Jump to content

Πρόβλημα με Soundblaster Live 5.1


RAAD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήρα την Soundblaster Live 5.1 κανω το τεστ στο AudioHQ ακουω κανονικα τα 5 ηχεία στο τεστ που λεει που ειναι το καθενα στο χώρο όλα μια χαρα αλλά όταν ακούω ήχο το κεντρικό ειναι στον κόσμο του κοινώς δεν παίζει :(

Ξέρετε τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

πάτα το κουμπι matrix που εχει πανω στα ηχεια! πες μας και τι ηχεια εχεις... μήπως τα logitech z640;;;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είνα αυτό, αν σκεφτείς ότι προσπαθείς να ακούσεις δικάναλο ήχo από πολυκάναλα ηχεία.

Τα mp3 είναι stereo (δικάναλος) ήχος, οπότε καλά κάνει και δεν παίζει το 5 ηχείο, οπότε μόνο σε DVD και όσα games υποστηρίζουν πολυκάναλο ήχο, θα ακούσεις και από εκεί.

Βέβαια μπορείς να ενεργοποιήσεις το CMΜS ή κάπως έτσι, για να παίζει και το 5ο παντού, αλλά θα έχεις πιο flat ήχο, με λιγότερα μπάσα οπότε δε λέει. Αυτό ήταν για τις Audigy μόνο, αλλά μπορεί να υπάρχει και για τις Live.

Link to comment
Share on other sites

οχι ιδιως το κεντρικο ηχείο παίζει παντα ειτε ειναι σε mp3 ειτε ειναι και μονοφωνικο ακομα!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

No way. Τελεία και παύλα.

Κάτι παίζει με το PC σου. Μάλλον είναι ενεργοποιημένο το CMMS χωρίς να το έχεις καταλάβει. Eνεργοποιείται αυτόματα

με τους τελευταίους drivers της Audigy.

Link to comment
Share on other sites

gkr41 το προβλημα δεν το εχω εγω!! :p

ακόμα δεν εχει δωσει καμια απαντηση ο RAAD, οπως επισεις δεν μας εχει δωσει καμια πληροφορια ακομα για το συστημα του.μονο το οτι εχει sb live.

οσων αφορα το cmms, σε εμένα που συνήθως το εχω ενεργοποιημενο δεν παρουσιαζει κανένα προβλημα ο ηχος ακούγετε απ'αλλα τα ηχεια και απο το κεντρικο!

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος killing_you2 ( 6 Σεπ. 2004 , 00:08)

 

gkr41 το προβλημα δεν το εχω εγω!! :p

ακόμα δεν εχει δωσει καμια απαντηση ο RAAD, οπως επισεις δεν μας εχει δωσει καμια πληροφορια ακομα για το συστημα του.μονο το οτι εχει sb live.

οσων αφορα το cmms, σε εμένα που συνήθως το εχω ενεργοποιημενο δεν παρουσιαζει κανένα προβλημα ο ηχος ακούγετε απ'αλλα τα ηχεια και απο το κεντρικο!

 

Από τη στιγμή που παίζουν και τα 5 κάτι δεν πάει καλά, οπότε έχεις πρόβλημα. Με αυτή τη λογική το είπα.

Αλλά αφού λες οτι έχεις το CMMS ενεργοποιημένο εξηγούνται όλα. Και φυσικά δεν παρουσιάζει πρόβλημα. Το μόνο αρνητικό είναι ο flat ήχος που βγάζουν τα ηχεία. Αν δε σε ενοχλεί, it's OK. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα ηχεια παιζουν και τα 5 είτε ειναι, είτε οχι ενεργοποιημένο το cmms. στις sb live το cmms ενεργοποιείτε απο τον playcenter της creative, δεν εχω δει πουθενα αλλου να αναφερετε τo cmms.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον είναι θέμα drivers. Όταν είχα τους τελευταίους, το έβγαζα και μετά το restart επανερχόταν. :mad:
Link to comment
Share on other sites

κατι αλλο παντος που μου τι δινει τρομερα αν και δεν ξερω αν υπαρχει ή οχι προβλημα ειναι οτι τα πίσω ηχεια βγαζουν πολυ αλιωμένο ήχο! δεν ξερω αν γινετε αυτο για να δημιουργείτε η saround εντύπωση ή αν φταιει το οτι οι δορυφώροι εχουν λίγα watt. 5 watt x 4 ηχεία και 25 watt το κεντρικο.

να σε ρωτήσω και κατι αλλο. το digital output που εχει σαν επιλογη τι ακριβώς ειναι; και πως το ενεργοποιω; (οταν το ενεργοποιω μου βγαζει εναν ήχο σαν τα χιόνια της τηλεόρασης!)

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ηχεία που αντί για 3-4 καλώδια, έχουν 1 το οποίο μπαίνει εκεί. Μπορεί να λέω και σαχλαμάρες βέβαια, δεν είμαι σίγουρος.

Για τα πίσω ηχεία μπορεί να μην έχουν μπει καλά/να έχουν χαλάσει τα βύσματα, να φτάινε τα καλώδια, να προκαλεί τπτ παρμβολές εκεί γύρω κτλ. Who knows. Δοκίμασε να κλείσεις και το CMMS πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 ( 6 Σεπ. 2004 , 02:34)

 

Υπάρχουν ηχεία που αντί για 3-4 καλώδια, έχουν 1 το οποίο μπαίνει εκεί. Μπορεί να λέω και σαχλαμάρες βέβαια, δεν είμαι σίγουρος.

 

 

Ετσι ειναι,και το βαζεις εκει που βαζεις το subwoofer/κεντρικο στα αναλογικα ηχεια.Οταν ενεργοποιεις την επιλογη για ψηφιακο ηχο παιζει απο κει σε ολα τα ηχεια.

 

Το CMMS τι ειναι?? :worry:

Link to comment
Share on other sites

οι ποιοτητα ειναι καλήτρη σε ψηφιακο ή σε αναλογικο;;;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Paidia exw ta Creative Ixeia 5.1 ta teleytaia ixeia.

Otan Bazw to Digital akoyw san ta xionia tis TV.

Ti allo uelete na mauete?

Episis mporw na kanw mp3 5.1 ??

 

 

Asxeto alla me problimatizei :P

CD Rom den akoyw apo to winamp exw balei na paizei to winamp pataw to koympi kai den jekinaei :( Me media player paizei mia xara to cd :(

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το σύστημά σου. Είπα παραπάνω πως το λογικό είναι να μην ακούς mp3 και από τα 5 ηχεία, εκτός κι αν ενεργοποιήσεις το CMMS.

Όχι δε μπορείς να κάνεις 5.1 mp3 γιατί είναι το format του είναι στερεοφωνικό.

Link to comment
Share on other sites

ο μαπα ηχοσ πισω ειναι λογο του cmms οπου τα πισω παιζουν μονο αντηχησεις ;)

 

εγω το εχω παντα στο off. μπορει ο ηχος να ειναι πιο φλατ* αλλα πολυ

πιο δυνατος και πιο καθαρος

 

 

**αν θες να δεις τεραστεια διαφορα στον ηχο που δεν θα πιστευεις στα αυτια σου

κατευασε το dfx ή καπως ετσι για winamp! μιλαμε δεν καταλαβενω

πως ακουγα τοσο μουντο ηχο πριν το βαλω!!

 

και εχω και χαμιλες ρυθμισεις

fidelity 3 (με αλγοριθμους προσθετει υψξλες συχνοτητες)

ambience 2 και 3d surround 2 (αυτα τα 2 σου μεγαλωνουν την "σκηνη" και τον χωρο)

dynamic boost 1 (ενταση)*

hyperbass 2 (προσθετει εξτρα χαμιλεσ συχνοτιτες)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγω μια ερώτηση; Στο Surround Mixer στα settings, το έχετε ενεργοποιημένο το Bass Redirection; Πιστεύω ναι έτσι; Και κάτι άλλο. Το Treble στο πόσο % το έχετε ρυθμισμένο; Γιατί δεν μπορώ να καταλήξω που ακούγεται καλύτερα ο ήχος ;)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Phoenix ( 7 Σεπ. 2004 , 14:36)

 

 

εγω το εχω παντα στο off. μπορει ο ηχος να ειναι πιο φλατ* αλλα πολυ

πιο δυνατος και πιο καθαρος

 

Με το CMMS στο on είναι πιο flat o ήχος.

Να σκεφτείς πάντως πως επι 3-4 μήνες ήταν στο on, χωρίς να το έχω καταλάβει. Αναρωτιόμουν που πήγαν τα μπάσα, μέχρι που μια πέρα πρόσεξα οτι έπαιζε το και μεσαίο μπροστά. Τελικά διάβασα σε ένα ξένο φόρουμ πως ήταν οι κωλοdrivers που το ενεργοποιούσαν. Από τότε είμαι με τους παλιούς.

 

**αν θες να δεις τεραστεια διαφορα στον ηχο που δεν θα πιστευεις στα αυτια σου

κατευασε το dfx ή καπως ετσι για winamp! μιλαμε δεν καταλαβενω

πως ακουγα τοσο μουντο ηχο πριν το βαλω!!

 

και εχω και χαμιλες ρυθμισεις

fidelity 3 (με αλγοριθμους προσθετει υψξλες συχνοτητες)

ambience 2 και 3d surround 2 (αυτα τα 2 σου μεγαλωνουν την "σκηνη" και τον χωρο)

dynamic boost 1 (ενταση)*

hyperbass 2 (προσθετει εξτρα χαμιλεσ συχνοτιτες)

 

Μήπως κάποιο preset που να δίνει λίγα πρίμα;

Link to comment
Share on other sites

@Ilias1908

Εγω στην Live εχω bass και trebble 53% :P

και volume 75%

 

sto winamp ρυθμοζω τον ηχο οπως/οσο θελω, αλλα στο preamp

τα εχω ολα 0% και ενταση -4db

 

Μην νομιζεις οτι παιζει χαμιλα! στα ηχεια (εχω πολυ καλα ηχεια +sub)

εχω bass και treble +50% και volume (αφου ζεσταθει) στο 50%

 

Και πεντακαθαρα και πολυ δυνατα με βροντερα μπασα!

-μην ξεχασεις το dfx

-- προτεινω να του εχεις χαμιλες ρυθμησεις σαν αυτες που ειπα παραπανω.

 

 

τωρα περι Bass Redirection... εχω την παλια live (οχι extigy ουτε audigy)

και δεν μου εχει τετοια ρυθμιση... Αρα off :P

=============================================

 

@gkr41

 

με το cmms ειμαι πιο γεματος ο ηχος, αλλα πιο ασθενικος.

χωρις ειναι πιο φλατ, ΑΛΛΑ πολυ πιο καθαρος και δυνατος.

 

Στο dfx καλα πριμα δινει το fidelity.

γενικα δεν παιζω με presets, αλλα παντα φτειαχνω τα δικα μου.

παντως και με fidelity = 3 εχει μεγαλη διαφορα στα πριμα ;)

 

Τεστ τεστ τεστ!

ακου ενα τραγουδι ΜΕ dfx, και σε καποιο σημειο πατα του το off.

δεν θα το πιστεψεις πως ακουγες χωρις αυτο!!!

 

 

ΣΗΜ:

το fidelity του dfx δεν εχει απολυτως καμια σχεση με το treble.

και τα 2 πριμα δινουν, αλλα το trebble απλα τα δυναμωνει (σε μια ευρεια περιοχη)

ενω το fidelity δημειουργει καποιες πολυ υψηλες συχνοτητες που κατα βαση

εχουν σβηστει στα mp3...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω flat, εννοώ με λιγότερα μπάσα. Λάθος συνεννόηση έγινε μάλλον :p

Όσο για το DFX, το είχα για ένα χρόνο, αλλά σε όλα τα presets που χρησιμοποιούσα μπάσα ήταν πολλά και μου φαίνεται οτι παραμόρφωναν το κομμάτι. Γι αυτό το έβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτο δεν εμπιστευομαι τα presets ;)

 

Εγω παντως απο τοτε που βρηκα της ιδανικες ρυθμισεις για τα ηχεια (και τον χωρο) μου

δεν το ξανα εκλεισα!

 

 

οσο για το "flat" εγω εννοουσα πιο "στεγνος", μουντος κλπ.

αυτο οσον αφορα τις αντηχησεις. :o

 

αλλα στο οff τα πισω ειναι full range με ολα τα θετικα σε διαυγεια και ενταση ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...