Jump to content

myphone.gr @ Review: LG G5, Modular Supremacy


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ήταν Φεβρουάριος στην Βαρκελώνη όταν οι μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου κονταροχτυπήθηκαν στα καταλανικά σοκάκια για την κυριαρχία της παγκόσμιας αγοράς. Εκεί ήταν η πρώτη φορά που γνωρίσαμε και την ναυαρχίδα της LG, με την κορεάτικη εταιρεία να μας εντυπωσιάζει από το πρώτο λεπτό. Το LG G5 έγραψε ιστορία μια και είναι το πρώτο Modular smartphone στον κόσμο, προλαβαίνοντας την Google με το Project Ara (ok, λίγο διαφορετικό, αλλά πάντα Modular) καταφέρνοντας να φέρει κάτι πραγματικά καινοτόμο στην σχετικά... βαρετή σε τομέα καινοτομίας αγορά.

 

Μάλιστα δεν σταμάτησε εκεί, αλλά στον τομέα της φωτογραφικής κατάφερε να τοποθετήσει δύο φωτογραφικές, με την δεύτερη να προσφέρει εντυπωσιακή γωνία εστίασης.

 

Αυτές και άλλες καινοτομίες, σε συνδυασμό με κορυφαίο hardware φαίνεται να δίνουν στην LG τον τίτλο της πιο Innovative εταιρείας στον κόσμο αυτή την στιγμή (δεν το λέμε μόνο εμείς, αλλά κέρδισε και το βραβείο Best Innovation of MWC 2016 στην Βαρκελώνη).

 

Στο Podcast που φιλοξενήσαμε εκείνες τις ημέρες ήμαστε όλοι ενθουσιασμένοι, με μια επιφύλαξη. Μήπως όλες αυτές οι καινοτομίες ταιριάζουν σε μια διαφορετική σειρά (π.χ. LG G Flex) και όχι σε μια ναυαρχίδα που καθορίζει καλώς η κακώς το πρεστίζ μιας εταιρείας; Μήπως τελικά η αγορά δεν είναι έτοιμη για μια τέτοια τεχνολογία; Θα καταφέρει η LG να στηρίξει την modular τεχνολογία;

 

Είμαι ο vlachaquito[/member], και αυτό είναι το αναλυτικό review του LG G5!

Edited by VeCo
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή παρουσίαση! Μπράβο!

 

Την συσκευή δεν την έχω πάρει - βασικά δεν την έχω δει καν απο κοντά αλλά πιστεύω οτι είναι ενα καλό τηλέφωνο... Βέβαια έχει ξεκινήσει ήδη του κράξιμο απλά επειδή είναι Lg αλλά Οκ... Έχει γίνει συνήθεια πλέον..!

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, άντε πες ότι δεν θέλουν να δώσουν στο κοινό κάποιο από τα Friends δωρεάν μαζί με τη συσκευή.

 

Αλλά δεν δώσανε ούτε ένα ενδεικτικά για το review;:wacko:

 

Φοβερό μάρκετινγκ από την LG Hellas.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεδομένου του περιεχομένου, μήπως ο τίτλος δεν θα έπρεπε να είναι "Modular Supremacy"? Κι εγώ προς στιγμή χάρηκα ότι τελικά ο modular χαρακτήρας του τηλεφώνου φάνηκε πιο χρήσιμος απ' ότι περιμέναμε (spoiler alert - τελικά όχι και τόσο).

Πάντως καταλαβαίνω τη λογική να σε υποχρεώνει να σβήσεις το τηλέφωνο, αφού οι πιο πολλοί από τους "φίλους" του G5 θα απαιτούσαν ούτως ή άλλως να είναι κλειστό για να συνδεθούν/αποσυνδεθούν.

 

Πάντως το G5 είναι ένα πολύ αξιοπρεπές τηλέφωνο, ακόμη και χωρίς τη χρήση πρόσθετων αρθρωμάτων, με μικρές όμως βελτιώσεις στα σημεία από τον προκάτοχό του. Τέλος, κι εγώ ενοχλήθηκα λιγάκι με το πισωγύρισμα της μεταφοράς των πλήκτρων έντασης στο πλάι.

Link to comment
Share on other sites

Το εχω το κινητο παιδια παρα πολυ καλο και σκυλι θα ελεγα οτι ειναι ως και μεσα στο νερο το εβαλα και τιποτα δεν καταλαβε ως και χαμο με επεσε και παλι τιποτα δεν καταλαβε μονο κατι γρασουνισματακια μικρα εχει κατα τα αλλα ολα μια χαρα δουλευει ακομα. Πριν 1 εβδομαδα το απεκτησα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Το εχω το κινητο παιδια παρα πολυ καλο και σκυλι θα ελεγα οτι ειναι ως και μεσα στο νερο το εβαλα και τιποτα δεν καταλαβε ως και χαμο με επεσε και παλι τιποτα δεν καταλαβε μονο κατι γρασουνισματακια μικρα εχει κατα τα αλλα ολα μια χαρα δουλευει ακομα. Πριν 1 εβδομαδα το απεκτησα.

 

Πρόλαβες σε μια βδομάδα να το βάλεις στο νερό, να το λιώσεις, να το χτυπήσεις, να πέσει κάτω και να γρατσουνιστεί; Τι ζωή κάνεις; Που δουλεύεις βρε, σε ορυχείο; :D

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό review! Το κινητό το είδα κι εγώ προ ημερών στα Public και το περιεργάστηκα αρκετά. Οι φωτογραφίες πραγματικά το αδικούν, είναι πολύ όμορφη υλοποίηση και η οθόνη σου αφήνει απίστευτη αίσθηση στο χέρι. Το μόνο αρνητικό είναι ότι δεν έχει app drawer αλλά όπως διάβασα στο review μπορείς να το αλλάξεις αυτό. Εάν δεν περιοριζόμουν στις ίνστες (δε μπορώ να συνηθίσω με τίποτα κινητό πάνω από πέντε ίνστες), θα ήταν το επόμενο κινητό μου. Μπράβο στην LG που τόλμησε με το κινητό αυτό και ελπίζω να μην χάσει κι όλας (Σε αντίθεση με τη Samsung που είχε ξεχωριστό section για display των κινητών της και είχαν δίπλα δίπλα S6 S7 και έμοιζε περισσότερο με παιχνίδι spot the diferrence παρά παρουσίαση συσκευών).
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία η παρουσίαση.

Όμως δεν μου άλλαξε γνώμη. Όπως είχα γράψει είναι τεράστια αποτυχία. Όχι τοσο σαν καινοτομία όσο σαν υλοποίηση.

Το μάρκετινγκ έχει πιάσει πάτο. Δεν βλέπω καμία διαφήμιση. Δίπλα το mall είναι παντού ντυμένο με Huawei. Πριν λίγο καιρό με σαμμυ. Όντως έπρεπε να σας τα δώσουν όλα για τεστ.

Φάουλ και το ότι σβήνει η συσκευή.

Αλλά το μεγαλύτερο είναι ότι δεν υπάρχει παγκόσμια αγορά για τα friends και φυσικά η LG κάνει ότι μπορεί στην αντίθετη κατεύθυνση. Απορώ για βασικά λάθη του μάρκετινγκ. Μόνο εδώ να διάβαζαν θα ξυπναγαν αμέσως.

Συμφωνώ με ότι λέει ο Ηρακλής επένδυσε πολλά σε τεχνολογία που δεν χρειάζεται.

Αλλα και άλλοι κάποτε φτιάξανε ένα προϊόν που δεν μας χρειάζονταν αλλά μας δημιούργησαν την ανάγκη και τελικά το αγοράσαμε. Για σκεφτείτε το. Η LG τι κανει οεο;

Το μόνο θετικό στον καταναλωτή είναι ότι από Σεπτέμβρη στο σκρουτζ θα έχει ξεφτιλιστει και θα παίρνεις συσκευή τούμπανο σε τιμή χώμα.

 

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το εχω το κινητο παιδια παρα πολυ καλο και σκυλι θα ελεγα οτι ειναι ως και μεσα στο νερο το εβαλα και τιποτα δεν καταλαβε ως και χαμο με επεσε και παλι τιποτα δεν καταλαβε μονο κατι γρασουνισματακια μικρα εχει κατα τα αλλα ολα μια χαρα δουλευει ακομα. Πριν 1 εβδομαδα το απεκτησα.

Βρε ποιον μου θυμιζεις..........:lol:

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το review αλλά ο ήχος ενοχλητικός λόγω εξωτερικού χώρου.

 

Στα της συσκευής, πολύ ενδιαφέρουσα. Δεν μου άρεσε πολύ από κοντά σε εμφάνιση αλλά εύγε στην LG που προσπάθησε να εντάξει τα modules. Φοβάμαι ότι ο ανταγωνισμός το ενσωματωσε καλύτερα αλλά δεν παύει να είναι για λίγους τα έξτρα που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια η παρουσίαση! :)

 

Έχεις δίκιο φίλε μου, προσπαθώ να βρω μια καλή λύση κάμερας για να πετύχω το επιθυμητό αποτέλεσμα

 

Δοκίμασε με ένα μικρόφωνο ψείρα. Δε γνωρίζω το κόστος του, όμως..

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Έχω το G4 σε Dual Sim, η γυναίκα μου έχει το 'παλιό' μου Optimus G και κολλητός έχει το G3.

Όλα έχουν βγει άψογα.

Αλλά από πλευράς μαρκετινγκ βρίσκω το G5 πολύ ...αστείο.

Δεν συνεχίζεις εξελίσσοντας το G4 όπως η σαμμυ. Φτιάχνεις ένα πρωτοποριακό προιον για ναυαρχίδα τελείως διαφορετικό του G4 οκ..

Γιατί να μη βγάλεις ένα πιο μαζεμένο v10 σαν τη νέα σου ναυαρχίδα και να πεις αυτό G5?

Και ας βγάλεις και το modular σαν κάτι τελείως διαφορετικό -που πιστεύω είναι- υποστηρίζοντας το με friends σε φιλικές τιμές?:O

Γιατί να μη δώσεις στο δημοσιογράφο όλα τα modules?

Τέλος Πάντων πάλι θα αγοράσουμε σε πολύ καλές τιμές!

ΥΓ: για το G4 με τις πολύ όμορφες δερμάτινες πλάτες είναι σχεδόν αδύνατον να αγοράσεις άλλο χρώμα πέραν των καθιερωμένων καφε μπορντω και μαύρου από οπουδήποτε, λες και δεν υπάρχει ζήτηση ή δεν θα υπήρχε κέρδος.. έτσι θα κάνουν με τα modules?:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...