Jump to content

myphone POLL: Ποιο πληκτρολόγιο Android προτιμάτε;


one_tree_hill
 Κοινοποίηση

Ποιο είναι το πληκτρολόγιο Android της προτίμησής σας;  

851 members have voted

  1. 1. Ποιο είναι το πληκτρολόγιο Android της προτίμησής σας;

    • Προεπιλογή κατασκευαστή (stock)
      143
    • Fleksy
      21
    • Go Keyboard
      11
    • Google Keyboard
      95
    • Minuum
      0
    • Smartkeyboard
      13
    • MultiLing keyboard
      10
    • Swiftkey
      315
    • Swype
      161
    • Άλλο
      82


Recommended Posts

Το μεγαλύτερο θετικό στοιχείο του Android είναι, προφανώς, η ευκολία παραμετροποίησης που προσφέρει στο χρήστη. Όποιος έχει επαφή με το λειτουργικό σύστημα της Google, έχει τουλάχιστον μια φορά, εκουσίως ή μη, τροποποιήσει κάποια πλευρά του OS που, συνήθως, για άλλα λειτουργικά συστήματα είτε δεν προσφέρεται για customization ή έχει δοθεί το δικαίωμα μετά από χρόνια ανάπτυξής τους.

 

Ένα λοιπόν, από αυτά τα σημεία, είναι και το πληκτρολόγιο. Στα Windows Phone είναι μοναδικό και δεν δίνεται η δυνατότητα επιλογής κάποιου από τρίτο κατασκευαστή, στο iOS η Apple αποφάσισε να «χαρίσει» την ελευθερία αλλαγής με την όγδοη έκδοση του λειτουργικού της συστήματος, όμως η Google προσφέρει αυτό το πλεονέκτημα από τότε που το Android βρισκόταν στο «βρεφικό» του στάδιο. Για το λόγο αυτό, με την πάροδο των χρόνων, στο Google Play Store, κάποιος θα βρει πληκτρολόγια διαφορετικά μεταξύ τους, τα οποία στοχεύουν κάθε φορά σε διαφορετική μερίδα χρηστών, με διαφορετικές προσθήκες και επιλογές το καθένα. Πολλές φορές, το concept του εκάστοτε κατασκευαστή είναι πολύ… «ξεχωριστό» και το αποτέλεσμα είναι ένα προϊόν που, εκ πρώτης όψεως, ίσως φανεί υπερβολικά δύσχρηστο, μα τελικά καταλήγει να είναι ανάμεσα στις κορυφαίες λήψεις του καταστήματος (βλ. Minuum Keyboard).

 

Άλλες φορές, κάποιος developer καταφέρνει απλά να κατασκευάσει ένα πληκτρολόγιο με βασικό πυρήνα όλα αυτά τα στοιχεία τα οποία συνθέτουν μια μέθοδο «εισόδου», όμως προσθέτει ένα καινοτόμο χαρακτηριστικό, το οποίο τελικά καταλήγει να κάνει την εφαρμογή του μια «σίγουρη» επιλογή, που βρίσκεται κι αυτή συνεχώς ανάμεσα στις κορυφαίες λήψεις (βλ. Swype Keyboard). Και υπάρχουν και απλά πληκτρολόγια, που απλά στοχεύουν σε μια απλή χρήση και απροβλημάτιστη πληκτρολόγηση, διατηρώντας την ίδια στιγμή χαμηλά τα επίπεδα κατανάλωσης RAM και σκοπός της ύπαρξής τους είναι απλά η καθημερινή επικοινωνία χωρίς περιττά features να εμποδίζουν την τέχνη της… δακτυλογράφησης (βλ. Smart Keyboard Pro).

 

Ποιο πληκτρολόγιο Android χρησιμοποιείτε εσείς; Ποιος ο λόγος της επιλογής σας; Σας ικανοποιεί; Θα θέλατε κάτι παραπάνω; Και μέχρι πόσα ευρώ είστε διατεθειμένοι να ξοδέψετε για μια εφαρμογή πληκτρολογίου;

 

Περιμένουμε τις απόψεις σας!

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 194
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιουσα το Touchpal. Εχει σχεδον τα παντα και ειναι free. Με το M1 Note μεχρι στιγμης χρησιμοποιω το πληκτρολογιο της Meizu.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα το swiftkey απο τον "θείο" για μεγάλο διάστημα. Μετά βγήκε το swype σε προσφορά στα 0.10 ευρώ και το τσίμπησα και επειδή η δύναμη της συνήθειας είναι τεράστια, έδωσα 2 ευρώ και πήρα το swiftkey. Τσάμπα λεφτά, πραγματικά... Έγινε δωρεάν και μου έδωσαν κάτι skins, κλάιν μάιν δηλαδή, και πήγε απο το κακό στο χειρότερο μιας και laggάρει σαν τον διάολο και πλεον οι προβλέψεις του είναι για τα μπάζα. :p

 

Swiftkey και απο εμένα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Swiftkey, απλό, όμορφο και με καλύπτουν και οι προβλέψεις του (τις περισσότερες φορές)

Mobile: OnePlus 9 Pro & Realme Pad 10.4" 

Link to comment
Share on other sites

η δύναμη της συνήθειας είναι πολύ μεγάλη και όταν συνηθίζεις κάτι πολύ, δύσκολα το αλλάζεις ακόμα και υπάρχουν καλύτερα.

δεν θα πω λοιπόν ότι αυτό που χρησιμοποιώ είναι το καλύτερο, αλλά δύσκολα με βλέπω να το αλλάζω.

δαγκωτό swiftkey και από μένα αν και έχω αγορασμένο και το swype.

τις τελευταίες μέρες παίζω λίγο και με το handwriting της google και μπορώ να πω ότι τα πάει αρκετά καλά!!

Link to comment
Share on other sites

swiftkey κι ας έχει γίνει μέτριο
Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

και στα 2 λειτουργικά που χρησιμοποιω (ios- android) το fleksy είναι εξαιρετικό και εχω αντικαταστήσει τα native. Πάντως τις απλές εκδόσεις χρησιμοποιώ, όχι να σκάσουμε χρήματα ΚΑΙ για τα πληκτρολόγια. Edited by Simple_user
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

touchpal με βολεψε ότι μεγαλώνει το μέγεθος και νομίζω μαζί με το swype έχουν καλή πρόβλεψη και ορθογραφία για τα ελληνικά
Link to comment
Share on other sites

Δε βλέπω καμία ψήφο στο Google Keyboard :lol: Γιατί ρε παιδιά; Προσωπικά μόνο αυτό χρησιμοποιώ, κυρίως επειδή είναι γρήγορο. Έχω δοκιμάσει και SwiftKey και Touchpal, αλλά λαγκάρουν πολύ, ακόμα και σε high end μοντέλα.
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ εδώ και αρκετό καιρό το Swype. Μόλις πήρα το νοτε 4 δοκίμασα για λίγο το πληκτρολογιο της σάμσουνγκ και μου άρεσε πολύ που είχε αριθμητική σειρά στο πάνω μέρος, κάτι που λείπει από το swype και είναι το μοναδικό του μειονέκτημα. Το παράτησα όμως γιατί η πρόβλεψή του ήταν ελλειπή σε σχέση με το Swype και είπα να δοκιμάσω το swiftkey. Το άντεξα 5 μέρες και επέστρεψα στο Swype όπου είμαι ευτυχής και δεν κινδυνεύει πλέον ούτε το κινητό μου ούτε και οι γύρο μου. Κι ας μην έχει αριθμητική σειρά. :O
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Την έχω καταβρεί με το Touchpal αυτόν τον καιρό, οπότε επέλεξα "Άλλο".... σας προτείνω να το δοκιμάσετε.
Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Σαν το swiftkey δεν έχω βρει άλλο πιο βολικό.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...