Jump to content

Bluetooth handsfree vs Ενσύρματα handsfree


 Κοινοποίηση

Όταν μιλάω, χρησιμοποιώ...  

182 members have voted

  1. 1. Όταν μιλάω, χρησιμοποιώ...

    • Bluetooth
      92
    • Handsfree
      54
    • Τίποτα από τα δύο
      36


Recommended Posts

Μετά από τα εξής δύο θέματα:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=41424

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=36252

 

θεωρώ πως είναι ενδιαφέρον να γίνει δημοσκόπηση στην οποία θα εκφράσουμε την προτίμησή μας για το bt ή το handsfree, καθώς και τους λόγους που μας οδηγούν σε αυτήν.

 

Όσοι συμμετάσχετε, εάν θέλετε αναφερθείτε και στο θέμα της επικινδυνότητας, της φορητότητας κτλ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

θα προτιμούσα bt... Για τα απλά hf δεν νομίζω ότι μπορεί να πει κανείς με σιγουριά αν είναι ή όχι επικίνδυνα... Το bt από την άλλη δουλεύει σε ψηλές συχνότητες άρα μικρός μήκος κύματος άρα μικρή διευσδητικότητα. Επίσης το βρίσκω πιο πρακτικό από το να μπλέκεις με καλώδια. Μελανό σημείο το κόστος...
Link to comment
Share on other sites

Bluetooth γιατί μου τη δίνουν τα καλώδια

Δε με νοιάζει η ακτονοβολία. Το πολύ πολύ να πεθάνω νέος :p

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μιλαω λιγο στο τηλεφωνο (μονο οταν με καλουν δηλαδη) οποτε ουτε handsfree χρησιμοποιω,αλλα και να χρησιμοποιουσα κατι,τα 100έουρος που κανουν τα περισσοτερα bluetooth handsfree ειναι αρκετα τσουχτερά! :p

Οπότε τίποτα απο τα δύο :)

Αλλά σιγουρα τα πολλα καλωδια μου την δινουν και μενα

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος antonis_wrx (13 Σεπ. 2004 , 00:22)

 

θα προτιμούσα bt... Για τα απλά hf δεν νομίζω ότι μπορεί να πει κανείς με σιγουριά αν είναι ή όχι επικίνδυνα... Το bt από την άλλη δουλεύει σε ψηλές συχνότητες άρα μικρός μήκος κύματος άρα μικρή διευσδητικότητα. Επίσης το βρίσκω πιο πρακτικό από το να μπλέκεις με καλώδια. Μελανό σημείο το κόστος...

 

symfwnw file
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν με το bluetooth δέχομαι τη μισή ακτινοβολία απ' οτι με ενα απλο hands free, ευχαρίστως σκάω 100 ΕΥΡΩ (όπως και τα έσκασα εν τέλει) αντι για 10 -20 ΕΥΡΩ. Οταν μιλάμε για επιπτώσεις στην υγεία απλά money is not the issue... Αρα δαγκωτή ψήφος στο bluetooth!

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth και για μενα,το χρησιμοποιω 2 μηνες περιπου και με εχει βολεψει αρκετα.Το μονο προβλημα ειναι που με κοιτανε περιεργα οταν το φορω οποτε το αποφευγω να το εχω συνεχεια στο αυτι.. :worry: :p

Κοστος περιπου στα 60ε,υπαρχουν και φτηνα bt ;)

Link to comment
Share on other sites

Hands-free για μένα. Μικρό κόστος και μπορείς ακούσεις μουσική (mp3 ή ραδιόφωνο) κάτι που δεν γίνεται με το μονό ακουσικό του bluetooth. Επίσης στα θετικά του είναι οτι είναι πιο διακριτικό. Έχουν μικρύνει μεν τα bluetooth hands-free αλλά πάλι κάνουν μπάμ όταν τα φοράς με αποτέλεσμα να σε κοιτούν όλοι.

 

Κατα την γνώμη μου είναι τελέιως άχρηστα. Θα βολέψουν μόνο αυτούς που μιλούν πολύ στο κινητό.

 

Στα θετικά του πάντως είναι η συμβατότητα με όλα τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Handsfree και εγώ, αφ'ενός λόγω κόστους και αφ'ετέρου διότι δεν θέλω να κυκλοφορώ με το ΒΤ στο αυτί...
Link to comment
Share on other sites

Bt γιατί μου τη σπάνε τα καλώδια και έχει και λιγότερη ακτινοβολία.

Το μόνο κακό είναι ότι δε μπορείς να ακούσεις ράδιο. :o

iPhone 3G user
Link to comment
Share on other sites

Handsfree!!

 

To bluetooth κοστίζει και κάνει πολύ περισσότερο κακό από το HF.

Εντάξει το καλώδιο είναι πρόβλημα. Αλλά από το να βάλω άλλον έναν πομπό HighFreq στο αυτί μου προτιμώ το discomfort. Άλλωστε γιαυτόν τον λόγο δε βάζουμε και το HF εκ πρώτης? Όσο για το αν εκπέμπει το HF ούτε λόγος...

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, έλεος με την ακτινοβολία. Το ακουστικάκι bluetooth εκπέμπει κάτι αστεία mW (milli Watts). Μπορεί να εκπέμψει το πολύ μέχρι 10 μέτρα!

Όταν ανάβετε την λάμπα στο δωμάτιό σας για 2 λεπτά έχετε πάρει τόση ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που θα μπορούσατε να μιλήσετε με bluetooth πάνω από χρόνο συνεχόμενα για να πάρετε την ίδια "ποσότητα"!!! Το bluetooth ΕΙΝΑΙ το πιο υγειινό επειδή μπορούμε να μιλάμε για την πλάκα 6-7 μέτρα μακριά από το τηλέφωνο το οποίο είναι σοβαρή πηγή Η/Μ ακτινοβολίας.

Link to comment
Share on other sites

Bluetooth και γω. 10 μήνες το χρησιμοποιώ και με έχει βολεψει αφανταστα. Δεν το φοράω στο δρόμο για ευνόητους λόγους αλλά σπίτι, δουλειά, αυτοκίνητο και μηχανάκι το χρησιμοποιώ. Ευτυχώς το hs810 που έχω δεν χρειάζεται να είναι συνεχώς συνδεδεμένο με τη συσκευή και δεν μου καίει πολύ γρηγορα τη μπαταρία!
Gilles smiles!
Link to comment
Share on other sites

BT. Αυτά που λέγονται για ακτινοβολία απλά δε με αγγίζουν. Εδώ καπνίζω 3 πακέτα τσιγάρα τη μέρα, λέτε να πάω από την ακτινοβολία? Είναι πολύ βολικό στο αυτοκίνητο για να μπορώ να έχω το κινητό μου στη θηκούλα μπροστά από το λεβιέ κι όχι ανάμεσα στα πόδια μου.
:shifty:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ακουστικό καλωδίου για να έχουμε το κινητό μακριά από το κεφάλι μας, χωρίς επιπλέον πομποδέκτες στο αυτί μας και χωρίς να βάζουμε βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Live Another Day,

Climb A Little Higher,

Find Another Reason To Stay...

Link to comment
Share on other sites

BT headset, απλά για λόγους υγείας.

Βέβαια καμιά φορά μου σπάει τα νεύρα όταν κάνει disconnect και δεν ξέρω αν μιλάω στο κινητό ή στο headset. :p

Ωστόσο σαφώς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης, μόνο θέμα προτεραιοτήτων. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner ( 8 Οκτ. 2004 , 23:59)

Βέβαια καμιά φορά μου σπάει τα νεύρα όταν κάνει disconnect

 

kai nomiza oti einai thema tou dikou mou BT mono!

 

Yparxei kapoia lisi?

 

Anoixa kai sxetiko topic vevaia

Link to comment
Share on other sites

Όσοι προτιμάτε ΒΤ για λόγους υγείας, μήν το πείτε ούτε στον παπά! Μπορεί η ισχύς εκπομπής του να είναι πολύ μικρότερη απο ότι του κινητού αλλά δεν παύει να είναι κολλημένο στον εγκέφαλο μια πηγή RF με μήκος κύματος μικρότερο απο αυτό της κεραίας του κινητού. Όσοι έχουν "φόβους υγείας" καλύτερα να επιλέξουν το hands-free. Είναι σίγουρα η λιγότερο βλαβερή λύση.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
διαβασα αυτα που γραφετε μεταξυ bluetooth και hands-free.αλλα για να καταλαβω το hands-free εχει ακτινοβολια μεγαλύτερη απο το bluetooth;δηλαδη συμφερει να μιλας απο bt!
Φιλικά Στέλιος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΧΦ, γιατι μπορεις να ακους ραδιο, μπ3, ειναι στερεο, φτηνοτερο και πιο διακρητικο.

Παρ'ολα αυτα σπανια το χρησιμοποιω...

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην λέτε αρλούμπες!

Τα hands-free είναι 10000% ακίνδυνα.Με το ίδιο σκεπτικό ρουφάμε πολλή ακτινοβολία ακούγοντας και mp3 και fm κτλ.

Απλά όποιος μιλάει 10 λεπτά τη μέρα συνεχόμενα έχοντας το αυτί του κολλημένο σα βδέλλα στο ακουστικό , ε τα θέλει και τα παθαίνει (θα τα παθαίνει μάλλον)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ναι μεν καλά τα ΒΤ {Μιας κ χρησιμοποιώ από πέρσι}

Αλλά θα έλεγα κ ΟΚ στο HandsFree.. μόνο και μόνο από την μπαταρία που γλυτώνεις :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...