Jump to content

HUawei P8 ή Sony xperia z3+ maximum price 280


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

σκέφτομαι σε ένα από τα 2 άλλα θα ήθελα την γνώμη σας.... εκτός από lg g4 που το είχα πριν..
Link to comment
Share on other sites

flex 2 αρκετά μεγάλο ενας απο τους λόγους που έδωσα το g4 σκέφτομαι και το nexus 32.. αλλά στο θέμα φωτογραφίας πως τα πάει?
Link to comment
Share on other sites

flex 2 αρκετά μεγάλο ενας απο τους λόγους που έδωσα το g4 σκέφτομαι και το nexus 32.. αλλά στο θέμα φωτογραφίας πως τα πάει?

 

Αν εισαι φαν του manual τοτε P8 ή ακόμα καλύτερα Honor 7 (20mpx φακός sony)

Έχει παρα πολλές ρυθμίσεις το software της κάμερας, απο φουλ manual μέχρι ειδικά προγράμματα για star trails, light painting κλπ.. όρεξη να χεις να ασχολείσαι δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι φαν του manual τοτε P8 ή ακόμα καλύτερα Honor 7 (20mpx φακός sony)

Έχει παρα πολλές ρυθμίσεις το software της κάμερας, απο φουλ manual μέχρι ειδικά προγράμματα για star trails, light painting κλπ.. όρεξη να χεις να ασχολείσαι δηλαδή

 

λείπει ομως optical image stabilization και ειναι σημαντικό σε φωτογραφιες με κίνηση !

Link to comment
Share on other sites

Ποια η γνώμη σας για το redmi note 3 pro σε σχέση με τα παραπάνω τηλέφωνα?

Σου ήταν μεγάλο το G4 και το redmi note 3 pro δεν θα είναι μεγάλο; Πάντως τα P8 και Z3+ δεν έχουν και μεγάλη διαφορά στο μέγεθος με το G4 να το ξέρεις. Μόνο αρκετά πιο λεπτά είναι. Τώρα ανάμεσα στα 2 θα επέλεγα το Z3+ για τους εξής λόγους: μπαταρία, αδιαβροχοποίηση, στερεοφωνικά ηχεία, 4Κ και κυρίως 1080p 60fps βίντεο, επεξεργαστή, μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη, 5ghz wifi.

Link to comment
Share on other sites

Αν εισαι φαν του manual τοτε P8 ή ακόμα καλύτερα Honor 7 (20mpx φακός sony)

Έχει παρα πολλές ρυθμίσεις το software της κάμερας, απο φουλ manual μέχρι ειδικά προγράμματα για star trails, light painting κλπ.. όρεξη να χεις να ασχολείσαι δηλαδή

 

Το p8 (και άρα υποθέτω και το honor 7) δεν έχει full manual. Έχει επιλογές όντως για light painting αλλά με presets. Επίσης το honor 7 έχει μέτρια απόδοση σε νυχτερινά,απογοητευτικό video (όπως έχει χαρακτηριστεί σε reveiw) και πολύ αδύναμη gpu αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.. Σε παρόμοιο ερώτημα μου είπαν από άποψη κάμερας να προτιμήσω το p8.

 

Σχετικά με το 5x κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για την camera.. Νομίζω όμως ότι το μοναδικό μικρότερο με εφάμιλλη camera και features είναι το s6, γιατί και το 5x έχει οριακά μικρότερες διαστάσεις και μεγαλύτερα bezel, ενώ του λείπουν και διάφορα features όπως multiview και ir blaster που έχεις στο g4 (το πρώτο δεν ξέρω αν υπάρχει στο s6 ή μόνο στη σειρά note)

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

είμαι ανάμεσα σε P8 και z3+ γιατί το redmi αν πάθει τπτ τρέχα γύρευε και έχω σκοπώ να κρατήσω τουλάχιστον 2 χρόνια την συσκευή!
Link to comment
Share on other sites

Το p8 (και άρα υποθέτω και το honor 7) δεν έχει full manual. Έχει επιλογές όντως για light painting αλλά με presets. Επίσης το honor 7 έχει μέτρια απόδοση σε νυχτερινά,απογοητευτικό video (όπως έχει χαρακτηριστεί σε reveiw) και πολύ αδύναμη gpu αν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια.. Σε παρόμοιο ερώτημα μου είπαν από άποψη κάμερας να προτιμήσω το p8.

 

 

Το honor στην τελευταία έκδοση που το έχω εγώ (Β180) έχει και φουλ manual περα απο τα presets που αναφέρεις.. επίσης η νυχτερινή απόδοση του δε νομίζω να είναι και τόσο μέτρια όπως λες

 

25431585683_e24e49f5d7_c.jpg

 

26075235015_5723e2062f_c.jpg

Edited by bill_thes
Link to comment
Share on other sites

Το honor στην τελευταία έκδοση που το έχω εγώ (Β180) έχει και φουλ manual περα απο τα presets που αναφέρεις.. επίσης η νυχτερινή απόδοση του δε νομίζω να είναι και τόσο μέτρια όπως λες

 

25431585683_e24e49f5d7_c.jpg

 

26075235015_5723e2062f_c.jpg

 

φοβερες φωτογραφιες καλυτερες και απο το s7 στο Review του myphone

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

φοβερες φωτογραφιες καλυτερες και απο το s7 στο Review του myphone

 

Αριστες φωτογραφιες !!!

Εγω πιστευω το πιο ολοκληρωμενο κινητο στα 300 ειναι το Ζ3+

 

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Καλό είναι λοιπόν όταν κάποιος δεν γνωρίζει κάτι να μην γράφει ανακρίβειες και παραπληροφορει..

Link to comment
Share on other sites

τελικά κατέληξα σε Huawei P8 .. θα ευελπιστώ να είναι καλή επιλογή! σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας ! καλή εβδομάδα με υγεία !
Link to comment
Share on other sites

τελικά κατέληξα σε Huawei P8 .. θα ευελπιστώ να είναι καλή επιλογή! σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας ! καλή εβδομάδα με υγεία !

 

ειναι τουμπανο, απλα εχε υποψη οτι ειναι φουρνος με τετοιο σαρ

Link to comment
Share on other sites

ειναι τουμπανο, απλα εχε υποψη οτι ειναι φουρνος με τετοιο σαρ

 

εχει δυο κεραιες αλλα δε λειτουργουν συνεχεια μαζι οποτε αυτο δεν ισχυει :) . Μονο εκει που εχει μια μπαρα

Link to comment
Share on other sites

εχει δυο κεραιες αλλα δε λειτουργουν συνεχεια μαζι οποτε αυτο δεν ισχυει :) . Μονο εκει που εχει μια μπαρα

 

Και τι με αυτό ρε παιδια;

 

Όλες οι εταιρίες δίνουν την μέγιστη τιμή που εκπέμπουν οι συσκευές τους. Στο p8 αυτό το νούμερο είναι πολύ μεγάλο.

 

Αν τώρα αυτή η δεύτερη κεραία λειτουργεί ελάχιστες φορές και πόσο εκπέμπει τότε δεν το ξέρουμε.

 

Για μένα οι μέγιστες τιμές από μόνες τους δεν λένε κάτι αλλά από την στιγμή που δεν έχουμε εικόνα για το πόσο εκπέμπουν κατά μ.ο ή έστω σε ιδανικές συνθήκες, δεν μπορούμε να μην λογαριάζουμε το sar έστω και αυτό που δημοσιεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μεγάλο θέμα το έχετε κάνει. Δεν έχει και την ακτινοβολία πυρηνικού αντιδραστήρα. Ένα sar μέσα στα επιτρεπόμενα όρια έχει. Όποιον δεν του αρέσει ας πάει σε άλλο κινητό. Αφήστε αυτούς με τις διπλές κεραίες να μας κοροϊδεύουν όταν δεν θα έχουμε εμείς σήμα και αυτοί θα έχουν. Ειρωνεύομαι και το ξέρω αλλά μας αρέσει δεν μας αρέσει έτσι είναι. Έχω OnePlus 2 και η γυναίκα μου έχει P8. Στο σήμα όντως έχει διαφορά αλλά έχει διαφορά εκεί που εγώ σηκώνω το κινητό στο Θεό για να πιάσω μία γραμμή και αυτή απλά με την άνεσή της βγάζει κλήση κανονικά. Υπό φυσιολογικές συνθήκες έχουμε το ίδιο σήμα και εγώ ίσως να έχω και λίγο καλύτερο. Από sar δεν ξέρω δεν έχω μετρητή για να δω. Αλλά πολύ απλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ενσύρματα/ασύρματα ακουστικά όπως κάνει και η γυναίκα μου αφού μιλάει πολύ στο κινητό. Όσο χαμηλό και να είναι το sar πάλι δεν παύει να είναι sar. Πάλι τα μυαλά μας θα γίνουν κιμάς με τόση χρήση και τόσες άλλες ακτινοβολίες δίπλα μας. Να ήταν μόνο τα κινητά μας...
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θεωρω πολυ "δευτερευοντα" παραγοντα το Sar για να καθιστάται dealbreaker...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Καλό είναι λοιπόν όταν κάποιος δεν γνωρίζει κάτι να μην γράφει ανακρίβειες και παραπληροφορει..

 

Φίλε μου καμία ανακρίβεια και καμία παραπληροφόρηση, είπα στο παιδί ότι διάβασα και ήμουν απόλυτα σαφής. Στα χέρια μου έχω δουλέψει το p8 και ΥΠΟΘΕΤΩ ότι ισχύει το ίδιο για το honor 7 και οι χαρακτηρισμοί της κάμεράς του είναι από reviews, τα οποία μπορείς εύκολα να βρεις ή αν θέλεις και να στα παραθέσω. Εδώ είμαστε να βοηθήσουμε με ότι ξέρουμε και να μεταφέρουμε τις επιφυλάξεις μας σε αυτά που λέμε όπως και έκανα..

Άλλωστε όπως είπα κι εγώ προ ολίγου καιρού είχα ρωτήσει για το honor 7, οπότε βρισκόμουν κι εγώ στην ίδια θέση.

 

Σε ότι αφορά τη φωτογραφία τώρα, είναι μία πολύ όμορφη εικόνα.Χάνει όμως πολλή λεπτομέρεια απ'τη γυαλάδα στην αριστερή πολυκατοικία και το θόρυβο στη δεξιά. Δεν το λέω για να υποβιβάσω τη φωτογραφία σε καμία περίπτωση, απλώς όταν το κινητό παίζει στο budget g4, 5x που είναι απ'τις καλύτερες κάμερες, ο χαρακτηρισμός της κάμερας θα είναι συναρτήσει του ανταγωνισμού.. Συν του ότι όταν κρίνεις μία κάμερα και όχι μία φωτογραφία ως καλλιτεχνικό δημιούργημα, χρειάζεσαι και ένα σημείο αναφοράς (πχ μία λήψη από dslr) για να δεις και την πιστότητα της εικόνας. Αν βγαίνει πιο φωτεινή, πιο σκοτεινή κλπ κλπ.Και πάλι να πω πως και σε μένα αρέσει πολύ η φωτογραφία σου, όπως και το κινητό και για μεγάλο χρονικό διάστημα προσπαθούσα να πείσω τον εαυτό μου να το πάρει γιατί μου είχε κάτσει πολύ καλά στο μάτι.

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και τι με αυτό ρε παιδια;

 

Όλες οι εταιρίες δίνουν την μέγιστη τιμή που εκπέμπουν οι συσκευές τους. Στο p8 αυτό το νούμερο είναι πολύ μεγάλο.

 

Αν τώρα αυτή η δεύτερη κεραία λειτουργεί ελάχιστες φορές και πόσο εκπέμπει τότε δεν το ξέρουμε.

 

Για μένα οι μέγιστες τιμές από μόνες τους δεν λένε κάτι αλλά από την στιγμή που δεν έχουμε εικόνα για το πόσο εκπέμπουν κατά μ.ο ή έστω σε ιδανικές συνθήκες, δεν μπορούμε να μην λογαριάζουμε το sar έστω και αυτό που δημοσιεύεται.

 

 

Προσωπικά ελάχιστα ασχολούμαι, αφ' ενός γιατί ότι βρίσκεται εντός ορίων τα οποία μη έχοντας γνώσεις να κρίνω οφείλω να εμπιστευτώ.. και αφ' ετέρου γιατί με τόσες πηγές ακτινοβολίας, το να κάνεις deal breaker το sar ενός κινητού θεωρώ ότι είναι πολύ κακό για το τίποτα..

History: Nokia 5210, samsung e720, s.ericsson w810, s.ericsson w705, LG optimus black, LG optimus L9 ii

Current device: LG G4 Dual

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά ελάχιστα ασχολούμαι, αφ' ενός γιατί ότι βρίσκεται εντός ορίων τα οποία μη έχοντας γνώσεις να κρίνω οφείλω να εμπιστευτώ.. και αφ' ετέρου γιατί με τόσες πηγές ακτινοβολίας, το να κάνεις deal breaker το sar ενός κινητού θεωρώ ότι είναι πολύ κακό για το τίποτα..

 

deal breaker δεν είναι και για εμένα αλλά αλλού ήταν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...