Jump to content

[Note 4] Φωτογραφίες & Βίντεο


Guest Logi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σ' αυτό το θέμα μπορείτε να αναρτήσετε φωτογραφίες και βίντεο που τραβήξατε με το Galaxy Note 4.

 

Όπως είναι γνωστό το Note 4 έχει κάμερα 16-megapixel με αισθητήρα τον Sony IMX240 (κι όχι τον ISOCELL της Samsung που χρησιμοποιεί στο S5).

Η ύπαρξη OIS (οπτικού σταθεροποιητή) είναι κάτι νέο για την ναυαρχίδα της Samsung και ενδιαφέρον θα ταν να δούμε αν και πόσο ωφελεί κατά την λήψη φωτογραφιών σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού αλλά και κατά την βιντεοσκόπηση.

 

Όπως αναφέρεται και στο αντίστοιχο θέμα του Note 3 καλό είναι να αποφεύγονται οι συγκρίσεις με κάμερες άλλων κινητών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 139
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ας βάλει εδώ καμιά φωτογραφία κάποιος να δούμε και εμείς που είμαστε ακόμα σε αναμονή..
Link to comment
Share on other sites

Μερικες που εβγαλα σημερα

 

Χωρις να ειναι ενεργοποιημενο το Night Mode, το οποιο ειναι αυτοματο στο Note 4, εκτος αν βαλεις εσυ τιμη ISO. Στις παρακατω φωτογραφιες, δεν εβαλα εγω ISO. Αφησα το κινητο να κρινει τι θελει.

https://www.dropbox.com/s/u6kzk4zvel7hsgf/2014-11-04%2020.53.16.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/wo7wwfglswz52i9/2014-11-04%2019.49.23.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/4nzn07nprlnama2/2014-11-04%2019.48.29.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/6xyzf86h263v8h3/2014-11-04%2019.49.48.jpg?dl=0

 

Με ενεργοποιημενο το Night Mode (Auto)

https://www.dropbox.com/s/t35xfnqniwmdg23/2014-11-04%2019.50.49.jpg?dl=0

https://www.dropbox.com/s/9vqxs5cwoilc7qu/2014-11-05%2001.29.15.jpg?dl=0

 

Front camera με Night Mode (Auto)

https://www.dropbox.com/s/asi6roh7ywei927/2014-11-04%2020.54.41.jpg?dl=0

 

 

Αυτο που παρατηρησα ειναι, οτι η μπροστινη καμερα το βραδυ, πρεπει να ειναι πολυ σταθερη για να μην βγει κουνημενη η φωτογραφια, καθως πεφτει το κλειστο στο 1/8. Και αν μπει και το Night Mode (το οποιο δεν μπορεις να το απενεργοποιησεις στην μπροστινη καμερα), εχει πολυ θορυβο η φωτογραφια.

 

Επισης, η χαμηλοτερη ταχυτητα κλειστρου που εχω δει μεχρι τωρα και για την μπροστα και για την πισω καμερα ειναι 1/8.

Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση κάμερας s5 vs note 4. Σύμφωνα με το βίντεο βραδυνές καλύτερες το s5 (f/2.2 έναντι f/2.0 του note 4), καλύτερο βίντεο για το note 4.
Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση κάμερας s5 vs note 4. Σύμφωνα με το βίντεο βραδυνές καλύτερες το s5 (f/2.2 έναντι f/2.0 του note 4), καλύτερο βίντεο για το note 4.

 

Kαι το Note 4 f/2.2 εχει. Θα σας κανω μια συγκριση του S5 με το Note 4 μιας και εχω και τα 2 ακομα.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Kαι το Note 4 f/2.2 εχει. Θα σας κανω μια συγκριση του S5 με το Note 4 μιας και εχω και τα 2 ακομα.

 

Επομένως λάθος τα αναφέρει στο βίντεο εκτός και το note 4 βγαίνει με διαφορετικούς αισθητήρε.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως λάθος τα αναφέρει στο βίντεο εκτός και το note 4 βγαίνει με διαφορετικούς αισθητήρε.

 

Οχι, τελικα και το Exynos και το Snap τον Sony εχουν.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Οχι, τελικα και το Exynos και το Snap τον Sony εχουν.

Εδώ πάντως f/2.0 δίνουν.

http://www.phonearena.com/reviews/Camera-comparison-Samsung-Galaxy-Note-4-vs-iPhone-6-iPhone-6-Plus-Sony-Xperia-Z3-LG-G3-Galaxy-S5-Galaxy-Note-3_id3822

Link to comment
Share on other sites

 

Τυπογραφικό λάθος πρέπει να είναι. Στο Review του gsmarena λέει πως είναι f/2.2

 

EDIT: Βασικά τώρα που το έψαξα λίγο καλύτερα τα μισά sites λένε 2.0 και τ'άλλα μισά για 2.2 , οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας μας πει τι ισχύει τελικά!

Edited by tzin1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβασετε μια απο τις φωτογραφιες μου (χωρις Night Mode) και κανετε δεξι κλικ -> properties -> details θα δειτε οτι ειναι f/2.2

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Σύγκριση κάμερας s5 vs note 4. Σύμφωνα με το βίντεο βραδυνές καλύτερες το s5 (f/2.2 έναντι f/2.0 του note 4), καλύτερο βίντεο για το note 4.

Καλύτερα δεν θα ταν να χε f/2.0 από 2.2 για τις βραδυνές φωτογραφίες? Πιο μεγάλο το άνοιγμα, πιο πολύ φως.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Μερικες σε πολυ χαμηλο φωτισμο. Γενικα, απ οτι παρατηρησα η φωτογραφιες του Note 4 εκτος απο λιγο πιο ευκρινεις, ειναι και πιο μεγαλες σε ΜΒ. Για νυχτερινες με καλυτερο φωτισμο κοιταχτε τα 3 τελευταια γκρουπ φωτογραφιων. Και flickr: https://flic.kr/ps/2XdsvS

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night mode OFF, ISO 800, Shutter 1/17s

S5 Night mode OFF, ISO AUTO (τραβηξε με ISO 2000), Shutter 1/17s

Note 4 Night mode OFF, ISO 800, Shutter 1/8s

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

Στις 2 τελευταιες φωτογραφιες, αν κανετε zoom στην πινακιδα πανω απο το κεφαλι του τυπου (ο οποιος στην αλλη δεν ειναι) η οποια γραφει Rasputin μπορειτε να δειτε την διαφορα στο ποσο λεπτομερεια καταγραφει το ενα κινητο και ποσο το αλλο. Επισης φαινεται πολυ και στην πινακιδα της Smart, αυτη που ειναι στον δρομο, στα γραμματα Service και Smart. Και γενικα οπου αλλου εχει κειμενο, φαινεται η διαφορα.

 

 

Το μονο μειον που βρισκω στο Note 4 ειναι οτι δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το Night Mode/σταθεροποιηση εικονας (καμια σχεση με τον οπτικο σταθεροποιητη). Οποτε τραβας αναγκαστικα μεχρι ISO 800 και μετα μονο με Night Mode. Στο S4, απ οτι φαινεται, το ISO στο αυτοματο με Night Mode OFF φτανει 2000.

 

Απο την αλλη, το S5 σιγουρα κανει πιο γρηγορα focus επειδη εχει phase detection, ενω το Note 4 δεν εχει.

 

Τελος, στα ματια μου τουλαχιστον, μου φαινεται οτι παρ' ολο που το Note 4 τραβαει πιο ευκρινεις φωτογραφιες, εχει μεγαλυτερο θορυβο η φωτογραφια. Αυτο φαινεται παλι πολυ στις τελευταιες φωτογραφιες, στον ουρανο. Στο ιδιο ISO (800) ο ουρανος στην φωτογραφια του Note 4 εχει πολυ περισσοτερο θορυβο. Ή τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα.

 

 

Αυτα. To S5 το πουλησα πριν λιγη ωρα, οποτε αλλες ιδιες φωτογραφιες, γιοκ :Ρ

Edited by Shadowjump

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Μερικες σε πολυ χαμηλο φωτισμο. Γενικα, απ οτι παρατηρησα η φωτογραφιες του Note 4 εκτος απο λιγο πιο ευκρινεις, ειναι και πιο μεγαλες σε ΜΒ. Για νυχτερινες με καλυτερο φωτισμο κοιταχτε τα 3 τελευταια γκρουπ φωτογραφιων. Και flickr:

Στις 2 τελευταιες φωτογραφιες, αν κανετε zoom στην πινακιδα πανω απο το κεφαλι του τυπου (ο οποιος στην αλλη δεν ειναι) η οποια γραφει Rasputin μπορειτε να δειτε την διαφορα στο ποσο λεπτομερεια καταγραφει το ενα κινητο και ποσο το αλλο. Επισης φαινεται πολυ και στην πινακιδα της Smart, αυτη που ειναι στον δρομο, στα γραμματα Service και Smart. Και γενικα οπου αλλου εχει κειμενο, φαινεται η διαφορα.

 

 

Το μονο μειον που βρισκω στο Note 4 ειναι οτι δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το Night Mode/σταθεροποιηση εικονας (καμια σχεση με τον οπτικο σταθεροποιητη). Οποτε τραβας αναγκαστικα μεχρι ISO 800 και μετα μονο με Night Mode. Στο S4, απ οτι φαινεται, το ISO στο αυτοματο με Night Mode OFF φτανει 2000.

 

Απο την αλλη, το S5 σιγουρα κανει πιο γρηγορα focus επειδη εχει phase detection, ενω το Note 4 δεν εχει.

 

Τελος, στα ματια μου τουλαχιστον, μου φαινεται οτι παρ' ολο που το Note 4 τραβαει πιο ευκρινεις φωτογραφιες, εχει μεγαλυτερο θορυβο η φωτογραφια. Αυτο φαινεται παλι πολυ στις τελευταιες φωτογραφιες, στον ουρανο. Στο ιδιο ISO (800) ο ουρανος στην φωτογραφια του Note 4 εχει πολυ περισσοτερο θορυβο. Ή τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα.

 

 

Αυτα. To S5 το πουλησα πριν λιγη ωρα, οποτε αλλες ιδιες φωτογραφιες, γιοκ :Ρ

Ασχετο.Στο περιπτερο,smartec γραφει;:lol:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον. Μερικες σε πολυ χαμηλο φωτισμο. Γενικα, απ οτι παρατηρησα η φωτογραφιες του Note 4 εκτος απο λιγο πιο ευκρινεις, ειναι και πιο μεγαλες σε ΜΒ. Για νυχτερινες με καλυτερο φωτισμο κοιταχτε τα 3 τελευταια γκρουπ φωτογραφιων. Και flickr: https://flic.kr/ps/2XdsvS

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

 

S5 Night mode OFF, ISO 800, Shutter 1/17s

S5 Night mode OFF, ISO AUTO (τραβηξε με ISO 2000), Shutter 1/17s

Note 4 Night mode OFF, ISO 800, Shutter 1/8s

 

 

S5 Night Mode

Note 4 Night Mode

 

Στις 2 τελευταιες φωτογραφιες, αν κανετε zoom στην πινακιδα πανω απο το κεφαλι του τυπου (ο οποιος στην αλλη δεν ειναι) η οποια γραφει Rasputin μπορειτε να δειτε την διαφορα στο ποσο λεπτομερεια καταγραφει το ενα κινητο και ποσο το αλλο. Επισης φαινεται πολυ και στην πινακιδα της Smart, αυτη που ειναι στον δρομο, στα γραμματα Service και Smart. Και γενικα οπου αλλου εχει κειμενο, φαινεται η διαφορα.

 

 

Το μονο μειον που βρισκω στο Note 4 ειναι οτι δεν μπορεις να απενεργοποιησεις το Night Mode/σταθεροποιηση εικονας (καμια σχεση με τον οπτικο σταθεροποιητη). Οποτε τραβας αναγκαστικα μεχρι ISO 800 και μετα μονο με Night Mode. Στο S4, απ οτι φαινεται, το ISO στο αυτοματο με Night Mode OFF φτανει 2000.

 

Απο την αλλη, το S5 σιγουρα κανει πιο γρηγορα focus επειδη εχει phase detection, ενω το Note 4 δεν εχει.

 

Τελος, στα ματια μου τουλαχιστον, μου φαινεται οτι παρ' ολο που το Note 4 τραβαει πιο ευκρινεις φωτογραφιες, εχει μεγαλυτερο θορυβο η φωτογραφια. Αυτο φαινεται παλι πολυ στις τελευταιες φωτογραφιες, στον ουρανο. Στο ιδιο ISO (800) ο ουρανος στην φωτογραφια του Note 4 εχει πολυ περισσοτερο θορυβο. Ή τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα.

 

 

Αυτα. To S5 το πουλησα πριν λιγη ωρα, οποτε αλλες ιδιες φωτογραφιες, γιοκ :Ρ

 

Kαταρχας συγχαρητηρια για τον κοπο σου και για το συγκριτικο σου. Κατα 2ον θα προτιμησω το note 4 μιας και εχει σταθεροποιητη και το αποτελεσμα στην επεξεργασια του ειναι καλυτερο (night mode). Μονο μου παραπονο αντι για τις τελευταιες στον κηπο που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ σκοτεινες για να ειναι αξιοποιησιμες, θα προτιμουσα μερικες indoor με νορμαλ φωτισμο, πραγμα το οποιο ενδιαφερει πολυ κοσμο.

Θα σου προτεινα να το μεταφερεις και αλλου το συγκριτικο σου (τεχνολογικοι διαξιφισμοι) αν οι φωτο σου ηταν ολες στο auto τοτε στο "ποιο κινητο τραβαει τις καλυτερες φωτογραφιες στο auto". Το note 4 ειναι το μονο που μου εχει κινησει το ενδιαφερον μεχρι στιγμης απο android.

Μπραβο και παλι. :)

Link to comment
Share on other sites

 

Απο την αλλη, το S5 σιγουρα κανει πιο γρηγορα focus επειδη εχει phase detection, ενω το Note 4 δεν εχει.

 

Τελος, στα ματια μου τουλαχιστον, μου φαινεται οτι παρ' ολο που το Note 4 τραβαει πιο ευκρινεις φωτογραφιες, εχει μεγαλυτερο θορυβο η φωτογραφια. Αυτο φαινεται παλι πολυ στις τελευταιες φωτογραφιες, στον ουρανο. Στο ιδιο ISO (800) ο ουρανος στην φωτογραφια του Note 4 εχει πολυ περισσοτερο θορυβο. Ή τουλαχιστον ετσι μου φαινεται εμενα.

 

 

Αυτα. To S5 το πουλησα πριν λιγη ωρα, οποτε αλλες ιδιες φωτογραφιες, γιοκ :Ρ

Γιατι αραγε το Note 4,δεν εχει phase detection,πραγμα το οποιο εχει το S5;:confused:

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχας συγχαρητηρια για τον κοπο σου και για το συγκριτικο σου. Κατα 2ον θα προτιμησω το note 4 μιας και εχει σταθεροποιητη και το αποτελεσμα στην επεξεργασια του ειναι καλυτερο (night mode). Μονο μου παραπονο αντι για τις τελευταιες στον κηπο που ετσι κι αλλιως ειναι πολυ σκοτεινες για να ειναι αξιοποιησιμες, θα προτιμουσα μερικες indoor με νορμαλ φωτισμο, πραγμα το οποιο ενδιαφερει πολυ κοσμο.

Θα σου προτεινα να το μεταφερεις και αλλου το συγκριτικο σου (τεχνολογικοι διαξιφισμοι) αν οι φωτο σου ηταν ολες στο auto τοτε στο "ποιο κινητο τραβαει τις καλυτερες φωτογραφιες στο auto". Το note 4 ειναι το μονο που μου εχει κινησει το ενδιαφερον μεχρι στιγμης απο android.

Μπραβο και παλι. :)

 

Τωρα η μονη συγκριση που μπορω να κανω ειναι αναμεσα σε Note 4 και iPhone 5S, καθως μονο αυτα τα 2 εχω τωρα. Τις πολυ σκοτεινες τις τραβηξα για να δω διαφορα σε πολυ πολυ χαμηλο φωτισμο.

 

Παντως, αν φτιαξουν το θορυβο στο Night Mode τοτε θα ειναι απιθανη η καμερα!

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αραγε το Note 4,δεν εχει phase detection,πραγμα το οποιο εχει το S5;:confused:

 

Ελα ντε. Μαλλον η Sony δεν το χρησιμοποιει. Εξ αλλου το S5 ειχε αισθητηρα Samsung, οποτε το σκαλισανε πιο πολυ οι Κορεατες απο τους Ιαπωνες.

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρώ καλύτερη λήψη φωτογραφιών απο το s5 η κάνω λάθος;

Σε σχέση με το iphone 6 plus καλύτερο είναι το Note 4 σε φωτογραφική;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρατηρώ καλύτερη λήψη φωτογραφιών απο το s5 η κάνω λάθος;

Σε σχέση με το iphone 6 plus καλύτερο είναι το Note 4 σε φωτογραφική;

 

Με το S5 ναι είναι πολύ καλύτερες οι φώτο και πολύ πιο γρήγορη κάμερα

Link to comment
Share on other sites

Με το S5 ναι είναι πολύ καλύτερες οι φώτο και πολύ πιο γρήγορη κάμερα

 

Καλύτερες και από το iPhone 6 plus σωστά; Μιας και το note 4 υπερτερεί του plus... απο οτι εχω δει σε σχετικά reviews

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/ctsbzmj71c6oj20/2014-11-24%2020.18.53.jpg?dl=0

Νομίζω είναι το καλύτερο τηλ που είχα ποτέ!

 

Βαλε και καμια αλλη, μονο το ταβανι; :p

S7 Edge / Galaxy Note 10.1 2014 P605 White / HTC One S

iPhone 6s / iPad Air 2 / iPad mini 2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ενα απλο βιντεακι Samsung Galaxy Note 4 vs Sony Xperia Z3 για να δειτε τι οπλο-camera κραταμε στα χερια μας.Τα λογια ειναι περιττα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 4] Φωτογραφίες & Βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...