Jump to content

Xiaomi Redmi Note 3 PRO vs Meizu MX5


ababapanos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα.

 

Θελω να διαθεσω μεχρι περιπου 220-240 ευρω και ειμαι αναμεσα απο τα δυο αυτα κινητα στην εκδοση με τα 32 με αγορα μαλον απο VickMall

 

Xiaomi Redmi Note 3 PRO στα 260$

 

Meizu MX5 στα 240$

 

Ξερω οτι καλυτερη καμερα εχει το meizu μαλον αλλα γενικα αναμεσα στα δυο πιο θα επιλεγατε και γιατι?

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι καλυτερη καμερα εχει το meizu μαλον αλλα γενικα αναμεσα στα δυο πιο θα επιλεγατε και γιατι?

 

Αυτό πως το ξέρεις ; μιας και από το 3 pro μόνο δείγματα έχουμε και είναι πολύ καλά προς το παρόν.

Προσωπικά θα πήγαινα στο 3 pro μιας και στην τιμή ακόμα και τώρα που είναι τσιμπημένη η τιμή του ( σίγουρα θα πέσει σχετικά γρήγορα με το που αποκτήσουν stock όλα τα καταστήματα ) δεν έχουν καμιά τρελή διαφορά στην τιμή, ενώ διαθέτει καλύτερο CPU/GPU, η έκδοση του meizu των 240$ έχει 3GB ram και μόνο 16GB εσωτερικό χώρο ενάντι 3GB ram και 32GB του 3 pro.

Δεν θυμάμαι αν στο meizu έχεις την δυνατότητα να κάνεις την μία θέση της sim, σε micro sd, αλλά στο xiaomi μπορείς. Μπαταρία 4050 mAh, ενάντι 3150 mAh του meizu.

 

Ε γενικώς είναι ένα πολύ καλύτερο σύνολο στα χαρτιά, προσωπικά η xiaomi δεν έχει δείξει δείγματα ότι στην πράξη τα πάνε άσχημες οι συσκευές της, αρά από μένα σαφώς και το xiaomi.

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο-τρεις σημαντικες διαφορες που εντοπιζω αρχικά είναι:

1) η διαφορά στην ισχύ του επεξεργαστή: ο snapdragon 650 του RN3 PRO διαλύει όχι μόνο τον helio x10 που φοραει το MX5 αλλά και τον snapdragon 808 που φοράνε τα LG G4 και xiaomi mi 4c!

2) λόγω του ότι και τα δύο δεν υποστηρίζουν sd card, είναι σημαντική η διαφορα των 32 GB του RN3 PRO σε σχέση με τα 16 GB του MX5

3) ή διαφορα στην κάμερα δε πρέπει να είναι και τόσο μεγάλη. Ναι μεν νικητής πρέπει να είναι το MX5 αλλά κ του RN3 PRO δεν πρεπει να υπολειπεται πολυ: Κάμερα 16MP f/2.0 με PDAF (αυτόματη εστίαση σε 0.1sec).

Αυτά...;)

 

@adversus: τώρα το είδα...ΑΕΙ σιχτιρ...:mad:..:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις

Πάντως το redmi note 3 pro δείχνει οτι υπαρχει σε στοκ, δεν ξέρω βέβαια τι γίνεται με τα αλλα καταστηματα

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν το εχει πραγματι stock το τηλεφωνο το vicmall..περιμενε! εξαλλου μαλλον ακριβο ειναι σαν τιμη..περιμενε..και αν ειναι stock εχει την original rom που ειναι ΜΟΝΟ αγγλικα και κινεζικα!...περιμενε!
Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο να ναι σε στοκ.

Στο geekbuying βρίσκεις την έκδοση των 16GB ( μιας και η στη θεση της 2ης sim μπορεις να χρησιμοποιησεις sd card ;) ) στα 180 ευρώ και θα το χουν τον επόμενο μήνα να το στείλουν, αν μπορείς να περιμένεις, γιατί αξιζει τον κοπο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι κι εγώ ανάμεσα στα 2 κινητά για την κάμερα του redmi note 3 δεν έχω διαβάσει και τα καλύτερα ενώ απο ότι έχω διαβάσει το mx5 έχει από τις καλύτερες κάμερες. Η οθόνη επίσης είναι ίδια και στα benchs βγάζουν το ίδιο score. Προσπαθώ να καταλάβω απο που προκύπτει ότι το xiaomi είναι τόσο καλύτερο.
No comment
Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για το redmi note 3 pro και σε αντίθεση με ότι έγραψα παραπάνω, στη θέση της 2ης sim παίρνει και sd card.
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε αυτό αλλά πέρα απο αυτό και λίγο καλύτερη μπαταρία έχει κάτι καλύτερο απο το meizu? Σκέφτομαι πχ να παω σε 32 gb mx5 οπότε για την χρήση που κάνω θεωρώ ότι καλύπτομαι από θέμα χωριτικότητας. Το meizu λέει έχει καλύτερο ήχείο, κάμερα, αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος και ίσως οθόνη (δεν είμαι σίγουρος γι αυτό).
No comment
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω σε αυτό αλλά πέρα απο αυτό και λίγο καλύτερη μπαταρία έχει κάτι καλύτερο απο το meizu? Σκέφτομαι πχ να παω σε 32 gb mx5 οπότε για την χρήση που κάνω θεωρώ ότι καλύπτομαι από θέμα χωριτικότητας. Το meizu λέει έχει καλύτερο ήχείο, κάμερα, αισθητήρα δακτυλικού αποτυπώματος και ίσως οθόνη (δεν είμαι σίγουρος γι αυτό).

 

Για δώσε κανα link να τα λέει αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει πολλά reviews και για τα 2 τηλέφωνα. Μπορείς άνετα να κάνεις ένα search και να βρείς πολλά. Παραθέτω ένα vs που είδα

No comment
Link to comment
Share on other sites

gsmarena review mx5

 

λαθος να συγκρινετε ενα mid high=νοτε με ενα high end..η τιμολογηση μην μας μπλεκει

 

καποια απο τα περιφερειακα του νοτε μπηκαν για οικονομια,

δεν ειναι σειρα Mi..

 

ενω το mx5 ειναι το best της μειζου..

best δεν εννοω οι επιδοσεις της cpu.

 

το νοτε 2 με 32ρομ, ειχε καλη φωτο παντως ενω το 2/16 μετρια..

και ενω το mx4 εχει απιστευτη καμερα+ηχειο,νομιζω και το mx5 ελεγε το review,

στο θεμα κατασκευη ο φιλος keran μου ειπε πως το mx4 πολυ καλυτερης κατασκευης απτο mx5,

τα ειχε αυτα

 

mx5 απο μενα ευκολα λογω φωτο,λογω ηχειων,λογω απιστευτης ποιοτητας mx σειρας,δες και το review που λεω πιο πανω θα σε βοηθησει

 

edit ειδα το πανω vs βιντεακι σου pmpaul,

δεν επαιρνα νοτε λογω κακης καμερας,βασικα πολυ κακης καμερας σε σχεση με του mx5

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως σε mx5 που ειναι αλλη κατηγορια + amoled με gg3, δεν ζεσταινεται και ειναι καθαρο 8πυρινο, μπροστινο fingerprint , καμερα 20αρα με laser

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Έχω κοιτάξει πολλά reviews και για τα 2 τηλέφωνα. Μπορείς άνετα να κάνεις ένα search και να βρείς πολλά. Παραθέτω ένα vs που είδα

 

Δεν έχω βρει κάποιο review μεταξύ αυτού που σου είπε ο demakhs και του mx5, γι'αυτό και σου είπα να μου δώσεις λινκ.

Και πάλι μου συγκρίνεις με το note 3 το απλό.

( δεν σχολιάζω το ότι το καθένα είναι σε διαφορετική κατηγορία, μιας και στις συγκρίσεις εδώ μέσα έχω δει να συγκρίνουν και low κατηγορία με ναυαρχίδες ).

Link to comment
Share on other sites

Ok σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Προφανώς δεν με νοιάζει η κατηγορία στην οποία ανήκει το κάθε κινητό. Έχω να διαθέσω κάποια λεφτά για να πάρω κινητό και προσπαθώ να καταλάβω εκεί γύρω στα 250 ευρώ ποια είναι η καλύτερη επιλογή. Έχεις δίκιο σχετικά με το ότι είναι το απλό note 3.
No comment
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έπεσε στην αντίληψή μου αυτή η προσφορά από την Ευρωπαική Αποθήκη της Gearbest (που σημαίνει ότι θα το χεις στα χέρια σου...γρήγορα), η προηγούμενη ναυαρχίδα της zte, ZTE NUBIA Z7 στην εκπληκτική τιμή των 189,41 ευρώ:

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_228250.html?wid=3

(λάθος γράφει ο τίτλος nfc....nfc έχει το άλλο μοντέλο το max το οποίο δεν έχει ois και παίρνει και sd card)

 

Επίσης, η "μικρή" (με τον snapdragon 615) φετινή ναυαρχίδα της ίδιας εταιρίας, ZTE NUBIA Z9 MAX στα 189,03 ευρώ:

https://www.fastcardtech.com/ZTE-Nubia-Z9-Max-Dual-4G.html

 

Άλλο ένα εξαιρετικό τουμπανάκι MEIZU MX4 PRO 32GB/3GB στα 219,65 ευρώ:

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-MX4-Pro-Android-Phone.html

 

...και πόσα ακόμα.....LG G4, SAMSUNG S5 & GALAXY NOTE 4 και και ..... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Άλλο ένα εξαιρετικό τουμπανάκι MEIZU MX4 PRO 32GB/3GB στα 219,65 ευρώ:

https://www.fastcardtech.com/MEIZU-MX4-Pro-Android-Phone.html

 

Ενας φιλος πηρε λευκο 32ari απο fastcardtech και ηταν ξεκαθαρα refurbished. unknown serial, οτι ναναι imei και τετοια ομορφα..

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος πηρε λευκο 32ari απο fastcardtech και ηταν ξεκαθαρα refurbished. unknown serial, οτι ναναι imei και τετοια ομορφα..

 

πολυ "τιμιο" μαγαζακι:lol:

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Ενας φιλος πηρε λευκο 32ari απο fastcardtech και ηταν ξεκαθαρα refurbished. unknown serial, οτι ναναι imei και τετοια ομορφα..

Πάλι καλά δεν του έλεγε maimu αντί για meizu.

Το πα και χθες, θα παίξω τζόκερ με τόση τύχη που έχω και έχω καταχαρεί τις ολοκαίνουργιες συσκευές μου απ'το εν λόγω site.

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν σε ενδιαφερει η SDCard που παιρνει το Note 3 pro και τα 4000mah μπαταρια + το μεγαλο ελληνικο community τοτε θα σου προτεινα το Letv le one pro x800 ειναι ΤΕΡΑΣ!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...