Jump to content

Samsung Galaxy Note Edge


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η πρώτη υλοποίηση της εταιρίας που δινει μια ξεχωριστή και διαφορετική πινελιά σε σχεση με οτι έχουμε συνηθίσει παρουσιάστηκε στην IFA 2014 και που ανοίγει ουσιαστικά ο δρόμος για ακομα καλύτερες υλοποιησεις στο μέλλον

http://www.samsung.com/global/microsite/galaxynoteedge/

 

Μια πολυ ενδιαφέρουσα προταση σε κάθε περιπτωση.

 

Dimension

151.3 x 82.4 x 8.3 mm / 174 g

Display

5.6” Quad HD+ Super AMOLED (2560×1440+160)

AP

2.7 GHz Quad Core Processor

Memory

3GB RAM + 32GB Internal memory

Supports microSD up to 64GB

Network

2.5G (GSM/GPRS/EDGE) : 850/900/1800/1900 MHz

3G (HSPA+ 42Mbps): 850/900/1900/2100 MHz

4G (LTE Cat.4 150/50Mbps) or 4G (LTE Cat.6 300/50Mbps)

* May differ by country and carrier

Camera

Front Camera 3.7MP + F1.9/ Selfie (90º), Wide selfie (120º)

Rear Camera 16M+ Smart OIS/ Fast AF, Live HDR (Rich Tone)

 

Battery

3000mAh Fast Charging

Audio

Codec: MP3, AAC/AAC+/eAAC+, WMA, AMR-NB/WB, Vorbis,

FLAC

Adapt Sound, Sound Alive, Wise Voice 2.0, Extra Volume 2.0

3 Mics (Directional Voice Recording)

S Pen

15g, Hovering 15mm, Pressure level 2,048

Sensor

Gesture, Accelerometer, Geo-magnetic, Gyroscope,

RGB ambient light, Proximity, Barometer, Hall Sensor,

Finger Scanner, UV, HRM

 

OS

Android 4.4 (Kitkat)

Connectivity

Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (2X2 MIMO)

Download Booster, NFC, Bluetooth® v 4.1 (BLE,ANT+) ,*

USB2.0, MHL 3.0

IR LED (Remote Control)

 

http://i-cdn.phonearena.com/images/articles/136971-image/That-wrap-around-edge-on-the-Note-Edge-comes-with-three-main-features.jpg

 

http://regmedia.co.uk/2014/09/03/samsung_galaxy_note_edge_screens.jpg

 

http://i1.cdnds.net/14/36/618x411/tech-samsung-galaxy-note-edge-4.jpg

 

http://cdn3.vox-cdn.com/entry_photo_images/10637130/samsung-unpacked-galaxy-note-edge-9_2040_verge_super_wide.jpg

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανολογώ ότι αν τελικά κυκλοφορήσει Ευρώπη, η τιμή του θα είναι μάλλον εξωφρενική. Αν πέσει όμως στην πορεία... το θέλω!:cool:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

650 pounds - pre order done :)

 

Σε εσένα έπεσε ο κλήρος τελικά που θα δεχτείς βομβαρδισμούς αποριων/ερωτήσεων περί της συςκευης οταν με το καλό παραλαβεις μιας και της ιδιαίτερης φύσης του :lol:

Εγω κάθομαι στα αυγά μου εως πέσει αρκετα η τιμή του και βλέπουμε,και ελπίζω να εμφανιστεί σε amazon/fnac περα απο expansys ετςι ώστε αν δεν ταιριάξουν τα νότα μας για τον α η β λόγο να το επιστρέψω,λόγω οπως ανέφερα τις διαφορετικής φιλοσοφίας του.

Είμαι και δεξιόχειρας και δεν ξερω αν θα ειναι θετικό η αρνητικό!

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι από clove. Το Amazon.de το έχει σε εξωφρενική τιμή 980 ευρώ περίπου.

 

Άλεξ, ελπίζω σύντομα στα χέρια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ναι από clove. Το Amazon.de το έχει σε εξωφρενική τιμή 980 ευρώ περίπου.

 

Άλεξ, ελπίζω σύντομα στα χέρια μου!

 

Εκτός τόπου και χρόνου στο γερμανικο amazon.

Σε διάστημα λίγων μηνών θα ομαλοποιηθει και η διαθεςιμοτητα και η τιμή του θέλω να πιστεύω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εκτός τόπου και χρόνου στο γερμανικο amazon.

Σε διάστημα λίγων μηνών θα ομαλοποιηθει και η διαθεςιμοτητα και η τιμή του θέλω να πιστεύω.

 

Μπορεί να έχω αγοράσει από eshop μέχρι και πολυέλαιο αλλά τηλέφωνο ποτέ δεν έχει τύχει οπότε ποιο θεωρείτε ότι συμφέρει και είναι όσο το δυνατόν αξιόπιστο :worry:;

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Είμαι και δεξιόχειρας και δεν ξερω αν θα ειναι θετικό η αρνητικό!

Οι αριστερόχειρες έχουν θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Ναι από clove. Το Amazon.de το έχει σε εξωφρενική τιμή 980 ευρώ περίπου.

 

Άλεξ, ελπίζω σύντομα στα χέρια μου!

 

Όταν πρόσεξα που έγραψες 650 λίρες το κατάλαβα γιατί το κοιταω κιεγω απο εκεί. Με προβληματίζει το γεγονος οτι λέει οτι ακόμα δεν έχουν ημερομηνία διάθεσης αλλά ουτε και τελική τιμή.

Edited by lordelesar
Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν έχουν γιατί ακόμα δεν έχει ανακοινωθεί κάτι από την Samsung. Λογικά σε λίγες μέρες θα ξέρουμε πιο πολλά. Το clove θα φέρει απόθεμα απο Γερμανία μάλλον για να πουλήσει.

Εαν μείνει στις 650 λίρες η συσκευή είναι σούπερ.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω όταν περάσει το launch του 4 να ξεκινήσει και το edge. Ίσως φέρουν μερικά κομματια με τις πρώτες παρτίδες 4. Θα δουμε. Πάντως περίμενα πιο πολύ απο 650£ την τιμή. Δεν είναι φτηνό αλλά θα μπορούσε να είναι και ακριβότερο ελέω μοναδικότητας και cutting edge (pun intended).
Link to comment
Share on other sites

$1249 (864 ευρώ) Αυστραλίας τιμολογεί η Samsung το Edge που θα γίνει διαθέσιμο στην Αυστραλία στις 5 Νοεμβρίου.
Link to comment
Share on other sites

 

Αν είναι limited edition το αφήνω στην άκρη οριστικά,διότι σχεδόν βέβαιο η τιμή του θα παραμείνει πολύ υψηλά.

Ήλπιζα σε κανα εξάμηνο να πέσει αρκετά η τιμή του,έτσι ώστε να σκεφτόμουν πιθανή αγορά

Η εταιρία μπορεί καλά να κάνει να θέλει να δει ανταπόκριση και ζήτηση για το προϊόν,το κόστος παραγωγής να είναι ιδιαίτερα υψηλό,αλλά από την άλλη ο κάθε καταναλωτής κοιτάζει και σταθμίσει και το δικό του συμφέρον/τσέπη του.

650-700-800-900 ευρώ δεν έχω δώσει ποτέ μου και ούτε μελλοντικά για ένα smartphone ότι και να προσφέρει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν είναι limited edition, θα έχει κακή υποστήριξη σε updates κλπ.

 

Άσε που αν είναι έτσι, ποιος developer θα ασχοληθεί με αυτό; Πακέτο φάγαμε! Ας ελπίσουμε να ξεπουλήσει γρήγορα, μπας και το ξανασκεφτεί η Samsung και αυξήσει την παραγωγή..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε η προπαραγγελια για το Edge από το clove αλλά με τα παρακάτω remarks.

 

**Since September 2013, Samsung have implemented a 'region lock' on all new stock. Clove Technology only have access to the “European” models of new Samsung stock. The compatible countries are listed at the end of the product description and marked on the product's box.

 

For correct operation, this handset should be activated inside one of these countries with a SIM card issued for use there. The device will then be able to accept SIM cards from outside of these countries.

 

Activation requires turning the device on for the first time & completing set-up with the SIM installed, then completing at least 5 minutes of voice call(s) with this SIM.

 

You may still use the device outside of these countries when 'roaming' - using a SIM card from these countries in an already activated device.

 

If this activation procedure is not followed then the device will lock when used with a SIM card from outside of these regions. Local Samsung support may provide a code to unlock such handsets.

 

All member states of the E.E.A and the following additional territories: Albania, Andorra, Bosnia and Herzegovina, Former Yugoslav Republic of Macedonia (F.Y.R.O.M), Monaco, Montenegro, San Marino, Serbia and Vatican City.

 

IF YOUR CHOSEN DELIVERY COUNTY IS NOT LISTED, CLOVE TECHNOLOGY WILL BREAK THE SEAL ON THIS DEVICE AND ACTIVATE IT. YOU MUST AGREE TO THIS PROCEDURE IN THE CHECKOUT BEFORE THE SALE WILL COMPLETE.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει προ παραγγελία στο clove. Ανάλογα με την τελική τιμή και την εγγύηση θα αποφασίσω.

Για την ώρα περιμένω το NOTE 4.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είδα σήμερα το Edge (μαζί με το VR και το Gear S) και έπαιξα και με τα τρία.

Να πω την αμαρτία μου δεν με τρέλανε (σε αντίθεση με το 4). Η οθόνη είναι ίδια με του 4, το πιάσιμο αν είσαι δεξιόχειρας είναι λίγο περίεργο και η edge display τελείως gimmicky. Μπορείς να βάλεις κάποια shortcuts, κάποια notifications και κάποια εργαλεία αλλά όλα κρύβονται όταν το πιάνεις (δεξιόχειρας).

Αυτό που ομολογουμένως μου άρεσε είναι ότι μπορείς να βάλεις ένα feed να το δείχνει με τη μορφή crawler. Στο demo είχαν τα αποτελέσματα από διάφορα σπορ. Μπορείς να το έχεις στο τραπέζι και να σου δείχνει τα αποτελέσματα ή ένα RSS feed.

Από την άλλη, εδώ θα έχει περίπου 35% μεγαλύτερη τιμή από το 4. Οπότε μάλλον δεν αξίζει για μένα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note Edge

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...