Jump to content

[Xiaomi] Οδηγός Flash Redmi 3 (Δεν χρειάζεται Ξεκλείδωμα & Root)


AkisZ
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οδηγός ξεκλειδώματος με την βοήθεια το XDA (μετάφραση) γίνεται με δική σας ευθύνη (για απόριες στο επίσημο φόρουμ των XDA)

 

1. Κατεβάζεται αυτό το αρχείο από xda forum: http://forum.xda-developers.com/redmi-3/development/rom-miui-v7-1-3-0-pre-rooted-gapps-t3327352

 

MIUI_V7.1.3.0.LHPCNCK_Multilanguage_Root_PicoGapps_Xposed_(LB)_for_MiFlash.zip

 

2. Το αποσυμπιέζεται σε ένα φάκελο

 

3. Κατεβάστε και κάντε εγκατάσταση το MiFlash

 

4. Τρέξτε το MiFlash

 

5. Κλείστε το τηλέφωνο

 

6. Ξανά ανοίχτε το με Power + Vol up (πάνω ένταση)

 

7. Από το μενού στο τηλέφωνο επιλέξτε Download Mode. Η οθόνη θα γίνει μαύρη. (Αυτό είναι κανονικό)

 

8. Συνδέστε το τηλέφωνο στον υπολογιστή, και αφήστε να γίνουν εγκατάσταση οι drivers αν χρειάζεται

 

9. Πηγαίνετε στο MiFlash στον υπολογιστή και το τηλέφωνο θα πρέπει να εμφανίζεται

 

10. Αν εμφανίζεται σαν QHSUSB_BULK πρέπει να κάνετε ανανέωση σε QHSUSB_BULK σε Qualcomm driver.Πηγαίνετε στο Device Manager > Select QHSUSB_BULK > Update Driver Software > βρείτετο χειροκίνητα ,συνήθως στο: C:\Program Files (x86)\Xiaomi\MiPhone\Qualcomm\DriverUpdateThe driver ,και το Mi Flash θα μπορεί να δει το τηλέφωνο.

 

11. Από το MiFlash software browse βρείτε το φάκελο εκεί που αποσυμπιέσατε την ROM . Βρείτε το φάκελο που θα πρέπει να είναι κάτι σαν C:\Users\yourPCname\Desktop\MIUI_V7.1.3.0.LHPCNCK_Multilanguage_Root_PicoGapps_Xposed_(LB)_for_MiFlash\Xiaomi.eu_Redmi3_V7.1.3.0.LHPCNCK_5.1_root_xposed\firmware. Είναι σημαντικό να επιλέξετε τον firmware φάκελο!

 

12. Πατήστε open

 

13. To MiFlash θα πρέπει να εμφανίζει κάποιο νούμερο. Αυτό σημαίνει ότι έχει εντοπίσει την συσκευή και το firmware.

 

14. Στο κάτω μέρος του προγράμματος επιλέξτε Flash all except storage

 

15. Πατήστε το Flash πλήκτρο.

 

16. Θα αρχίσει να γίνεται η εγγραφή της rom στο τηλέφωνο και εγκατάστασή της. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΛΕΙΣΕΤΕ Η ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΤΕ ΤΟ ΤΗΛΈΦΩΝΟ σε αυτό το στάδιο!!!!! Μπορεί να γίνει τούβλο το κινητό.

 

17. Θα πάρει περίπου 10 λεπτά όλοι η διαδικασία.

 

18. Τέλος το τηλέφωνο είναι root και ξεκλείδωτο

-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να σε ρωτήσω φίλε μου. Τί διαφορά έχει από την ROM που φοράει το κινητό καθώς το παραλαμβάνεις???

 

Απλά έχει και το Playstore?? Γιατί να φανταστώ ΟΤΑ αναβαθμίσεις δεν παίρνει.

Σωστά???

 

Αύριο παραλαμβάνω ένα Redmi 3 για έναν φίλο μου και σκέφτομαι αν είναι να βάλω αυτήν την ROM. Πες μας λίγες λεπτομέριες για το πώς λειτουργεί, αν έχει κάποιο bug κτλ..

 

Ευχαριστώ.

iPhone 4 -Xiaomi Redmi Note 3 Pro- Zuk Z2- Χiaomi Redmi Pro- Mi5s
Link to comment
Share on other sites

Από το XDA όπως λέει το 18 root και ξεκλείδωτο
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Από το XDA όπως λέει το 18 root και ξεκλείδωτο

 

φιλε μου οταν φλασαρω τι ρομ που κανω ανζιπ ποι φακελο επιλεγω Xiaomi.eu_Redmi3_V7.1.3.0.LHPCNCK_5.1_root_xposed? η firmware? η images?:)

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλημέρα θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε έχω ένα xiaomi redmi Note 3 pro έχω κάρτα μνήμης αλλά οι εφαρμογές νομίζω δεν περνάν στην κάρτα δεν έχει Κ επιλογή από ότι το έψαξα. Βρήκα μόνο για φωτογραφίες βίντεο τραγούδια. Μήπως υπάρχει τρόπος που το γνωρίζετε εσείς;και κάτι ακόμη μόνος φοβάμαι να αλλάξω Ρομ θα ήθελα να είναι το μενού μου στα ελληνικά πως Κ ποιος μπορεί να με βοηθήσει; ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

Για να περάσουν οι εφαρμογές στην Sd κάρτα πρέπει να το κάνεις Root (πολλές δεν περνάνε και root αλλά οι περισσότερες ναι). Αν ακολουθήσεις τους οδηγούς που έχει το miui.gr για το κινητό σου (αλλά ακριβώς, κατά γράμμα) μπορείς να περάσεις τις ROM που έχει εκεί με τα ελληνικά πλήρως στο κινητό , αλλά και καλή διαχείριση μνήμης, και επίσης χωρίς κινέζικες εφαρμογές και διαφημίσεις. Γενικά άμα προσέξεις τως οδηγό δεν θα έχεις πρόβλημα. Ακόμα και να brickαρη το κινητό το επαναφέρνεις
-------> http://howtechbyakis.blogspot.gr/ <------ Τα πάντα για την τεχνολογία
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...