Jump to content

myphone POLL: Προτιμάτε μικρό πάχος συσκευής ή καλύτερη αυτονομία;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;  

845 members have voted

  1. 1. Προτιμάτε μεγαλύτερη αυτονομία, ή πιο λεπτή σχεδίαση;

    • Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, ακόμα και αν είναι εις βάρος της αυτονομίας
      70
    • Προτιμώ μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής
      534
    • Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτρια αυτονομία και μέτριο πάχος
      237
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      4


Recommended Posts

Τον παλιό καιρό, όταν ακόμα τα smartphones δεν ήταν η mainstream επιλογή αλλά ταυτόχρονα η χρήση του κινητού άρχισε να μην περιορίζεται σε χρήση για καταστάσεις ανάγκης -και άρχισε να γίνεται καθημερινό εργαλείο- οι κατασκευαστές άρχισαν να δίνουν μεγαλύτερη προσοχή στη σχεδίαση και εμφάνισή του. Μάλιστα, παλαιότερα οι μικρές διαστάσεις ενός κινητού αποτελούσαν μεγάλο πλεονέκτημα, σε σημείο που κάποιοι αποφάσισαν να δείξουν υπερβάλλοντα ζήλο, παρουσιάζοντας συσκευές υπερβολικά μικρές, όπως το NEC N910 ή το Neonode N2.

 

Σήμερα τα πράγματα είναι διαφορετικά. Τα smartphones προσφέρουν μια καλύτερη εμπειρία χρήσης όταν διαθέτουν μεγαλύτερη οθόνη και κατά συνέπεια μεγαλύτερες διαστάσεις. Και σήμερα, βέβαια, οι κατασκευαστές προσέχουν ιδιαίτερα το σχεδιασμό και προσπαθούν να προσφέρουν τη μεγαλύτερη δυνατή οθόνη στις μικρότερες δυνατές διαστάσεις. Και μπορεί, λόγω του αντικειμενικού περιορισμού των διαστάσεων του panel να μην μπορούν να γίνουν πολλά στο μήκος και το πλάτος της συσκευής, τι γίνεται όμως με το πάχος; Ο κυριότερος περιορισμός σε αυτήν την περίπτωση είναι το πάχος της μπαταρίας, ένας τομέας που πολλά smartphones «πονάνε». Οι περισσότεροι χρήστες συμβιβάζονται με μια ή το πολύ δύο μέρες χρήσης, με εξαιρέσεις βέβαια κάποιες συσκευές που προσφέρουν λίγο παραπάνω.

 

Πολλές φορές, ιδιαίτερα κατά την πρώτη ανακοίνωση μιας δημοφιλούς συσκευής, μπαίνει το δίλημμα αν η εταιρεία έπραξε σωστά επιλέγοντας μια πιο λεπτή σχεδίαση, θυσιάζοντας ένα ποσοστό ηλεκτρικού φορτίου της μπαταρίας ή αν έπρεπε να πάει σε λιγότερη λεπτή σχεδίαση, προσφέροντας έτσι περισσότερες ώρες αυτονομίας στον χρήστη. Φυσικά, μια συσκευή με περισσότερο πάχος δεν προσφέρει ενδεχομένως την καλύτερη δυνατή εμπειρία, ειδικά αν συνοδεύεται από μεγάλες διαστάσεις γενικά, καθώς θα είναι δύσκολος ο χειρισμός της.

 

Το σημερινό ερώτημα λοιπόν είναι απλό, τι προτιμάτε, λεπτό design κινητού με έκπτωση στην αυτονομία ή καλύτερες επιδόσεις στην αυτονομία εις βάρος της εμφάνισης;

Edited by Mythozz
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι της ενδιάμεσης λύσης αν με αυτό εννοούμε κινητά με πάχος εώς 10 χιλιοστά και μπαταρίες πάνω απο 3000mAh.
Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

νομιζω δεν εχει νοημα συζητησης...οταν η σονυ στριμωξε 3200mah μπαταρια σε 8χιλιοστα παχος...για ποιες λεπτες συσκευες συζηταμε?

 

προσωπικα ψηφισα το 2ο, αμα θεωρουνται θυσια τα 8 χιλιοστα...θυσιαζω τη φορητοτητα χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπερ του λεπτού κινητού με με ικανοποιητική μπαταρία. Γι' αυτό έχεις και 2η μπαταρία να μην ξεμείνεις ή φορτιστή, όπου κι αν πας.

Θα συμφωνήσω με τον hakinamatata πλέον βλέπεις κινητά πολύ λεπτά με μπαταρίες αξιόλογες.

zaf_4 σημαίνει ΖΑΦΕΙΡΑ!

Xiaomi Pocophone F1

Link to comment
Share on other sites

Απάντησα για αυτονομία, αφού και θεωρώ ότι κινητά στα 10mm ανήκουν σε αυτή την κατηγορία την σημερινή εποχή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω αυτονομία. Δεν με πειράζει τόσο το πάχος... θέλω να το αισθάνομαι ότι υπάρχει στην τσέπη μου και να νιώθω ότι κρατάω κάτι στιβαρό, και όχι κάτι που μπορεί να..λυγίσει :p
Link to comment
Share on other sites

Βασικά όλα πάνε μπροστά εκτός από τις μπαταρίες…. οι οποίες είναι στάσιμες. Πότε θα δούμε μπαταρίες να μπορούν να κρατήσουν το κινητό έως και 1 εβδομάδα. Για μένα προσωπικά αυτό θα είναι επανάσταση. Εγώ ψηφίζω μπαταρία και ας γίνει το κινητό διπλάσιο σε διαστάσεις.
Link to comment
Share on other sites

τι να τπ κανω το smartphone αν υστερει σε αυτονομια;;;;

μπαταρια κατα κυριο λογο και ας ειναι χοντρουλι

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ μεγάλη αυτονομία, ακόμα και αν είναι εις βάρος του πάχους της συσκευής (εάν το Galaxy S5 θεωρείται παχύ... )
Nokia 8210 -> Nokia 7210 -> Nokia 7610 -> Nokia N73 -> HTC Touch Diamond -> Apple iPhone 3GS + Nokia 5310 Xpress Music -> Apple iPhone 4 + Nokia E71 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S2 -> Apple iPhone 4 + Samsung Galaxy S3 -> Apple iPhone 4 + LG Nexus 5 -> Samsung Galaxy S5 -> Samsung Galaxy S8 --> Samsung Note 10+
Link to comment
Share on other sites

μεγαλύτερο πάχος μεγαλύτερη διάρκεια μιας και με τη θήκη κανένα δεν μένει λεπτό
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι της ενδιάμεσης λύσης αν με αυτό εννοούμε κινητά με πάχος εώς 10 χιλιοστά και μπαταρίες πάνω απο 3000mAh.

 

Άμα μιλάγαμε για 10 χιλιοστά τότε θα είμασταν μια χαρά από θέμα μπαταριών με τα μεγέθη οθονών 5+ ίντσες. Το πρόβλημα είναι ότι θέλουν να πάνε κάτω από τα 7 ή και 6 χιλιοστά έτσι όπως το πάνε. Ναι ωραίο, αλλά τι να το κάνω άμα θέλω πρίζα μόνιμα. Το G2 με 3000 μπαταρία και 8,9 μου ήταν μια χαρά στο πάχος. To Ζ3 έχει 3100 ή 3200 σε 7,5 νομίζω. Συμπέρασμα με 9-10 χιλιοστά κινητό θα μιλούσαμε σήμερα για μπαταρία 3500 χαλαρά. Μακάρι να το πράξει η LG με το G4 ή με το νέο νέξους; και τότε πήρα ένα από τα 2 χαλαρά.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Πιο σημαντικη παραμετρος θα έλεγα οτι ειναι το βάρος. Αλλα αφου συνηθως παει πακετο με το μεγεθος της μπαταρίας, ψηφιζω ως προτιμοτερο το λεπτοτερο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Θεωρω ότι η πρώτη και τρίτη απάντηση δεν έχουν τεθεί σωστά

Έχουν διατυπωθεί με 2 διαφορετικές προοπτικές

 

Αν ακολουθήσουμε την λογική της πρώτης απάντησης

1. Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, ακόμα και αν είναι εις βάρος της αυτονομίας

 

Τότε και η 3 πρέπει να τεθεί έτσι

 

3. Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτριο πάχος προς όφελος της αυτονομίας (και όχι μέτρια αυτονομία ,όπως γράφεται)

 

Αν θέλετε τώρα να ακολουθησετε την λογική της 3 απαντήσεις

 

3.Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις, με μέτρια αυτονομία και μέτριο πάχος

 

Τότε πρέπει και η πρώτη να πάει ως εξής :

 

1. Προτιμώ λεπτή σχεδίαση, με κακή αυτονομία

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ ενδιάμεσες λύσεις και τείνω προς την λεπτή σχεδίαση.Με ενδιαφέρει η φορητότητα,να μην νιώθω το κινητό μου σαν παντόφλα στο χέρι!! :p :p Όσο για την αυτονομία στην κατάσταση και στην ηλικία που είμαι τώρα με λίγη προσοχή στην κατανάλωση είμαι μια χαρά.Αξιοσημείωτο είναι το κινητό της Sony που χώρεσε σε σχετικά μικρό και καλό μέγεθος συσκευής,μεγάλη μπαταρία !!!

 

Φιλικά !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία. Επιτέλους δηλαδή! Δεν είναι δυνατόν ένα κινητό να βγάζει 1 μέρα και να το λέμε και πολύ καλό. Ας είναι και πιο χοντρά. Θυμηθείτε κάποτε τι πάχος είχαν... Edited by empathis
I watched a snail crawl along the edge of a straight razor. That's my dream! That's my nightmare. Crawling, slithering, along the edge of a straight razor... and surviving.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και με ενδιαφέρει απόλυτα η αυτονομία του κινητού. Η κατάσταση έχει γίνει τραγική με το να είμαστε διαρκώς με την συσκευή στην πρίζα....
Link to comment
Share on other sites

αν παχυ εννοουμε τα 8mm του Ζ3c πχ που εχει αυτονομια δυο ημερων ή του Ζ3 τα 7.3...τοτε χοντρο!! αλλα οχι 10mm!

Γιαυτο,μηπως πρεπει να πουμε τι σημαινει μεσο παχος, λεπτο και χοντρο??

Διοτι υπαρχει το παραδειγμα που ανεφερα που δειχνει οτι ενα λεπτο ή μεσο παχος, δινει τρομερη αυτονομια..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Tη διαφορά από τα 7 έως τα 10 χιλιοστά δύσκολα την αντιλαμβάνεσαι. Τη διαφορά φορτίου 400 mAh, την αντιλαμβάνεσαι μια χαρά.
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα θα αγόραζα το Motorola Droid Turbo με τα 3900mAh. Αν με τα 1500mAh τώρα βγάζω τρεις με τέσσερις μέρες, θα ήθελα να ξέρω πόσες θα έβγαζα με ίδια χρήση στο Droid Turbo.

android: 2.3.6 GingerBread ---> 4.4.4 KitKat

firmware: XXLD8 ---> XXNB1

kernel: stock ---> A2N Kernel

launcher: TouchWiz v4.0 U ---> NovaLauncher

recovery: stock ---> CWM

Link to comment
Share on other sites

Πλέον έχουν γίνει μόδα τα power banks! Ψηφίζω αυτονομία!

 

 

Το ανάποδο εννοείς μάλον ! :p

 

 

 

Εγώ προτιμώ τις μέσες λύσεις όπως το opo 4,5mm στα άκρα και 9mm στο κέντρο και αστέρι μπαταρία! ;)

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά πάχους από τα 6mm στα 8 είναι αστεία, ναι την καταλαβαίνεις αν τα βάλεις δίπλα δίπλα αλλά και τα 8mm μια χαρά λεπτά είναι. Προσωπικά δεν με νοιάζει να έχω αυτονομία εβδομάδων αλλά αυτονομία η οποία θα μου επιτρέπει όσο και να το σκίσω να μου βγάλει τη μέρα, όταν κάποιος βγάλει τέτοια συσκευή ας μειώσει όσο θέλει το πάχος.
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι το poll έπρεπε να τεθεί με νούμερα γιατί έτσι είναι λίγο μπερδεμένο... γιατί ο καθένας θεωρεί το λεπτό, το χοντρό και την αυτονομία με το δικό του μυαλό.
Ericsson T28s, Nokia 6510, Sony Ericsson W550i, Apple iPhone 3, Sony Erricson C510, Sony Xperia S, Meizu MX4
Link to comment
Share on other sites

Το ανάποδο εννοείς μάλλον ! :p

 

 

 

Εγώ προτιμώ τις μέσες λύσεις όπως το opo 4,5mm στα άκρα και 9mm στο κέντρο και αστέρι μπαταρία! ;)

 

Όπως το έγραψα, σωστά καταλαβαίνει κανείς ότι εννοώ το ανάποδο! Εννοούσα όμως ότι οι κατασκευαστές πλέον δίνουν βάρος στο σχεδιασμό και το πόσο λεπτή είναι η νέα τους συσκευή και όχι στην αυτονομία της! Για αυτό και πουλάνε τα power bank. Εγώ από την πλευρά μου προτιμώ τη συσκευή να διακρίνεται περισσότερο για την αυτονομία της παρά για το πόσο λεπτή είναι.

Link to comment
Share on other sites

ψηφισα υπερ του λεπτου ,λεπτο εννοώ εκτος του λεπτου να εινα στυλατο και οχι κακασχημο , εννοειται οτι ετσι κι αλλιως 1 μερα θα την βγαζει ,οι περισσοτεροι το φοτιζουν καθε βραδυ για σιγουρια οποτε με την προυποθεση οτι θα βγαζει την μερα ψηφιζω λεπτο και στυλατο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...