Jump to content

PPC και BT GPS: σχόλια και εμπειρίες


kostas73
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεδομένου οτι ολο και περισσότερο βλέπουμε στο φορουμ συζητήσεις για GPS navigation στα PPC και ήδη υπάρχει Thread για software θεωρώ οτι ειναι καλό να αρχίσει καποιο ανάλογο που περιέχει σχόλια, εμπειρίες απο χρήση αλλά και (γιατί όχι) νεα προϊόντα και reviews από hardware.

 

Οχι βέβαια πως ειναι τοσο ανιδιοτελές, καθώς είμαι στη δύσκολη θέση της απόφασης για ποιό BT GPS να αγόράσω: αναμένω λοιπόν προτάσεις από χρήστες και γνώστες....!

 

 

:alien:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 953
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, μετά από μικρή έρευνα και έπεσα επανω σε ενα αρκετα καλό τεστ απο το http://www.gpspassion.com. Το άρθρο ολόκληρο μπορεί να το βρεί κανεις εδω: http://www.gpspassion.com/fr/articles.asp?id=55&page=1 αλλα εγώ θα μεταφέρω μόνο τα συμπεράσματα.

 

«So after what I think is a pretty complete and unique GPS comparison, time has come to highlight the main findings of this "shoot-out" and for this version, a trio stands out:

 

It consists of the Royaltek BlueGPS, the Haicom BT-401/HI303MMF and the Fortuna Clip-On, each with its own strengths and weaknesses. The Royaltek BlueGPS boasts an excellent sensitivity, an original data logger and a good autonmy, the weakness coming in the form of a non standard and non removable battery, although Royaltek have now added a backup battery as an option (I'm checking into this). The Haicom BT-401/HI303MMF offers great flexibility with mouse,CF and Bluetooth modes, a record battery life and a standard removable battery, its weaknesses being size and weight, which won't appeal to people on the market for a Bluetooth GPS only. The Fortuna Clip-On offers a unique standard/high-sensitivity dual mode operation that will come in handy for hikers under heavy foliage, a standard removable battery, all in a diminutive package. The weak point being a lower than average sensitivity in standard mode, the one that suits car navigation.»

 

Αυτό που μένει λοιπόν ειναι αν εχει κανείς καποιο απο αυτά τα BT GPS να μας δώσει τις προσωπικές του εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει 2 συσκευές τις οποίες αγόρασα κιόλας (την μια την πήρε στην πραγματικότητα ένας φίλος).

Η πρώτη συσκευή είναι Navman η 4100 Bluetooth GPS και η δεύτερη Emtac Bluetooth GPS Receiver. Δεν τις έχω δοκιμάσει ακόμη επισταμένα αλλά από τα πρώτα πράγματα που μου αρέσανε ή δεν μου αρέσανε είναι τα εξής.

 

1) Το πακέτο της Navman ήταν υπερπλήρες. Βάση για το αυτοκίνητο και φορτιστής αυτοκινήτου (μάλλον για επαναφορτιζόμενες μπαταρίες??? - θα εξηγήσω παρακάτω), strap για την ζώνη ή το χέρι, θήκη, μπαταρίες (απλές).

Το πακέτο της Emtac ήταν φτωχό. Περιλάμβανε μόνο το GPS(bulk) και ως δώρο φορτιστή αυτοκινήτου (μάλλον όχι της emtac) και θήκη (made in Taiwan - μπορεί και να είναι θήκη για τσιγάρα).

2) To GPS της Emtac έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία λιθίου. Το GPS της Navamn έχει μπαταρίες ΑΑΑ. Προτιμώ φυσικά της Emtac.

3) To GPS της Emtac έχει μικρότερο μέγεθος και γενικά είναι πιο "ματσόβολο" αλλά νιώθω ότι υστερεί σε ποιότητα κατασκευής. (καθαρά υποκειμένική παρατήρηση από το πως τα ένιωθα στο χέρι μου)

4) Το GPS της Emtac είναι πολύ φτηνότερο (πολύ καλή τιμή κάτω από 180 euro)

 

Τώρα τεστάρω την λήψη με και χωρίς εξωτερική κεραία και θα συνεχίσω το post αύριο ή μεθαύριο (ελπίζω) μιας και περιμένω και το Route 66.

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε με αγωνία Talos.

 

Κατι επίσης που ήθελα να ρωτήσω ειναι αν ξερει κανεις ποιος ειναι ο κατασκευαστής του BT GPS της Teletype το οποιο φαινεται να ειναι το μοναδικο με ΝΜΕΑ ν.3.

 

Επισης εχει κανεις στην κατοχή του ή έχει δοκιμασει το RoyalTek BlueGPS RBT-1000 το οποιο απο οτι έχω ψαξει ειναι απο τα λίγα με Xtrac V2 firmware και σε δυο-τρια φορουμ θεωρειται απο τα καλυτερα σε απόδοση.

 

Thanx.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το GlobalSat 318. Το λειτουργω με το Destinator 3 εδω στην Αθηνα. Ειναι bluetooth. Μια χαρα σημα μου εχει. Συνηθως πιανει 6-8 δορυφορους. Δεν χανει το σημα ευκολα. Αλλα ακομα και να το χασει, το ξαναπιανει γρηγορα
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Πέρασα όλη την μέρα σήμερα με τον Emtac, και έχω να σημειώσω τα εξής :

Καταρχάς το σετ που χρησιμοποίησα ήταν το εξής, iPAQ 4150, Emtac και για software το Route 66 με χάρτες της Αθήνας. Εξωτερική κεραία δεν χρησιμοποίησα αλλά υπάρχει η ΕΧ10 της NAVMAN και σύντομα θα την δοκιμάσω και αυτή.

To BTGPS της Emtac πορώ να πω ότι με εντυπωσίασε αρκετά. Σε όλες τις διαδρομές που έκανα δεν έπεσε κάτω από 6 δορυφώρους ενώ στην Αττική οδό είδα 8 και 9. Μόνο σε δυο στιγμές έχασε επαφή, την μια στα τούνελ στην περιφεριακή του Υμηττού και την άλη σε κάποιο στενό στο κέντρο όπου υπήρχαν ψηλά δέντρα στον δρόμο και τον κάλυπταν τελείως...

Το εντυπωσιακό είναι ότι μέσα στο σπίτι δείχνει σήμα από 1-2 δορυφόρους ενώ στο σπίτι ενός φίλου έδειξε και στίγμα (!!!!) (ανοικτό παράθυρο βέβαια και γύρω δεν υπήρχαν ψηλώτερα κτίρια).

Για την τιμή αγοράς του πιστεύω μετά από όλη αυτήν την χρήση (1 μέρα χρήσης - :p :p :p ) ότι αξίζει της προσοχής σας...

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Talos (10 Σεπ. 2004 , 23:50)

 

Λοιπόν...

Πέρασα όλη την μέρα σήμερα με τον Emtac, και έχω να σημειώσω τα εξής :

Καταρχάς το σετ που χρησιμοποίησα ήταν το εξής, iPAQ 4150, Emtac και για software το Route 66 με χάρτες της Αθήνας. Εξωτερική κεραία δεν χρησιμοποίησα αλλά υπάρχει η ΕΧ10 της NAVMAN και σύντομα θα την δοκιμάσω και αυτή.

To BTGPS της Emtac πορώ να πω ότι με εντυπωσίασε αρκετά. Σε όλες τις διαδρομές που έκανα δεν έπεσε κάτω από 6 δορυφώρους ενώ στην Αττική οδό είδα 8 και 9. Μόνο σε δυο στιγμές έχασε επαφή, την μια στα τούνελ στην περιφεριακή του Υμηττού και την άλη σε κάποιο στενό στο κέντρο όπου υπήρχαν ψηλά δέντρα στον δρόμο και τον κάλυπταν τελείως...

Το εντυπωσιακό είναι ότι μέσα στο σπίτι δείχνει σήμα από 1-2 δορυφόρους ενώ στο σπίτι ενός φίλου έδειξε και στίγμα (!!!!) (ανοικτό παράθυρο βέβαια και γύρω δεν υπήρχαν ψηλώτερα κτίρια).

Για την τιμή αγοράς του πιστεύω μετά από όλη αυτήν την χρήση (1 μέρα χρήσης - :p :p :p ) ότι αξίζει της προσοχής σας...

 

 

pio modelo ths EMTAC dokimases ?

:)
Link to comment
Share on other sites

Tο CRUXII / BTGPS....

 

Απ' ότι έχω δει έχει βγάλει και ένα που λέγεται BTGPS II Trine που είναι σχεδόν ίδιο αλλά με μεγαλύτερη μπαταρία που αλλάζει κι' όλας καθώς και με την δυνατότητα να συνδέεται με 4 συσκευές ταυτόχρονα ...

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ, μιας που με ενδιαφέρει η αγορά gps.

 

Να προτιμήσω CF ή bluetooth?

 

Έχω ένα iPaq 2210.

Αν πάρω CF Gps, ξεχνάω την 256 CF μνήμη που έχω έτσι δεν είναι; Δεν είναι δυνατόν να τα έχω μαζί, οποτε μένω με τη μνήμη του ipaq ή πρέπει να πάρω sd..? Σωστά;

 

Με λίγα λόγια, είναι προτιμότερο να πάρω bluetooth gps? Θα παίζει και στο laptop με usb bluetooth..ενώ το CF που να το βάλω;

 

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Για οποιοδήποτε πειφερειακό είναι καλύτερα να προτιμάτε Bluetooth. Δεν "δένεστε" με ένα standard όπως CF ή SD ούτε με συγκεκριμένη συσκευή αν η σύνδεση γίνεται με καλώδιο.

 

Δίνουμε κάτι παραπάνω τώρα και κερδίζουμε στο μέλλον... Άσε την ευχρηστία του να μην έχεις καλώδια.

Andreas Tsouchlaris

autoexec.gr - Η ελληνική κοινότητα των IT Pros

dotNetZone.gr - Η δύναμη των Ελλήνων developers!

Hellenic Mobility Club - The Greek Mobile Computing Community - Πρώην Hellenic Club Pocket PC

Link to comment
Share on other sites

ένα καλό ΒΤ gps απλά δεν θα το αλλάξεις ποτέ. ένα gps cf (όπως αυτό που έχω εγώ) πολύ εύκολα μένει στο ράφι... (αν πχ πάρω ένα ππσι χωρίς τέτοια θύρα... qtek 9090)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι υπέρ των modular καταστάσεων όπου μπορείς να ξαναχρησιμοποιήσεις κάτι που έχεις πα΄ρει με διαφορετικό τρόπο...

 

Στην τελική με τα χρήματα που δίνουμε για να αγοράσουμε το ppc, το gps, το software, την βάση στήριξης κτλ. θα μπορούσαμε να έχουμε αγοράσει σύστημα navigation καθαρά για το αυτοκίνητο... (νομίζω έχουν αφιέρωμα οι 4Τ αυτόν τον μήνα).

 

Γιατί το κάνουμε?? Απλά για να μπορούμε να χρησιμοποιούμε τα "κομμάτια" με διάφορους τρόπους....

 

ΒΤ λοιπόν...... :p

http://www.jimnyclub.gr/forum/templates/subSilver/images/logo_phpBB.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:) Απόκτησα και εγώ ένα 2210 (expansys 364€ ) και ένα Globalsat bs318 (από ebay Αγγλία 124 λίρες μαζί με τα ταχυδρομικά).Το gps είναι πλήρες(gps+φορτιστής+φορτιστής αυτοκινήτου με διπλό φις+εξωτερική κεραία).

Στην Ηλιούπολη που το δοκίμασα,πιάνει 8 δορυφόρους. Στο αυτοκίνητο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη λόγω έλειψης software... :whistle:

Mόλις το δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις.

αυτό που ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΔΩΡΕΑΝ χρόνο ομιλίας με ξεπερνά @mavri_gazela
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καταλαβει γιατι να αγορασει κανεις ξεχωριστα ppc και bt gps και να τα πληρωσει ακριβότερα όταν το expansys πουλαει to Mio 356 Ευρω. Γλυτωνεις τους διπλους φορτιστες και τα εχεις και ολα μαζι. Το Destinator (το πουλανε στον Καναδα 150 Ευρω περιπου) λειτουργει άψογα και κανεις και οικονομια περιπου 300 Ευρω από το ιδιο πακετο που πουλαει ο Γερμανος 800 Ευρω...
Link to comment
Share on other sites

γιατί πολύ απλά το ΜΙΟ δεν είναι ένα καλό ππσι.

 

αν το θέλει μόνο για gps τότε οκ. αλλά για μένα το gps είναι μία φορά το μήνα και αν.

 

και κάθε μέρα να ήταν καλύτερα μια μικρή συσκευή στο αμάξι και ένα δυνατό ππσί :)

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Έγώ έχω το Fortuna clip-on και το Emtac cruxII Παρόλο που το Fortuna αναφέρεται ως καλύτερο μέχρι στιγμής το Emtac είναι καλύτερο και ελαφρύτερο. Βέβαια δεν έχω ακόμα τεστάρει πλήρως το Fortuna στο ΧΤ mode
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkaratha (23 Σεπ. 2004 , 13:18)

 

Έγώ έχω το Fortuna clip-on και το Emtac cruxII Παρόλο που το Fortuna αναφέρεται ως καλύτερο μέχρι στιγμής το Emtac είναι καλύτερο και ελαφρύτερο. Βέβαια δεν έχω ακόμα τεστάρει πλήρως το Fortuna στο ΧΤ mode

 

 

Μπορείς να μου πεις ποιο ειναι το cruxII? Αυτο ειναι? Από που το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas73 (23 Σεπ. 2004 , 14:23)

 

Μπορείς να μου πεις ποιο ειναι το cruxII? Αυτο ειναι? Από που το πήρες?

 

Ναι αυτό είναι και το πήρα από την expansys
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nkaratha (24 Σεπ. 2004 , 10:15)

 

Ναι αυτό είναι και το πήρα από την expansys

 

 

 

Περιλαμβάνεται εκτός από τον φορτιστή αυτοκινήτου, και φορτιστής σπιτιού; (μπρίζας)

 

Είσαι ευχαριστημένος;

Πες μας αν θελεις λίγα περισσότερα γι'αυτό.Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω.

 

Θα χρησιμοποιηθεί με 2210, δε νομιζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Με τι software το έχεις δοκιμάσει; (destinator, teletype κλπ)

 

Βρίσκει γρήγορα τους δορυφόρους; Τι είναι το xt mode?

 

Το expansys πουλάει και κάτι Anycom gps με παραπλήσια τιμή. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=GP-600

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος soulmate (24 Σεπ. 2004 , 17:40)

 

Περιλαμβάνεται εκτός από τον φορτιστή αυτοκινήτου, και φορτιστής σπιτιού; (μπρίζας)

 

Είσαι ευχαριστημένος;

Πες μας αν θελεις λίγα περισσότερα γι'αυτό.Σκέφτομαι κι εγώ να το αγοράσω.

 

Θα χρησιμοποιηθεί με 2210, δε νομιζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

Με τι software το έχεις δοκιμάσει; (destinator, teletype κλπ)

 

Βρίσκει γρήγορα τους δορυφόρους; Τι είναι το xt mode?

 

Το expansys πουλάει και κάτι Anycom gps με παραπλήσια τιμή. http://www.expansys.com.gr/product.asp?code=GP-600

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Το fortuna έχει το ΧΤ mode για δύσκολες περιοχές όπως μέσα στο σπίτι όντως μερικές φορές είναι κατπληκτικό. Το EMTAC μου φάνηκε ποιό αξιόπιστο (θα δείξει)

Δουλεύουν σε όλα τα PDA με bluetooth. Εγώ το χρησιμοποιώ με το Destinator.

Ολα έρχονται με φορτιστή αυτοκινήτου. Το Fortuna φορτίζει και από το USB. To μόνο άλλο που έχουν είναι θήκες

Link to comment
Share on other sites

Το Teletype GPS/BT το οποίο αγόρασα μαζί με το SW της Teletype φορτώνει σήμα σε 5-10 δευτερόλεπτα !!!!!!!

Άντε καμία φορά να αργήσει άλλο τόσο . Καταπληκτικό !!!!

Μπαίνεις σε τούνελ και χάνεται το σήμα....βγαίνεις και .... ακαριαία έχεις πάλι επαφή. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. :)

Μόνο το SW υστερεί σε χρηστικότητα. Περιμένω σε 2-3 μέρες το Destinator3 για να το δοκιμάσω και με εκείνο.

Αν έχει την ίδια απόκριση (πρέπει ...έτσι δεν είναι ;) τότε BINGOOOO !!!

"Πολιτική ανυπακοή και....Αλληλοβοήθεια"
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pastrengo (26 Σεπ. 2004 , 23:32)

 

Το Teletype GPS/BT το οποίο αγόρασα μαζί με το SW της Teletype φορτώνει σήμα σε 5-10 δευτερόλεπτα !!!!!!!

Άντε καμία φορά να αργήσει άλλο τόσο . Καταπληκτικό !!!!

Μπαίνεις σε τούνελ και χάνεται το σήμα....βγαίνεις και .... ακαριαία έχεις πάλι επαφή. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. :)

Μόνο το SW υστερεί σε χρηστικότητα. Περιμένω σε 2-3 μέρες το Destinator3 για να το δοκιμάσω και με εκείνο.

Αν έχει την ίδια απόκριση (πρέπει ...έτσι δεν είναι ;) τότε BINGOOOO !!!

 

 

κατι τετοια διαβάζω και ψαχνω να το αγορασω μόνο του..... ελα ομως που οπου το βρήκα δεν το στελνουν ελλάδα..... και τι να το κάνω το πακέτο αφου αγορασα destinator.....?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...