Jump to content

Asus transformet book t100 ή Lenovo miix 3 10 ???


vag2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήμουν ευγνώμων αν διάβαζα την άποψη σας, την εμπειρία σας, την πρότασή σας

και φυσικά αν ξέρετε ποια από τις δύο εταρείες διαθέτει καλύτερο σερβις και τεχνική εξυπηρέτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και καλά Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήμουν ευγνώμων αν διάβαζα την άποψη σας, την εμπειρία σας, την πρότασή σας

και φυσικά αν ξέρετε ποια από τις δύο εταρείες διαθέτει καλύτερο σερβις και τεχνική εξυπηρέτηση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, και καλά Χριστούγεννα.

 

ή asus δυστυχώς σνομπάρει άσχημα την Ελλάδα.

εκτός που δεν υπάρχει σέρβις στη χώρα μας, αν χρειαστεί πρέπει να το στείλεις εξωτερικό

με ότι αυτό σημαίνει για τα έξοδα πάνε έλα, συν τα έξοδα επισκευής.

στην ηλεκτρονική της σελίδα δεν υποστηρίζει καν την ελληνική γλώσσα.

αντίθετα από άλλες χώρες ακόμη και με μικρότερο πληθυσμό.

π.χ. έχει τη γλώσσα της Φινλανδίας η της Δανίας που έχουν το μισό πληθυσμό της Ελλάδας,

η του Ισραήλ και της Ουγγαρίας που έχουν επίσης μικρότερο πληθυσμό, αλλά Ελληνικά δεν έχει.

επίσης θεωρώ το lenovo καλύτερη επιλογή, για τους τρεις παρακάτω σημαντικούς λόγους.

1 χαμηλότερη τιμή.

2 οθόνη IPS FHD.

3 επίσημο κατάστημα εξυπηρέτησης της lenovo, στη Θεσσαλονίκη.

για να μην είμαι όμως άδικος, να πως και ότι η ASUS είναι καλύτερη σε ότι αφορά την μπαταρία

10 ώρες το lenobo,12 η asus.

επίσης το asus έχει μια υποδοχή, usb 3 που το lenovo δεν έχει.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

ή asus δυστυχώς σνομπάρει άσχημα την Ελλάδα.

εκτός που δεν υπάρχει σέρβις στη χώρα μας, αν χρειαστεί πρέπει να το στείλεις εξωτερικό

με ότι αυτό σημαίνει για τα έξοδα πάνε έλα, συν τα έξοδα επισκευής.

στην ηλεκτρονική της σελίδα δεν υποστηρίζει καν την ελληνική γλώσσα.

αντίθετα από άλλες χώρες ακόμη και με μικρότερο πληθυσμό.

π.χ. έχει τη γλώσσα της Φινλανδίας η της Δανίας που έχουν το μισό πληθυσμό της Ελλάδας,

η του Ισραήλ και της Ουγγαρίας που έχουν επίσης μικρότερο πληθυσμό, αλλά Ελληνικά δεν έχει.

επίσης θεωρώ το lenovo καλύτερη επιλογή, για τους τρεις παρακάτω σημαντικούς λόγους.

1 χαμηλότερη τιμή.

2 οθόνη IPS FHD.

3 επίσημο κατάστημα εξυπηρέτησης της lenovo, στη Θεσσαλονίκη.

για να μην είμαι όμως άδικος, να πως και ότι η ASUS είναι καλύτερη σε ότι αφορά την μπαταρία

10 ώρες το lenobo,12 η asus.

επίσης το asus έχει μια υποδοχή, usb 3 που το lenovo δεν έχει.

μια διόρθωση δεν θα χρειαστεί να στείλεις τπτ πουθενά, πρόσφατα μου χάλασε ένα Asus laptop (power jack), έστειλα μήνυμα, μου έδωσαν να συμπληρώσω ένα rma list και την επόμενη μέρα ήρθε courier το πήρε και σε 4 μέρες το έφερε, από ότι είδα πήγε Τσεχία, και σαν bonus μου άλλαξαν και το καπάκι στα ηχεία όπου είχα μια γρατζουνια...

 

αν και κάτι ακόμη η Asus σκοπιά δεν έχει service Ελλάδα (παλιά είχε), γιατί γινοντουσαν πολλές καθυστερήσεις και παράπονα από πελάτες και διάφορες λαμοιες που έκαναν, έτσι αποφάσισε να μην χαλάει το όνομα της και τα βγάζει πέρα άψογα με courier και καλα κάνει

 

ΕΛΛΑΔΑ = ΤΗΝ ΕΚΑΤΣΕΣ...στην θέση τους το ίδιο θα έκανα όπως και κάποιες άλλες εταιρείες πρέπει να κάνουν (sony mobile, htc mobile, Huawei mobile, που πέρα από πρόβλημα και λαμοες στο service τπτ άλλο δεν ακους...)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα της εξυπηρέτησης δεν έχω εμπειρία και δε μπορώ να πω τίποτα για καμία από τις δύο εταιρίες.

για τη διαδικασία, όμως που αναφέρεις δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου, εγώ έγραψα πως πρέπει η συσκευή να πάει στο -

εξωτερικό για επισκευή, και το ίδιο γράφεις και εσύ αναφέροντας και τη χώρα που θα πάει.

δε γνωρίζω μόνο, πόσα χρήματα στοιχίζει το πάνε έλα στην Τσεχία, μετά το χρόνο εγγύησης γιατί φαντάζομαι ότι όσο είναι στην εγγύηση

δε θα έχει έξοδα μεταφοράς.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Asus. Η εμπειρία χρήσης των 8.1 σε ταμπλέτα δε με άφησε ικανοποιημένο. Δηλ η απόκριση κλπ δε βολεύει. Με το ποντίκι είναι καλύτερο. (Το τηλ που είναι android είναι καλύτερο σε αυτό το θέμα.) Αν πας για το Asus θα πάρεις αυτό με τα 64 GB, εγώ του πήρα κι έναν εξωτερικό μετατροπέα για USB 3.0 -----> 1000αρι ethernet. Επίσης του πήρα κάρτα 64 GB. Η μπαταρία του είναι καλή. Το ασύρματό του είναι καλό. Γενικά αν το δουλεύεις με το doc είναι μια χαρά. Ως ταμπλετ θα σε κουράσει.

Edit: Έβγαλε ένα πρόβλημα, μετά από updates δεν έσβηνε. Κοκάλωνε στο σβήσιμο. Νομίζω ότι λύθηκε όταν του έκανα μια ρύθμιση στο σύστημα να μην κρατάει τις προηγούμενες ρυθμίσεις κατά το σβήσιμο. (Νέα δυνατότητα των 8.1 να τις κρατάει για να ξεκινάει μετά πιο γρήγορα) Θέλω να το παρακολουθήσω όμως. Το πρόβλημα δεν το έβγαζε στην επανεκκίνηση αλλά όσες επανεκκινήσεις και να έκανες θα σου το πέταγε κι έπρεπε να κάνεις hard reset. Κάποια στιγμή επανερχόταν και μετά στο επόμενο update πάλι τα ίδια.

Edited by aegeanblue
Link to comment
Share on other sites

Το προτερήματα του Lenovo η full HD ανάλυση 1920x1200 σε 16:10 aspect ratio που ταιριάζει καλύτερα σε tablet απο οτι η 16:9 aspect του Asus που είναι απλή HD ανάλυση.

Και απο την άλλη το Lenovo εχει καλύτερη οθόνη με πιο ζωντανά χρώματα και μεγαλύτερη φωτεινότητα.

Άρα επειδή η οθόνη είναι βασικότατο κριτήριο επιλογής έχω μια προτίμηση στο Lenovo.

 

Απο την άλλη αν σε ενδιαφέρει αρκετά το γράψιμο με πληκτρολόγιο τότε το Asus υπερτερεί λόγο καλύτερης υλοποίησης.

Κατα τα αλλα σε επιδόσεις/specs τα ίδια και τα 2 πάνω κάτω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Για την ποιότητα της εξυπηρέτησης δεν έχω εμπειρία και δε μπορώ να πω τίποτα για καμία από τις δύο εταιρίες.

για τη διαδικασία, όμως που αναφέρεις δε βλέπω να διαφωνούμε κάπου, εγώ έγραψα πως πρέπει η συσκευή να πάει στο -

εξωτερικό για επισκευή, και το ίδιο γράφεις και εσύ αναφέροντας και τη χώρα που θα πάει.

δε γνωρίζω μόνο, πόσα χρήματα στοιχίζει το πάνε έλα στην Τσεχία, μετά το χρόνο εγγύησης γιατί φαντάζομαι ότι όσο είναι στην εγγύηση

δε θα έχει έξοδα μεταφοράς.

 

μέχρι καποια κιλαμου είπαν δωρεάν (με δικά τους έξοδα)

 

πάντως με εντυπωσίασε η καλή τους δουλειά και το πόσο γρήγορα έγινε (καμία σχέση με ελλαδα) όπου πλέον ο καθένας προσπαθεί να σου παίξει που.......α

Link to comment
Share on other sites

Στο lenovo δε μου αρέσει η μνήμη που είναι μόνο 32 gb και emmc, στο μοντέλο με την τιμή των 299 ευρώ.

πάντως ακόμη κι έτσι πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για αυτά τα χρήματα.

πήγα σήμερα και το είδα, το πληκτρολόγιο είναι πολύ ωραίο και με μεγάλα πλήκτρα.

γνωρίζει κανείς να πει, είναι πολύ αργή αυτή μνήμη?

θέλω να πω θα λειτουργεί αξιοπρεπώς η θα σέρνεται?

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Στο lenovo δε μου αρέσει η μνήμη που είναι μόνο 32 gb και emmc, στο μοντέλο με την τιμή των 299 ευρώ.

πάντως ακόμη κι έτσι πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο για αυτά τα χρήματα.

πήγα σήμερα και το είδα, το πληκτρολόγιο είναι πολύ ωραίο και με μεγάλα πλήκτρα.

γνωρίζει κανείς να πει, είναι πολύ αργή αυτή μνήμη?

θέλω να πω θα λειτουργεί αξιοπρεπώς η θα σέρνεται?

 

Μια χαρά σβελτα θα τρέχει για τα λεφτά του.

Από την άλλη αν θες κάτι πιο δυνατό αυτό εδώ τότε.

http://www.mediamarkt.gr/mcs/product/MICROSOFT-Surface-Pro-64-GB,99452,480513,1600081.html?langId=-18

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Κλείνω προς το lenovo λόγω οθόνης, αν και το

microsoft surface Pro 64gb που αναφερε ο Alextrela μου γυάλισε,

αλλά αν έχει windows 8.1 .

Καλές γιορτές και οτι επιθυμείτε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

Κλείνω προς το lenovo λόγω οθόνης, αν και το

microsoft surface Pro 64gb που αναφερε ο Alextrela μου γυάλισε,

αλλά αν έχει windows 8.1 .

Καλές γιορτές και οτι επιθυμείτε!

 

Συμφωνώ μαζί σου, σχετικά με αυτό το μου γυάλισε , αυτός ο Alextrela είναι απίστευτος στο να βάζει διλήμματα, -

αλλά ακόμη πιο απίστευτες είναι οι γνώσεις του, τι σκληρό φοράει και τα γνωρίζει όλα αυτά απορώ.

εχθές πήγα να δω από κοντά το lenovo, αν είχα μαζί μου τα χρήματα θα το είχα αγοράσει σίγουρα.

σήμερα κάθομαι και σκέφτομαι το microsoft surface Pro, το οποίο κοστίζει επιπλέον 100 ευρώ, και λέω τι μου δίνει -

παραπάνω με 100 ευρώ; σημαντικά και ασήμαντα.

 

1) δίσκο SSD έναντι emms

2) θύρα USB 3 έναντι Micro-USB 2.0

3) μνήμη 4GB έναντι 2GB

4) Εσωτερική μνήμη 64GB έναντι 32GB

5)Επεξεργαστή Core™ i5 2.6 GHz έναντι Atom™ 1.83 GHz

6) οθόνη 10.6 inch 1920 x 1080 pixels, έναντι 10,1 1920 x 1080

7) κάμερα 1.2 megapixel έναντι το lenovo δεν έχει.

8) Στερεοφωνικά ηχεία έναντι Μονοφωνικό ηχείο.

9) Stulys pen έναντι πληκτρολογίου, το surface δεν συνοδεύετε με πληκτρολόγιο.

10) Κάρτα γραφικών Intel® HD 4000 έναντι ?

:lol::lol::lol: αξίζει να δώσει κάποιος τα επιπλέον 100 ευρώ για τους παραπάνω λόγους? :lol::lol::lol:

 

υ.γ τι εννοείς όταν λες, αλλά αν έχει windows 8.1 .

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τα αρνητικά του surface είναι το βάρος και η μικρή αυτονομία του (4-4.5 ώρες)

Αν λιγότερο σε πειράζουν αυτοί οι 2 παράγοντες εννοείται είναι ανώτερη πρόταση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τα αρνητικά του surface είναι το βάρος και η μικρή αυτονομία του (4-4.5 ώρες)

Αν λιγότερο σε πειράζουν αυτοί οι 2 παράγοντες εννοείται είναι ανώτερη πρόταση.

 

Όπα αυτό για το βάρος το γνώριζα και δε με πειράζει ιδιαίτερα.

Όμως για το χρόνο νόμιζα πως είναι 10 ώρες, προφανώς έκανα σοβαρό λάθος, είναι ιδιαίτερα σημαντικό. :(

αν είναι 4,30 ώρες σημαίνει πως στην πράξη θα είναι το μισό, ειδικά ΄μετά ένα δύο χρόνια.

άντε ξανά στο ψάξιμο.:dizzy:

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου, σχετικά με αυτό το μου γυάλισε , αυτός ο Alextrela είναι απίστευτος στο να βάζει διλήμματα, -

 

υ.γ τι εννοείς όταν λες, αλλά αν έχει windows 8.1 .

 

Ο Alextrela όντως είναι απίστευτος και ίσως μας διαφωτίσει αν το surface που ανάφερε έχει

8.1 ή RT, γιατί για κάποιο λόγο μου είχε μπεί η ιδέα οτι δεν είχε 8.1 το συγκεκριμένο,

πιθανότατα να πέφτω έξω.

Τα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, μόλις γύρισα απο media markt αγόρασα το LENOVO MIIX 3 10.1''/Quad-Core 1.33 GHz/64GB. 349 ευρώ σε 24 άτοκες δόσεις.

με δικαίωμα να το επιστρέψω αν δε μου αρέσει εντός δύο εβδομάδων. (επιστροφή στην κατάσταση που το αγόρασα)

ελπίζω όμως να μου αρέσει γιατί αγανάκτησα να ψάχνω πάαααρα πολύ καιρό τώρα.

το έχω βάλει στη φόρτιση και ξεκινώ να διαβάζω τον οδηγό που το συνοδεύει, αν και θα γράφει ελάχιστα πράγματα μέσα, όμως το έχω αρχή πάντα να διαβάζω τις οδηγίες, ειδικά σε τέτοιου είδους θέματα μιάς και είμαι τελείως άσχετος τόσο με windows 8 όσο και με αγγλικά.

προφανώς θα πρήξω πολύ κόσμο μέχρι να το μάθω.

και για αρχή θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει, να μου πει που μπορώ να βρω κάποιον καλό οδηγό στα ελληνικά φυσικά για να ξεκινήσω.

το πρώτο θέμα που θα αντιμετωπίσω μόλις το ανοίξω, πιστεύω πως θα είναι η γλώσσα, πως να το κάνω ελληνικά.

προκαταβολικά ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

Ελληνικά εδω

http://www.pcsteps.gr/14568-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1-windows-8/

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-8/add-language-keyboard

Αν και καλύτερα άνοιξε νέο νήμα στα Lenovo http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=198 ετςι ώστε να παρέχουμε την συμβολή μας σε οτιδήποτε εχει σχεςη με το συγκεκριμένο για οποιονδήποτε επιθυμεί να τιμήσει την συγκεκριμένη πρόταση,διότι εδω πέρα θα χαθεί η χρησιμότητα των πληροφοριών.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο alextrela. (σιγά που δε θα είχες)

η συζήτηση για ότι αφορά το LENOVO MiiX 3-10" Full HD μεταφέρεται στον παρακάτω σύνδεσμο.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=406734

Edited by kakos
Samsung galaxy s8 duos. Surface Pro 4. DOD LS430W.
Link to comment
Share on other sites

και εγώ

 

εχω δίλημμα ποιο δρόμο να διαλέξω

η απάντηση πια ειναι η σωστή

 

t100 64gb η miix 3

HUAWEI NEXUS 6P 32GB GREY

LENOVO MIX 3 10"

NOKIA LUMIA 920 White WIN10 SAMSUNG NEXUS S ANDROID 4.1.2 JELLY BEAN

SAMSUNG GALAXY TAB 10.1 3G ANDROID 4.0.4 ICE CREAM SANDWICH

NOKIA 2700 CLASSIC HTC TOUCH HD, SONY ERICSSON P910I-P900I, SIEMENS SL45,NOKIA 7110-5110

Link to comment
Share on other sites

και εγώ

 

εχω δίλημμα ποιο δρόμο να διαλέξω

η απάντηση πια ειναι η σωστή

 

t100 64gb η miix 3

Οτι αναφέραμε πίσω το ίδιο και με εσένα ανάμεσα στα 2.

Είναι και τι σου κάθεται καλύτερα στο μάτι εξίσου.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι να αγοράσω το συγκεκριμένο ταμπλετ της lenovo κυρίως surfing, ταινίες (μtorrent, b.s.player), και για την σχολή μου (επεξεργασία αρχείων office) πιστεύετε ότι θα μπορείς να καλύψει τις ανάγκες μου χωρίς Lagαρισματα κλπ; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...