Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας από τις συσκευές Nokia Lumia


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

[imgalign]http://www.myphone.gr/gallery/data/3299/battery.png[/imgalign]

 

Στο παρόν θέμα θα συγκεντρώσουμε απόψεις, παρατηρήσεις και προβληματισμούς σχετικά με τη μπαταρία στις Lumia συσκευές. Θα ήταν σημαντικό να αναφέρουμε στα μηνύματά μας για ποιά συσκευή γίνεται λόγος ώστε να μπορούν να υπάρξουν συγκρίσεις μεταξύ των χρηστών.

Edited by alex_gate_7
Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

σ.σ. Δεν χρειάζονται οι μπαταρίες κάποια ιδιαίτερη μεταχείριση ως προς την φόρτιση/αποφόρτιση της συσκευής.

Η μπαταρία αποδίδει τα μέγιστα μετά απο κάποιους κύκλους φορτίσεων, αφού είναι καινούργια...

 

Μια καλή ευκαιρία για να γραφούν αυτά...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Η καλυτερη μπαταρια που ειχα ποτε lumia 1520.

 

Όντως. παρα πολυ καλή μπαταρια! Μπορει καποιος κάτοχος 1520 να μας δωσει Screen με περιπου ποσο βγαζετε? Ποσες μερες αναμονη δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Όντως. παρα πολυ καλή μπαταρια! Μπορει καποιος κάτοχος 1520 να μας δωσει Screen με περιπου ποσο βγαζετε? Ποσες μερες αναμονη δηλαδη

 

Σιγουρα 2,5 μερες με βαρια χρηση που σημαινει μονιμα ανοιχτο το wf η οθονη σε υψηλη φωτεινοτητα και καπου εκει το βαζω μπριζα με ένα 20 της 100 ακομα .

Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 WP 8.1 Preview

 

Idle 9 ώρες το βράδυ! Πολύ καλή αναμονή... Πριν το update Sta 8.1 έχανα μέχρι και 10%

Edited by DjTony
Link to comment
Share on other sites

Lumia 1020 WP 8.1 Preview

 

Idle 9 ώρες το βράδυ! Πολύ καλή αναμονή... Πριν το update Sta 8.1 έχανα μέχρι και 10%

 

Με την "Οικονομία μπαταρίας" μόνιμα ανοιχτή δεν νομίζω πως είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα καθώς δεν ενημερώνονται οι εφαρμογές...

Εγώ βγάζω 30-35 ώρες με ελαφριά χρήση ενώ με βαριά 22-26... Θα προσθέσω screenshot όταν πάω σπιτι...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Με την "Οικονομία μπαταρίας" μόνιμα ανοιχτή δεν νομίζω πως είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα καθώς δεν ενημερώνονται οι εφαρμογές...

Εγώ βγάζω 30-35 ώρες με ελαφριά χρήση ενώ με βαριά 22-26... Θα προσθέσω screenshot όταν πάω σπιτι...

 

Μα δε θελω να δεχομαι ενημερωσεις... οπου θελω να δεχομαι τις ενεργοποιω να ερχονται και με την οικονομια

Link to comment
Share on other sites

Μα δε θελω να δεχομαι ενημερωσεις... οπου θελω να δεχομαι τις ενεργοποιω να ερχονται και με την οικονομια

 

Και γιατί δεν βγάζεις την οικονομία μπαταρίας και να αποκλείσεις όσες δεν θες από το παρασκήνιο?

Βασικά πας Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Κρήτης :lol::lol: (πλάκα σου κάνω εννοείται Tony)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί δεν βγάζεις την οικονομία μπαταρίας και να αποκλείσεις όσες δεν θες από το παρασκήνιο?

Βασικά πας Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Κρήτης :lol::lol: (πλάκα σου κάνω εννοείται Tony)

 

Ναι φιλε μια χαρα μην αγχωνεσαι θα το δω και αυτο που λες!

Link to comment
Share on other sites

Να και 3 δικές μου... Και οι 3 είναι με WP8.1 developers... Και να τονίσω ότι και οι 3 είναι με σχετικά βαριά χρήση δηλ 3G/WiFi με τις μισές και πλέον εφαρμογές να τρέχουν στο παρασκήνιο και αρκετό tapatalk, FB Twitter και browsing...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίστες. Είμαι κάτοχος του 620, περίπου 7 μήνες, και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η μικρή αυτονομία της μπαταρίας. Ολόκληρη η μέρα δεν βγαίνει ποτέ, με κανονική χρήση ( χρήση για κλήσεις, wifi, και λίγο internet ). Αν βγάλω φωτογραφίες ή τραβήξω βίντεο, εκεί είναι που πάει στη μισή μέρα.

Είναι και ο κύριος λόγος που θα αγοράσω νέο κινητό με μεγαλύτερη αυτονομία αλλά και πάλι nokia.

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις μεθόδους εξοικονόμησης ενέργειας όπως απενεργοποίηση 3G, απενεργοποίηση για αυτόματες ενημερώσεις από εφαρμογές στο παρασκήνιο, τελευταία αφαίρεσα και την ενημέρωση για την εφαρμογή insider και απενεργοποίηση του ανοικτού wifi. Να τονίσω ότι τρελή ενέργεια χάνεται με τη χρήση του οδηγού πλοήγησης. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω για εξοικονόμηση.

Πάντως, έχω φάει τρελό ξενέρωμα και όπου πάω έχω στο μυαλό μου να έχω και τον φορτιστή μαζί. Και όλα αυτά εν έτει 2014...

Πριν nokia 930, τώρα nokia 7.2 ! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμφορουμίστες. Είμαι κάτοχος του 620, περίπου 7 μήνες, και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι η μικρή αυτονομία της μπαταρίας. Ολόκληρη η μέρα δεν βγαίνει ποτέ, με κανονική χρήση ( χρήση για κλήσεις, wifi, και λίγο internet ). Αν βγάλω φωτογραφίες ή τραβήξω βίντεο, εκεί είναι που πάει στη μισή μέρα.

Είναι και ο κύριος λόγος που θα αγοράσω νέο κινητό με μεγαλύτερη αυτονομία αλλά και πάλι nokia.

Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις μεθόδους εξοικονόμησης ενέργειας όπως απενεργοποίηση 3G, απενεργοποίηση για αυτόματες ενημερώσεις από εφαρμογές στο παρασκήνιο, τελευταία αφαίρεσα και την ενημέρωση για την εφαρμογή insider και απενεργοποίηση του ανοικτού wifi. Να τονίσω ότι τρελή ενέργεια χάνεται με τη χρήση του οδηγού πλοήγησης. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι άλλο να κάνω για εξοικονόμηση.

Πάντως, έχω φάει τρελό ξενέρωμα και όπου πάω έχω στο μυαλό μου να έχω και τον φορτιστή μαζί. Και όλα αυτά εν έτει 2014...

 

απ ότι έχω διαβάσει από πολύ κόσμο εδώ μέσα το insider την κάνει την δουλειά οπότε καλύτερα ξεφορτώσου το

 

έχω και γω το 620 και με αρκετή χρήση και ανοικτό wifi όλη μέρα μου κρατάει 1,5 μέρα

Link to comment
Share on other sites

Και το GPS που λες πως χρησιμοποιεις τρωει πολυ μπαταρια...μηπως θα ειναι καλο να το εχεις συνδεδεμενο με εναν φορτιστη αυτοκινητου οσο το χρησιμοποιεις σαν GPS?

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

Και το GPS που λες πως χρησιμοποιεις τρωει πολυ μπαταρια...μηπως θα ειναι καλο να το εχεις συνδεδεμενο με εναν φορτιστη αυτοκινητου οσο το χρησιμοποιεις σαν GPS?

 

Συμφωνώ, άλλη φορά μόνο με φορτιστή.

Για εσάς που λέτε μιάμιση μέρα αυτονομία, κάνετε χρήση διαδικτύου και αν ναι πόση ώρα υπολογίζετε ώστε να κρατάει μιάμιση μέρα?

Πάντως, σήμερα που το χρησιμοποίησα για εγγραφή βίντεο ( σύνολο περίπου 5 λεπτών ), αποστολή δύο φωτογραφιών με MMS και ανάγνωση των email μου με χρήση του διαδικτύου της cosmote ( δεν υπήρχε διαθέσιμο wifi ) για χρόνο 2 λεπτών και ίσως μια-δυο κλήσεις λεπτών, η κατανάλωση ενέργειας από την ενημέρωση του insider για αυτές μόνο τις λειτουργίες ήταν 30%, απίστευτο !!!

Η επόμενη συσκευή, σύντομα, θα έχει σίγουρα πολύ μεγαλύτερη μπαταρία.

Τελικά, με όλα αυτά, λησμονώ τις πρώτες συσκευές nokia, που ξέχναγες να τις φορτίσεις.

Πριν nokia 930, τώρα nokia 7.2 ! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μη δοκιμάσει και τα 8.1 από τώρα; Νομίζω πως για Ιούλιο με Αύγουστο έχει βγει μια ανακοίνωση για την επίσημη κυκλοφορία τους. Μέχρι τότε μπορεί να έχει πάρει ήδη άλλη συσκευή. :p
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Και γω το insider ειχα και με το που τοβγαλα βρηκα την υγεια μου.ενω πριν μια μερα με το ζορι τωρα απο μιαμιση μεχρι δυο.εντω μεταξυ εβλεπα πως χωρις να το ανοιξω ετρεχε στο παρασκηνιο (πατωντας παρατεταμενα το back εμφανιζοταν μονιμως στις ανοικτες εφαρμογες).

χρηση δεν κανω μεγαλη καμια ωρα ιντερνετ σε 3g ή wifi (δεν μπορω να καθορισω ωρα) και αρκετες φωτο(οταν εχει ηλιοφανεια τραβαει καλυτερες φωτο και απο το og που βεβαια δεν εχει και την καλυτερη καμερα,αλλα τελος παντων)...

δως μοι πα στω και ταν γαν κινασω

:ninja:

αν δεν κοιτας εκει που θες να πας,θα πας εκει που κοιτας...

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το insider γι αρχή και περίμενε την 8.1 για καλύτερη αυτονομία...

 

Εννοείς, να το αφαιρέσω τελείως, ή να το βγάλω από το παρασκήνιο?

Επίσης, τι νομίζετε τελικά ότι πρέπει να δουλεύει στο παρασκήνιο?

Είμαι στη φάση που έχω αποκλείσει όλες τις εργασίες παρασκηνίου, να καταλάβω τελικά τι τρώει ενέργεια.

Ψάχνω να ανακαλύψω τι τελικά είναι περιττό και άχρηστο, που τελικά τρώει ενέργεια.

Πριν nokia 930, τώρα nokia 7.2 ! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς, να το αφαιρέσω τελείως, ή να το βγάλω από το παρασκήνιο?

Επίσης, τι νομίζετε τελικά ότι πρέπει να δουλεύει στο παρασκήνιο?

Είμαι στη φάση που έχω αποκλείσει όλες τις εργασίες παρασκηνίου, να καταλάβω τελικά τι τρώει ενέργεια.

Ψάχνω να ανακαλύψω τι τελικά είναι περιττό και άχρηστο, που τελικά τρώει ενέργεια.

 

Να το αφαιρέσεις τελείως το insider!

Στο παρασκήνιο άσε ότι νομίζεις ότι χρειάζεσαι! Viber, Whatsapp, καμια εφαρμογή για καιρό αν χρησιμοποιείς, skype κλπ.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Αφάιρεσα τελείως και το insider.

Στο παρασκήνιο λειτουργεί μόνο το here city lens ( δεν ξέρω αν χρειάζεται και αυτό ) και τίποτα άλλο.

Δεν ξέρω ποιο είναι απαραίτητο τελικά στο παρασκήνιο.

Πάντως, η μπαταρία πλέον λειτουργεί ομαλά έως τώρα, χωρίς αυτές τις αδικαιολόγητες γρήγορες βυθίσεις.

Επίσης, έχω βγάλει και το 3G. Το 3G πότε προτείνετε να το ενεργοποιώ, για ποια λειτουργία κρίνεται αναγκαίο?

Edited by mmike1
Συμπλήρωση
Πριν nokia 930, τώρα nokia 7.2 ! :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το 3G το ενεργοποιώ όταν ενεργοποιώ και τα δεδομένα και ξέρω ότι θα μπω στο internet (sites, facebook κλπ). Εναλλακτικά το αφήνω σε 2G απλά για να τσεκάρει τα email και όταν είμαι στο σπίτι κλείνω τα δεδομένα και το αφήνω με wifi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...