Jump to content

Κατάργηση καρτών Ανανέωσης κατω απο τα 10 Ευρω!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με εκπληξή πηγαίνοντας σήμερα στο περίπτερο της γειτονίας μου ενημερώθηκα απο τον περιπτερά οτι καρτούλες 5ευρες ή οτιδήποτε άλλο κυκλοφορούσε αποσύρονται και πλέον θα υπάρχουν μόνο οι 10ευρες και παραπάνω,το νέο διασταυρώθηκε και σε 2ο περίπτερο είναι προφανές πλέον οτι μετά τις αυξησεις στις κλήσεις και τα μυνηματα εσωτερικού απο όλες τις εταιρίες συνεχίζουν με ολομέτοπη επίθεση στην τσέπη μας αναγκάζοντας μας με το στανίο σαν σύγχρονος νταβάς μας να παιρνουμε καρτες 10 ευρω.Αυτο συμβαίνει κατα την άποψη μου προφανώς για να αυξήσουν τον τζίρο και την ρευστότητα τους αλλά νομίζω κια για να κλέισει η ψαλίδα συμβολαίων καρτοκινητής οπότε και σε λίγο καιρό να σου ούν ετσι κι αλλίως δίνεις 10 για κάρτα δωσε 20 για συμβόλαιο..Μήν ξεχνάμε οτι πρόσφατα τα συμβόλαια γιναν απο 12μηνα->18 μηνα αλλά και λίγο νωρίτερα τα 15αρια συμβόλαια αντικαταστάθηκαν απο τα 20αρια..Πρέπει να κάνουμε κάτι για μένα μποϊκοτάζ σοβαρό ολοι οι χρήστες καρτοκινητης,δεν ξέρω κατα πόσο γίνεται ακομα να φορτώνεις οτι τιμή θες απο καταστήματα αλλά αυτο είναι μια προσωρινή ομως λύση..Την γνώμη σας συμφορουμήτες...:mad: :shoot:

http://postimg.org/image/zde18pxt3/

Edited by narco_7
Link to comment
Share on other sites

Από τα καταστήματα πάντως πρέπει να ισχύει ακόμα ότι μπορείς να βάλεις και μικρότερο ποσό.

Φίλε Navi ισχύει..Αλλα καταλαβαίνεις πως αυτό δεν είναι σωστή λογική.. Φιλικά παντα

Ας συλλογιστούμε τον άνθρωπο που ζεί στην επαρχία και θα πρέπει να κάψει 5 ευρω βενζίνη για να πάρει 5ευρη κάρτα,αλλά βέβαια και τον περιπτερά ψίλικατζή που του αφαιρούνε ενα κομμάτι κέρδους στέλνοντας στα καταστήματα τους "φτωχούς" που θέλουν 5ευρη χτυπώντας έτσι για άλλη μια φορά τον μικρο επαγγελματία..

Edited by narco_7
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Navi ισχύει..Αλλα καταλαβαίνεις πως αυτό δεν είναι σωστή λογική.. Φιλικά παντα

Ας συλλογιστούμε τον άνθρωπο που ζεί στην επαρχία και θα πρέπει να κάψει 5 ευρω βενζίνη για να πάρει 5ευρη κάρτα,αλλά βέβαια και τον περιπτερά ψίλικατζή που του αφαιρούνε ενα κομμάτι κέρδους στέλνοντας στα καταστήματα τους "φτωχούς" που θέλουν 5ευρη χτυπώντας έτσι για άλλη μια φορά τον μικρο επαγγελματία..

 

Ξέρεις πόσο είναι το κέρδος στις κάρτες για τους πωλητές;Εχω ακούσει ότι είναι ελάχιστο ,χειρότερο και απο εκείνο των τσιγάρων.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις κάρτες έχει ξαναγίνει πάντος. θυμάμαι κατά περιόδους να κυκλοφορούν, μετά να σταματούν, μετά πάλι να ξεκινούν ξανά...
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Τραγικό αυτό, τυχαίνει να θες να ξεφορτωθείς τα ψιλά και τώρα δεν γίνεται

 

Πάντως στα καταστήματα (vodafone) βάζεις κάρτα και με 3ευρώ, εκτός αν καταργήθηκε κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσο είναι το κέρδος στις κάρτες για τους πωλητές;Εχω ακούσει ότι είναι ελάχιστο ,χειρότερο και απο εκείνο των τσιγάρων.

Και άρα λοιπόν αυτό ειναι το επιχείρημα ωστε να το καταργήσουμε;Δεν είναι ζήτημα μόνο για τους πωλητές οπως καταλαβαίνεις αλλα ακόμα περισσότερο για τους καταναλωτες.Οσο για τα ψιλά Bella αυτό ειναι το νούμερο 1 θέμα(για την μπουρζουαζία:P)

Link to comment
Share on other sites

Και άρα λοιπόν αυτό ειναι το επιχείρημα ωστε να το καταργήσουμε;Δεν είναι ζήτημα μόνο για τους πωλητές οπως καταλαβαίνεις αλλα ακόμα περισσότερο για τους καταναλωτες.Οσο για τα ψιλά Bella αυτό ειναι το νούμερο 1 θέμα(για την μπουρζουαζία:P)

 

Καλά που είναι και η wikipedia...:p

 

Απλά νομίζω είναι εύκολο να βρείς 5Ε

Ήταν βολικό

Link to comment
Share on other sites

Και άρα λοιπόν αυτό ειναι το επιχείρημα ωστε να το καταργήσουμε;Δεν είναι ζήτημα μόνο για τους πωλητές οπως καταλαβαίνεις αλλα ακόμα περισσότερο για τους καταναλωτες.Οσο για τα ψιλά Bella αυτό ειναι το νούμερο 1 θέμα(για την μπουρζουαζία:P)

 

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;:blink:

Link to comment
Share on other sites

Απαραδεχτη η κινηση.( Ακομα δεν εχω διαβασει κανενα δελτιο τυπου.) Δεν φθανουν οι αυξησεις, δεν φθανει η προσφατη καταργηση της 12 μηνης διαρκειας μετα απο ανανεωση, τωρα καταργουν και την καρτες των 5€; :mad: ΕΕΤΤ, εσεις εκει ακουτε καθολου; :rolleyes:

 

 

Τραγικό αυτό, τυχαίνει να θες να ξεφορτωθείς τα ψιλά και τώρα δεν γίνεται

 

Πάντως στα καταστήματα (vodafone) βάζεις κάρτα και με 3ευρώ, εκτός αν καταργήθηκε κι αυτό

 

5€ ειναι το ελαχιστο και στη vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Είπα εγώ κάτι τέτοιο;:blink:

Οχι Bill δεν το είπες,εγω το τόνισα προς αποφυγήν παρανόησης της κουβέντας σου :)

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πόσο είναι το κέρδος στις κάρτες για τους πωλητές;Εχω ακούσει ότι είναι ελάχιστο ,χειρότερο και απο εκείνο των τσιγάρων.

 

Το κερδος το δικο μας των μικροκαταστηματων ειναι περιπου 2,5%δεν φτανει ουτε για την εφορια .Οσο για τις 5αρες καρτες οι εταιριες θα αναγκαστουν να τις ξαναφερουν γιατι θα χασουν σε πωλησεις.

Link to comment
Share on other sites

Το κερδος το δικο μας των μικροκαταστηματων ειναι περιπου 2,5%δεν φτανει ουτε για την εφορια .Οσο για τις 5αρες καρτες οι εταιριες θα αναγκαστουν να τις ξαναφερουν γιατι θα χασουν σε πωλησεις.

 

Δεν νομίζω ότι ο περισσότερος κόσμος θα πηγαίνει στα καταστήματα. Αν και θα ήταν ωραία εικόνα να τιγκάρουν τα καταστήματα με πελάτες που θα περιμένουν για μία 5 ευρη ανανέωση και θα χάνουν χρόνο από πιο σημαντικά πράγματα, αλλά αυτά είναι ουτοπικά! :lol: Στο τέλος θα καταργήσουν και από εκεί το 5ευρο και τέλος.

Κυρίως πιστεύω προσπαθούν να τα πάρουν από αυτούς που κοψοδιατηρούν 1 νούμερο. Πόσοι θα προγραμματίζουν να πάνε σε κατάστημα κάθε 6 μήνες; Ειδικά οι μεσήλικες και πάνω θα βάζουν 2 δεκαευρες και τέλος

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα των 10 ευρώ δίνει δώρα σχεδόν σε όλα τα καρτοκινητά. Προσωπικά δεν χρησιμοποιούσα ποτέ 5 ευρώ.

Cu δίνει 1Gb ιντερνετ Q το ίδιο . F2G το παληό που είχα 300 λεπτά

International 500 ΜΒ cosmokarta η παλιά που έχω 300 λεπτά

Frog 500 ΜΒ , πραγματικά μου είναι αδιάφορο αν καταργήθηκε η κάρτα των 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Η frog ομως με το 5€ δινει χρονο 600' προς frog και καποιους βολευει. ;)
Link to comment
Share on other sites

Την γνώμη μου είπα : Μου είναι αδιάφορο.

Αλλά ο καθένας έχει μια γνώμη και μπορεί να την εκφράση ,

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν διαφωνησα γιατι ειναι αδιαφορο σε σενα. Απλα ειπα οτι καποιους αλλους βολευει.
Link to comment
Share on other sites

και μενα φιλος μου εδω Αθηνα εψαχνε να βρει για να κανει καποιες ανανεωσεις για να μη χασει καποια νουμερα

και στα ηλεκτρονικα μηχανηματα που βαγζουν καρτες ολωςν των εταιριων δε τον αγηνε να παρει 5ευρη !!

και μου το ειπε και δε τον πιστευα !!! Απλα δε ξερω μηπως δεν ειναι απο τις εταιριες (αφου αφηνουν μεσω νετ και

καταστηματων να κανεις 5 ευρω ανανεωση) η των μεταπωλητων για να εχουν μεγαλυτερο κερδος !!

[85]IPHONE(6)3G-3GS-4-5-5s-6plus[NOKIA(42)1100 6110 6150 6210 6310i 3210 3310 3330 8210 8310 8810 8850 7650 3510 3100 5100 5140 3200 6610 6600 7200 2650 7260 6101 6230 6670 3230 6111 N71 5300 6290 6300 N76 1650 5220 6303i c2-03 202 206 301 515 225] [ERICSSON z200 v800 w800i T280i 337 388 768 788 t20 t20s t28][sHARP G400 G30i G25 G703 GX29 GX770] [PANASONIC (3)] [sAMSUNG 5522 7722 8262 9060][XIAOMI RN2-3-4-5A-5 MIMAX1-2-3 MI MIX][POCO F2-X3]
Link to comment
Share on other sites

Κλασικά να και ο Έλληνας που επειδή τον ίδιο δεν τον επηρεάζει κάτι του είναι αδιάφορο παρόλο που μπορεί να δυσκολεύει συμπολίτες του που τη βγάζουν με το ζόρι και θα επιβαρυνθούν...
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα γιατί παρεξηγείς τα λεγόμενα μου .

"Προσωπικά αδιάφορο" είπα ενώ εσύ μιλάς για "κοινωνική αδιαφορία" .

Κάποια στιγμή πρέπει να μάθεις να ξεχωρίζεις τις έννοιες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλεπω ότι αντί κάποιος να βάζει π.χ. 5 ευρώ/1 μηνα, θα βαζει 10 ευρώ/2 μηνες. Αυτοι που επηρεάζονται είναι αυτοί που έχουν πολλά νούμερα και απλά τα συντηρούν.
Link to comment
Share on other sites

Με την κατάργηση της δυνατότητας ανανέωσης (αρχικά από 1€ σε καταστήματα Wind και τώρα πια) με 5€, σε συνδυασμό με την 6μηνη διάρκεια ισχύος του χρόνου ομιλίας, δεν βγαίνω εγώ χαμένος αλλά η Cosmote και η Wind μιας και δεν με συμφέρει να διατηρώ μερικές συνδέσεις με αυτούς τους όρους.

Οι εταιρίες επιλέγουν, αυτές ας επωμιστούν το κόστος.;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποιους τους βολεύει και κάποιους όχι. Άλλοι βάζουν 5€ και άλλοι 10 και 20€. Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να καταργούν τις κάρτες των 5€ υποχρεώνοντας ανανέωση από 10 και πάνω, αλλιώς τράβα σε ένα κατάστημα!

Δεν συμφωνώ με αυτό, θα έπρεπε να δίνουν περισσότερες ευκολίες στο κάθε πελάτη, παρά να στενεύουν τα περιθώρια!

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις κάρτα απο ιντερνέτ και παίρνεις και δώρα. Στη Vodafone 1gb, στη Wind έξτρα μονάδες κλπ. Ούτε να τρέχεις σε περίπτερο ούτε σε μαγαζί. Οι μεγάλοι άνθρωποι δεν θα επηρεαστούν, νομίζω οι περισσότεροι βάζουν εκεί ενα δεκαρικο να υπάρχει.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...