Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο συμβατό ADSL modem της αγοράς;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τη μέχρι τώρα εμπειρία σας ποιο πιστεύετε ότι είναι το καλύτερο συμβατό ADSL modem της αγοράς για χρήση DSL over ISDN ;

Προσωπικά τείνω προς το SIEMENS του OTE αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες με βάση παντα την πλήρη συμβατότητα με το δίκτυο του ΟΤΕ. Υπάρχουν κάποιες λειτουργίες που είναι ιδιαίτερα χρήσιμες να έχει ενα DSL modem?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 158
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Siemens? To Xpresslink λές; Σε καμμία περίπτωση. Είναι εξαιρετικά υπερτιμημένο για αυτά που προσφέρει (modem only). Με τα ίδια χρήματα παίρνεις το alcatel 530i router που έχει και firewall και δυνατότητα PPPoA σύνδεσης.
Link to comment
Share on other sites

Για modem δεν ξέρω, αλλά το μόνο που έχω να σου πω είναι πάρε router.

Ένας πολύ καλός φθηνός είναι ο alcatel που αναφέρει ο ariadgr, λίγο πιο ακριβός είναι ο Zyxel Prestige 650R και κορυφαίος αλλά αρκετά ακριβός (πριν 4 μήνες τον πήρα 180 ευρώ) είναι ο Zyxel Prestige 652R που κάνει τα πάντα, είναι τέλειος από άποψη συματότητας και περιλαμβάνει πολύ καλό hardware firewall. Το μόνο που του λείπει είναι το ενσωματωμένο switch (τελείως μ@λ@κία αυτό) αλλά δεν κοστίζει τίποτα να αγοράσεις ένα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα.

 

Μιας και απο την επόμενη βδομάδα θα κάνω αίτηση για dsl θα ήθελα να μάθω για τα router/modem.

 

Στο σπίτι μου υπάρχουν 2 pc που θα είναι συνδεδεμένα στο internet ή την ίδια ώρα ή το καθένα ξεχωριστά.

Τι πρέπει να πάρω για να γίνει η σύνδεση και στα 2 pc?

Router?

 

Επίσης διάβασα εδω ότι άμα έχεις router δεν κινδυνεύεις και απο dialer.Aληθεύει?

 

 

Ποιο router προτείνετε εσείς?

 

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Καλύπτεσαι από vivodi ή θα κάνεις μέσω ΟΤΕ?

 

Οπωσδήποτε router. Για κάτι οικονομικό θα πρότεινα το Alcatel 530i + ένα 5 port switch, ή το Alcatel 510i που περιλαμβάνει 4 port switch.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 3 Οκτ. 2004 , 13:08)

 

Καλύπτεσαι από vivodi ή θα κάνεις μέσω ΟΤΕ?

 

Οπωσδήποτε router. Για κάτι οικονομικό θα πρότεινα το Alcatel 530i + ένα 5 port switch, ή το Alcatel 510i που περιλαμβάνει 4 port switch.

 

 

Δεν θα πάω με vivodi.

Θα κάνω σύνδεση με forthnet με το ADSL in-a-box

 

Tα είδα τα router που λες και τα σκεφτόμουνα και εγώ.

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα zuxel? :)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 ( 3 Οκτ. 2004 , 13:56)

 

Επίσης τι γνώμη έχετε για τα zuxel? :)

 

 

Την καλύτερη όπως γράφω και πιο πάνω. Έχω τον Prestige 652R και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Υπόψην, είναι από τους λίγους που δουλεύουν και over ISDN και οver PSTN.

Διάβασα σήμερα και για έναν κορυφαίο της US Robotics, τον USR 9105 που είναι εξίσου καλός με τον 652R και φθηνότερος (αλλά μόνο over PSTN). Δες και αυτόν.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια πολύ καλύ λύση είναι ο Zyxel Prestige 650H (όχι R).

Είναι κορυφαίος όσον αφορά την ποιότητα (όπως κάθε Zyxel), έχει ενσωματωμένο switch (για να μη χρειαστεί να αγοράσεις για τα 2 PC σου), και με αναβάθμιση του firmware ένα καλό hardware firewall (ίσως όχι τόσο καλό όσο αυτό του 652R, αλλά σίγουρα καλό). Η τιμή του είναι λίγο χαμηλότερη από του 652R και υστερεί ουσιαστικά μόνο στο firewall, ενώ αν προσθέσες στον 652R και το κόστος του έξτρα switch η διαφορά ανεβαίνει κι άλλο.

Γενικά πάντως είναι καλύτερη λύση ο hardware firewall από έναν software firewall.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 3 Οκτ. 2004 , 16:20)

 

Άλλη μια πολύ καλύ λύση είναι ο Zyxel Prestige 650H (όχι R).

Είναι κορυφαίος όσον αφορά την ποιότητα (όπως κάθε Zyxel), έχει ενσωματωμένο switch (για να μη χρειαστεί να αγοράσεις για τα 2 PC σου), και με αναβάθμιση του firmware ένα καλό hardware firewall (ίσως όχι τόσο καλό όσο αυτό του 652R, αλλά σίγουρα καλό). Η τιμή του είναι λίγο χαμηλότερη από του 652R και υστερεί ουσιαστικά μόνο στο firewall, ενώ αν προσθέσες στον 652R και το κόστος του έξτρα switch η διαφορά ανεβαίνει κι άλλο.

Γενικά πάντως είναι καλύτερη λύση ο hardware firewall από έναν software firewall.

 

 

Κοίταξα για το Zyxel Prestige 650R στο adslgr και είδα ότι η τιμή του είναι σχεδόν απαγορευτική για εμένα. :(

Το 650H τι τιμή έχει?Ξέρεις?

 

Επίσης τι κάνει το switch? :o

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 ( 3 Οκτ. 2004 , 18:30)

 

Κοίταξα για το Zyxel Prestige 650R στο adslgr και είδα ότι η τιμή του είναι σχεδόν απαγορευτική για εμένα. :(

Το 650H τι τιμή έχει?Ξέρεις?

To H είναι ακριβότερο από το R.

Αλλά δες σε κάποιο μαγαζί για την τρέχουσα τιμή γιατί αυτή που λέει στο adslgr έχει πέσει πάρα πολύ.

Επίσης τι κάνει το switch? :o

 

Switch είναι ο μηχανισμός (?) που μοιράζει τη σύνδεση από το router σε περισσότερες από μια συσκευές. Ένας router χωρίς ενσωματωμένο switch έχει μόνο μια θύρα, οπότε πάνω σε αυτήν πάει το εξωτερικό switch και σε αυτό συνδέονται οι συσκευές του δικτύου σου.

Αν θέλεις να συνδέσεις 2 ή περισσότερα PC χρειάζεσαι οπωσδήποτε switch, εσωτερικό ή εξωτερικό. Ενα εξωτερικό switch ξεκινά από τα 25-30 ευρώ, οπότε αν πας για router χωρίς ενσωματωμένο switch έχε και αυτά τα λεφτά υπόψη. Για αυτό τελικά οι 2 επιλογές που έχεις είναι για μένα ο Alcatel 510i και ο Zyxel Prestige 650H. O 650Η (εκτός από το firewall) έχει το πλεονέκτημα ότι έχει αυτόματη ρύθμιση ώστε να μοιράζεται το bandwitch ομοιόμορφα σε όσα PC είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα, κάτι που αλλιώς θα γινόταν στην τύχη.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Kαι μόλις είδα ότι ξέχασα να αναφέρω το hub ως εναλλακτικό του switch.

Κάνει ότι και το εξωτερικό switch, κοστίζει πολύ λιγότερο (γύρω στα 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά), αλλά υστερεί πάρα πολύ και δεν είναι ιδιαίτερα αξιόπιστο ως λύση.

Switch και πάλι switch, αξίζει τα παραπάνω λεφτά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 3 Οκτ. 2004 , 20:21)

 

To H είναι ακριβότερο από το R.

Αλλά δες σε κάποιο μαγαζί για την τρέχουσα τιμή γιατί αυτή που λέει στο adslgr έχει πέσει πάρα πολύ.

 

 

Switch είναι ο μηχανισμός (?) που μοιράζει τη σύνδεση από το router σε περισσότερες από μια συσκευές. Ένας router χωρίς ενσωματωμένο switch έχει μόνο μια θύρα, οπότε πάνω σε αυτήν πάει το εξωτερικό switch και σε αυτό συνδέονται οι συσκευές του δικτύου σου.

Αν θέλεις να συνδέσεις 2 ή περισσότερα PC χρειάζεσαι οπωσδήποτε switch, εσωτερικό ή εξωτερικό. Ενα εξωτερικό switch ξεκινά από τα 25-30 ευρώ, οπότε αν πας για router χωρίς ενσωματωμένο switch έχε και αυτά τα λεφτά υπόψη. Για αυτό τελικά οι 2 επιλογές που έχεις είναι για μένα ο Alcatel 510i και ο Zyxel Prestige 650H. O 650Η (εκτός από το firewall) έχει το πλεονέκτημα ότι έχει αυτόματη ρύθμιση ώστε να μοιράζεται το bandwitch ομοιόμορφα σε όσα PC είναι ταυτόχρονα συνδεδεμένα, κάτι που αλλιώς θα γινόταν στην τύχη.

 

 

 

 

Τι εννοείς στην τύχη; Πως δηλαδή; Δεν μοιράζει το bandwidth ανάλογα με τα αιτήματα του traffic?

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θίξατε το θέμα περί switch και hub..

Ξέρω πως το switch αποτελεί καλύτερη λύση, αλλά εγώ που έχω ήδη ένα hub, αξίζει να δώσω τα λεφτά να πάρω ένα switch; Τί διαφορά θα δω δηλαδή;

Θεωρητικά ξέρω πως δουλεύει το ένα και πως το άλλο, ξέρω τις διαφορές τους και καταλαβαίνω γιατί το switch είναι καλύτερο. Ρωτάω μόνο στην πράξη όμως, τι διαφορά θα δω; ( π.χ. διαφορά στην καθυστέρηση; Πόσο; )

(Και μιλάω μόνο για την συμπεριφορά στο διαμοιρασμό του Internet, όχι στη δικτυακή συμπεριφορά, δε με ενδιαφέρει)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dimitrisx ( 3 Οκτ. 2004 , 23:57)

 

Τι εννοείς στην τύχη; Πως δηλαδή; Δεν μοιράζει το bandwidth ανάλογα με τα αιτήματα του traffic?

 

Βασικά το μοιράζει όπως του κάτσει, αλλά στην πράξη δεν είναι τόσο τραγικό όσο ακούγεται.

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Symos ( 4 Οκτ. 2004 , 00:03)

 

Μιας και το θίξατε το θέμα περί switch και hub..

Ξέρω πως το switch αποτελεί καλύτερη λύση, αλλά εγώ που έχω ήδη ένα hub, αξίζει να δώσω τα λεφτά να πάρω ένα switch; Τί διαφορά θα δω δηλαδή;

Θεωρητικά ξέρω πως δουλεύει το ένα και πως το άλλο, ξέρω τις διαφορές τους και καταλαβαίνω γιατί το switch είναι καλύτερο. Ρωτάω μόνο στην πράξη όμως, τι διαφορά θα δω; ( π.χ. διαφορά στην καθυστέρηση; Πόσο; )

(Και μιλάω μόνο για την συμπεριφορά στο διαμοιρασμό του Internet, όχι στη δικτυακή συμπεριφορά, δε με ενδιαφέρει)

Ευχαριστώ

 

Δεν ξέρω ακριβώς τι διαφορά θα δεις στην πράξη στην ταχύτητα. Το σίγουρο είναι ότι το hub είναι πιο δύσκολο στο να στήσεις το δίκτυό σου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μόλις με πήραν (απίστευτο!!!) από τον ΟΤΕ και με νεημέρωσαν ό,τι σε λίγες μέρες θα μου ενεργοποιήσουν την ADSL line!!! Πάνε 3 περίπου μήνες που είχα κάνει επιλογή ADSL modem τότε και τώρα σκέφτομαι να αλλάξω την αρχική μου επιλογή (Siemens) και να πάρω τον ADSL router της Alcatel 530i Speeedtouch, o οποίος από αυτά που διάβασα στο forum είναι αρκετά αξιόπιστος και σε πολύ λογική τιμή. Θα ήθελα τη γνώμη σας καθώς και αν ξέρει κάποιος να μου πει (σαν πολλά δε ζητάω?) τι περιλαμβάνει η συσκευασία εκτός του router...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά αγο΄ρασα το zyxel 652h.

Αλλά θέλω να σας ρωτήσω κάτι.

 

 

Πριν απο λίγες μέρες κάτι πρέπει να έπαθαν η παράλληλη και η σειριακή θύρα της mobo μου και αναγκάστηκα ναβάλω το netmode στην usb που μου έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

 

Με το router τώρα πάλι θα πρέπει να έχω το netmode στο pc ή θα μπορώ να συνδέσω το 652h σε μια ethernet θύρα?

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

έκανα και εγώ αίτηση στον οτε πριν μια εβδομάδα για μετατροπή της γραμμής μου σε DSAL384(over isdn),και αναμένω να ενεργοποιηθεί...κατέβηκα λοιπόν σήμερα το πρωί στην Στουρνάρη να αγοράσω ένα καλύτερο modem-router από αυτά που δίνει ο οτε και άκουσα το εξής από αρκετά καταστήματα...: επειδή λένε το dslam της περιοχής μου είναι intracom καλύτερα να πάρω αυτά που δίνει ο οτε και όχι π.χ ένα zyxel650R γιατί μπορεί να έχει προβλήματα μέχρι και να μην παίζει... :worry:

ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό και τι μου προτείνει να κάνω...?? :confused:

thanks..:)

 

p.s: το zyxel 650R το βρήκα 100 ευρώ... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nikos_s3 (16 Οκτ. 2004 , 14:43)

 

έκανα και εγώ αίτηση στον οτε πριν μια εβδομάδα για μετατροπή της γραμμής μου σε DSAL384(over isdn),και αναμένω να ενεργοποιηθεί...κατέβηκα λοιπόν σήμερα το πρωί στην Στουρνάρη να αγοράσω ένα καλύτερο modem-router από αυτά που δίνει ο οτε και άκουσα το εξής από αρκετά καταστήματα...: επειδή λένε το dslam της περιοχής μου είναι intracom καλύτερα να πάρω αυτά που δίνει ο οτε και όχι π.χ ένα zyxel650R γιατί μπορεί να έχει προβλήματα μέχρι και να μην παίζει... :worry:

ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό και τι μου προτείνει να κάνω...?? :confused:

thanks..:)

 

p.s: το zyxel 650R το βρήκα 100 ευρώ... :confused:

 

 

 

Ο αδερφος μου πηρε ακριβως το ιδιο μοντεμ σε DSLAM Intracom και εδω και 10 μερες περιπου ολα δουλευουν ρολοι. Τωρα δεν ξερω αν σου ελεγαν για καποιο λογο ψεμματα.Μηπως δεν το ειχαν σε στοκ? Η τιμη ηταν 100 Ευρω οσο ειπαν και σε σενα.

Μια ερωτηση,γιατι δεν αλλαξες τη γραμμη σου σε PSTN ετσι ωστε να μη πληρωνεις τα παγια του ISDN?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Jim87 (16 Οκτ. 2004 , 12:30)

 

Πριν απο λίγες μέρες κάτι πρέπει να έπαθαν η παράλληλη και η σειριακή θύρα της mobo μου και αναγκάστηκα ναβάλω το netmode στην usb που μου έχει δημιουργήσει πολλά προβλήματα.

 

Με το router τώρα πάλι θα πρέπει να έχω το netmode στο pc ή θα μπορώ να συνδέσω το 652h σε μια ethernet θύρα?

 

 

Από όσο ξέρω (επειδή δεν έχω ISDN) ο router μπαίνει ανάμεσα στο PC kαι το netmod, άρα θα τον βάλεις στην κάρτα ethernet και είσαι ΟΚ.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

γιατί να έχεις καν το netmod συνδεμένο στο pc πλέον; ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...