Jump to content

Snapdragon Vs Exynos


UNEXPECTEDGR
 Κοινοποίηση

SNAPDRAGON ή EXYNOS  

329 members have voted

  1. 1. SNAPDRAGON ή EXYNOS



Recommended Posts

Ως τώρα βλέπαμε διάφορα benchmarks και συγκριτικά test των δύο μοντέλων για το ποιο μπορεί να είναι καλύτερο.Αυτό που μετράει όμως είναι η τελική μας γνώμη οπότε δημιουργώ αυτό το θέμα για όσους ακόμα δεν έχουνε καταλήξει κάπου -συμπεριλαμβανομένου και εμένα- έτσι ώστε να έχουμε μία ποιο σαφή και συγκεντρωτική εικόνα για το τι επέλεξε ή θα επιλέξει ο καθένας μας αλλά και σαν μια τυπική ψηφοφορία για το ποιο από τα δύο μοντέλα υπερισχύει τελικά στην αγορά. Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 538
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απλά μπες στο xda στο θέμα οποιασδήποτε συσκευής με 2 εκδόσεις επεξεργαστή και θα δεις ότι οι σνάπντραγκον είναι πενταπλάσιοι σε developers και σε roms. Επίσης έχουν μεγαλύτερη συμβατότητα με εφαρμογές στο market καθώς και μεγαλύτερη υποστήριξη σε λειτουργίες από την Qualcomm. Αν δεν κάνω λάθος έχουν και καλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τους exynos. Το αντίβαρο του δήθεν 64 bit, που είναι κλειδωμένοι και έτσι θα μείνουν από τη Samsung στα 32, καθώς και το ψυχολογικό αποτέλεσμα των benchmark δε με πείθει και τόσο.
Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Απλά μπες στο xda στο θέμα οποιασδήποτε συσκευής με 2 εκδόσεις επεξεργαστή και θα δεις ότι οι σνάπντραγκον είναι πενταπλάσιοι σε developers και σε roms. Επίσης έχουν μεγαλύτερη συμβατότητα με εφαρμογές στο market καθώς και μεγαλύτερη υποστήριξη σε λειτουργίες από την Qualcomm. Αν δεν κάνω λάθος έχουν και καλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τους exynos. Το αντίβαρο του δήθεν 64 bit, που είναι κλειδωμένοι και έτσι θα μείνουν από τη Samsung στα 32, καθώς και το ψυχολογικό αποτέλεσμα των benchmark δε με πείθει και τόσο.

 

Το οτι ειναι πιο σπιρτοζικο σε χρηση οπως γραφουν ολοι στα φορουμ που τα παιξανε διπλα διπλα δε σε πειθει?

Ενταξει ειπαμε...και οι 2 εκδοσεις θα προσφερουν ακριβως την ιδια εμπειρια χρησης. Απλα αν καποιος ειναι ψηρας και το ψαχνει μεχρι εκει που δε παει καλυτερα να παει στο exynos γιατι στα σημεια κερδιζει.

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επίσημα φέρνουν στην Ελλάδα το F.

Γιατί να μπλεκεις σε μονοπάτια που ίσως αποδειχθούν επικίνδυνα?

Αν ήταν θα εφερναν επίσημα στην Ελλάδα και τις δύο εκδόσεις. Για να μην το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Τέλειο δεν υπάρχει.

Έτσι και στις δύο αυτές εκδόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το οτι ειναι πιο σπιρτοζικο σε χρηση οπως γραφουν ολοι στα φορουμ που τα παιξανε διπλα διπλα δε σε πειθει?

Ενταξει ειπαμε...και οι 2 εκδοσεις θα προσφερουν ακριβως την ιδια εμπειρια χρησης. Απλα αν καποιος ειναι ψηρας και το ψαχνει μεχρι εκει που δε παει καλυτερα να παει στο exynos γιατι στα σημεια κερδιζει.

Όχι και το γιατί το εξηγώ στο προηγούμενο ποστ μου. Όποιος πάει σε εξυνος πιστεύω σε βάθος χρόνου θα το μετανιώσει, ίδιος όταν θα πλησιάζει ο καιρός που θα θέλει να αλλάξει συσκευή και θα ψάχνεται με ρομς.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα.

Επίσημα φέρνουν στην Ελλάδα το F.

Γιατί να μπλεκεις σε μονοπάτια που ίσως αποδειχθούν επικίνδυνα?

Αν ήταν θα εφερναν επίσημα στην Ελλάδα και τις δύο εκδόσεις. Για να μην το κάνουν κάποιος λόγος θα υπάρχει.

Σε όλα τα πράγματα υπάρχουν πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Τέλειο δεν υπάρχει.

Έτσι και στις δύο αυτές εκδόσεις.

Στο θέμα εγγύησης έχεις λάθος φίλε. Ευτυχώς είμαστε εε και εφόσον εισάγεται έκδοση με εξυνος η οποιαδήποτε αντιπροσωπεία είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να τον καλύπτει.

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα τίποτα για εγγύηση. Σαφώς και έχει εγγύηση. Στάθηκε κυρίως στο γιατί Ελλάδα έρχεται μόνο το F από επίσημη αντιπροσωπεια και στο ότι πάνω κάτω είναι τα ίδια με ελάχιστες διαφορές άλλοτε υπέρ του ενός και άλλοτε υπέρ του άλλου
Link to comment
Share on other sites

Από hw/sw - δέσιμο/υλοποίηση πιστεύω υπερτερεί το exynos με μικρή διαφορά η οποία ίσως να καλυφθεί με κάποιο μελλοντικό update στο snapdragon, ίσως πάλι και όχι.

Προσωπικά πάντα κοιτάω και υπολογίζω την υποστήριξη του xda σε modifications, επιλογές για custom Roms κλπ. οπότε επέλεξα τυφλά τον snap.

 

Κάποιος όμως που δεν έχει σκοπό να ασχοληθεί με αυτά, καλύτερα πιστεύω να πάει σε exynos, αυτή τη στιγμή τουλάχιστον..γιατί σύντομα περιμένουμε και lollipop η οποία μπορεί να αλλάξει τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι και το γιατί το εξηγώ στο προηγούμενο ποστ μου. Όποιος πάει σε εξυνος πιστεύω σε βάθος χρόνου θα το μετανιώσει, ίδιος όταν θα πλησιάζει ο καιρός που θα θέλει να αλλάξει συσκευή και θα ψάχνεται με ρομς.

 

Αυτο ομως ασ το να το πει ο κοσμος και οχι εσυ...οσοι εχουν το F εχω παρατηρησει οτι ριχνουν λασπη στο C. Εγω ακομα ψαχνομαι και γερνω σημαντικα προς το C...ολα αυτα με τις ROM τα εχω βαρεθει και εχω σταματησει να τα κανω απο το note 2...ειναι αρκετα γρηγορα πλεον τα κινητα και οι custom καταστασεις δε χρειαζονται.

Παντως παρακολουθα για λιγο καιρο την ψηφοφορια στο thread...θα σου κανει εντυπωσηπου θα βλεπεις πρωτο σε προτιμησεις το C?

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ομως ασ το να το πει ο κοσμος και οχι εσυ...οσοι εχουν το F εχω παρατηρησει οτι ριχνουν λασπη στο C. Εγω ακομα ψαχνομαι και γερνω σημαντικα προς το C...ολα αυτα με τις ROM τα εχω βαρεθει και εχω σταματησει να τα κανω απο το note 2...ειναι αρκετα γρηγορα πλεον τα κινητα και οι custom καταστασεις δε χρειαζονται.

Παντως παρακολουθα για λιγο καιρο την ψηφοφορια στο thread...θα σου κανει εντυπωσηπου θα βλεπεις πρωτο σε προτιμησεις το C?

Εγώ δηλαδή δεν είμαι μέρος του κόσμου και δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω την άποψή μου; Αν είναι έτσι κάνε ένα φόρουμ δικό σου και κάτσε μίλα μόνος σου. Και αν σε έπεισε το C με γεια σου δε θα βουλιάξουν και τα καράβια μου. Πάντως εγώ την άποψη μου την στηρίζω με επιχειρήματα και με σκοπό να ενημερώσω, όχι για να δείξω ποιο παιδάκι έχει το πιο καλό παιχνίδι στη γειτονιά.

Rules are meant to be broken :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια.Γιατι δεν φερνουν το C η επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα?Και μην λογομαχειται πανω κατω τα ιδια ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εξακολουθω να εχω την απορια.Γιατι δεν φερνουν το C η επισημη αντιπροσωπεια στην Ελλαδα?Και μην λογομαχειται πανω κατω τα ιδια ειναι.

 

Και εγώ έχω σχεδόν την ίδια απορία αλλά κυρίως με την Samsung όπου βγάζει ένα κάρο εκδόσεις στα κινητά με παραλλαγές όλου του αγγλικού αλφάβητου -στην δική μας περίπτωση F,C,U :lol: - με αποτέλεσμα να μπερδευόμαστε περισσότερο...:wacko: Ενδεχομένως να έχει να κάνει και με την κάθε χώρα που προορίζεται η κάθε συσκευή όπου υπάρχουνε διαφορές στις συχνότητες εκπομπής των δικτύων κινητής τηλεφωνίας και διάφορες άλλες παραμέτρους αλλά θα μπορούσανε οι συσκευές να έχουνε όλες ένα συγκεκριμένο επεξεργαστή τουλάχιστον οπότε και η επιλογή μας πιστεύω θα ήταν ποιο εύκολη...Anyway και εγώ θεωρώ ότι και οι δυο εκδόσεις με βάση όσα έχω δει έως τώρα είναι ισάξιες παρά το γεγονός ότι έχουνε διαφορετικό chipset δεν παύει να έχουνε το ίδιο όνομα NOTE 4. Τώρα αυτό το thread είναι απλά μια τυπική ψηφοφορία και τίποτα περισσότερο...Πάρτε το σαν ένα «φιλικό αγώνα» μεταξύ των καλύτερων ομάδων του κόσμου!:p Δεν αξίζει να ερχόμαστε σε διαμάχες γιατί και τα δύο όποιος τα έχει πρέπει να αισθάνεται τυχερός!:)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Διαμαχες πιστευω κανουμε με την καλη εννοια μεταξυ μας γιατι δεν εχουμε ανταγωνιστη να ασχοληθουμε γιαυτο ΨΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΙΜΟΥ!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δηλαδή δεν είμαι μέρος του κόσμου και δεν έχω δικαίωμα να εκφέρω την άποψή μου; Αν είναι έτσι κάνε ένα φόρουμ δικό σου και κάτσε μίλα μόνος σου. Και αν σε έπεισε το C με γεια σου δε θα βουλιάξουν και τα καράβια μου. Πάντως εγώ την άποψη μου την στηρίζω με επιχειρήματα και με σκοπό να ενημερώσω, όχι για να δείξω ποιο παιδάκι έχει το πιο καλό παιχνίδι στη γειτονιά.

 

Δε ξερω γιατι αρπαχτηκες μιλησα αποτομα γιατι εγραψα βιαστηκα το ποστ και οχι για να σε πικαρω...μαλλον παρεξηγησες.

Παντως συμφωνουμε εισαι μερος του κοσμου και οχι ο κοσμος...για αυτο σου ειπα, το τι θελει ο κοσμος θα το δουμε σε λιγο καιρο που θα ψηφισουν και παραπανω ατομα στο thread.

Επισης δεν εχω καποια εμπαθεια σε μια απο τις δυο εκδοσεις του Note...ζυγιζω τι ειναι καλυτερο και αυτο θα παρω.

Το εχω γραψει και αλλου...τι θεωρεις πιο σημαντικο 20nm κεντρικο επεξεργαστη με 28nm επεξεργαστη μοντεμ © ή 28nm επεξεργαστη με 20nm επεξεργαστη μοντεμ (F); Το 64bit ασ' το στην ακρη...το οτι δεν θα ξεκλειδωσει στα 64bit με το Lollipop το θεωρω ηδη σιγουρο.

 

Ο πιο σημαντικος παραγοντας παντως για μενα ειναι ο εξης...επειδη καθε κινητο το κραταω για εναν χρονο και μετα το πουλαω, το θεμα ειναι ποια εκδοση του κινητου θα προτιμαει ο κοσμος περισσοτερο οταν ερθει εκεινη η ωρα...

http://img.widgetbox.com/thumbs/b492fd38-f58c-4bbc-9061-97f98eddaec5.jpg?29 = FERRARI
Link to comment
Share on other sites

Κανέναν από τους 2. Όχι ότι είναι άσκημοι επεξεργαστές, κάθε άλλο... αλλά γιατί βρισκόμαστε στο μεταίχμιο μεγάλων αλλαγών στα SoC των smartphones. Είναι η τελευταία χρόνια φέτος για τους 32bit επεξεργαστές. Από του χρόνου όλες οι μεγάλες ναυαρχίδες θα είναι εξοπλισμένες με τα 64bit. Άρα ό,τι συζητάτε είναι μπουρδολογίες και λόγια του αέρος.

Δε θα σας πω τί θα κάνετε με το πορτοφόλι σας, αλλά θεωρώ εντελώς ατυχής μια αγορά ενός Note 4 στην παρούσα φάση. Ας περιμένουμε το Note 5 που θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

΄Προσωπικά κλίνω προς τον Exynos (όπως και η πλειοψηφία,απ'όσο φαινεται απ το poll), αλλά θα προτιμουσα την U εκδοση αντί της C ...

Samsung Galaxy Note Edge :love: & Samsung Galaxy Note II

 

http://voithostyrempora2.blogspot.com/2013/02/this-is-how-its-done.html : This is how it's done, γατάκια Ολλανδοί.

Link to comment
Share on other sites

Κανέναν από τους 2. Όχι ότι είναι άσκημοι επεξεργαστές, κάθε άλλο... αλλά γιατί βρισκόμαστε στο μεταίχμιο μεγάλων αλλαγών στα SoC των smartphones. Είναι η τελευταία χρόνια φέτος για τους 32bit επεξεργαστές. Από του χρόνου όλες οι μεγάλες ναυαρχίδες θα είναι εξοπλισμένες με τα 64bit. Άρα ό,τι συζητάτε είναι μπουρδολογίες και λόγια του αέρος.

Δε θα σας πω τί θα κάνετε με το πορτοφόλι σας, αλλά θεωρώ εντελώς ατυχής μια αγορά ενός Note 4 στην παρούσα φάση. Ας περιμένουμε το Note 5 που θα βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

 

Αυτές οι αναμονές δεν έχουν τελειωμό. Εδώ μιλάμε για την περίπτωσεις που κάποιος θέλει να αγοράσει τώρα κάτι ή αντε να περιμένει κάτι που θα βγει σε 1-2 μήνες. Έτσι ξεκίνησα και εγώ από το Φεβρουάριο με την αναγγελία του S5 και την απογοήτευση που έφαγα και έχω φτάσει Χριστούγεννα για να καταλλήξω στο Note 4. Ας το καλό :p.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο σε αυτό. Η αναμονή δε σημαίνει ότι το προϊόν που αναμένεις θα είναι αντάξιο αυτού που περιμένεις.
Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουν μεγαλύτερη συμβατότητα με εφαρμογές στο market καθώς και μεγαλύτερη υποστήριξη σε λειτουργίες από την Qualcomm.

 

Αυτο ισχυει? Υπαρχουν εφαρμογες που παιζουν αναλογα με τον επεξεργαστη?

[sIGPIC][/sIGPIC]Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Είναι απλή η απάντηση στο Vs.

O καθένας υποστηρίζει αυτό που αγόρασε.

Μερικοί νομίζω μάλιστα ότι υποστηρίζουν το C επειδή το βρήκαν φθηνότερο από το F και τώρα υποστηρίζουν την αγορά τους.

Τα benchmarks τα θεωρώ σκουπίδια εδώ και δεκαετίες.

Στη δική μου ζυγαριά πάντως που θέλω να πιστεύω ότι τα έβαλα όλα και μετρώντας τις προτεραιότητες μου, πήρα το F

Edited by StratosGR
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε και μείς όμως που δεν έχουμε αγοράσει ακόμα και ψάχνουμε να δούμε ποιες είναι διαφορές τους για να καταλήξουμε.

 

Να πω την αλήθεια όμως δεν βγάζω άκρη. Πρέπει να είναι πολύ αμελητέες οι διαφορές τους από ότι μπορώ να καταλάβω. Μπορεί κάποιος επιγραμματικά να πει που υπερέχει το καθένα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα .ειμαικαι γω ανάμεσα στο c και στο f . Το βασικό για μένα είναι η μπαταρία . Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου απαντήσει ποιο από τα δυο κανει καλύτερη διαχείρηση μπαταρίας Επομένως διαρκεί και παραπάνω ?εψαξα να βρω κάτι σχετικό αλλά δεν μπόρεσα να βρω κάτι ....ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Snapdragon Vs Exynos

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...