα, αν μπορούν να το στείλουν εκεί ίσως το προχωρήσω. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχουμε και κεραία κοντά στο εξοχικό και είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα παίζει μια χαρά.

 

Αν το πάρεις περιμένουμε εντυπώσεις !!! καλές διακοπές!!!

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Μόλις πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω σχετικά, και έφαγα πόρτα...

Συγκεκριμένα, μου είπε ότι μπορεί να δουλεύει μόνο σε συγκεκριμένη διεύθυνση που θα δηλώσεις. Αφού τους είπα που βρίσκεται το σπίτι και με έβαλε στην αναμονή για να το δει, μου είπε ότι δεν καλύπτει εκεί το δίκτυο 4G, και μου πρότεινε να μου δώσει πρόγραμμα με στικάκι και 30GB με 25€/μήνα. Απάντησα ότι με ενδιαφέρει το simpefi με το router γιατί το θέλω για πολλές συσκευές, και ότι το πάσχα που ήμουν εκεί έπιανα κανονικά 4G με το καρτοκινητό μου, πετυχαίνοντας καλές ταχύτητες. Μου ανταπάντησε πως αλλιώς λειτουργεί το καρτοκινητό και αλλιώς η παροχή Internet μέσω 4G. :dash:

Κατά τα άλλα είναι όπως το λένε, πληρώνεις 100€, και 2€ το μήνα για ένα χρόνο(ετήσιο συμβόλαιο). Όταν σου τελειώσει ολόκληρος ο όγκος των δεδομένων που έχεις διαθέσιμος κόβεται και στη συνέχεια αγοράζεις πακέτα με την ανάλογη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.

Μόλις πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω σχετικά, και έφαγα πόρτα...

Συγκεκριμένα, μου είπε ότι μπορεί να δουλεύει μόνο σε συγκεκριμένη διεύθυνση που θα δηλώσεις. Αφού τους είπα που βρίσκεται το σπίτι και με έβαλε στην αναμονή για να το δει, μου είπε ότι δεν καλύπτει εκεί το δίκτυο 4G, και μου πρότεινε να μου δώσει πρόγραμμα με στικάκι και 30GB με 25€/μήνα. Απάντησα ότι με ενδιαφέρει το simpefi με το router γιατί το θέλω για πολλές συσκευές, και ότι το πάσχα που ήμουν εκεί έπιανα κανονικά 4G με το καρτοκινητό μου, πετυχαίνοντας καλές ταχύτητες. Μου ανταπάντησε πως αλλιώς λειτουργεί το καρτοκινητό και αλλιώς η παροχή Internet μέσω 4G. :dash:

Κατά τα άλλα είναι όπως το λένε, πληρώνεις 100€, και 2€ το μήνα για ένα χρόνο(ετήσιο συμβόλαιο). Όταν σου τελειώσει ολόκληρος ο όγκος των δεδομένων που έχεις διαθέσιμος κόβεται και στη συνέχεια αγοράζεις πακέτα με την ανάλογη χρέωση.

Αα δηλαδή δε δουλεύει σε 3G?? όπως πχ το home boost speed της κόσμοτε? Τότε χαμένη θα πάει ......

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Μου ανταπάντησε πως αλλιώς λειτουργεί το καρτοκινητό και αλλιώς η παροχή Internet μέσω 4G. :dash:

:lol: :lol:

 

Το μοντεμ το κρατάς μετά ή οχι?

I am the FireStarter
Link to comment
Share on other sites

Αν και την ρώτησα στην αρχή, μετά μου είπε να κοιτάξει αν με καλύπτει το δίκτυο εκεί και δεν μου απάντησε και το ξέχασα να ρωτήσω ξανά...:(

Υποθέτω πως ναι πάντως, γιατί αν κανονικά κοστίζει 200€ και στο δίνουν 100€ για προσφορά, δεν θα είχε νόημα να στο δανείζουν. Καλύτερα να πάρεις ένα mi-fi και με τα ρέστα να παίρνεις πακέτα των 5gb...

 

Κρίμα πάντως, γιατί το σκεφτόμουν σοβαρά. Όταν είχα πάει το Πάσχα στο εξοχικό, παίζει να είχε μια κεραία με 4G όλη κι όλη και ήταν κοντά στο σπίτι. Έπιανα 20-25mbps σε κάποιες μεριές του σπιτιού, και σε εξωτερικό χώρο - κοντά στο σημείο που λογικά ήταν η κεραία - είχα δει μέχρι 47mbps. Δηλαδή σε σχέση με τα 3,5-4 που έχεις με adsl εκεί θα μου ήταν πολύ καλύτερα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το manual υποστηρίζει 3G/4G. Το θέμα είναι αν μας μένει το router και αν μπορεί να μπεί άλλη sim.

 

Άσχετο, έχει κανείς να προτείνει κανένα καλό mifi ?

Link to comment
Share on other sites

Αν και την ρώτησα στην αρχή, μετά μου είπε να κοιτάξει αν με καλύπτει το δίκτυο εκεί και δεν μου απάντησε και το ξέχασα να ρωτήσω ξανά...:(

Υποθέτω πως ναι πάντως, γιατί αν κανονικά κοστίζει 200€ και στο δίνουν 100€ για προσφορά, δεν θα είχε νόημα να στο δανείζουν. Καλύτερα να πάρεις ένα mi-fi και με τα ρέστα να παίρνεις πακέτα των 5gb...

 

Κρίμα πάντως, γιατί το σκεφτόμουν σοβαρά. Όταν είχα πάει το Πάσχα στο εξοχικό, παίζει να είχε μια κεραία με 4G όλη κι όλη και ήταν κοντά στο σπίτι. Έπιανα 20-25mbps σε κάποιες μεριές του σπιτιού, και σε εξωτερικό χώρο - κοντά στο σημείο που λογικά ήταν η κεραία - είχα δει μέχρι 47mbps. Δηλαδή σε σχέση με τα 3,5-4 που έχεις με adsl εκεί θα μου ήταν πολύ καλύτερα...

 

Το adsl όμως είναι απεριόριστο.....

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι. Αλλά για 1-1,5 μήνα(που το θέλω) και τα 50 (+20 πιθανώς από πακέτο)GB πρακτικά απεριόριστα θα είναι. Συν του ότι μάλλον θα μου έμενε το router και έχω διάφορες καρτούλες sim που μπορώ να πάρω δεδομένα για να το χρησιμοποιήσω.
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι. Αλλά για 1-1,5 μήνα(που το θέλω) και τα 50 (+20 πιθανώς από πακέτο)GB πρακτικά απεριόριστα θα είναι. Συν του ότι μάλλον θα μου έμενε το router και έχω διάφορες καρτούλες sim που μπορώ να πάρω δεδομένα για να το χρησιμοποιήσω.

 

Το θέμα ειναι ότι δεν ξέρουμε εάν λειτουργεί παντού όπως το 30gb πακέτο που έχω ήδη.

 

Χρειάζομαι μονό την sim και ουσιαστικά από τα 25€ να πάω στα 30€ δεν ειναι σοβαρό κόστος εάν έχω 30gb γρήγορα + 30 gb με περιορισμένη ταχύτητα.

 

Το θέμα ειναι ότι κάνεις στην wind δεν απαντάει για το όλο θέμα ούτε για το πόσο πέφτει η ταχύτητα.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπε ότι λειτουργεί μόνο σε διεύθυνση που θα δηλώσεις. Τώρα πόσο ενημερωμένη ήταν αυτή δεν γνωρίζω. Γιατί αν δεν λειτουργεί οπουδήποτε, έρχεται λίγο σε αντίθεση με τη διαφήμιση. Που πάνε διακοπές και βγάζει ο ένας το μηχάνημα και τους δίνει internet.

 

Sent from my XT1562

Link to comment
Share on other sites

Λέει και στη σελίδα την φράση "εύκολο να το μετακινήσεις". Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει οτι πρέπει να δηλώσεις τη νέα διεύθυνση πριν το μετακινήσεις. Δεν αποκλείεται να ξεκινάνε την υπηρεσία μόνο με το ίντερνετ πιλοτικά,και να έχουν σκοπό να προσθέσουν και τηλεφωνία στην συνέχεια (αν και δεν βλέπω τέτοια δυνατότητα στο συγκεκριμένο ρούτερ) και γιαυτο να θέλουν μόνιμη διεύθυνση στην υπηρεσία.
Link to comment
Share on other sites

Λέει και στη σελίδα την φράση "εύκολο να το μετακινήσεις". Αυτό βέβαια μπορεί να σημαίνει οτι πρέπει να δηλώσεις τη νέα διεύθυνση πριν το μετακινήσεις. Δεν αποκλείεται να ξεκινάνε την υπηρεσία μόνο με το ίντερνετ πιλοτικά,και να έχουν σκοπό να προσθέσουν και τηλεφωνία στην συνέχεια (αν και δεν βλέπω τέτοια δυνατότητα στο συγκεκριμένο ρούτερ) και γιαυτο να θέλουν μόνιμη διεύθυνση στην υπηρεσία.

 

Δεν μπορούν τα το περιορίσουν γεωγραφικά.

 

Απλώς κάνουν το κόλπο για να μην την κάνουν πολλοί από συμβόλαια 30αρια εκεί και βάζουν την καρτέλα σε mifi.

Πληρώνω 25€ για τα 30 gb. Συμφέρει αυτό στα 30€ για 30gb full speed + 30gb αργά.

 

Το συγκεκριμένο ρουτερ το έχω δουλέψει σε τηλεμετρία δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Το έβαλε κανείς??

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το manual υποστηρίζει 3G/4G. Το θέμα είναι αν μας μένει το router και αν μπορεί να μπεί άλλη sim.

 

Άσχετο, έχει κανείς να προτείνει κανένα καλό mifi ?

ψαξε για αυτο TP-LINK M7350 4G LTE

πολυ καλο.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...