Jump to content

galaxy Α3-2016 ή Α5-2015?


apVga
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, ότι λέει ο τίτλος...

Τα κύρια τεχνικά χαρακτηριστικά και των δύο πιστεύω με καλύπτουν για τη χρήση που το θέλω: μέιλ, σερφάρισμα, youtube, twitter, λίγο ή καθόλου facebook, καθόλου gaming, φωτογραφίες... (δλδ ξέρω ότι και πιο φθηνές συσκευές την κάνουν την δουλειά, αλλά μας απασχολεί και η αισθητική+ποιότητα κατασκευής, οπότε το δίλημμα εστιάζει σε αυτά τα δύο...εκτός αν μου διαφεύγει κάποια άλλη συσκευή-έως 300-330 από Ελλάδα-όχι EU ή Κίνα και 4,7''-5,2'').

 

Κυρίως αναρωτιέμαι αν κάποιο από τα δύο έχει παρουσιάσει κάποιο αισθητά σοβαρό μειονέκτημα σε κάτι, ώστε να το απορρίψω σε σχέση με το άλλο. Διάρκεια μπαταρίας, ποιότητα φωτογραφιών, υπερθερμάνσεις και τέτοια.

Τέλος πάντων κάθε αιτιολογημένη συμβουλή στο δίλημμα καλοδεχούμενη, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχει και πολύς κόσμος μέχρι στιγμής για να μας πει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που είχε.

 

Για εμένα αξίζει να κάνεις την υπέρβαση και να πας στο Α5 καθώς πιστέυω θα σε βγάλει 2χρόνια εύκολα.Επίσης και οι ίντσες (5,2) θεωρώ βολεύουν μιας και το 4,7 το θεωρώ οριακό πλεόν!

 

Κινητό με τόσο premium κατασκευή σε αυτήν την κατηγορία μόνο το One Plus X μπορώ να σκεφτώ.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αξίζει να κάνεις την υπέρβαση και να πας στο Α5 καθώς πιστέυω θα σε βγάλει 2χρόνια εύκολα.Επίσης και οι ίντσες (5,2) θεωρώ βολεύουν μιας και το 4,7 το θεωρώ οριακό πλεόν!

.

 

το Α5 του 2015 γράφει ο τίτλος :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ναι :)

 

Και πάλι στα 300 όμως που λέει ο φίλος το Α5 2016 μέσα είναι.

Σήμερα έπεσε 298 :)

 

*προφανώς να αγοράσεις από πλαίσιο κτλ είναι σαν να πετάς το έξτρα 100αρικο που ζητάνε

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω επιλογή, αναγκαστικά λόγω πιστωτικού θα το πάρω από τους @#$! που τα έχουν όλα ένα κατοστάρικο επάνω... αλλιώς εννοείται ότι στο συγκριτκό θα έμπαινε και στο α5 το νεότερο αντί για το παλιό...
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.

 

Εγώ θα αγόραζα το Α3 2016 μιας και είναι πιο φρέσκο και πιο όμορφο.

Eπίσης για τον Exynos καλά λόγια ακούγονται!

Link to comment
Share on other sites

Το κόβω πως εκεί θα καταλήξω όντως, γιατί για το α5 διαβάζω και αναφορές με θεματάκια στον ήχο, είτε του ακουστικού (κάτι για διπλή ηχώ κατά την ομιλία και κάτι τέτοια) είτε περί κάπως ασθενούς μεγαφώνου, που είναι αρκετές για να τις θεωρήσω μεμονωμένες περιπτώσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Κανείς που να είχε/έχει τα δύο να πει καμιά ώριμη, πρόσφατη, άποψη?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν βαζεις μια αγγελια για να πουλήσεις το πιστοτικο μηπως βρεθει καποιος να σε εξυπηρετησει και να μπορεις μετα να το αγορασεις απο οπου θελεις;

Η κοπελα μου εχει το Α5 2015 περίπου 14μηνες και ειναι υπερευχαριστημενη και απο επιδοσεις και απο εμφάνιση . ψηφίζω Α5

Link to comment
Share on other sites

Γεια και πάλι. Έψαξα σ' όλο το φόρουμ, αλλά δε βρήκα νημα ειδικά για το galaxy Α3-2016, οπότε γράφω εδώ , για να μην ανοίγω άλλο ένα thread. Επειδή το θέλει ο ξάδερφός μου (ΑμΕΑ), έψαξα στα μεγάλα eshops, κι έχω μπερδευτεί λίγο με τους επεξεργαστές και συχνότητα.:

 

http://www.you.gr/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-samsung-galaxy-a3-2016-black

Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53

 

 

http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-samsung-galaxy-a3-2016-16gb-mayro/prod7920897pp/

Qualcomm Snapdragon 410 1.50 GHz

 

 

https://www.germanos.gr/product/samsung-galaxy-a3-2016/20321087/?productId=20321087&fname=skuColor&fvalue=-127997384575577626&commerceItem=&isComingSoon=

Exynos 7578 στα 1.2 GHz

 

Τι γίνεται??? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται ένα γενικό μπάχαλο που ξανασυζητήθηκε, οι δικοί μας δεν εχουν ιδέα τι ακριβώς φέρνουν και αντιγράφουν οτι βλέπουν να αναφέρουν ξένα σάιτ.

Όσες αναφορές έχω δει από όσους το πήραμε, είτε ευρωπαϊκό είτε ελληνικό, όλων exynos 7580 φοράει.

Link to comment
Share on other sites

A3 2016 και από μένα! Πιο καινούριο (μάλλον περισσότερα updates) και για τη χρήση που το θέλεις είναι μια χαρά πιστεύω..

Όσο για το Α5 δε νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά 0.5GB Ram παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Α5 Κερδίζει σε ραμ και μεγαλυτερη οθονη.Το α3 ειναι λιγο πιο όμορφο αλλα και το α5 ειναι μεταλλικό και πολυ κομψό και αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...