Jump to content

[S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ'αυτό το θέμα θα συγκεντρώνουμε τις φωτογραφίες και βίντεο που σχετίζονται με την καλή ή όχι απόδοση της κάμερας των Galaxy S6/S6 Edge.

Παρακαλώ να περιοριστούμε μόνο σε οπτικό υλικό από τα Galaxy S6/S6 Edge, αποφεύγοντας συγκριτικά με κάμερες άλλων τηλεφώνων.

Edited by Sofos_5

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Benidorm Spain s6

Benidorm Spain s6

Benidorm Spain s6

Benidorm Spain s6

Οι τρεις τελευταίες είναι με σχεδόν ανύπαρκτο φωτισμό και τα πάντα στο auto.

Αυτή είναι η ευκολία σε αυτό το τηλ το βγάζεις τραβάς και όλα τέλεια. Ούτε να ψάχνεις ρυθμίσεις παραρυθμισης και να λοιπά.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με την σειρά μου.....Για βραδινές φωτογραφίες, κάνετς κάποια έξτρα ρύθμιση ή γίνεται αυτόματα?
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε το τραβηγμένο σε 4Κ βίντεο σε τηλεόραση FHD; Πρέπει να γίνει downscale από κάποιο άλλο πρόγραμμα;
Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

lapse it pro...

Θες να κάνεις ένα κόπο μιας και το κατέχεις το άθλημα και να μας προτείνεις ρυθμίσεις της εν λόγω εφαρμογής;

Στα 2 ή στα 5 sec το δουλεύεις; σε 720p είναι προτιμότερο;

Edited by Sofos_5
Link to comment
Share on other sites

Θες να κάνεις ένα κόπο μιας και το κατέχεις το άθλημα και να μας προτείνεις ρυθμίσεις της εν λόγω εφαρμογής;

Στα 2 ή στα 5 sec το δουλεύεις; σε 720p είναι προτιμότερο;

 

Το συγκεκριμενο το ειχα στα 20 sec ...τραβουσε απο τις 19.30 ως τις 21.30 για να πιασω την ενναλαγη ημερας-νυχτας.

τραβηξε περιπου 300 φωτο.Τωρα στα υπολοιπα settings

resolution=full sensor\

encoder = H264

quality=Very high

frames per second = 30

...τα υπολοιπα τα αφηνουμε στα defaults

Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε το τραβηγμένο σε 4Κ βίντεο σε τηλεόραση FHD; Πρέπει να γίνει downscale από κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Με ενδιαφέρει και μένα η απάντηση σε αυτό, όποιος ξέρει ας κάνει το κόπο.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

17267926776_bb92a1ac08_c.jpg

 

Εδώ βλέπουμε τις πραγματικές δυνατότητες ενός φωτεινού φακού -στη συγκεκριμένη το f/1.9 του S6- με αρκετές λεπτομέρειες στα σκοτεινά και παρότι υπάρχουν απευθείας φωτιστικές πηγές στο φακό της κάμερας.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

@paok4270: Τις έβγαλα με τις ρυθμίσεις που μου είπες (iso: 200, pro mode). Υπενθυμίζω ότι ο δικός μου αισθητήρας είναι της Sammy (Isocell).

 

http://www.mediafire.com/view/hxdd13aomflib7y/20150501_015848.jpg

http://www.mediafire.com/view/cddooc516kyzz6n/20150501_015528.jpg

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

@paok4270: Τις έβγαλα με τις ρυθμίσεις που μου είπες (iso: 200, pro mode). Υπενθυμίζω ότι ο δικός μου αισθητήρας είναι της Sammy (Isocell).

 

http://www.mediafire.com/view/hxdd13aomflib7y/20150501_015848.jpg

http://www.mediafire.com/view/cddooc516kyzz6n/20150501_015528.jpg

 

Απο τη δευτερη δε μπορω να βγαλω συμπερασμα...τωρα στην πρωτη κατι δε μ'αρεσει.

Για δες και συ τη δικια μου...με τα ιδια ακριβως iso=200, pro mode

17138940288_35fd0bb499_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απο τη δευτερη δε μπορω να βγαλω συμπερασμα...τωρα στην πρωτη κατι δε μ'αρεσει.

Για δες και συ τη δικια μου...με τα ιδια ακριβως iso=200, pro mode

17138940288_35fd0bb499_c.jpg

 

Πολύ ωραία φώτο αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Στο δικό σου σκηνικό έχει πολύ περισσότερο φως από τα φώτα της πλατείας, στη δικιά μου πέρα από τα φώτα της δεη το όλο σκηνικό ήταν πίσσα σκοτάδι. Ο μόνος τρόπος για να συγκρίνουμε τους αισθητήρες είναι να βγεί η ίδια φωτογραφία με τις ίδιες ρυθμίσεις.. :rolleyes:

Κωνσταντίνος

--------------------------------------

Samsung Galaxy S23 256GB - Samsung Galaxy Note 8 Dual Sim 64 GB - Microsoft Lumia 640 Dual Sim

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια , το ρωτησα και στο κανονικο θεμα αλλα δεν ειδα απαντηση , ενω εδω που ασχολειστε με φωτογραφια θα ξερετε μαλλον.

δεν μπορω να βρω την επιλογη να βγαζω φωτογραφια πατωντας την οθονη , δεν γινετε πια αυτο?

Edited by taxudromos
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπουμε το τραβηγμένο σε 4Κ βίντεο σε τηλεόραση FHD; Πρέπει να γίνει downscale από κάποιο άλλο πρόγραμμα;

Καμιά απάντηση στο παραπάνω ερώτημα;

Link to comment
Share on other sites

Αν ο όποιος player της τηλεόρασης δεν έχει πρόβλημα να αναπαράγει το αρχείο, θα το παίξει και απλά θα το βλέπεις στην ανάλυση της τηλεόρασης.
Link to comment
Share on other sites

Αν ο όποιος player της τηλεόρασης δεν έχει πρόβλημα να αναπαράγει το αρχείο, θα το παίξει και απλά θα το βλέπεις στην ανάλυση της τηλεόρασης.

Αν η τηλεόραση είναι FullHD και όχι 4Κ γιατί να έχει Player που να παίζει 4Κ; Προσωπικά έχω το Alpha και τα 4Κ βίντεο η σόνυ μου 55W905 που δεν είναι 4Κ, ο Player της δε τα παίζει, αλλά ούτε και άλλοι δύο πολύ καλοί εξωτερικοί media Players που έχω γιατί και αυτοί δεν είναι 4Κ.

Οπότε εξού και η παραπάνω ερώτηση...... Τι πρέπει να κάνουμε ή με πιο πρόγραμμα μετατρέπουμε τα 4Κ σε FullHD για να τα παίξουν players που δεν είναι 4Κ και φυσικά δεν αναγνωρίζουν αυτό το φορμά;;;

Link to comment
Share on other sites

http://samsung.hdblog.it/2015/05/05/confronto-fotocamera-Galaxy-S6-IMX240-ISOCELL/

Τελικά δεν νομίζω πως είναι μόνο στα λόγια η υπεροχή σε Sony αισθητήρα.

Φαίνεται αν ισχύει το άρθρο από της φώτο ότι υπάρχει μία διαφορά υπέρ.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...