Jump to content

Πόσο επικίνδυνο είναι το Bluetooth;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή ακούω πολλούς να λένε "δεν παίρνω Bluetooth Adapter γιατί δε θέλω να δέχομαι τόση ακτινοβολία" κι άλλα σχετικά, μπορεί να μου πει κάποιος πόσο "επικίνδυνο" τελικά είναι;

Μάλιστα υπάρχουν μερικοί που αποφεύγουν να κάθονται ανάμεσα στο κινητό μου και το dongle, γιατί η ακτινοβολία τους έρχεται κατευθείαν πάνω τους :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω ακούσει και εγώ παρόμοια πράγματα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ισχύουν. Γενικά πάντως, χωρίς να ξέρω αν είναι αληθές, ο κόσμος θεωρεί πως το handsfree είναι πιο ασφαλές.
Link to comment
Share on other sites

Το bluetooth λειτουργει με το προτοκολλο επικοινωνιας 802.11g χρησιμοποιοντας 2Ghz για την επικοινωνια του με το κινητο-handsfree. Η cosmote χρησιμοποιει 1800 Mhz οποτε δε πιστευω οτι υπαρχει τοσο μεγαλο προβλημα απο ενα handsfree ενω στην ατμοσφαιρα γινεται της "ιεροδουλης" απο ακτινοβολιες. Φαντασου οτι ακτινοβολια εκπεμπει ο φουρνος μικροκυμαατων ακομα και το πιστολακι των μαλλιων.

 

Αν εχω κανει καποιο λαθος διορθωστε με...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εκπέμπει ακτινοβολία το πιστολάκι;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (11 Σεπ. 2004 , 13:54)

 

Γιατί εκπέμπει ακτινοβολία το πιστολάκι;

 

 

Και εγώ την ίδια απορία έχω :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι βρε παιδιά... H/M ακτινοβολία εκπέμπεται όπου υπάρχει ρεύμα εξ όσων γνωρίζω (δεν είμαι ειδικός, απ'όσα έχω διαβάσει).

Εγώ θυμάμαι ότι πριν 15 χρόνια είχα διαβάσει ένα σχετικό άρθρο στο ΤΙΜΕ και αποχωρίστηκα άμεσα την... ηλεκτρική κουβέρτα. Όταν λειτουργεί βρίσκεται όλο το σώμα σε άμεση επαφή μ'ένα -όχι αμελητέο- Η/Μ πεδίο...

Το θέμα είναι κάθε φορά η ένταση της ακτινοβολίας, η απόσταση του ανθρώπου απ'την πηγή της και το χρονικό διάστημα κατά το οποίο εκτίθεται σ'αυτήν. Αυτοί οι τρεις αριθμοί παίζουν τεράστιο ρόλο. Άλλο το πιστολάκι που το χρησιμοποιείς συνολικά 10 ώρες σ'όλη σου τη ζωή και σε κάποια απόσταση απ'το κεφάλι και άλλο το κινητό και το ΒΤ...

Υπενθυμίζω ξανά ότι δεν έχω σχέση με το αντικείμενο... Οι ειδικοί ας δώσουν τα φώτα τους.

 

Για δείτε λίγο αυτά τα πολύ χρήσιμα links περί EMF (Electro Magnetic Field)...

(στο 2ο δείτε στο τέλος της λίστας την τιμή για το πιστολάκι)

http://www.create-your-healthy-home.com/emf-tips.htm

http://www.mikeholt.com/news/archive/html/master/EMF_-_Lets_Get_Real_10-31-2002.htm

http://www.lessemf.com/emf-appl.html

http://www.lowemf.com/

http://createyourhealthyhome.com/nature/low_EMF_hair-dryers_01.htm

http://dceg2.cancer.gov/modules/HouseholdExp.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (11 Σεπ. 2004 , 06:47)

Μάλιστα υπάρχουν μερικοί που αποφεύγουν να κάθονται ανάμεσα στο κινητό μου και το dongle, γιατί η ακτινοβολία τους έρχεται κατευθείαν πάνω τους :p

 

Καλά, αυτό είναι μεγάλη κοτσάνα! Η ακτινοβολία εκπέμπεται προς όλες τις κατευθύνσεις - άλλωστε πως θα μπορούσε το κινητό να ξέρει που είναι το dongle κι αντίθετα ;

 

 

Μιχάλης :alien:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δυστυχώς βλέπω οτι πάρα πολλοί γύρω μας μιλάνε με τον πισινό τους χωρίς να γνωρίζουν τίποτα έτσι για λόγους εντυπωσιασμού. Και προς Θεού δεν αναφέρομαι στα παραπάνω posts αλλά γενικότερα στην κοινωνίας μας. Θα έλεγα οτι καλύτερα αμάθεια παρά ημιμάθεια.

 

Στο θέμας τώρα, ναι το bluetooth λειτουργεί στα 2.4Ghz (όχι στα 2Ghz που υπόθηκε παραπάνω). Πέρα από την συχνότητα παίζει τεράστιο ρόλο και ισχύ του σήματος. Όπως ξέρουμε το bluetooth με τα βίας πιάνει τα 10 μέτρα ενώ το σήμα της Cosmote (για παράδειγμα) πάει για πολλαααα χιλιόμετρα, άρα η ισχύς του είναι τεράστια.

 

Αναφορικά να πω οτι η ακτινοβολία που εκπέμπει ένα bluetooth ακουστικό έχει μετρηθεί περίπου 1000 φορές μικρότερη από αυτή του κινητού. Οπότε δεν θέλω να ακούω ανοησίες περί βλάβης του εγκεφάλου. Το handsfree με καλώδιο είναι πολύ χειρότερο γιατι μεταφέρει την ακτινοβολία μέσο του καλωδίου, μην ξεχνάμε και τα κινητά με ραδιόφωνο που απαιτείται η σύνδεση του ακουστικού μιας και το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία....

 

Και αυτές τις ανοησίες που ακούμε από διάφορους για την ακτινοβολία των bluetooth και την βλάβη στον εγκέφαλο, είμαι σίγουρος οτι θα τα λένε άτομα με ένα τσιγάρο στο χέρι, μου μώλις τελείωσαν τον γευμα τους στο φαστφουντάδικο, και ετοιμάζοντε να πάρουν το αυτοκίνητό τους για να πεταχτούν ένα τετράγωνο ποιο κάτω για να αγοράσουν και άλλα τσιγάρα, ενώ έχουν το παιδί τους στο πίσω κάθισμα χωρίς ζώνη ασφαλείας. Του Έλληνα του αρέσει η μουρμούρα, αυτό το ξέρουμε....

Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σε σχέση με την ακτινοβολία που εκπέμπει η οθόνη του PC ή της TV, πόσο είναι αυτή που εκπέμπει το Bluetooth;
Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, αν στο κινητό είναι συνεχώς on το BL τότε υπάρχει σημαντική κατανάλωση στην μπαταρία?

 

sorry για το άσχετο απλά για να μην ανοίγουμε διάφορα θέματα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sirgus (14 Σεπ. 2004 , 19:06)

 

Αλήθεια, αν στο κινητό είναι συνεχώς on το BL τότε υπάρχει σημαντική κατανάλωση στην μπαταρία?

 

sorry για το άσχετο απλά για να μην ανοίγουμε διάφορα θέματα...

 

 

Ναι, υπάρχει.

 

[/offtopic]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος T-mobile (12 Σεπ. 2004 , 18:19)

 

Λοιπόν δυστυχώς βλέπω οτι πάρα πολλοί γύρω μας μιλάνε με τον πισινό τους χωρίς να γνωρίζουν τίποτα έτσι για λόγους εντυπωσιασμού. Και προς Θεού δεν αναφέρομαι στα παραπάνω posts αλλά γενικότερα στην κοινωνίας μας. Θα έλεγα οτι καλύτερα αμάθεια παρά ημιμάθεια.

 

Στο θέμας τώρα, ναι το bluetooth λειτουργεί στα 2.4Ghz (όχι στα 2Ghz που υπόθηκε παραπάνω). Πέρα από την συχνότητα παίζει τεράστιο ρόλο και ισχύ του σήματος. Όπως ξέρουμε το bluetooth με τα βίας πιάνει τα 10 μέτρα ενώ το σήμα της Cosmote (για παράδειγμα) πάει για πολλαααα χιλιόμετρα, άρα η ισχύς του είναι τεράστια.

 

Αναφορικά να πω οτι η ακτινοβολία που εκπέμπει ένα bluetooth ακουστικό έχει μετρηθεί περίπου 1000 φορές μικρότερη από αυτή του κινητού. Οπότε δεν θέλω να ακούω ανοησίες περί βλάβης του εγκεφάλου. Το handsfree με καλώδιο είναι πολύ χειρότερο γιατι μεταφέρει την ακτινοβολία μέσο του καλωδίου, μην ξεχνάμε και τα κινητά με ραδιόφωνο που απαιτείται η σύνδεση του ακουστικού μιας και το καλώδιο λειτουργεί ως κεραία....

 

Και αυτές τις ανοησίες που ακούμε από διάφορους για την ακτινοβολία των bluetooth και την βλάβη στον εγκέφαλο, είμαι σίγουρος οτι θα τα λένε άτομα με ένα τσιγάρο στο χέρι, μου μώλις τελείωσαν τον γευμα τους στο φαστφουντάδικο, και ετοιμάζοντε να πάρουν το αυτοκίνητό τους για να πεταχτούν ένα τετράγωνο ποιο κάτω για να αγοράσουν και άλλα τσιγάρα, ενώ έχουν το παιδί τους στο πίσω κάθισμα χωρίς ζώνη ασφαλείας. Του Έλληνα του αρέσει η μουρμούρα, αυτό το ξέρουμε....

 

 

Μέχρι την 2η παράγραφο σχετικά καλά τα πήγαινες, στην τρίτη μας τα χάλασες! Η η/μ ακτινοβολία του GSM ξεκινά και τελειώνει στην κεραία του κινητού. Μην λέτε χαζά περι μεταφοράς της ακτινοβολίας απο το καλώδιο στο hands-free. Αυτό ΔΕΝ ισχύει.

Γενικά μιλώντας, κάθε καλώδιο που διαρρέεται απο ρεύμα μπορεί να θεωρηθεί κεραία. Αυτό πάλι απέχει πολύ απο το να θεωρηθεί επικίνδυνο αφού στην γενική περίπτωση των τυχαίων συνθηκών η ακτινοβολία απο κάτι τέτοιο είναι αμελητέα. Για να περάσουμε απο το τυχαίο καλώδιο σε μια σωστή κεραία εκπομπής χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις: 1. εναλλασόμενο ρεύμα που να διαρρέει το καλώδιο, 2. κατάλληλο μήκος καλωδίου ανάλογα με την συχνότητα του ρεύματος που το διαρρέει και 3. σωστή προσαρμογή πηγής-καλωδίου ώστε να μήν αντανακλάται κύμα πίσω στην πηγή.

Όσο αφορά το ραδιόφωνο του κινητού σου, εκεί πράγματι το καλώδιο του hands-free παίζει τον ρόλο της κεραίας. ΌΜΩΣ εκεί μιλάμε για κεραία ΛΗΨΗΣ μόνο και όχι ΕΚΠΟΜΠΗΣ. Το hands-free λαμβάνει το ραδιοφωνικό σήμα που ήδη υπάρχει στον χώρο άρα εσύ το τρώς στην μάπα είτε ακούς ραδιόφωνο είτε όχι. Η ραδιοφωνική μπάντα είναι 88-108ΜΗz. Άρα το μήκος κύματος (λ) κυμαίνεται μεταξύ 3.4-2.77 μέτρα. Γενικά, μια καλή λύση για κεραία λήψης είναι ένα καλώδιο με μήκος λ/4. Δηλαδή στην περίπτωση του ραδιοφώνου ένα καλώδιο με μήκος περίπου 0.7-0.75 μέτρα. Μέτρα τώρα το καλώδιο του hands-free σου και θα δείς γιατί σου είναι απαραίτητο για να ακούς ραδιόφωνο απο το κινητό.

 

Αυτά. Ελπίζω να βοήθησα στην κουβέντα...

Link to comment
Share on other sites

Paidia to thema einai poli endiaferon kai kapoies apo tis apopseis pou graftikan exoun vasi!!!!

Alla giati den to kanoume pio aplo???

BT akoustiko, aplo H/F, anoixti sinomilia (iparxei kai auto), i tipota???

ti einai to pio asfales????

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω λίγη πληροφορία στη συζήτηση:

 

Καταρχήν όσα είπε ο a_aris είναι απολύτως σωστά. Κατόπιν, οι συγκρίσεις πομπών RF με λάμπες και φούρνους μικροκυμάτων είναι εντελώς foul :rolleyes: . Το αν ειναι ή οχι βλαβερή η Η/Μ ακτινοβολία καθορίζεται από το μήκος κύματος και την ισχύ. Η λάμπα λοιπόν εκπέμπει κυρίως στην περιοχή του φωτός στην οποία είμαστε αποδεδειγμένα ανθεκτικοί (βλέπε Μ.Ο. ζωής του ανθρώπου). Ο φούρνος πάλι να είστε σίγουροι ότι θα σας έψηνε για τα καλά αν μπορούσατε να βάλετε το χέρι σας μέσα. Αλλά όσοι ξέρουν τι σημαίνει αντηχείο ή κλωβός Faraday καταλαβαίνουν γιατι είναι αβλαβής για αυτούς που στέκονται απέξω.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι με τους οποίους μπορεί ένα Η/Μ κύμα να μας κάνει κακό. 1) απώλειες από την πόλωση του διηλεκτρικού (που στη περίπτωσή μας είναι τα κύτταρά μας) που γίνονται θερμότητα και τελικά έχουμε καταστροφή του κυττάρου. (ιονισμός - ραδιενέργεια κτλ) :cry:

2) μια μη αποδεδειγμένη διαδικασία είναι ότι λόγω του δημιουργούμενου πεδίου προκύπτουν χημικές διεργασίες που δεν προβλέπονταν ύπο κσ. δήλ το πεδίο δρα σαν καταλύτης :wacko:

 

Το δεύτερο δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά (κατά τη γνώμη μου θα αποδειχθεί αν ισχύει με τη στατιστική μετά από καμια 20αρια χρονια) όμως θεωρείται ότι μπορεί να συμβεί με μικρότερη πυκνότητα ισχύος/cm3 από ότι το πρώτο (εξού και το γεγονός ότι τα πρότυπα προστασίας δεν είναι όλα ίδια στο κόσμο-άλλο που εμείς γουστάρουμε τα αμερικάνικα που είναι τα πιο device-oriented και οχι health-oriented.

 

Πόρισμα: Δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη των ορίων προστασίας από Η/Μ ακτινοβολία, μόνο κάποια εκτίμηση ανάλογα με τις ανάγκες του καθεστώτως.

 

Σχετικά με το bluetooth: 2,4Ghz frequency hopping 4dBm για ακτίνα 10μ. Το κινητό μπορεί να φτάσει μέχρι και 30dBm πράγμα που συμβαίνει μόνο σε μεγάλα κύτταρα εκτός πόλης.

 

1) Το ΒΤ έχει όντως λιγότερη ισχύ.Το 1000χ όμως είναι υπερβολικό. Εγώ θα έλεγα 100χ που σημαίνει ότι είναι ένα κινητό που βρίσκεται σε απόσταση 10πλασια από το κεφάλι σας απότι το bluetooth-> περίπου 10cm

 

2) Έχει Frequency Hopping που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί περισσότερες συχνότητες άρα πρόκειται για ένα χειρότερο από το GSM περιβάλλον σχετικά με την απίθανη δεύτερη περίπτωση (just a thought)

 

3) και σημαντικό! το ΒΤ εκπέμπει συνεχώς ενώ μιλάτε ενώ το GSM έχει TDMA 1/8. Αρά για ίδια μέγιστη ισχύ, το ΒΤ έχει 8πλάσια μέση ισχύ στο κεφάλι μας.

 

Συμπέρασμα. Εγώ δε λέω ότι το ΒΤ κάνει αποδεδειγμένα κακό. Δεν είναι άκακο πάντως. Συγκεκριμένα σε όσους το χρησιμοποιούν και τους βολεύει προτείνω να συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν. Όπως επίσης προτείνω σε αυτούς που καπνίζουν και το γουστάρουν να συνεχίσουν να καπνίζουν. Όπως επίσης, όταν γουστάρω να φάω σοκολάτα ή να πατήσω το γκάζι κτλ κτλ το κάνω παρά τις συνέπειες γιατί θέλω να ζήσω. Απλά δε μου αρέσει το promotion propaganda του ΒΤ. Τα πουλάτε ρε παιδιά? Ο καθένας μπορεί να επιλέγει πιο είναι το πάθος του και τι ρίσκα θέλει να πάρει.

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gpasxos (10 Οκτ. 2004 , 16:35)

 

Να προσθέσω λίγη πληροφορία στη συζήτηση:

 

Καταρχήν όσα είπε ο a_aris είναι απολύτως σωστά. Κατόπιν, οι συγκρίσεις πομπών RF με λάμπες και φούρνους μικροκυμάτων είναι εντελώς foul :rolleyes: . Το αν ειναι ή οχι βλαβερή η Η/Μ ακτινοβολία καθορίζεται από το μήκος κύματος και την ισχύ. Η λάμπα λοιπόν εκπέμπει κυρίως στην περιοχή του φωτός στην οποία είμαστε αποδεδειγμένα ανθεκτικοί (βλέπε Μ.Ο. ζωής του ανθρώπου). Ο φούρνος πάλι να είστε σίγουροι ότι θα σας έψηνε για τα καλά αν μπορούσατε να βάλετε το χέρι σας μέσα. Αλλά όσοι ξέρουν τι σημαίνει αντηχείο ή κλωβός Faraday καταλαβαίνουν γιατι είναι αβλαβής για αυτούς που στέκονται απέξω.

 

Υπάρχουν δύο τρόποι με τους οποίους μπορεί ένα Η/Μ κύμα να μας κάνει κακό. 1) απώλειες από την πόλωση του διηλεκτρικού (που στη περίπτωσή μας είναι τα κύτταρά μας) που γίνονται θερμότητα και τελικά έχουμε καταστροφή του κυττάρου. (ιονισμός - ραδιενέργεια κτλ) :cry:

2) μια μη αποδεδειγμένη διαδικασία είναι ότι λόγω του δημιουργούμενου πεδίου προκύπτουν χημικές διεργασίες που δεν προβλέπονταν ύπο κσ. δήλ το πεδίο δρα σαν καταλύτης :wacko:

 

Το δεύτερο δεν έχει αποδειχθεί επιστημονικά (κατά τη γνώμη μου θα αποδειχθεί αν ισχύει με τη στατιστική μετά από καμια 20αρια χρονια) όμως θεωρείται ότι μπορεί να συμβεί με μικρότερη πυκνότητα ισχύος/cm3 από ότι το πρώτο (εξού και το γεγονός ότι τα πρότυπα προστασίας δεν είναι όλα ίδια στο κόσμο-άλλο που εμείς γουστάρουμε τα αμερικάνικα που είναι τα πιο device-oriented και οχι health-oriented.

 

Πόρισμα: Δεν υπάρχει επιστημονική απόδειξη των ορίων προστασίας από Η/Μ ακτινοβολία, μόνο κάποια εκτίμηση ανάλογα με τις ανάγκες του καθεστώτως.

 

Σχετικά με το bluetooth: 2,4Ghz frequency hopping 4dBm για ακτίνα 10μ. Το κινητό μπορεί να φτάσει μέχρι και 30dBm πράγμα που συμβαίνει μόνο σε μεγάλα κύτταρα εκτός πόλης.

 

1) Το ΒΤ έχει όντως λιγότερη ισχύ.Το 1000χ όμως είναι υπερβολικό. Εγώ θα έλεγα 100χ που σημαίνει ότι είναι ένα κινητό που βρίσκεται σε απόσταση 10πλασια από το κεφάλι σας απότι το bluetooth-> περίπου 10cm

 

2) Έχει Frequency Hopping που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί περισσότερες συχνότητες άρα πρόκειται για ένα χειρότερο από το GSM περιβάλλον σχετικά με την απίθανη δεύτερη περίπτωση (just a thought)

 

3) και σημαντικό! το ΒΤ εκπέμπει συνεχώς ενώ μιλάτε ενώ το GSM έχει TDMA 1/8. Αρά για ίδια μέγιστη ισχύ, το ΒΤ έχει 8πλάσια μέση ισχύ στο κεφάλι μας.

 

Συμπέρασμα. Εγώ δε λέω ότι το ΒΤ κάνει αποδεδειγμένα κακό. Δεν είναι άκακο πάντως. Συγκεκριμένα σε όσους το χρησιμοποιούν και τους βολεύει προτείνω να συνεχίσουν να το χρησιμοποιούν. Όπως επίσης προτείνω σε αυτούς που καπνίζουν και το γουστάρουν να συνεχίσουν να καπνίζουν. Όπως επίσης, όταν γουστάρω να φάω σοκολάτα ή να πατήσω το γκάζι κτλ κτλ το κάνω παρά τις συνέπειες γιατί θέλω να ζήσω. Απλά δε μου αρέσει το promotion propaganda του ΒΤ. Τα πουλάτε ρε παιδιά? Ο καθένας μπορεί να επιλέγει πιο είναι το πάθος του και τι ρίσκα θέλει να πάρει.

 

Ζητώ συγγνώμη για το μέγεθος

 

 

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, και εκφράζω την επιθυμία μου να δώσω συχγαρητήρια στον gpasxos για το περιεχόμενο, τον τρόπο γραφής και της ουσία του post του.

 

Well done ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Apo oti kserw h banda (elpizw o oros na einai akribis) poy ekpempei to bluetooth einai h ISM (industrial - scientific - medicla)..Kserw episis pws ayth h banda xrhsimopoieitai apo ena megalo eyros syskeywn opws fournoi mikrokymatwn (pou den nomizw pws xrhsimopoieoyn RF gpasxos) kai se alles syskeyes poy leitourgoun asyrmata px ena thlexeiristhrio poy anoigei mia porta gkaraz..

Den mporw na katalabw giati einai PIO epikindyno apo aytes tis syskeyes

kai episis giati to Frequency Hopping to kanei AKOMA PIO epikindino..Panta to eyros toy Bluetooth einai apo 2.400 ews 2.483 MHz.. To 2.483 einai pio epikindino gia mas apo to 2.400??

Episis to WiFi poy ekmetalleyetai thn idia syxnothta me to bluetooth einai to idio epikindino???

8a ektimousa ka8e apanthsh stis parapanw apories mou..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kalage,

 

το πως λέγεται η μπάντα του bluetooth λίγο μετράει. Σημασία έχει ότι είναι Η/Μ ακτινοβολία σε συχνότητα 2,4GHz ενώ το GSM είναι στα 1,8GHz. Τα φαινόμενα σε τόσο γειτονικές περιοχές είναι παρόμοια. Ότι άλλο να εξηγήσω είναι περιττό και θα επαναληφθώ. Όσο για τους φούρνους, αυτοί λειτουργούν στα 2,45GHz και επίσης εκπέμπουν Η/Μ κύματα. Αν θες κι άλλα παραδείγματα, πάρε τα UHF Broadcasting TV, τα παλμικά RADAR της αεροπορίας και άλλα πολλά. Όλα αυτα εκπέμπουν Η/Μ ισχύ. Όπως και η λάμπα. και το τηλεκοντρολ και το λειζερ και οι ακτίνες χ και το WLAN. Αυτό που τα διαφοροποιεί όλα αυτά είναι η συχνότητα και πάνω απόλα η ισχύς.

 

To γιατί το Frequency hopping το κάνει πιο επικύνδυνο δε μπορώ να στο εξηγήσω παραπάνω αλλά έτσι κιαλλιώς είναι ασήμαντο. Ας υποθέσουμε ότι δεν είμαστε ανθρωπιστές (ποιός είναι άλλωστε) και ότι δεν κοιτάμε τις λεπτομέρειες. Παρόλα αυτά δεν μπορείς να παραβλέψεις ότι η ισχύς εκπομπής του bluetooth είναι σημαντική και 8πλάσια από ότι λέει (λόγω ότι εκπέμπει συνεχώς ενώ το GSM 1/8). Από κει και πέρα το θέμα γίνεται φιλοσοφικό. Έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιείς bluetooth αλλά δεν έχεις δικαίωμα να παραπληροφορείς αυτούς που δε θέλουν να το χρησιμοποιήσουν. Καλό είναι να είναι γνωστές οι αρνητικές επιπτώσεις του τσιγάρου και μετά όποιος γουστάρει καπνίζει΄ ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά που παραπληροφόρησε ο χρήστης kalage; Ερωτήσεις σου απεύθυνε για να τις απαντήσεις (καθώς όπως είναι προφανές έχεις μεγάλες γνώσεις επί του θέματος) :)

 

και μία ερώτηση από μέρους μου:Σίγουρα το bluetooth δουλεύει πάντα στο μέγιστο της ισχής του; Μου φαίνεται ψιλοχαζό να ξοδεύει την ίδια ενέργεια το κινητό μου όταν είναι απλά paired με το handsfree μου και όταν μιλάω μέσω αυτού.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Katarxhn na ekshgoumaste gia na mhn pareksigoumaste..

To post to ekana giati 8elw na ma8w kai oxi gia na mpw sto mati kannenos..

Epipleon prepei na pros8esw pws h paidia mou panw se 8emata paromias fyshs einai sxetika periorismenh kai apla prospa8w na dw logika osa grafontai gia kati pou me endiaferei..Opoios 8elei na boh8hsei exei kalos..eksalou h apostolh apanthshs den einai ypoxrewtikh..

Apo 'kei kai pera paramenoun 2 apories mou apo to prohgoumeno post

1)Panta to eyros toy Bluetooth einai apo 2.400 ews 2.483 MHz.. To 2.483 einai pio epikindino gia mas apo to 2.400??

Epipleon gia apanthsh sto post tou gpasxos "2) Έχει Frequency Hopping που σημαίνει ότι χρησιμοποιεί περισσότερες συχνότητες άρα πρόκειται για ένα χειρότερο από το GSM περιβάλλον σχετικά με την απίθανη δεύτερη περίπτωση (just a thought) " apo oti katalabainw to bluetooh xrhsimopoiei ka8e 625 μs ena kapo ta 80 kanalia pou periexonatai sto fasma 2.400 ews 2.483 MHz..(Toulaxiston ayto grafei to specification..)

Ara epanerxomaste stin erwthsh 1

2)H/M aktinobolia mporei na xrhsimopoioun 5 dis syskeyes ktl..Stin ISM banda(?) leitoyrgoun kai ta diltya WiFi(Den kserw gia ta randar alla sigoura den prokite na kykloforisw pote me ena randar kollimeno sto ayti mou,oute me palmiko laser!!).. :))

Ayta einai perissotero epikyndina apo to bluetooth???

 

kai kati teleytaio..

An8rwpistes eimaste oloi mas file mou gpasxos..

Eimaste kai an8rwpoi,logikoi poy metexoume edw gia na moirazomaste ayta pou kseroume..

Opoioi 8eloun eksigoun kai eksigoun mexri ekei pou 8eloun..

perimenw na apanthsei opoios 8elei..

Link to comment
Share on other sites

@DENIOR

Αν αναφέρεσαι στο bluetooth ακουστικό, μόνο όταν μιλάς στο τηλέφωνο.

 

@shodanjr

Προφανώς και δεν είναι το ίδιο. Όταν δεν αποστέλλεις δεδομένα, η ισχύς είναι πρακτικά μηδέν. Αλλά το ίδιο ισχύει και με το GSM. Η σύγκριση έτσι κιαλλιώς γίνεται όταν μιλάς στο κινητό, όπου το Bluetooth εκπέμπει συνεχώς και το GSM 1/8 ΤDMA

 

@kalage

1)Επειδή ακριβώς δεν ξέρουμε ποιά συχνότητα μπορεί να επηρεάσει τον βιολογικό κύκλο ενός κυττάρου, το να δοκιμάζουμε 80 διαφορετικές συχνότητες είναι προφανώς χειρότερο από το να έχουμε μια συγκεκριμένη.

 

2)Μερικά από αυτά είναι αντιστοίχως επικύνδυνα. Π.χ. το WLAN δεν είναι ακίνδυνο. Ούτε ένα RF wireless mouse είναι ακίνδυνο. Ο φούρνος είναι ψιλοακίνδυνος διότι η ενέργεια διατηρείται εντός του φούρνου με Η/Μ αντηχείο (αλλιώς δε θα έψηνε). Πρακτικά στο δικό μου μυαλό το bluetooth είναι χειρότερο από το Wi-fi επειδή είναι πιο κοντά στο αυτί σου. Όπως το έχω γράψει όμως, δεν υπάρχει μαθηματική απόδειξη γιαυτά τα πράγματα. Εγώ είμαι απλώς ένας προφήτης. Το αν κάνει κακό ή όχι και τι θα το μάθουμε μετά από 100+χρόνια.

 

Το μόνο που ξέρουμε αποδεδειγμένα είναι ότι αυτά τα φαινόμενα αλληλεπιδρούν με τον άνθρωπο. Αν σταθείς μπροστά σε ένα RADAR σε 1λεπτό είσαι ξοφλημένος. Πάει να πει ότι δεν είναι μονο η ιονίζουσα ακτινοβολία που βλάπτει (ραδιενέργεια) αλλά και χαμηλότερες συχνότητες μπορούν να κάνουν κακό με ικανά ποσά ισχύος. Επίσης, ο καρκίνος πιθανόν να προκαλείται από συνεχή έκθεση σε μια αρνητική για τον οργανισμό δραστηριότητα. Άρα κανεις δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι και μικρότερα ποσά ισχύος μπορεί να προκαλέσουν κάτι τετοιο σε βάθος χρόνου.

πχ1 Το να καπνίσεις ένα τσιγάρο δε σημαίνει ότι θα πάθεις καρκίνο. Το κάπνισμα όμως έχει συνδεθεί στατιστικά με το αποτέλεσμα.

πχ2 Αν κάνεις μια αξονική κάθε μέρα δε θα πάθεις αμέσως καρκίνο. Σε κανα χρόνο όμως οι πιθανότητες να πάθεις θα έχουν γίνει 90%.

 

Τέλος, εμένα μου αρέσουν τα μαθηματικά. Γιαυτό και ποτέ δεν είπα ότι το bluetooth κάνει κακό. Είπα μόνο ότι δεν έχει νόημα να αγοράσει κανείς bluetooth γιατί το bluetooth εκπέμπει όπως και το κινητό. Ότι είπα είχε ως σκοπό να αποδείξω ότι το να μιλάς με το κινητό και με bluetooth ακουστικό είναι παρεμφερή (όχι ίδια βέβαια). Αντίθετα το handsfree έχει νόημα. Είναι μια προφύλαξη από κάτι άγνωστο.

 

Μην παίρνεις προσωπικά το ύφος της απάντησής μου. Εξάλλου δε σε γνωρίζω προσωπικά. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...