Jump to content

LG G3 (32GB) vs MEIZU MX4 (32GB)


vavasi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους,

 

 

αντιμετωπίζω δίλημμα όσον αφορά την επιλογή μιας από τις 2 συσκευές το οποίο δημιουργηθηκε από το γεγονός ότι το MEIZU δεν λέει ακόμα να ξεκινήσει την επίσημη διαθεσιμοτητα του στην Ελλάδα ( συγκεκριμένα η Cosmote για 1 μήνα αποκλειστικα ) και επισης οτι υπαρχει επιδοτηση αξιας 175 ευρω που εκκρεμμει να εκμεταλλευτω απο καταστημα ωστε να μην το παραγγελνω απο online καταστηματα.

Ειχα κατασταλαξει στο ΜΧ4 λογω των επιδοσεων που εχει με τον οκταπυρηνο Mediatek που φοραει αλλα οσο καθυστερει να ερθει Ελλαδα , γλυκοκοιταζω και το LG G3 ( 32GB ) .

To μονο που με κοβει την φορα στο LG G3 είναι οι επιδοσεις της μπαταριας , γιατι απο τα λιγα που εχω διαβασει στο forum του G3 την καταπινει την μπαταρια σαν νερο στην ερημο.

Καποια εμπερια - γνωμη κανεις για τα παραπάνω ; Ευχαριστω ( στο link και ενα συγκριτικο μεταξυ τους )

http://www.devicespecifications.com/en/comparison/845dd31f

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στο Meizu αν δεν σε νοιάζει ο χρόνος αναμονής. Καλό θα ήταν να σου απαντούσαν οι κάτοχοι.
:chair:
Link to comment
Share on other sites

εχω το mx4 και ειμαι υπερευχαριστημενος απο το τηλεφωνο γενικα, ποιοτητα κατασκευης,εμφανιση,καμερα,οθονη με φοβερη ευκρινεια,πολυ καλα χρωματα, πολυ βολικο aspect ratio (15:9) και μηδαμινα bezels ,λειτουργικο με συχνα updates, και γενικα πολυ καλη εμπειρια χρηστη, η μπαταρια θα μπορουσε να ειναι καλυτερη παντως για τα δικα μου δεδομενα, βεβαια εχει βελτιωθει αρκετα απο την στιγμη που βγηκε το τηλεφωνο με updates και πιστευω θα βελτιωθει κι αλλο, τωρα απ την αλλη και το g3 ειναι καλη συσκευη,την βρισκεις πλεον σε καλη τιμη και την παιρνεις αμεσα, δεν ξερω, και τωρα που μιλαμε αν ηταν να παρω τηλεφωνο και κοιταγα τι επιλογες εχω, σε αυτα τα λεφτα παλι σε meizu θα πηγαινα Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε μου εχω το lg g3 και ειναι υπεροχο το μονο προβλημα ειναι οτι θερμενεται πολυ αλλα απο οθονη τα σπαει η μπαταρια με την χρηση που κανω εγω (λιγα παιχνιδια και πολυ ιντερνετ) κραταει 2 μερες ακριβως
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δύσκολη η επιλογή σου.

Κι εμένα μου αρέσει το meizu όμως δε θα τολμούσα να αγοράσω κινεζική συσκευή χωρίς να έχει εισαχθεί Ελλάδα επίσημα.

Το g 3 από την άλλη,υπέροχο κινητό το 32άρη.

Σε αυτονομία επίσης καλύτερο το LG.

Φοβερή οθόνη κι αυτό και πολύ βολικό στο χέρι,με πολύ καλή κάμερα και ουσιώδη updates από την LG

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δύσκολη η επιλογή σου.

Κι εμένα μου αρέσει το meizu όμως δε θα τολμούσα να αγοράσω κινεζική συσκευή χωρίς να έχει εισαχθεί Ελλάδα επίσημα.

Το g 3 από την άλλη,υπέροχο κινητό το 32άρη.

Σε αυτονομία επίσης καλύτερο το LG.

Φοβερή οθόνη κι αυτό και πολύ βολικό στο χέρι,με πολύ καλή κάμερα και ουσιώδη updates από την LG

 

δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

lg g3 32 gb και μονο που ακουγεται..το αλλο ουτε καν η μανα του το ξερει..καμερα και οθονη a++++
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

lg g3 32 gb και μονο που ακουγεται..το αλλο ουτε καν η μανα του το ξερει..καμερα και οθονη a++++

Πωωωω τι είπε για τη μάνα του!!! :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Το lg G3 ειναι πολυ πιο πλήρες κινητο. Το mx4 δεν εχει nfc, radio, ir, micro sd, αποσπώμενη μπαταρια. Το G3 τα εχει ολα αυτα!

Επισης εχει 2 χρονια εγγύηση ενω το mx4 θα εχει 2 χρονια οταν και αν τελικα εισαχθεί κανονικα, το λενε 1.5 μήνα αλλα ακομα ερχεται! Επισης το G3 το βρίσκεις τωρα στα 360 με τα 2 χρονια εγγύηση ελληνικο ενω το mx4 θα το βρεις οταν έρθει για ενα μήνα στα 359 και δεν εχει ξεκαθαριστεί για πια εκδοςη μιλάμε!

Ο αντιπρόσωπος διαψεύδει τον Γερμανό που έγραφε 359 το 32αρι για ενα μήνα, το ποσα κομμάτια κανεις δεν ξερει, και λεει 359 το 16αρι! Δλδ κοροϊδία...

 

Επισης ως κάτοχος του G3 θα σου πω οτι αν το κανεις μετρια χρηση δλδ με 1 ωρα τηλέφωνα την μερα, 50 λεπτα οθονη την μερα και 12 ωρες wifi ανοικτο την μερα βγάζει ως και σχεδον 72 ωρες δλδ 3 μερες καθόλου άσχημα.

Με λίγα λογια για μένα στα 360 που εχει τώρα το 32 αρι lg δεν υπαρχει λόγος να πάρεις το meizu για κανένα λόγο.

 

Να μην μιλήσουμε για το οτι το mx4 με 400 δεν εχει ουτε καν ακουστικά στο κουτί! Ενω του G3 ειναι αρκετα ποιοτικά οπως βλέπω.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Πωωωω τι είπε για τη μάνα του!!! :wacko:

 

Άσε φίλε μου δράμα... Στεναχωρέθηκαν τα αφεντικά της Μeizu που ο Ερνέστος ο Έλληνας δεν ξέρει τη Meizu και δε μπορούν να κοιμηθούν λέμε...

 

Στο δια ταύτα... Εγώ το Meizu θα έπαιρνα, εξαιρετικά ποιοτική συσκευή, σοβαρό brand από πίσω και γενικά άριστες κριτικές... To G3 από την άλλη σίγουρα ποιοτική συσκευή, σοβαρό brand επίσης, καλά specs... Διάλεξε τι σου αρέσει περισσότερο, στάθμισε τα δεδομένα κάθε συσκευής (αναμονή που είπες και κατά πόσον είσαι διατεθειμένος να περιμένεις κλπ) και προχώρα άφοβα... Δε νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει, όποια και από τις δύο και αν επιλέξεις... :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να υπαρχει κάποιος που να αμφισβητεί οτι meizu ειναι μια πολυ καλη επιλογη, απλα συγκρινόμενο με το g3 σε αυτη την τιμη και με την μη ελληνική αντιπροσωπηση απλα χάνει σχεδον παντού πλην της κάμερας και των επιδόσεων στα benchmarks.

Αν ηταν πχ 80-100 ευρω φθηνότερο θα ηταν σχετικα δύσκολη η αποφαση εφόσον δεν σε ενδιέφεραν το ράδιο, το nfc , ir, sdcard, η αποσπώμενη μπαταρια. Αλλα στην ίδια τιμη ,λέμε τωρα, γιατι κανεις δεν ξερει που θα κάτσει η τιμη στο ελληνικο 32 αρι , οταν και αν έρθει δεν νομιζω να ιδιαίτερα δύσκολη η αποφαση. Πας εύκολα στο lg .

Ακομα και το οποιο μειονέκτημα του G3 σχετικα με την αυτονομία χάνεται απέναντι στο mx4 γιατι το κερδίζει ειδικα στην αναμονή του τηλεφώνου που το G3 τα καταφέρνει πολυ καλα.

Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

Το lg G3 ειναι πολυ πιο πλήρες κινητο. Το mx4 δεν εχει nfc, radio, ir, micro sd, αποσπώμενη μπαταρια. Το G3 τα εχει ολα αυτα!

Επισης εχει 2 χρονια εγγύηση ενω το mx4 θα εχει 2 χρονια οταν και αν τελικα εισαχθεί κανονικα, το λενε 1.5 μήνα αλλα ακομα ερχεται! Επισης το G3 το βρίσκεις τωρα στα 360 με τα 2 χρονια εγγύηση ελληνικο ενω το mx4 θα το βρεις οταν έρθει για ενα μήνα στα 359 και δεν εχει ξεκαθαριστεί για πια εκδοςη μιλάμε!

Ο αντιπρόσωπος διαψεύδει τον Γερμανό που έγραφε 359 το 32αρι για ενα μήνα, το ποσα κομμάτια κανεις δεν ξερει, και λεει 359 το 16αρι! Δλδ κοροϊδία...

 

Επισης ως κάτοχος του G3 θα σου πω οτι αν το κανεις μετρια χρηση δλδ με 1 ωρα τηλέφωνα την μερα, 50 λεπτα οθονη την μερα και 12 ωρες wifi ανοικτο την μερα βγάζει ως και σχεδον 72 ωρες δλδ 3 μερες καθόλου άσχημα.

Με λίγα λογια για μένα στα 360 που εχει τώρα το 32 αρι lg δεν υπαρχει λόγος να πάρεις το meizu για κανένα λόγο.

 

Να μην μιλήσουμε για το οτι το mx4 με 400 δεν εχει ουτε καν ακουστικά στο κουτί! Ενω του G3 ειναι αρκετα ποιοτικά οπως βλέπω.

 

φιλε το οτι δεν υπαρχει κανενας λογος να παρεις το mx4 το λες μονο αμα δεν το εχεις δει πιασει στα χερια σου και το εχεις δουλεψει, μετα αλλαζεις γνωμη

 

Ακομα και το οποιο μειονέκτημα του G3 σχετικα με την αυτονομία χάνεται απέναντι στο mx4 γιατι το κερδίζει ειδικα στην αναμονή του τηλεφώνου που το G3 τα καταφέρνει πολυ καλα.

 

με την χρηση που αναφερεις πιο πανω το mx4 βγαζει χαλαρα 3 μερες, εδω με την δικια μου χρηση και μου βγαζει 1 1/2 ανετα που θελω τουλαχιστον 2-2,5 ωρες οθονη την μερα και το wifi η τα δεδομενα δεν κλεινουν ποτε, μονο στον υπνο, 6-7 ωρες δηλαδη την ημερα

Edited by Saleakos
Link to comment
Share on other sites

επειδη ειχα και τα δυο θα σου πω το g3 (το 16αρι φανταζομαι το 32αρι θα ναι ακομα πιο τουμπανο) που ναι καλυτερο σχεδον σε ολα

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

Άσε φίλε μου δράμα... Στεναχωρέθηκαν τα αφεντικά της Μeizu που ο Ερνέστος ο Έλληνας δεν ξέρει τη Meizu και δε μπορούν να κοιμηθούν λέμε...

 

Στο δια ταύτα... Εγώ το Meizu θα έπαιρνα, εξαιρετικά ποιοτική συσκευή, σοβαρό brand από πίσω και γενικά άριστες κριτικές... To G3 από την άλλη σίγουρα ποιοτική συσκευή, σοβαρό brand επίσης, καλά specs... Διάλεξε τι σου αρέσει περισσότερο, στάθμισε τα δεδομένα κάθε συσκευής (αναμονή που είπες και κατά πόσον είσαι διατεθειμένος να περιμένεις κλπ) και προχώρα άφοβα... Δε νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει, όποια και από τις δύο και αν επιλέξεις... :)

 

το σοβαρο brand ποιο ειναι?εξω κουκλα μεσα πανουκλα....?με κατασκευες οτι ναναι!!!που μεσα στον χρονο να ακουσεις κανενα μπαμ!!!μην λεμε τωρα οτι να ναι!!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

το σοβαρο brand ποιο ειναι?εξω κουκλα μεσα πανουκλα....?με κατασκευες οτι ναναι!!!που μεσα στον χρονο να ακουσεις κανενα μπαμ!!!μην λεμε τωρα οτι να ναι!!!

 

αυτό το προνόμιο το έχουν τα iphone και τα samsung

Link to comment
Share on other sites

το σοβαρο brand ποιο ειναι?εξω κουκλα μεσα πανουκλα....?με κατασκευες οτι ναναι!!!που μεσα στον χρονο να ακουσεις κανενα μπαμ!!!μην λεμε τωρα οτι να ναι!!!

 

φιλε, αμα δεν γνωριζεις, αστο, μην ασχολεισαι, η τουλαχιστον ψαξε πριν πεις οτι σου κατεβει

Link to comment
Share on other sites

το σοβαρο brand ποιο ειναι?εξω κουκλα μεσα πανουκλα....?με κατασκευες οτι ναναι!!!που μεσα στον χρονο να ακουσεις κανενα μπαμ!!!μην λεμε τωρα οτι να ναι!!!

Έχει γίνει κάποιο περιστατικό τέτοιο ή έτσι σου ήρθε και το λες?

Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει κάποιο περιστατικό τέτοιο ή έτσι σου ήρθε και το λες?

 

ε για να στο λέει κάτι ξέρει ο Ερνεστο

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια ξέρει..Το πιο ποιοτικό κινητό της lg Έχει τόση σχέση με το πρώτο κινητό της meizu όσο η fiat με την.Mercedes..fiat είναι η lg εννοείτε..επίσης το από μέσα κούκλα πάλι σε λάθος συσκευή το έβαλε..μιας και όλα καλά τα εσωτερικά του lg αλλά και πιο αδύναμο από όλα είναι και την χειρότερη οθόνη Έχει και την χειρότερη μπαταρία..επίσης είναι το μοναδικό που θερμαίνεται με 801....πρωτοτυπεί μετά το πολύ καλό g2εκανε βήματα πίσω αντί για εμπρός

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Παιδια , ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας, τελικα θα κανω ακομα 2-3 εβδομαδες υπομονη για το MX4 και ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε επιτελους θα ερθει και απο τον επισημο παροχο που εχω (Cosmote ).
Link to comment
Share on other sites

Παιδια , ευχαριστω ολους για τις γνωμες σας, τελικα θα κανω ακομα 2-3 εβδομαδες υπομονη για το MX4 και ας ελπισουμε οτι μεχρι τοτε επιτελους θα ερθει και απο τον επισημο παροχο που εχω (Cosmote ).

 

α καλο!!!!! ο γερμανος το εχει στον καταλογο του εδω και 2 μηνες !!! και ακομα ερχεται!!!! επισης ο γερμανος λεει για promo τιμη 359 του 32αρι ενώ ο εισαγωγεας meizu greece για 359 το 16άρι!!!! και κοροϊδεύει το κοσμο στην σελιδα απο βδομαδα σε βδομαδα οτι έρχεται .... μαλλον θα πρέπει να οπλιστεις με μεγαλη υπομονη και ψυχραιμια....

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι λες υπερβολές αλλά......... έτσι είναι δυστυχώς , ανάθεμα αυτό το hifi chip ήχου που έχει και με τρελαίνει στην ιδέα να ακούω δυνατά την μουσική μου !
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μπορούσα να σου πω ότι λες υπερβολές αλλά......... έτσι είναι δυστυχώς , ανάθεμα αυτό το hifi chip ήχου που έχει και με τρελαίνει στην ιδέα να ακούω δυνατά την μουσική μου !

 

Αμα σκέφτεσαι αυτο θα σε απογοητεύσω ελάχιστα, με τα πιστονς τουλαχιστον παλια ηταν ΠΟΛΥ ποιο δυνατό, στα τελευταια updates εχουν ριξει λιγο το volume ΑΛΛΑ με το mtk engineer tool αλλάζεις την max ενταση των ακουστικών και ξεμπέρδεψες και πας για μεταμόσχευση τύμπανου αν θες :lol: το θεμα του hifi τσιπ ειναι οτι σε ολα τα volume θα ακους crystal clear τα παντα με καλη ποιότητα αρχείου μουσικής και καλά ακουστικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...