Jump to content

iOS 7.x : Αναλυτικός Οδηγός Jailbreak


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To evasi0n πρόσφατα αναβαθμίστηκε με πολλές διορθώσεις για το ίδιο το Jailbreak tool και το Cydia, εργαλεία τα οποία έδωσαν νέες δυνατότητες στην πανίσχυρη συσκευή/ες μας. Εάν έως περιμένατε υπομονετικά όπως σας είχαμε προτείνει παλαιότερα, ήρθε η ώρα να προχωρήσετε στο Jailbreak της έκδοσης iOS 7.0.4, καθοδηγούμενοι από τον οδηγό μας. Εδώ είναι όλες οι ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσετε:

 

Η έκδοση 1.0.4 Jailbreak evasi0n 7, είναι συμβατή με όλα τα iPhone, iPad και iPod touch, εκδόσεις οι οποίες τρέχουν iOS 7 μέσω iOS 7.0.4, συμπεριλαμβανομένων iPhone 5S, iPad mini με οθόνη Retina, iPhone 5 καθώς και κάθε άλλη συσκευή που μπορεί να τρέχει iOS 7.

 

Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας iPhone ή iPad

 

Όπως κάθε φορά, βεβαιωθείτε πως έχετε κρατήσει Backup στη συσκευή σας πριν προχωρήσετε σε Jailbreak. Επίσης βεβαιωθείτε πως έχετε ενημερώσει τη συσκευή σας στο iOS 7.0.4 μέσω του iTunes αυστηρά κι όχι OTA (over the air). Η αναφορά γίνεται καθώς αναβαθμίσεις μέσω WiFi επιφέρουν αρκετά προβλήματα για την ίδια τη λειτουργία της συσκευής και τη διαδικασία του Jailbreak. Τέλος βεβαιωθείτε πως έχετε την τελευταία έκδοση iTunes 11.1.3 (8)

 

Διαδικασία Jailbreak σε iOS 7.0.4 με evasi0n 7 έκδοση 1.0.4

 

  • Κάνετε Backup το iPhone ή το iPad σας.
  • Κατεβάστε το Jailbreak tool evasion 7: Κάντε Λήψη για Mac - Κάνετε Λήψη για PC
  • Συνδέστε το iPhone ή το iPad σας με τον υπολογιστή σας.
  • Ξεκινήστε το evasi0n 7. Εάν είστε σε Mac με Mountain Lion ή Mavericks ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνετε δεξί κλικ > Άνοιγμα > Επιβεβαίωση.
  • Κάνετε κλικ στο πλήκτρο Jailbreak και στη συνέχεια περιμένετε.
  • Μετά από λίγα δευτερόλεπτα θα δείτε ένα μήνυμα όπου θα σας ζητά να ξεκλειδώσετε το iPhone ή το iPad και να πατήσετε το evasi0n, Κάντε το.
  • Μπορεί να σας ζητηθεί να ξεκλειδώσετε και πάλι τη συσκευή σας εάν έχετε κωδικό πρόσβασης.
  • Στη σύνεχεια θα λάβετε από το evasi0n ένα μήνυμα πως η συσκευή σας έγινε επιτυχώς jailbreak. Πατήστε Exit.
  • H συσκευή σας μπορεί να κάνει επανεκκίνηση μερικές φορές ακόμη προκειμένου να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Εάν ανοίξετε τη συσκευή σας θα πρέπει το Cydia να κοσμεί την Αρχική Οθόνη της συσκευή σας.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=41685&stc=1&d=1393395553

 

Ανοίγοντας το Cydia θα χρειαστεί κάποιες ενημερώσεις οι οποίες θα γίνουν αυτόματα. Σε κάποιες μπορεί να σας ζητηθεί η επιβεβαίωση. Καλωσορίσατε στον κόσμο του Jailbreak. Δημιουργούμε ολόκληρη ενότητα όπου θα μπορείτε να ενημερωθείτε για την χρήση του κάθε tweak που είναι διαθέσιμο στο Cydia. Συμβουλή μη παραφορτώνετε τις συσκευές με tweaks περισσότερο αισθητικής παρά χρήσης. Κάθε απορία σας μπορείτε να μας την γνωστοποιήσετε εδώ στα σχόλια προκειμένου να σας καθοδηγήσουμε!

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Σε 7.0.6 παίζει?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Σε 7.0.6 παίζει?

 

καλησπέρα σας, μπορείτε να ακολουθήσετε πιστά τον ίδιο οδηγό, αλλά θα κατεβάσετε το αντίστοιχο για την έκδοση evasi0n από τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

http://evasi0n.com

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, μπορείτε να ακολουθήσετε πιστά τον ίδιο οδηγό, αλλά θα κατεβάσετε το αντίστοιχο για την έκδοση evasi0n από τον παρακάτω σύνδεσμο.

 

http://evasi0n.com

 

Να σαι καλά για την απάντηση φίλε μου.

Λοιπόν το κάνω βγάζει το εικονίδιο,αλλά δεν κάνει τίποτα απολύτως.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά για την απάντηση φίλε μου.

Λοιπόν το κάνω βγάζει το εικονίδιο,αλλά δεν κάνει τίποτα απολύτως.

 

Κάντε το εξής δεξι κλικ και open :)

Link to comment
Share on other sites

Κάντε το εξής δεξι κλικ και open :)

 

Εννοείς στο PC?το προγράμμα τρέχει κανονικά.

Κάνει τα reboot,πατάω και το εικονίδιο που έχει πετάξει στο iPad,κάνει και πάλι reboot αλλά δεν μου λέει completed το προγράμμα,απλά γεμίζει η μπάρα και μετά φεύγει.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στο PC?το προγράμμα τρέχει κανονικά.

Κάνει τα reboot,πατάω και το εικονίδιο που έχει πετάξει στο iPad,κάνει και πάλι reboot αλλά δεν μου λέει completed το προγράμμα,απλά γεμίζει η μπάρα και μετά φεύγει.

 

Έχεις κάνει τη διαδικασία σωστά, δηλαδή restore και στη συνέχεια jailbreak;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει τη διαδικασία σωστά, δηλαδή restore και στη συνέχεια jailbreak;

Όχι,γιατί restore?πρέπει να κάνω σβήσιμο και μετά πέρασμα του jailbreak?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όχι,γιατί restore?πρέπει να κάνω σβήσιμο και μετά πέρασμα του jailbreak?

 

Η διαδικασία αυτό προστάζει, κάνεις ένα backup κάνεις restore στην τελευταία έκδοση - jailbreak και στη συνέχεια - restore from backup!

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως το 5αρι το αναβαθμισα στην ιος 7 με 7.04 η τελευταια online on air:) .και τωρα ακουω πως ειναι καλυτερο να το αναβαθμισεις μεσω υπολογιστη.τι μπορω να κανω για να μην ειπαρξει προβλημα με το jb .Βασικα αρχιζουν καπια κρασαρισματα σε εφαρμογες στο ασχετο και μηπως αυτο δημιουργησε το προβλημα οτι δεν το αναβαθμισα μεσω πισι
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας, τα κρασαρίσμετα οφείλονται στις μετέπειτα εγκαταστάσεις που έχετε κάνει. θα πρέπει να είστρ φειδωλός στο τι βάζετε στη συσκευή σας. Εάν έχετε πολλά προβλήματα κάνετε τη διαδικασία από την αρχή στις iOS 7.0.6, jailbreak tool υπάρχει!

 

Στον οδηγό που έχουμε αναρτήσει στο πρώτο post έχουν αλλάξει τα links με τις τελευταίες εκδόσεις evasi0n και για την 7.0.6!

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

O οδηγός ενημερώθηκε με το τελευταίο evasi0n 1.0.7. Μπορείτε να κατεβάσετε την τελευταία έκδοση από τα links που επισυνάπτονται!
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, κάνουμε επαναφορά, διαμόρφωση ως νέου iPhone(?), jailbreak και μετά επαναφέρουμε το backup?
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, κάνουμε επαναφορά, διαμόρφωση ως νέου iPhone(?), jailbreak και μετά επαναφέρουμε το backup?

 

Καλησπέρα σας, ναι σωστά το διατυπώσετε, έτσι θα αποφύγετε τυχόν προβλήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, ναι σωστά το διατυπώσετε, έτσι θα αποφύγετε τυχόν προβλήματα :)

 

Ok, ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

@DINFUN

 

Θα μπορούσες να μου θύμησες το όνομα του αρχείου σε Mac που περιέχει τις παραμέτρους επικοινωνίας της ios συσκευής μας με τους servers της apple?

Μου διαφεύγει εντελώς η ονομασία. Αν δεν γίνομαι κατανοητός, εννοώ αυτο που στις JB συσκευές αλλάζει ώστε να μην επικοινωνούν με την apple αλλά με τους server του Cydia. Θυμάμαι παλιά κρατουσαμε backup το original αρχείο σε περίπτωση που το χρειαστούμε.

Δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητο πλέον στο ios 7 αλλά θα ήθελα να κρατήσω ένα backup πριν κάνω JB.

Αν κατάλαβες τι εννοώ :) δώσε μου και την διαδρομή (mac mountain lion).

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@DINFUN

 

Θα μπορούσες να μου θύμησες το όνομα του αρχείου σε Mac που περιέχει τις παραμέτρους επικοινωνίας της ios συσκευής μας με τους servers της apple?

Μου διαφεύγει εντελώς η ονομασία. Αν δεν γίνομαι κατανοητός, εννοώ αυτο που στις JB συσκευές αλλάζει ώστε να μην επικοινωνούν με την apple αλλά με τους server του Cydia. Θυμάμαι παλιά κρατουσαμε backup το original αρχείο σε περίπτωση που το χρειαστούμε.

Δεν ξέρω αν ειναι απαραίτητο πλέον στο ios 7 αλλά θα ήθελα να κρατήσω ένα backup πριν κάνω JB.

Αν κατάλαβες τι εννοώ :) δώσε μου και την διαδρομή (mac mountain lion).

 

Αν θυμάμαι καλά αυτό χρειαζότανε μόνο στην περίπτωση downgrade, τότε δημιουργούσε διάφορα προβλήματα.

εν πάση περίπτωσή το αρχείο είναι το hosts

Link to comment
Share on other sites

Σωστά αλλάζαμε τα host files (διαγράφαμε) στην περίπτωση που jailbroken συσκευή που προσπαθούσαμε να κάνουμε restore έβγαζε διάφορα errors στο itunes! Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αύριο λογικά θα παραλάβω το 5S. Δεν ξέρω σε τι firmware θα έρθει. Σίγουρα δε θα είναι στο 7.1 αλλά πιθανότατα δε θα είναι και στο αμέσως προηγούμενο 7.0.7. Υπάρχει τρόπος να περάσω κάπως το τελευταίο firmware πριν το χθεσινό 7.1 ώστε να μπορέσω μετά να προχωρήσω σε jailbreak με το evasi0n7 ?

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αύριο λογικά θα παραλάβω το 5S. Δεν ξέρω σε τι firmware θα έρθει. Σίγουρα δε θα είναι στο 7.1 αλλά πιθανότατα δε θα είναι και στο αμέσως προηγούμενο 7.0.7. Υπάρχει τρόπος να περάσω κάπως το τελευταίο firmware πριν το χθεσινό 7.1 ώστε να μπορέσω μετά να προχωρήσω σε jailbreak με το evasi0n7 ?

 

Εάν η συσκευή που θα παραλάβεις έχει έκδοση 7.0.x μπορείς να κάνεις jailbreak με το τελευταίο evasi0n 7. Εάν αναβαθμίσεις έχασες την ευκαιρία.. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έπιασα. Αλλά αν η συσκευή που θα παραλάβω έρθει π.χ. σε 7.0.1 υπάρχει τρόπος να πάω σε 7.0.6 κι όχι σε 7.1;;

 

edit: και κάτι ακόμη. Η συσκευή θα τσεκάρει μόνη της για πιθανή αναβάθμιση. Πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι για να μην πάει μόνο του σε 7.1;

Edited by Idomeneas80

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το έπιασα. Αλλά αν η συσκευή που θα παραλάβω έρθει π.χ. σε 7.0.1 υπάρχει τρόπος να πάω σε 7.0.6 κι όχι σε 7.1;;

 

edit: και κάτι ακόμη. Η συσκευή θα τσεκάρει μόνη της για πιθανή αναβάθμιση. Πρέπει να απενεργοποιήσω κάτι για να μην πάει μόνο του σε 7.1;

 

Δεν υπάρχει τρόπος α πας στην 7.0.6, η 7.1 είναι μονόδρομος σε περίπτωση αναβάθμισης.

 

από μόνη της δεν αναβαθμίζει ένα δεν της δώσεις ok

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους διάφορους οδηγούς αναφέρεται ότι πριν τρέξουμε το αρχείο του EvasiOn πρέπει να γίνει restore like new.

Αν το κάνεις αυτό, έχασες το παιχνίδι. Θα σου περάσει αναγκαστικά την 7.1

 

Λογικά οταν έχεις συσκευή του κουτιού, είναι real new οχι απλά like new :)

Συνεπώς δεν χρειάζεται κανένα restore.

Εγώ τουλάχιστον που θα την παραλάβω γυρω στις 25/3 που θα ελθω Ελλάδα αυτό θα κάνω.

Δηλαδή: θα ενεργοποιήσω την συσκευή μου χωρίς να την συνδέσω στον υπολογιστή βάζοντας το apple id μου. Θα ριξω μια ματιά στις ρυθμίσεις ωστε να μην ξεκινήσουν τίποτα συγχρονισμοι και θα αρχίσω κατευθείαν την διαδικασία του EvasiOn.

Πιστεύω οτι θα δουλέψει αφου δεν θα υπάρχει τίποτα ξένο εκτός απο το id μου.

 

Αν το βρίσκεις λογικό, δοκίμασε το κι εσύ (μην σε πάρω στον λαιμό μου) και ενημέρωσε με σε παρακαλώ αν πέτυχε ώστε να μην εχω αγωνία μέχρι να παραλάβω.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...