Jump to content

Wayward Pines (Fox)


vezyro
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.imdb.com/title/tt2618986/?ref_=nv_sr_1

 

 

Μου κάνει εντύπωση πως και δεν έχει ανοίξει θέμα κάποιος για αυτήν την φανταστική σειρά. Εχω δει 3 επεισόδια και το ενα κυριολεκτικά καλύτερο απο το αλλο. Φαίνεται πολλά υποσχόμενη η σέιρα και είμαι σίγουρος οτι οι φαν του μυστηρίου και όχι μόνο θα την λατρέψουν.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εξαιρετικά τα τρία πρώτα επεισόδια! Περιμένεις πώς και πώς για το επόμενο.
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

θυμιζει lost και persons unknown?

λεω να την ξεκινησω σημερα

 

τα γραμματα στο εξωφυλλο έχουν κάτι από Lost :P

Link to comment
Share on other sites

απ τα 4 πρωτα επισοδεια, η μονη σκηνη που με αρεσε ηταν η τελευταια του 4ου. φαινεται ενδιαφερουσα σειρα. μακαρι να στρωσει στην πορεια
Link to comment
Share on other sites

Είδα το 5ο επεισόδιο χθες. Έδωσε πολλές απαντήσεις και με ψιλοξενέρωσε γιατί κατάλαβα που το πάει...

 

Το τι γίνεται μπορείς εύκολα να το μάθεις αν ψάξεις στο Ίντερνετ, καθώς η σειρά βασίζεται σε βιβλία.

 

Και μην ανησυχείς, αν δεν διαβάσεις τα σπόιλερς αυτά, ΔΕΝ πάει το μυαλό σου στο τι γίνεται πραγματικά,

είναι κάτι που δεν το έχουμε ξαναδεί, δεν είναι ούτε εξωγήινοι, ούτε "όνειρο", κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εχει να κανει με πειραματα; παραλληλα συμπαντα ισως; ταξιδια στο χρονο;

 

σε λιγο θα δω το 5

 

Όχι, όλα αυτά τα 'χουμε ξαναδεί.

 

Να πω ότι δεν πρόλαβα να δω το 5 και δεν ξέρω τι αποκαλύπτει, απλά είναι βέβαιο ότι αν δεν σου δείξουν

ξεκάθαρα το τι παίζει, δεν πάει το μυαλό σου και αμφιβάλλω ότι κάνανε την μεγάλη αποκάλυψη από το 5ο μόλις

επεισόδιο.

 

Όπως είπε και ο μαύρος σερίφης πριν πεθάνει, "η αλήθεια είναι πολύ χειρότερη από ό,τι μπορείς να φανταστείς".

Link to comment
Share on other sites

εχει να κανει με πειραματα; παραλληλα συμπαντα ισως; ταξιδια στο χρονο;

 

σε λιγο θα δω το 5

 

Καμία σχέση,μοιάζει με μια τριλογία πριν κάμποσα χρόνια που έκανε σχολή με τα εφφε της.

Ανοιγεις με ιδία ευθύνη

 

 

 

Υπάρχει κουμπι σπόιλερ ή το γραφουμε μόνοι μας;

Link to comment
Share on other sites

εχει να κανει με πειραματα; παραλληλα συμπαντα ισως; ταξιδια στο χρονο;

 

σε λιγο θα δω το 5

 

Μπορει να μην αναφερεται αμεσα σε ταξιδι στον χρονο,αλλα πιθανον να εμπλεκεται και κατι τετοιο,αφου οι κατοικοι του wayward pines αντιλαμβανονται διαφορετικα τον χρονο(π.χ. η τυπισσα απ'το μπαρ που ειχε συναντησει ο Ethan ειχε πει οτι ηρθε στο wayward pines το 1999 και εχει περασει ενας χρονος,αρα για εκεινη ηταν 2000,ενω ο Ethan ηρθε το 2014).Εχω δει τα 3 πρωτα.Δεν ξερω αν εξηγειται καπως αυτο στα επομενα επεισοδια.

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην αναφερεται αμεσα σε ταξιδι στον χρονο,αλλα πιθανον να εμπλεκεται και κατι τετοιο,αφου οι κατοικοι του wayward pines αντιλαμβανονται διαφορετικα τον χρονο(π.χ. η τυπισσα απ'το μπαρ που ειχε συναντησει ο Ethan ειχε πει οτι ηρθε στο wayward pines το 1999 και εχει περασει ενας χρονος,αρα για εκεινη ηταν 2000,ενω ο Ethan ηρθε το 2014).Εχω δει τα 3 πρωτα.Δεν ξερω αν εξηγειται καπως αυτο στα επομενα επεισοδια.

 

Στα επόμενα δεν εξηγείται, αλλά μόλις γίνει η μεγάλη αποκάλυψη για το τι παίζει με την πόλη αυτή, εξηγείται και αυτό που αναφέρεις και όχι, δεν έχει καμιά σχέση με ταξίδι στον χρόνο ή κάτι παρόμοιο.

 

Εγώ κάθισα και έψαξα τι παίζει γιατί είμαι από τους περίεργους που μπορούν να απολαύσουν μια σειρά ακόμα και

αν έχουν διαβάσει χοντρά σπόιλερς και από την άλλη ήθελα να αποφύγω η τελική εξήγηση να είναι καμιά μούφα εντελώς

που αφήνει 1002 τρύπες στο σενάριο (και όταν εμπλέκεται ο M. Night Shyamalan σε μια παραγωγή είμαι πάντα επιφυλακτικός, πέρα από την 6η αίσθηση όλες οι ταινίες του μούφα ήταν).

 

Το τι παίζει μου έκανε εντύπωση, όπως είπα (προσωπικά τουλάχιστον) δεν το έχω ξαναδεί και με τίποτα δεν θα το μάντευα, από τα πρώτα 4 τουλάχιστον επεισόδια.

 

Πολύ καλή σειρά, ειδικά για καλοκαίρι, βλέπεται πολύ ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ειδα και το πέμπτο επεισόδιο. Πραγματικά αποκαλυπτικό. Πέρασε τόσο ευχάριστα η ώρα μου που δεν κατάλαβα πως πέρασε ο χρόνος !:p

Πολύ πρωτότυπο μέχρι στιγμής και με αμείωτο ενδιαφέρον. Να δώ τι θα δούμε στα υπόλοιπα 5 επεισόδια που θα παίξουν μέχρι να κλείσει η σεζόν.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το 5ο.

 

Τελικά όντως έκαναν την μεγάλη αποκάλυψη από τόσο νωρίς!

 

Πολύ περίεργο για σειρά μυστηρίου, τί ακριβώς έμεινε τώρα να δούμε;

Και πόσες σαιζόν να τραβήξει αυτό από την στιγμή που ξέρουμε πλέον τι ακριβώς παίζει;

 

Εκτός αν το πάνε για μίνι-σειρά και έχουμε μόνο μια σαιζόν...'ξέρω 'γω;;

 

Ομολογώ ότι δεν το έχω ξαναδεί αυτό σε σειρά, μας βάλανε κάτω και επί 45 λεπτά μας εξηγούσαν λεπτομερώς το τι γίνεται, δίνοντας

απαντήσεις σε όλα τα ερωτήματα των τηλεθεατών. :p

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, δεν είναι αυτό που φαίνεται

 

Όπου και να έψαξα/διάβασα, λέει ότι αυτό που μας δείξανε είναι όντως η αλήθεια, δεν έλεγε ψέμματα η δασκάλα ή ο Pilcher.

 

Αυτή είναι η υπόθεση και στα βιβλία. Σε συνέντευξη του ίδιου δημιουργού της σειράς, απάντησε ότι το όλο project το σχεδίασαν να είναι μια μίνι σειρά 10 επεισοδίων, όπου στο 10ο θα ολοκληρωθεί πλήρως η ιστορία, ενώ μάλιστα είχε υποσχεθεί ότι στο 5ο επεισόδιο θα μάθουμε και την αλήθεια. Δεν απέκλεισε το ενδεχόμενο να υπάρξει 2η σαιζόν, αλλά αυτή την στιγμή δεν είναι στα πλάνα.

 

 

 

Εξάλλου με αυτά που είδε ο πρωταγωνιστής σε αυτό το επεισόδιο...τί άλλη εξήγηση θα μπορούσε να υπάρξει;

Είδε ο ίδιος με τα μάτια του τα πλάσματα αυτά και μια ολόκληρη πόλη κατεστραμμένη εδώ και χρόνια.

 

 

Διάβασες κάπου κάτι άλλο εσύ; Ότι αυτά που μας έδειξαν είναι ψέμματα και τελικά παίζει κάτι διαφορετικό;

Link to comment
Share on other sites

ψιλοξενερωσα ομως που μας τα ειπαν ολα σχεδον.

αν και κραταω μια πισινη οτι ολα αυτα ειναι ψεματα

Link to comment
Share on other sites

εννοείται ρε παιδιά, από τώρα θα μας τα έδειχναν όλα; Ένα παράδειγμα: Πώς εξηγείτε ότι μιλούσαν με Seattle όταν έλεγαν έρχεται εκεί η οικογένεια του;
Link to comment
Share on other sites

εννοείται ρε παιδιά, από τώρα θα μας τα έδειχναν όλα; Ένα παράδειγμα: Πώς εξηγείτε ότι μιλούσαν με Seattle όταν έλεγαν έρχεται εκεί η οικογένεια του;

 

Αυτήν ακριβώς την απορία έχω και εγώ. Κατι αλλο που δεν απαντήθηκε ειναι το πως το αφεντικό του πρωταγωνιστή έλεγε στον γιατρό να τον φέρει πίσω στην πόλη και ο γιατρός έλεγε δεν γίνεται ,οπότε και πήγε μετά η οικογένεια του εκεί.Δηλαδή τι γίνεται ? Για να δούμε. Εχέι πολύ ενδιαφέρον.

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

 

 

Στο 2014, φεύγει κανονικά αυτός και πάει στην αποστολή του.

Τον πιάνουν και τον "παγώνει" ο Pilcher.

 

Όταν ξεκινάει η οικογένεια του να πάει να τον βρει, τους πιάνει και τους παγώνει και αυτούς.

 

Περνάνε τα χρόνια, φτάνουμε στο μέλλον, τον ξεπαγώνουν.

Στο μεταξύ βλέπουμε flashbacks από το παρελθόν και την αντίδραση της οικογένειας του στην εξαφάνιση

του, τότε στο 2014.

 

Κάπου διάβασα εν τω μεταξύ, (not 100% sure/confirmed) ότι αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που τον ξεπαγώνουν. Όλες οι προηγούμενες φορές απέτυχαν και τον ξαναβάλανε στην κατάψυξη. Τώρα πρέπει για πρώτη φορά να βάλανε και την οικογένεια του στο παιχνίδι μπας και την παλέψει. Για κάποιο λόγο ο Pilcher του έχει αδυναμία και πιστεύει ότι μπορεί να προσφέρει στο Wayward Pines, αλλιώς θα τον είχε φάει από καιρό.

 

Όταν λοιπόν βλέπουν στο μέλλον ότι ο άλλος δεν την παλεύει, αποφασίζουν να ξεπαγώσουν και τα άλλα 2 μέλη της οικογένειας του. Μάλιστα, τους πέτυχε στον διάδρομο του νοσοκομείου την στιγμή που τους έχουν πάνω στο φορείο και ετοιμάζονται να τους επαναφέρουν στην ζωή!

 

Για κάποιες περίεργες συμπεριφορές και ατάκες κατοίκων της πόλης, μην ξεχνάτε ότι σχεδόν κανείς δεν ξέρει τι παίζει, εξηγείται το ότι πετάνε κάποια κουλά που δεν βγάζουν νόημα.

 

Οι μόνοι που ξέρουν τι γίνεται μέχρι στιγμής, είναι ο Pilcher, η δασκάλα, ο πρωταγωνιστής και τα creepy children of the corn, "the first generation". (Ίσως και η νοσοκόμα; Δεν είμαι σίγουρος).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...